خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

الأحد ٢٠ صفر ١٤٤١

Sunday, October 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۸/۸ - ۰۹:۰۰ شناسه خبر : ۷۳۴۱۰۳
استاد اخلاق تشریح کرد
جلوه های دیدنی از «انّ الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» در اربعین
حجت الاسلام بهاری با بیان اینکه هر جلوه ای از جلوات امام حسین(ع) خود به تنهایی یک قدرت است، گفت: این پذیرایی دولتی نیست بلکه قیام عمومی برای استقبال از زائران حسینی است، چنان که مردم عراق شرف خود را خدمت به زائران امام حسین(ع) می دانند.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: «سیدالشهداء(ع) به دنبال اصلاح گری در جامعه بود ولو اینکه در این اصلاح گری جانش فدا و قربانی شود. مسیر امام حسین(ع) نورِ نَیِری برای همه عالم شد. اینگونه بود که «گاندی» گفت: «اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز شود، باید از زندگی امام حسین پیروی كند».»

 

این جملات بخش هایی از سخنان حجت الاسلام «ابراهیم بهاری»، استاد اخلاق است که پیرامون اهمیت زیارت اربعین با خبرنگار شبستان در میان گذاشته است. در ادامه متن کامل این مصاحبه تقدیم حضورتان می شود:

 

با توجه به اینکه در زیارت اربعین اقوام مختلف برای لبیک به اهداف قیام امام حسین(ع) در یک مسیر همسفر و هم نوا می شوند، از دیدگاه شما اساسا فلسفه این حضور چند میلیونی گرد وجود مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، چه قدر با حدیث «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» قرابت دارد؟

 

جریان مربوط به عاشورا و حضرت سیدالشهدا(ع)، از سال 61 هجری به این سو یعنی در طول ۱۳۸۰سالی که از آن می گذرد روز به روز یک جلوه ویژه ای پیدا می کند، این امر پروردگار عالم است، همان بیانی که وجود مقدس حضرت زینب(س) در مواجهه با یزید استفاده کرد و فرمود: «فَکِد کَیْدک وَاسْعَ سَعْیک و ناصِبْ جُهْدَک فوالله لا تمحُو ذکرنا و لا تُمیتُ وَحْیَنا» یعنی ای  یزید به تو می گویم، هر حقه ای که می خواهی بزن و هرکاری که می توانی انجام بده، اما یقین داشته باش که اگر می خواهی نام ما را در دنیا محو بکنی، نام ما محوشدنی نیست، آنکه محو و نابود می شود تو هستی.

 

بنابراین خداوند محبت امام حسین(ع) را در قلوب انسان های آزادی خواه عالم نهادینه کرد و هرچه جلوتر می رویم می بینیم که این جلوه پر رونق تر و روشن تر از گذشته بوده و برای آزادی خواهان جهان راهگشاتر می شود. به همین دلیل هر جلوه ای از جلوات امام حسین(ع) خود به تنهایی یک قدرت است، بنابراین جریان زیارت اربعین نیز جلوه ای تمام عیار از صحنه کربلا به شمار می آید.

 

اجتماع حاضر در پیاده روی نَه اینکه در چند سال اخیر بلکه در گذشته نیز جلوه داشت و هرچه که جلوتر می رویم این رشد بیشتر خود را نمایان می کند، و آن نور امام حسین(ع) روشنگر راه می شود. بنابر این، کسانی که دنبال مسیر هدایت هستند وارد این جریان می شوند و میلیون ها انسان از هر نقطه از این کره خاکی حتی اگر مسلمان هم نباشند در پیاده روی اربعین حضور می یابند.

 

این حضور گسترده فارغ از ملیت، قومیت، نژاد و مذاهب مختلف نشان از کدام کارکرد عاشورا است که در قالب زیارت اربعین ظهور و بروز یافته است؟

 

کشش خاصی در این ماجرا وجود دارد. شاید این ابیات بهترین وصف باشد:

تا که از جانب معشوق نباشد کششی/کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد

 

آن کشش وجود مقدس امام حسین(ع) است که غوغا می کند. خداوند این کشش را در وجود افراد قرار داده است و آنها این نور را دیده اند. مدت ها بود که فطرت شان به دنبال آن نور می گشت و اکنون تابش نور را در این زیارت یافته اند، در نتیجه هر ساله شاهد حضور قوی تر مردم از سراسر دنیا در پیاده روی اربعین هستیم.

 

آیا می توان این جریان را چراغی هم راستا با مسیر ظهور حضرت حجت(عج) دانست؟

 

بله، در روایات داریم که جریان ظهور امام عصر(عج) با اربعین به دنیا معرفی می شود، این معلوم می کند که آن مصباح الهدی و سفینه النجاه بودن در عین داشتن آغاز، پایانی هم دارد، یعنی به جایی متصل می شود. پس این چراغ حتما پرنورتر از همیشه خواهد بود تا آن هدف و مقصود را شاهد باشیم.

