خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

الخميس ١٩ شعبان ١٤٤٠

Thursday, April 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۸/۵ - ۱۶:۳۱ شناسه خبر : ۷۳۶۲۴۶
وزیر پیشنهادی اقتصاد:
تدوین لایحه سرمایه‌گذاری با همکاری قوه قضاییه و قوه مقننه از اولین اقدامات من در وزارت اقتصاد است
دژپسند از تدوین لایحه سرمایه گذاری با همکاری قوه قضاییه و قوه مقننه در وزارت اقتصاد در صورت انتصاب خود خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «فرهاد دژپسند»، وزیر پیشنهادی اقتصاد در جلسه علنی امروز پنجم آبان در پاسخ به موافقان و مخالفان انتصاب خود گفت: تشکر من مربوط به این جلسه نمی شود ارتباط ما با نمایندگان یک ارتباط تعریف شده و مستمر است. در این شرایط یقینا هیچ وزیری نمی تواند ادعای معجزه آسا داشته باشد مگر با تعامل چندجانبه.

 

«دژپسند» اظهار کرد: یکی از برنامه های جدی بنده تشکیل هسته های اندیشه ورزی است. این هسته ها متشکل از دولت، مجلس، بخش خصوصی و دانشگاهیان هستند. از دوران جنگ تجربه آموختیم و توانستیم جنگ هشت ساله را با اتکا به ظرفیت درونی و سرمایه های اجتماعی پس از چندین سال بدون اینکه یک سانت از خاک کشور را واگذار کنیم پشت سر بگذاریم، امروز نیز با همین شیوه باید به جنگ اقتصادی برویم.

 

وی با بیان اینکه در سال 74 و 75 با این رویکرد توانستم اقتصاد کلان را کنترل کنم، افزود: بنده افتخار تدوین برنامه بدون نفت را داشتم و در یک تعامل چندجانبه توانستم آن را تدوین کنم. خوشبختم که امروز نیز از آن بهره می برم. برنامه تحقق عدالت اجتماعی را تدوین کردم و می دانم که امروز نیز در شرایط فشار اقشار آسیب پذیر می توانند از آن بهره ببرند.

 

«دژپسند» اظهار کرد: امروز یکی از مشکلاتی که در بخش اقتصادی با آن مواجه هستیم موضوع تامین مالی است. تامین مالی باید در این شرایط از جمله برنامه های اصلی وزارت اقتصاد باشد. بخشی از این تامین مالی در داخل و با تکیه بر ظرفیت های درونی و بخشی به صورت تامین خارجی و جلب و جذب سرمایه گذاری های خارجی است که البته قبل از آن باید به اصلاح نظام بانکی بپردازیم بانک ها سرمایه بزرگی هستند اما از بعضی مسایل در رنج اند و برخی مسایل بانک ها را زمین گیر کرده است. مطالبات معوقات آنها را به رنج انداخته است.

 

وی تصریح کرد: همانگونه که توقع داریم تسهیلات روان پرداخت شود باید معوقات بانکی هم برگردانده شود تا بتوانیم منبعی برای اعطای تسهیلات داشته باشیم. بانک ها متاسفانه گرفتار شرکت داری و اموال مازاد هستند، این امر موجب می شود امکان اعطای تسهیلات آنها با کاهش مواجه شده و دچار آسیب شوند. در جلساتی که با مدیران بانک های دولتی داشتیم در اجرا و رفع موانع تولید با دارایی های بانکی پیشنهاد دادند اما متاسفانه بانک ها گرفتار شرکت داری شده اند. اگر از بانک ها حمایت نکنیم همین حداقلی را نیز از دست می دهیم. اولین و مهمترین گام در این راه اصلاح نظام بانکی است.

 

وی با اشاره به حجم بالای نقدینگی به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی گفت: باید تدابیری بیندیشیم که این امر به اهرمی در اقتصاد تبدیل شود. اهرم کردن نقدینگی برای برون رفت از مشکلات بسیار اثرگذار است. امروز مردم دغدغه حفظ ارزش پول خود را دارند و در هر جایی سرمایه گذاری نمی کنند به همین جهت باید به دنبال شرکت هایی با مقیاس تولید در صادرات برویم مانند ایمیدرو و پتروشیمی.

 

«دژپسند» با اشاره به دارایی های دولتی به عنوان یک سرمایه کلان در اقتصاد خاطرنشان کرد: ما می توانیم از این دارایی ها به عنوان اهرم در اقتصاد بهره ببریم، برای جهش در اقتصاد نیازمند جذب منابع خارجی به صورت فاینانس و منابع خارجی هستیم.

 

وزیر پیشنهادی اقتصاد در دولت دوازدهم یادآور شد: وزارت اقتصاد متولی جلب و جذب سرمایه های خارجی است و دارای ایده های سرمایه گذاری در این خصوص است. در حال حاضر 15 میلیارد دلار جذب سرمایه داشتیم که البته باید آسیب شناسی لازم نیز در این زمینه داشته باشیم تا از این بحران عبور کنیم و باید بدانیم چگونه این 15 میلیارد دلار را بر زمین بنشانیم.

 

«دژپسند» اظهار کرد: بهترین کار در جذب سرمایه های خارجی استفاده از جاذبه های مناطق کشوری است به نحوی که در عمران و آبادانی مناطق کشوری از آن بهره ببریم. در مناطق عرب زبان قومیت عرب کشورهای دیگر را جذب کنیم و در مناطق ترک زبان کشور ترک زبانان سایر کشورها را جذب کنیم. لازمه این امر اعطای اختیارات بیشتر به استان هاست.

 

وی با اشاره به نقش نظام گمرکی در توسعه اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: بنگاه های تولیدی ما ارتباط تنگاتنگ با نظام مالیاتی و گمرکی دارند و در این میان بهبود فضای کسب و کار بهترین کمک به اقتصاد کشور است. ما در این شرایط نمی توانین مودیان منظم و درستکار را که مالیات به موقع می پردازند در فشار قرار دهیم باید سازوکار جدیدی بشناسیم تا اقدامات مالیاتی را از کسانی که از این موضوع پرهیز می کنند، دریافت کنیم.

 

«دژپسند» در خصوص برنامه های جدید خود در وزارت اقتصاد اظهار کرد: تدوین لایحه سرمایه گذاری با همکاری قوه قضاییه و قوه مقننه از اولین اقدامات من در این وزارتخانه است. گمرک باید تسهیل کننده امور اقتصادی باشد، اگر گمرک می خواهد در مبارزه با قاچاق موفق باشد باید برای این امر به تجهیزات جدید و مکانیزه مجهز شود. الکترونیکی کردن گمرک از بسیاری از مفاسد جلوگیری می کند.

 

وی گفت: هماهنگی در تصمیمات اقتصادی و رویکردهای سیاست راهبردی اقتصادی از جمله راهکارهایی است که می تواند در اقتصاد کشور موثر واقع شود./

 

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان