خبرگزاری شبستان

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٦ رجب ١٤٤٠

Saturday, March 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۰۸:۴۸ شناسه خبر : ۷۳۳۵۵۹
رییس مرکز تخصصی مهدویت مطرح کرد
نمایش قدرت مستضعفان؛ وجه اشتراک پیاده روی اربعین با ظهور
حجت الاسلام کلباسی با بیان ایکه پیاده روی اربعین در ابعاد مختلف ماکتی از عصر ظهور است، گفت: این پیاده روی نگاه فراملی، فرامذهبی، جامع و به دور از تعصبات نابجا و نهایتاً زیستِ مسالمت آمیز را که از دستاوردهای ظهور است، به نمایش می گذارد.

حجت الاسلام «مجتبی کلباسی» در گفت و گو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان درباره ارتباط اربعین حسینی با ظهور امام مهدی(عج)، اظهار کرد: ارتباط نهضت حسینی چه در عاشورا و چه اربعین و دیگر جلوه های آن با مهدویت و ظهور امام عصر(عج) ارتباط بسیار مستحکم و جدایی ناپذیر است؛ این ارتباط هم از بعد ماهوی است و هم از نظر نوع دشمنان و هم از نظر ویژگی های تاریخی مسئله.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: در بعد منتظران و یاران امام حسین(ع) نیز شباهت هایی بین قیام حسینی و ظهور مهدوی وجود دارد؛ همچنین در متون مربوط به فرهنگ عاشورا مهدویت جلوه ای خاص دارد مثل تعبیر «امامِ منصور» در زیارت شریف عاشورا.

 

وی تاکید کرد: علاوه بر این، اهداف قیام عاشورای حسینی با ظهور و قیام مهدوی مشترک است اهدافی اعم از مبارزه با ظلم و فساد، مبارزه با بی عدالتی و تبعیض و ... یعنی همان اصلاحی را که حضرت سیدالشهداء(ع) با قیام عاشورای خود درصدد تحقق آنها بودند، امام مهدی(عج) نیز می کوشند چنان اصلاحاتی را رقم بزنند و از این رو، قرآن می فرماید: «أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ».

 

حجت الاسلام کلباسی در ادامه بیان کرد: در این میان پیاده روی اربعین نمونه ای از تجلیات مختلف فرهنگ عاشورایی است یعنی اولاً پیاده روی ضد ظلم و در طرفداری از مظلوم است، همچنین، این پیاده روی نمایش قدرت مستضعفان و کسانی است که در نظام های فعلی دنیا جایگاهی ندارند، یعنی نه در سازمان ملل نه شورای امنیت و نه در سایر مجامع اسم و جا و راهی برای شان نیست اما حضوری جدی در صحنه و مطالبه و هدفی دارند که این اهداف نمی تواند غیر از اهداف نهضت امام زمان(عج) باشد چراکه عاشورا و ظهور در امتداد یکدیگر اند هر چند از نظر زمان فاصله دارند.

 

وی اضافه کرد: نکته دیگر آنکه بسیاری از ویژگی هایی که در نهضت مهدوی به دنبال آن هستیم در پیاده روی اربعین تبلور و تجلی عینی دارد؛ برای مثال همدلی، همراهی و معاونت و کمک کردن، استقبال از زائران امام حسین(ع)، کنار گذاشتن بسیاری از مرزهای موهوم اعم از زبان، جغرافیا، نژاد و حتی مرزهای فرقه ای و مذهبی؛ چنان که حتی شاهد حضور افراد از ادیان دیگر در پیاده روی اربعین هستیم.

 

رییس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به حضور وحدت گرایانه شیعه و سنی در پیاده روی عظیم اربعین حسینی، ابراز کرد: از این رو، اربعین تجلی ویژه ای است از نهضتی که در کربلا آغاز شده و تا حکومت مهدوی و  ظهور امام عصر(عج) امتداد خواهد داشت و پایان بخش همه ظلم ها می شود.

 

وی درباره اشتراک پیاده روی اربعین با عصر ظهور در بعد جهانی بودن و همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب در کنار یکدیگر، گفت: حکومت امام عصر(عج) جهانی است و دیدگاهی جهانی دارد، این حکومت در مرزهای محدود، متوقف نمی شود، چنان که در روایات مربوط به ظهور می بینیم مسیحیان و یهودیان و پیروان دیگر مذاهب به حضرت حجت(عج) می پیوندند.

 

کلباسی در پایان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت حکومت شایستگان که خداوند آن را متعلق به صالحان می داند بر مبنای نژاد، زبان و جغرافیا و رنگ و فقیر و غنی شکل نمی گیرد بلکه به همه مردم تعلق دارد و اربعین از این نظر نیز ماکتی برای ظهور به شمار می رود، چراکه نگاه فراملی، فرامذهبی، جامع و به دور از تعصبات نابجا و نهایتا در کنار هم زیستنِ مسالمت آمیز را به نمایش می گذارد و این دستاورد بزرگی در مسیر نزدیک شدن به ظهور است.

 

 

 

 

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون پژوهش و مطالعات راهبردی موسسه روایت سیره شهدا//۱

راهیان نور عرفاتی است که می توان در آن دنبال امام زمان(عج) بود

حجت الاسلام نادم با بیان اینکه شاید به حسب ظاهر راهیان نور مثل همه بیابان ها باشد اما در باطن، مقدس و مرتبه ای از کربلا و فضای رقیق شده قبه سیدالشهداء(ع) است، گفت: راهیان نور همچون عرفات است که می توان در آن دنبال امام عصر(عج) بود.

اخبار برگزیده شبستان