خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷

الأحد ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٠

Sunday, November 18, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۱:۱۲ شناسه خبر : ۷۳۵۰۰۸

«کوچه ما» مفصل ترین رمان افغانی با موضوعی تاریخی
خبرگزاری شبستان:«کوچه ما» مفصل ترین رمان افغانی اثر «اکرم عثمان» است که نشر«عرفان» آن را چاپ کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، رمان دو جلدی، که ظاهراً مفصل ترین رمانی است که تا کنون از یک نویسنده افغان به چاپ رسیده ماجراهای کتاب که رمانی تاریخی است با مروری ظریف و زبردستانه تاریخ پنجاه سال اخیر افغانستان، را روایت می کند.

کوچه ما که به گفته نویسنده، «رمان عمدتا سیاسی - تاریخی» است، در کل به بازگویی رویدادهای نیم قرن اخیر در پایتخت افغانستان کابل، می‌پردازد.

اندیشه و طرح اولیه این رمان از 20 سال پیش با نویسنده آن بود تا اینکه در سال 1998 بخش زیادی از آن نوشته شده و بار نخست به شکل پاورقی در دو هفته نامه «زرنگار»، چاپ تورنتو (کانادا) چاپ شد.

30 صفحه نخست این رمان در برگیرنده برخی یادداشت‌ها، سخنان اکرم عثمان، «حامد نظری» و دیباچه بلندی از سوی «محمد اسحاق نگارگر» است.

اکرم عثمان در مقدمه خود «چند توضیح مختصر درباره کوچه ما» می‌نویسد: در بیان عنصر مکان، از گونه وضع زندان‌ها، اماکن شخصی، میادین جنگ، روستاها، شهرها، کوچه‌ها و پس کوچه‌ها تا حد توان به اقتضای جغرافیای حاکم بر موقعیت، از عنصر تخیل و بعضا قرینه سازی نزدیک به واقعیت کار گرفته‌ام.

حامد نظری مسئول انتشارات کاوه افزون بر رویکرد به زیست‌نامه ادبی و سیاسی اکرم عثمان، در بخشی از پیشگفتار نوشته است: کوچه ما تصویر خصوصیات اجتماعی را با نمایش عرف، عادات، رسوم و سنن آمیخته است که از نظر جامعه شناسی ارزشمند است و در توضیح و تشریح صحنه‌ها، بحث‌ها و گفتگوها، نه تنها زیبا، هنرمندانه و دارای اثرات عاطفی و اندیشمندانه است، بلکه استفاده از اشعار، ضرب المثل‌ها و زبان عامیانه به زیبایی آن افزوده است.

عثمان در میان انبوه ناکامی‌ها و دردمندی‌هایمان، هم زمان شادی‌هایمان را و نیز زندگی روزمره مردمانی را که آموخته‌اند در میان محنت‌هایشان زندگی و شادی‌های ولو گاه و بیگاهش را ارج بگذارند برایمان زیرکانه تصویر می‌کند.

کوچه ما با آمدن و رفتن‌ها، داد و ستدها و گفتگوهای شیرین و شنیدنی آدم‌های داستان مانند «امین»، «زلیخا»، «خاخام پیر»، «اکه موسی»، «بختاور»، «مولاداد»، «پهلوان درمحمد ترکاری فروش»، «سلیمان کبابی»، «حاجی محمد»، «کبیر سلمانی»، «محی الدین چاقو ساز»، «دستگیر قصاب»، «عبدل نلدوان»، »سهراب موچی» و ده‌ها نفر دیگر، جغرافیای شگفتی را به تماشا گذاشته است.

«کوچه ما» اثر«اکرم عثمان» است که نشرعرفان آن را چاپ کرده است.

پایان پیام/37
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

چاپ نخست«کاسپار» اثر«پترهاندکه»

چاپ نخست«کاسپار» اثر«پترهاندکه» با ترجمه«علی اصغرحداد» را انتشارات« ماهی» چاپ کرده است.

اخبار برگزیده شبستان