خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠

Wednesday, February 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۱:۱۵ شناسه خبر : ۷۳۲۶۵۵
جهانگیری خبر داد:
بهره مندی ۳۷ هزار روستا از نعمت گاز
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه تاکنون ۲۳ هزار روستا از نعمت گازرسانی بهره مند شده اند، گفت: این تعداد روستا تا پایان دولت دوازدهم به ۳۷ هزار روستا خواهند رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، «اسحاق جهانگیری» صبح امروز در همایش ملی روز روستا و عشایر با بیان اینکه به توسعه روستاها کمتر توجه شده است، گفت: خدمات باید به عنوان پیش نیاز هر توسعه ای در روستاها ارایه شود.

 

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: توجه به فراهم شدن زیرساخت های مورد نیاز مردم در روستاها یکی از نقاط برجسته جمهوری اسلامی ایران است.

 

وی افزود: رسیدگی به مناطق روستایی و محروم باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و در این راستا نهادهای توسعه ای ایجاد شده است.

 

جهانگیری با بیان اینکه 92 درصد روستاها راه آسفالته دارند، افزود: 14 هزار کیلومتر راه روستایی در دولت های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده است.

 

وی با بیان اینکه 78 هزار جمعیت روستایی از آب شرب برخوردار شده اند، گفت: هفت هزار و 500 روستا در این دوره از آب شرب بهداشتی برخوردار شده اند.

 

جهانگیری تصریح کرد: در اوج کمبود منابع و اعتبارات تدبیری که توسط وزیر نفت اندیشیده شد تمام روستاهای بالای 20 خانوار گازرسانی شدند.

 

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه تاکنون 23 هزار روستا از نعمت گازرسانی بهره مند شده اند، خاطرنشان کرد: این تعداد روستا تا پایان دولت دوازدهم به 37 هزار روستا خواهند رسید.

 

وی با بیان اینکه 99 درصد جمعیت روستایی کشور زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: 27 هزار روستا تحت شبکه اینترنت قرار گرفته اند که جزء نیازهای زندگی مردم است.

 

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا از امکانات استفاده مطلوب داشته باشیم، خاطرنشان کرد: توانمندسازی روستاها جزء دستورالعمل های جدی دولت است.

 

وی ادامه داد: مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای متناسب با بافت روستا در این مناطق به افزایش مهارت روستاییان خواهند پرداخت و وام هایی در اختیار افراد آموزش دیده قرار می گیرد و این افراد به کارآفرین تبدیل می شوند و اشتغال ایجاد خواهند کرد.

 

معاون اول رییس جمهوری کشاورزی را اولویت اصلی در روستاها عنوان کرد و گفت: در بخش کشاورزی باید به نحوی سرمایه گذاری کنیم که بیشترین سود به خود روستایی بازگردد.

 

وی تاکید کرد: نتوانسته ایم یک نظام خوب توزیعی ایجاد کنیم که تولیدکننده سهم خوبی از محصولات خود داشته باشد.

 

جهانگیری با بیان اینکه علیرغم تمام جهت گیری ها صنایع بسته بندی و تبدیلی هنوز از نیازهای اصلی کشور محسوب می شوند، خاطرنشان کرد: 90 درصد تولید جهانی زعفران متعلق به ایران است در حالی که کمترین سهم را در تجارت زعفران داریم.

 

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به کمبود منابع آبی در کشور گفت: استفاده صحیح از آب در کشاورزی جزو جهت گیری های اصلی و حیاتی کشور است این در حالی است که 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و اگر بتوانیم در این بخش 20 درصد صرفه جویی کنیم اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد.

 

وی با بیان اینکه سیستم آبیاری در ایران باید بازبینی شود، خاطرنشان کرد: کشت گلخانه ای جزء مهمترین کارها و اولویت هاست و در طرح های اشتغالزا کشت گلخانه ای از اولویت برخوردار است.

 

جهانگیری درباره منابع در نظر گرفته شده برای توسعه اشتغال روستایی گفت: یک و نیم میلیارد تومان از محل صندوق ملی برای توسعه اشتغال روستایی برداشت شده است و با توافقاتی که با بانک های عامل انجام شده این تسهیلات با کارمزد 4 درصد و 6 درصد در مناطق مختلف روستایی پرداخت می شود که نیمی از آن در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

 

جهانگیری میزان تسهیلات پیش بینی شده برای توسعه اشتغال روستایی را 18 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پرداخت این تسهیلات با نرخ سود 6 درصد در شرایط فعلی امتیاز بی نظیری است و باید بر نحوه اجرای کار نظارت داشته باشیم.

 

وی با اشاره به توافقات انجام شده با بانک سینا برای پرداخت تسهیلات خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداختی از سوی بانک سینا با 18 درصد می باشد که پنج درصد آن را بنیاد مستضعفان و پنج درصد سود را معاونت توسعه روستایی تقبل کرده است که تسهیلات پرداختی به متقاضیان با سود 8 درصد پرداخت خواهد شد.

 

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: از محل توافق بنیاد مستضعفان و معاونت روستایی برای پرداخت تسهیلات از طریق بانک سینا 2 هزار و 400 طرح در این قالب تصویب شده است که 2100 طرح به مرحله قرارداد رسیده است.

 

وی صنایع کوچک را اصلی ترین شیوه برای ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: مدیر با انگیزه بن بست ها را می شکند و از شرایط سخت شرایط پیشرفت و توسعه کشور را فراهم می کند.

 

وی تاکید کرد: در همین شرایط سخت می توان ایران را به بهترین وجه ممکن توسعه داد و هر کس در سطوح مدیریتی کشور خیانت کرد و دچار فساد شد باید مهر خیانت بر پیشانی آنها بخورد و به مردم معرفی شود.

 

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: امروز عرصه زندگی و معیشتی مردم سخت است و فشارهای اقتصادی بر مردم زیاد شده است. مسئولان با همت مضاعف و همدلی می توانند از این دوران کشور را با سربلندی عبور دهند.

 

جهانگیری با تقدیر از اقدامات انجام شده توسط بنیاد مستضعفان در شهرستان قلعه گنج گفت: شهرستان قلعه گنج جایی که حداقل امکانات وجود داشت امروز به کانون توسعه و فعالیت تبدیل شده است.

 

 

 

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

کارشناس آموزشی:

جامعه خشن با مدارس پذیرا / نظام تعلیم وتربیت درتاثیر گذاری ضعف دارد

بای با بیان اینکه مدارس در کشور ما تاثیر پذیر هستند تا تاثیر گذار گفت:مدارس از ابهت بالایی برخوردار نیست و با مسایل منفعلانه برخوردمی کنند. به جای اینکه هنجار فرست باشند هنجار پذیر هستند.

اخبار برگزیده شبستان