خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

الأحد ٨ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Sunday, October 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۷/۸/۱۱ - ۰۸:۱۵ شناسه خبر : ۷۳۷۱۷۷
وزیر آموزش و پرورش در گلپایگان:
گردش مالی موسسات کمک آموزشی ۱۵ هزار میلیارد تومان است/ جنگ تبلیغات بالاگرفته
سید محمد بطحایی گردش مالی موسسات کمک آموزشی را برای کشوری که فرزندانش نیاز به تمرین مهارتهای زندگی کردن دارند، خطرناک دانست و گفت: تبلیغات این موسسات به شکلی شدت یافته است که گویی جنگ بین موسسات بالا گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گلپایگان، «سید محمد بطحایی» در جشنواره مجمع خیران مدرسه ساز گلپایگان که در سالن ارشاد شهرستان برگزار شد، گفت: گردش مالی موسسات کمک آموزشی گاهی تا 15 هزار میلیارد تومان گزارش می شود و این رقم به طور غیر رسمی تا 40 هزار میلیارد نیز برآورد شده که برای کشوری که نیازهای بچه هایش تمرین مهارت های زندگی کردن، بسیار بد است.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تبلیغات این موسسات شدت یافته به طوری که انگار جنگ بالاگرفته است، تبیین کرد: این هزینه فشاری بیهوده برخانواده ها وارد می کند تا بچه هایشان را به کلاس کنکور بفرستند و انواع کتاب های آمادگی ذهنی فراهم آورند و اگر این هزینه به مسیر صحیح تعلیم و تربیت رود بسیاری از مشکلات کاهش می یابد.

 

وی با اشاره به کسانی که منافع مادی‌شان با تصحیح مسیر آموزش به خطر می افتد، بیان کرد: بسیار کسانی که در این حوزه کار می کنند اگر مسیر برایشان روشن شود، آنها آماده اصلاح هستند.

 

بطحایی تصریح کرد: در بازدیدهای خود در شهرستان های مختلف می بینم فلان دستگاه دولتی دارای یک ساختمان بسیار مستحکم و شیک است و در کنار آن یک مدرسه ای در حال خراب شدن است، این یک نقیصه بزرگ برای کشوری است که همه آحاد کشور از مدیران تا تمام مردم معتقدند آینده کشور در این مدرسه ساخته می شود.

 

مدرسه؛ مکانی برای کاهش جمعیت پله های دادگستری و بیمارستان در آینده

وی  با بیان اینکه اگر بخواهیم پله های دادگستری خلوت و حتی تعداد بیماران در بیمارستان کم بشود، زمانش الان و در مدرسه است، عنوان کرد: این حرکت نیازمند یک حرکت عمده در سطح جامعه است و همه باید ایمان بیاورند که تا مدرسه درست نشود تعارضات خانوادگی، اعتیاد، مشکلات اجتماعی در آینده کاهش پیدا نمی کند.

 

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه اگر ایمان باشد، نتیجه تغییر می کند و همه را به مطالبه عمومی فرا می‌خواند، بیان کرد: مردم باید به فرماندار بگویند کوچه خاکی را تحمل می کنیم ولی مدرسه آینده ساز این کشور را خاکی نبینیم.

 

محتوای کتب آموزشی سنگین است

بطحایی محتوای کتب درسی را سنگین ارزیابی کرد که بر دانش آموز فشار می آورد و بیان کرد: سبد یادگیری را آنقدر پر کردیم که اجازه نمی دهیم در این سبد چیز دیگری قرار بگیرد در حالی که بچه ها به چیزهای دیگری نیاز دارند، این موضوع باید مطالبه همه مردم باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید مسیرش را تصحیح کند، اظهار کرد: موانعی وجود دارد که باید به تدریج حذف شوند و این کار یک  روز و یکسال نیست و این تصحیح مسیر را از مقطع ابتدایی شروع کردیم.

 

وزیر آموزش و پرورش آزمون های مکرر و توجه بیش از اندازه به سطحی ترین سطح علم یعنی حافظه محوری را یکی از موانعی که اهداف اصیل تعلیم و تربیت را تحت تاثیر قرار داده و آن را دلیل فراموشی و کمرنگ شدن  ساحت های دیگر تعلیم و تربیت خواند.

 

کنکوری که تیشه به ریشه تربیت صحیح می زند

بطحایی با اشاره به اینکه دلیل مخالفت آموزش وپرورش با کنکوری که تیشه به ریشه تربیت صحیح می زند، شکل برگزاری نیست، عنوان کرد: کنکور به شیوه موجود، چترش را بر آموزش کشور باز کرده و اجازه نمی دهد مدرسه و معلم در کلاس به همه هدف های تربیتی توجه کند و برنامه های درسی نیز چنین توجهی کنند و در یک مدرسه برنامه هایی اجرا شود که دانش آموز زندگی کردن را بیاموزد.

 

 وی با اشاره به اینکه هدف برگزاری اردو، آموزش زندگی کردن به دانش آموز است، ادامه داد: اکنون اردوهای دانش آموزی  نیز منحرف شده و به محلی برای تمرین و تست و آزمون تبدیل شده است.

