خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١

Monday, July 13, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۱۸ شناسه خبر : ۷۳۷۸۵۹
ظریف در صحن مجلس:
آمریکا به خواسته هایش در برجام نرسید/همکاری وزارت خارجه با دستگاه قضا برای ردیابی اموال زنجانی
وزیر امور خارجه در مورد اینکه چرا زور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات برجام به آمریکایی ها نرسیده است، گفت: آمریکا به خواسته هایشان در این مذاکرات نرسید پس نتیجه می گیریم که آنها نیز زورشان در مذاکرات نرسید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه جلسه علنی امروز دوشنبه 14 آبان و در پاسخ به سوالات نمایندگان در مورد  اینکه چرا در ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور با قوه قضاییه همکاری نمی کنید، گفت: نقش وزارت خارجه در این زمینه حمایتی است یعنی ما موظف هستیم برای دستگاه های حمایتی کشور که کاری را انجام می دهند پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهیم و وزارت خارجه در این زمینه کارش را انجام داده است و باید بگویم تاکنون درخواستی از طرف قوه قضاییه یا وزارت نفت یا وزارتخانه دیگر نیامده است که ما دنبال نکرده باشیم.

 

ظریف ادامه داد: در این قالب دهها ملاقات تنظیم شده است اما در اینکه اقدامی از سوی وزارت خارجه شده باشد یا نه باید بگوییم که این مسایل به معاضدت های قضایی با دیگر کشورها و یا حکم و درخواست در این زمینه برمی گردد که در این مورد چیزی به وزارت خارجه ابلاغ نشده است که ما آن را دنبال کنیم.

 

وزیر امور خارجه تصریح کرد: وزارت خارجه در این موارد مسئول پیگیری و تسهیل انجام کارهاست و با دستگاه های ذیربط قضایی و داخلی اقدامات لازم را انجام داده است.

 

وی در پاسخ به سوال دوم نمایندگان در مورد اینکه وزارت خارجه اسنادی را که بعد از برجام امضا کرده است در دید عموم قرار نداده است، گفت: بعد از برجام هر سندی که امضا شده است در معرض دید عموم قرار گرفته است و در سایت ما و اروپایی ها منعکس شد، چند توافق در حوزه موارد فنی برجام در حوزه انرژی هسته ای انجام شد که آنها هم در معرض دید عموم قرار گرفت و طبق نظر کارشناسان این اسناد در جهت منافع ملی کشور بودند.

 

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال سوم نمایندگان در مورد اینکه چرا زور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات برجام به آمریکایی ها نرسیده است، گفت: برجام حاصل یک توافق چندجانبه است، در توافق چندجانبه هیچ طرفی نمی تواند خواسته هایش را به صورت صددرصد پیگیری کند، آمریکایی ها وقتی وارد مذاکرات برجام شدند می خواستند فردو را نه تنها تعطیل کنند بلکه به قول ما در آن گل بگیرند، مرکز آب سنگین اراک را ببندند و موضوع موشکی ما را به بحث هسته ای اضافه کنند و دهها خواسته دیگر داشتند اما به خواسته هایشان در این مذاکرات نرسیدند، پس نتیجه می گیریم که آنها نیز زورشان در مذاکرات نرسید.

 

وی ادامه داد: مذاکره این نیست که شما خواسته هایشان را دیکته کنید و طرف مقابل همه آنها را بپذیرد بلکه مذاکره رسیدن به توازنی است که دو طرف از آن رضایت داشته باشند.

 

«ظریف» تصریح کرد: امروز برجام آنقدر در جهت حمایت از منافع ملی ما بوده است که آمریکایی ها از آن خارج شده اند قرار بود امروز آمریکا تولید و فروش نفت ما را به صفر برساند و سر و صدای زیادی نیز در این زمینه کردند اما خودشان امروز بیانیه دادند که تا شش ماه دیگر فرصت هست. آمریکایی ها می خواستند در دنیا علیه ایران اجماع کنند و به انواع دروغ و نیرنگ نیز روی آوردند ولی امروز می بینیم که در دنیا علیه آنها اجماع می شود. برجام از آنچنان استحکامی برخوردار بود که هنوز دنیا بر آن تاکید می کند و منافع ملی ما هنوز در آن تامین می شود.