 

با توجه به اهمیت وجود وحدت میان مسلمانان، به نظرتان زیارت اربعین چه قدر می تواند در این عرصه نقش داشته باشد؟

 

قطعا این پیاده روی نقشی مهم در وحدت پیروان ادیان و مذاهب دارد به ویژه که رسانه های دنیا چندان مایل نیستند که در این مورد صحبت کنند و بیشتر ضد این جریان تبلیغ می کنند تا بین مسلمانان تفرقه بیفتد.

 

 شاید اولین جریان که تبلیغات مسموم علیه حضور میلیونی در اربعین را ایجاد کرد روزنامه  گاردین بود که در سال 2015 مطلبی را علیه جوانان ایرانیِ زائر اربعین منتشر کرد؛ با این تفکرات بود که تبلیغات مسمومی را علیه زائران ایرانی اربعین به راه انداختند. بعد از گاردین بلافاصله روزنامه «الشرق الاوسط» نیز عناوین کذب و افتراء را تیتر کردند اما مردم عراق بیدار بودند و به دفتر این روزنامه در بغداد حمله و آن را کاملا تخریب کردند و از بین بردند و مجموعه این روزنامه از بغداد خارج شده و دیگر اجازه حضور به آنها را ندادند. شعار مردم عراق این بود که چرا به زائران اربعین جسارت می کنید؟

 

 از تمامی این اتفاقات می توانیم این نتیجه را بگیریم که دشمن از وحدت میان مسلمانان ترسیده و زیارت اربعین هم به خوبی توانسته در راستای تحقق این وحدت منسجم موثر باشد.

 

قیام عاشورا و نهضت امام حسین(ع) چه تصویری از فطرت انسانی را به نمایش می گذارد که هر ساله مردم با حضور در زیارت اربعین به آن لبیک می گویند؟ 

 

امام حسین(ع) مسیر مستقیم را نشان داد و به دنبال اصلاح گری بود. اصلاح گر خطوط و انحرافات را نشان می دهد، عیب ها را نشان می دهد و بعد به بازگشت به مسیر حقیقت دعوت می کند.

 

امام حسین(ع) هم به دنبال اصلاح گری در جامعه بود ولو اینکه در این اصلاح گری جانش فدا و قربانی شود. مسیر امام حسین(ع) نورِ نَیِری برای همه عالم شد. اینگونه بود که «گاندی» عنوان کرد: افکار من این است که الگویی باید پیدا کنم که این الگو بتواند مسیر و حق را به من نشان دهد و این خصوصیات را در یک جا پیدا کردم و ان مسیر حسین(ع) امام شیعیان بود و من با استعانت از حسین(ع)، قیام مردم هند را به اینجا رساندم.

 

بنابراین امام حسین(ع)، فطرت پاک انسانی را بیدار کرد تا در برابر ظلم بایستد.

 

پیاده روی اربعین حسینی که در عین آرامش و صلح و امنیت انجام می شود چه کارکردهایی در حوزه مقابله با اسلام هراسی دارد؟

 

این پیاده روی در واقع خط بطلان بر آن چیزی است که مستکبران جهان در پی آن اند. تکریم و پذیرایی زوار در بین راه کاری است که از سوی دولت ها انجام نمی شود، همین رویکرد از سوی مسلمانان کافی است تا سایرین نگاهشان تغییر کند. این پذیرایی دولتی نیست بلکه قیام عمومی برای استقبال از زائران حسینی است و به اندازه ای اهمیت دارد که مردم عراق این شعار را سر می دهند که شرف ما خدمت به زائران امام حسین(ع) است.

 

چند سال قبل در جریان پیاده روی اربعین پنج جوان را دیدم که دو تن فرانسوی، دو نفر سوئدی و یک نفر از آنها اهل بلژیک بود. سوال کردم که چه طور شما که از کشورها مختلفی هم هستید به اینجا آمدید؟ گفتند: حسین بن علی(ع) بین ما وحدت ایجاد می کند.

 

این تاثیرات عینی و عملی پیاده روی اربعین است که به معنای واقعی کلمه، وحدت را به نمایش می گذارد و مردم از هر قشر، صنف و کشوری برای حضور در این پیاده روی حاضر می شوند، از سوی دیگر وجه بین المللی آن رساندن پیام اسلام راستین به گوش جهانیان است.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه:

دینداری و دین‌یاری پیام زیارت اربعین برای حیات مومنان واقعی است

حجت‌الاسلام باقی با اشاره به اینکه زیارت اربعین مملو از درس‌هایی است که افراد با توجه به آنها می‌توانند در مسیر حیات طیبه قرار بگیرند، گفت: این زیارت در واقع پیام دینداری و دین‌یاری را به مومنان راستین می‌دهد.

اخبار برگزیده شبستان