خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢

Tuesday, December 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - وقف و امامزادگان زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۲:۴۴ شناسه خبر : ۷۳۴۷۵۴
صالحی در مراسم تکریم و معارفه ریاست سازمان اوقاف:
گستره همکاری حاکمیت و دولت در وقف باید بیشتر شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت همکاری حاکمیت و دولت در امر وقف گفت: گستره همکاری حاکمیت و دولت باید بیشتر شود زیرا اگر می خواهیم‌ از وقف برای تمدن سازی استفاده کنیم نیازمند هماهنگی های بیشتر دولتی و حاکمیتی هستیم.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، سید عباس صالحی در مراسم تکریم و معارفه ریاست جدید سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه که اگر وقف را یکی از پایه ها تمدن ساز اسلام بدانیم گزاف نگفته ایم، گفت: در این راستا امام شافعی می‌گوید عرب قبل از اسلام با پدیده وقف آشنا نبود اما با آمدن اسلام جریان وقف به قدری شتاب پیدا می کند که به گفته جابر از اصحاب پیامبر اکرم(ص) هیچ یک از صحابه را نمی توان دید که بعد از فوت خود وقفی را به جای نگذاشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: وقف زیرساخت ها و نرم‌افزارهای جامعه اسلامی را شکل می دهد، قرآن حدیث، مشاهیر، علم، مدارس، نظامیه ها و... همه با وقف شکل می گیرد و حتی در حوزه درمان، تامین اجتماعی و توازن اجتماعی و همچنین رسیدگی به ایتام و معلولین شاهد حضور وقف هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در تاریخ وقف های خاص زیادی وجود دارد. ما وقف برای زنان شیرده در ایام شیردهی را داریم، یا در حوزه جهاد و امنیت و تسحیلات وقف رخ می دهد و اینها عملا نشان می دهد که وقف یک عنصر جهش ساز در تمدن اسلامی بوده است، یعنی ما تمدن سازی اسلامی بدون وقف را نمی توانیم ترسیم کنیم.

صالحی یادآور شد: اگر بخواهیم به سمت یک نوسازی تمدنی حرکت کنیم و بیانات رهبری در الگوی ایرانی_اسلامی پیشرفت را ترسیم نماییم حتما عنصر وقف نیاز است، در واقع در بازسازی و نوسازی تمدن؛ وقف یک عنصر اصلی است، در همین نگاه می توان به وقف نگاه ویژه داشت.

وی با طرح این سوال که برای الگو پیشرفت و تمدن سازی چه باید کرد گفت: به نظر می آید در حوزه وقف یکسری کارها باید سرعت بگیرد، گستره واقفین یکی از مسائلی است که باید به آن ‌توجه کرد، نباید فراموش کرد که وقف برای طبقات اجتماعی خاصی نیست و در اصل وقف سن، جنسیت و ‌طبقات خاصی را در بر نمی‌ گیرد، همچنین وقف زمان ندارد ولی دایره حوزه وقف می‌تواند دایره بسیار متنوعی باشد، صرفا افراد متمول دایره وقف نیستند.

وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون با ابزارهای جدید موضوع وقف راحت تر شده است، امروز حوزه معنوی، دینی، علمی و زندگی اجتماعی تماما بخش های مختلفی دارد، دامنه وسیعی برای این وقف ها می توان اندیشید، درواقع گستره انگیزه ها می تواند با یک گستره وسیع تر دیده شود، هرچند بالاترین انگیزه باید معنوی باشد اما انگیزه های بقاء و جاودانگی می تواند در وقف رسمیت پیدا کند.

صالحی ابراز داشت: گستره قالب ها و ابزارهای وقف تنها سنتی نیست، ابزارهای نوین ارتباطی به اندازه ابزارهای سنتی میسر و ‌جدی است، گستره شفافیت بسیار مهم است زیرا این گستره اعتماسازی می کند، شفافیت در هزینه، منابع و ‌اجرای نیات واقفین و کارآمدی و‌ گستره شفایت می‌تواند وقف را از منظر کمی و کیفی بارور کند.

وی بیان کرد: گستره همکاری حاکمیت و دولت باید بیشتر شود زیرا اگر می خواهیم‌ از وقف برای تمدن سازی استفاده کنیم نیازمند هماهنگی های بیشتر دولتی و حاکمیتی هستیم، حاکمیت باید به این مرز برسد که وقف یکی از نقطه های اصلی برای تمدن سازی است.

گفتنی است با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام و‌المسلمین محمدی گلپایگانی مراسم تکریم و معارفه رئیس اسبق و جدید سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد.

یادآور می شود متن پیام محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در تبریک سمت جدید به حجت الاسلام خاموشی نیز توسط یکی از هنرپیشگان تلویزیون قرائت شد.

پایان پیام/562

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مشاور فرهنگی و علمی ستاد اقامه نماز کشور:

انسان بی نماز هویت ندارد/ ترک نماز یعنی قهر کردن با پروردگار

حجت الاسلام بهشتی گفت: به هر میزانی که صفات پروردگار را در خودمان ایجاد کنیم به همان اندازه هم به خداوند نزدیک می شویم؛ این معنای قرب خداوند متعال است که در نماز هم بعضی از این صفات پروردگار آمده است.

اخبار برگزیده شبستان