 

وی با طرح این سوال که چه کسی به دلیل ضررهایی که برجام برایش داشته است از آن خارج شده است، گفت: با خروج آمریکایی ها از برجام به این نتیجه می رسیم که آمریکایی ها به اهدافشان در برجام نرسیدند و به همین دلیل از آن خروج کردند.

 

وزیر امور خارجه گفت: ما با حمایت های مقام معظم رهبری و مقاومت های مردم ایران و با استفاده از همه امکانات بهترین توافقی را که امکانش بود را انجام دادیم، بله ممکن است آرزوهای دیگری هم داشتیم خود بنده نیز آرزوهای زیادی دارم اما تحقق همه آنها امکان پذیر نیست، آنچه مهم است این است که با تلاش و همفکری بین نمایندگان مردم و نمایندگان دولت منافع ملت را پیش ببریم.

 

وی با اشاره به اتفاقات چند ماه اخیر در حوزه دیپلماسی گفت: رای دیوان بین المللی دادگستری، تصمیمات اتحادیه اروپا و فضاحت آمریکا در شورای امنیت همه نشاندهنده این است که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المل موفق بوده است.

 

«ظریف» در بخش دوم سخنان خود خاطرنشان کرد: آقای حاجی دلیگانی ما نیز همانند شما برای اموال و حقوق مملکت نگرانی داریم و از نگرانی و دلمشغولی شما قدردانی می کنم،‌ حق هم این است که به عنوان نماینده مردم در مورد اموال مملکت احساس مسئولیت داشته باشید.

 

وی با اشاره به اقدامات وزارت خارجه در مورد بابک زنجانی گفت: به دلیل شرایط آن زمان اقدامات شفاف نبوده است، اقداماتی بود که باید از مسیرهای اطلاعاتی انجام می شد که ما این کار را انجام دادیم اما تمام حساب ها صوری بود یعنی هم در مالزی و هم در تاجیکستان نمایندگان وزارت نفت افراد و حساب ها را شناسایی کردند اما همه حساب ها صوری بود و این اقدام به دلیل مشکلات ناشی از تحریم که متاسفانه تحریم شرایطی را ایجاد می کند که شفافیت نابود می شود و زمینه سواستفاده و رانت فراهم می شود پیش آمده بود.

 

وزارت خاجه در حد توان اقدامات را در این بخش انجام داد نمی دانم چرا همکاران نامه های تشکر قوه قضاییه را در اختیار شما قرار نداده اند؟ ما دستگاه اطلاعاتی و دستگاه قضایی نیستیم بلکه دستگاه سیاست خارجی هستیم و هرچه در حوزه ماموریت مان بوده است را انجام دادیم بیش از این نیز در حوزه صلاحیت وزارت خارجه نبوده است. وزارت خارجه نمی تواند پول را از بانک یک نفر دیگر خارج کند اکثر معاملات بابک زنجانی در داخل کشور و از بانک داخلی انجام شده است.

 

وی در ادامه خطاب به حاجی دلیگانی گفت: از سه سوال خود دو سوال را مطرح کردید و یک سوال را گذاشتید بنده بپرسید که دیگر من زمان پاسخگویی ندارم، البته اینجا خانه شماست و ما میهمان شما هستیم نوش جانتان.

 

«ظریف» در ادامه با اشاره به سوال نمایندگان در مورد برجام گفت: مذاکرات هسته ای ماهها به طول انجامید و این مذاکرات در هیئت نظارت گزارش شده است، در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بررسی، بالا و پایین شده است. آنچه که انجام شده است بر اساس یک تصمیم جمعی بوده است.

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه قرائت ها از آن دو بند متفاوت بود قرائت اولیه سازمان انرژی اتمی نیز همانند قرائت شما بود اما بندهای بعدی توافق موضوع را شفاف می کرد.

 

وی تصریح کرد: به هر حال در مذاکره ما استدلالی داشتیم طرف مقابل نیز استدلال خودش را داشت و موارد اختلافی متعدد بود و در برداشت از توافق از برجام اختلاف نظر بود و به همین دلیل نیز کمیسیون مشترک تشکیل شد که در مورد اختلاف نظرها بررسی ها را انجام دهد و نتیجه نهایی را اعلام کند.

 

«ظریف» با اشاره به سخنان حاجی دلیگانی مبنی بر بی خبری شورای عالی امنیت ملی و هیئت نظارت بر برجام از چگونگی توافق برجام گفت: هم شورای عالی امنیت ملی و هم هیئت نظارت از این مذاکرات خبر داشتند.