 

اهمیت نقش تعلیم و تربیت اجتماعی

وزیر آموزش و پرورش  با تاکید بر اینکه تلاش های آموزش و پرورش موفق نمی شود مگر اینکه همه آحاد جامعه از حاکمیت و آموزش و پرورش مطالبه آموزش مهارتهای زندگی کردن را داشته باشند، تصریح کرد: اگر زوج ممتاز علمی پس از شش ماه ازدواج پله های دادگستری را می رود بخشی از نقص آن با آموزش و پرورش است و بخش دیگر تقصیر به عهده صدا وسیما، رسانه های ارتباط جمعی، دانشگاه ها و همه تریبون هایی در جامعه است که نقش تعلیم و تربیت اجتماعی را دارند.

 

بطحایی با اشاره به اینکه برای ایجاد چنین تحولی به فضای آموزشی مناسب نیاز داریم و فضاها باید به نحوی باشند که امکان تمرین مهارت های زندگی را داشته باشند، گفت: اولین پله برای رسیدن به یک آموزش و پرورش پیشرفته، توسعه یافته، مطلوب فضا و تجهیز آن فضا است و ما چشم به راه رسیدن این روزهستیم.

 

وی به بهره برداری هشت هزار کلاس جدید در مهرماه سال جاری اشاره کرد و خاطر نشان کرد: بیش از نیمی از کلاس هایی که در مهرماه  سال جاری به بهره برداری رسید یعنی چهار هزار از هشت هزار کلاس بهره برداری شده توسط خیران ساخته شد.

 

وزیر آموزش و پرورش  با بیان اینکه دانش آموز در چادر هم می تواند کلاس برود اما در زیر چادر نمی تواند  علم اخلاق را کسب کند، تبیین کرد: بنایی که خیر می سازد تنها گچ و مشتی آجر نیست بلکه در ساخت فرهنگ و تمدن و آینده کشور مشارکت می کند، اصول نظام تعلیم و تربیت امروز می گوید فضا بخشی از فرآیند تعلیم و تربیت بچه ها را فراهم می کند.

 

توقع خیران، آموزش صحیح زندگی کردن به دانش آموزان است

بطحایی با بیان اینکه دولت موظف به  تسهیل شرایط تحصیل و از جمله ایجاد  فضای  آموزشی و تجهیز آن است اما در طی سالهای گذشته  نتوانسته به طور کامل این تکلیف را ادا کند، گفت: خیری که با اعتقاد و توجه و ایمان، مدرسه می سازد توقع دارد بچه ها در مدرسه زندگی کردن را بیاموزند و این مسیری است که آموزش و پرورش اراده کرده در آن قدم بردارد.

 

وی  در ادامه به تبیین اثر فضای آموزشی بر دانش آموز پرداخت و تبیین کرد: بچه ها وقتی در یک محیط آموزشی استاندارد قرار بگیرند حتی رنگ دیوار و فضای تفریح زمینه تعلیم و تربیت را فراهم می کند و فضای آموزشی به مثابه یک معلم  است و اگر مطابق استانداردها نباشد و ملاحظات تعلیم و تربیتی رعایت نشود می تواند ضد تربیت باشد و در فرآیند آموزش اختلال ایجاد کند.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان  اینکه مدرسه باید به خانه اولش برگردد یعنی مدرسه باید محل زندگی کردن و تمرین زندگی باشد، اظهار امیدواری کرد: به جای آنکه به رتبه های برتر و ممتاز پذیرفته شده در کنکور افتخار شود به آنکه در فلان سنجش کسب رتبه ممتاز در مهربانی کردن، دستگیری از افتادگان، اخلاقیات افتخار شود، آرزوی معلمان  رسیدن به این نقطه است.

 

۱۳ آبان روزی برای خاتمه استکبار

بطحایی با آرزوی توفیق بیشتر برای خیران که در این شرایط سخت، نگاهشان را از آموزش و پرورش برنمی گردانند، یاد آوری کرد: فرهنگ این مرز و بوم و آموزش و پرورش در کشور مدیون گلپایگان است و این سبب افتخار مضاعف برای حضور در این شهرستان است.

 

 وی با تبریک روز 13 آبان به دانش آموزان گفت: امیدواریم روز 13 آبان روزی باشد که استکبار جهانی سر افکنده باشد و مردم روزی را شاهد باشند که دشمنی ها خاتمه یابد و مظلومان نفس بکشند و مردم در مسیر توسعه حرکت کنند./

 

پایان پیام/121

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر ستاد (فهما) در استان اصفهان:

خلاقیت جزو لاینفک برنامه‌های کانون‌های فرهنگی مساجد است

حجت الاسلام نیستانی خلاقیت را جزو لاینفک برنامه های کانون ها برشمرد و گفت: خلاقیت عامل اصلی جذب مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان به برنامه های فرهنگی در مساجد است و مدیران فرهنگی باید برای برنامه ها و ایده های خلاقانه برنامه ریزی داشته باشند.

اخبار برگزیده شبستان