خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤١

Tuesday, November 12, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۵:۱۰ شناسه خبر : ۷۳۳۵۰۷
رئیس دیوان عدالت اداری:
برخی شهرداری ها به طمع اخذ جرایم از تخلفات چشم پوشی می کنند
رئیس دیوان عدالت اداری گفت: برخی شهرداری ها به طمع اخذ جرایم از تخلفات چشم پوشی می کنند و ساختمانهای غیرمجاز احداث می شوند اما پس از پایان کار گفته می شود که باید تخریب شوند؛شهرداری ها این درآمدها را برای اداره شهر می خواهد باید این وضعیت خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، «حجت‌الاسلام محمدکاظم بهرامی»، رییس دیوان عدالت اداری در دهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها گفت: شهرداری ها نوعا برای درآمد از پرداخت جریمه استقبال می کنند و این مسأله منجر به ساخت و سازهای غیرمجاز شده است.

 

رئیس دیوان عدالت اداری به ماده 100 اشاره کرد و افزود: این ماده و تبصره های آن در شرایط فعلی کارآمد نیست و نیازمند اصلاح است زیرا اکنون این طور شده است که هر کس تخلفی کند می تواند بر اساس کمیسیون ماده صد جریمه پرداخت کند. دیوان عدالت اداری به بی انضباطی های شهری در ساخت و سازها اعتراض دارد و خواستار تقویت نظارت و کنترل بیشتر ساخت و سازها می باشد.

 

حجت الاسلام بهرامی اضافه کرد: اکنون ٢١٨ هزار حکم تخریب اجرا نشده وجود دارد که امکان اجرای آنها هم وجود ندارد و این روند همچنان ادامه دارد. آنچه قرار است به عنوان جریمه در پایان کار اخذ شود، به عنوان حق قانونی شهرداری ها قبل از احداث بنا گرفته شود تا این وضعیت سرمایه های مردم را هدر ندهد و آنان را گرفتار نکند.

 

رئیس دیوان عدالت اداری درباره جایگاه شوراها گفت: براساس اصل هفتم و اصول 100 به بعد قانون اساسی وظایف بسیار سنگینی برای شوراها در نظر گرفته شده است و جایگاه شورای عالی استان ها نیز در قانون اساسی بسیار رفیع است و البته اختیارات ارزنده ای دارند که بر اساس آنها می توانند طرح ها و پیشنهادات خود را از طریق دولت یا مستقیم به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

 

حجت الاسلام بهرامی درباره جایگاه دیوان عدالت اداری اظهار داشت: دیوان در قانون، مرجع رسیدگی به شکایت ها و تظلماتی است که بر اساس مصوبات و تصمیمات دستگاه ها ایجاد می‌شود و مردم می توانند با طرح شکایت این مشکلات را پیگیری کنند.

 

رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: تعامل، هم افزایی و همفکری میان دو نهاد شورای عالی استان ها و دیوان عدالت اداری می تواند تا حدودی مشکلات را حل کند البته برخی موارد از حدود اختیارات این دو نهاد خارج است و مجلس شورای اسلامی باید به رفع موانع و مشکلات اقدام کند.

 

حجت الاسلام بهرامی خاطرنشان کرد: گاهی دیوان عدالت اداری هم می تواند بر اساس آرای وحدت رویه در هیأت عمومی دیوان، مشکلات ناشی از برداشت های مختلف از قانون را حل کند زیرا قاضی برای اجرای عدالت نباید معطل بماند.

 

رئیس دیوان عدالت اداری درباره اخذ عوارض گفت: اصل این است که هر گونه دریافت وجه از مردم باید به موجب قانون باشد، که این موضوع در مواردی در قانون روشن اعلام شده است و در برخی موارد شبهه دارد و اختلاف نظر وجود دارد؛ البته در اینکه شهرداری ها برای اداره شهر و مدیریت شهری نیاز به درآمد دارند، شکی نیست.

 

وی افزود: درآمدهای پایدار برای شهرداری ها از طریق دولت اخیرا به مجلس رفته است اما جای سوال دارد که چرا این طرح در دولت معطل مانده بود و با تأخیر به مجلس فرستاده شد و با توجه به ضرورت باید پیگیری مجدانه ای در مجلس برای تصویب آن انجام شود تا اختلاف نظرها کاهش یابد یا منتفی شود.

 

حجت الاسلام بهرامی اظهار داشت: قانون اختلاف نظرهایی را ایجاد کرده است و در بسیاری از موارد روشن نیست و برداشت های متعددی وجود دارد. اگر از یک ماده قانونی برداشت های متفاوتی وجود دارد حتما نیاز به اصلاح دارد.

 

وی گفت: بند ١۶ و ٢۶ ماده ٨٠ قانون تشکیلات و مقررات شهرداری‌ها به شوراها برای وضع عوارض اختیار داده است اما از سویی دیگر ماده ۵٠ قانون مالیات بر ارزش افزوده به صراحت بیان می کند مواردی که عوارض آن بر این قانون مشخص شده است، در این موارد حق اخذ عوارض وجود ندارد.

 

رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: شاید بهتر بود در قانون مالیات بر ارزش افزوده فهرست مواردی که می توان عوارض دریافت کرد، اعلام می شد تا در اختیار شوراها قرار می گرفت.

 

حجت الاسلام بهرامی در پایان با بیان اینکه طی یک سال و نیم اخیر هیأت های تطبیق مقررات، ٢٨ هزار مصوبه شوراها را مغایر قانون اعلام کرده اند، تصریح کرد: انتظار نیست که شوراهای اسلامی شهر و روستا که سابقه قانونگذاری ندارند و با همه قوانین آشنا نیستند، با توجه به اختیار قانونی که دارند مصوباتی تصویب کنند که در نهایت با ابطال مواجه شوند/.

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

غریب آبادی با اشاره به جدیدترین گزارش آژانس درباره اجرای برجام:

آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد/ذخایر اورانیوم غنی شده به ۳۷۳ کیلوگرم رسید

نماینده دائم کشورمان گفت: گزارش جدید آژانس اذعان کرده که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت‌های اظهارشده در ایران، ادامه دارد.

اخبار برگزیده شبستان