 

وی گفت: در مورد نامه ای که آقای طیب نیا امضا کرده بود و به آن امروز اشاره کردید باید بگویم که در این نامه قید شده بود بر اساس مقررات قانون اساسی تمامی تعهدات انجام خواهد شد یعنی اگر قرار باشد تعهد جدیدی امضا شود باید به مجلس بیاید کما اینکه 4 لایحه ای که در مجلس داریم که یکی از آنها نیز مصوب شده است و سه لایحه دیگر منتظر تصویب است از همین دست از تعهدات بود.

 

وزیر امور خارجه با اشاره به نامه خود، طیب نیا و سیف به مقام معظم رهبری گفت: در این نامه همه موارد را توضیح دادیم و گفتیم که چگونه این موضوع انجام شود. اینگونه نیست که ما می خواستیم مجلس را در تعهدات دور بزنیم چرا که مجلس در راس امور است علیرغم اینکه اعتقاد داریم دو سال وقت کشور برای تعیین تکلیف این 4 لایحه گرفته شده است اما معتقد بودیم که باید همه مراحل طی شود.

 

وی اضافه کرد: ما به این مسئله اعتقاد داریم که اعتماد بین حاکمی و مردم نباید خدشه دار شود و همه حاکمیت متعهد به قانون هستند و اگر کسی خلاف قانون در کشور عمل کند باید محاکمه شود.

 

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه برجام از نظر دنیا پیروزی دیپلماسی ایران بود، گفت: مقام معظم رهبری صدای نظام هستند و همه مطالبات ملت را با صدای رسا مطرح کردند اما همزمان گفتند که مذاکره کنندگان امین هستند و هیچگاه نگفتند مخفی کاری می کنند بارها معظم له تاکید کردند که از همه جزییات مذاکره اطلاع دارند و چیزهایی از مذاکره می دانند که شما نمی دانید. ما ریز مذاکرات را خدمت ایشان عرض کردیم و اینگونه نیست که خلاف نظر وی اقدامی کرده باشیم.

 

وی گفت: برجام علیرغم همه تهدیدها و فشارهای آمریکا امروز ملاکی برای شکست این کشور شده است متحدین آمریکا اعلام می کنند که نمی خواهند زیر بار آمریکا بروند، من نمی توانم میزان تاثیرگذاری اقتصاد آمریکا در دنیا را تغییر دهم حتی روسیه هم نمی تواند اما دیپلماسی جمهوری اسلامی باعث شد که نزدیک ترین متحدان آمریکا به آن فشار بیاورند و جلوی این کشور بایستند که فروش نفت ایران ادامه داشته باشد. من این مسئله را پیروزی ملت ایران می دانم.

 

«ظریف» گفت: شما می گویید ما نفت را پیش فروش کردیم مگر خود ترامپ نگفت که شما همه پول را طبق برجام به ایران دادید و موشک را از توافق حذف کردید معنی این حرف ها پیش فروش کردن نفت است؟ وقتی ترامپ می گوید هفت تریلیون دلار در منطقه خرج کرده است و به نتیجه نرسیده است را می پذیرید اما وقتی می گوید «ظریف» سر «کری» را کلاه گذاشته شده است را نمی پذیرید چرا یک جا می گویید سخنان ترامپ درست است ولی جای دیگر می گویید دروغ است. یک سری حرف ها را می پذیرید و بقیه را نمی پذیرید.

 

وی گفت: چرا می خواهید افتخار ملت را به ننگ و ذلت تبدیل کنید ملت ما ملت بزرگی است و در میدان دیپلماسی بزرگ عمل کرده است، ملت ایران را باور کنید نه من را! ما به پشت گرمی این ملت مذاکره کردیم و به پشت گرمی این ملت در مقابل آمریکا ایستاده ایم.

 

وزیر امور خارجه گفت: مردم در مراسم روز گذشته در 13 آبان نشان دادند که با نظام هستند و تبلیغات گروه های ضد انقلاب در آنها تاثیرگذار نیست بیایید اقتدار رهبری نظام و مردم را زیر سوال نبریم./

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی:

مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم

رهبر انقلاب اسلامی، اتحاد و انسجام داخلی و یک صدایی در برابر جبهه گسترده دشمن را تکلیف همه مسئولان و قوا برشمردند و افزودند: مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم.

اخبار برگزیده شبستان