خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۶:۵۵ شناسه خبر : ۷۳۲۲۹۹
معاون امور روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری توضیح داد:
جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی
رضوی با اشاره به جزئیات پرداخت اشتغال روستایی، گفت: برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی از محل صندوق توسعه ملی یک و نیم میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، «سیدابوالفضل رضوی» در نشست خبری پنجمین همایش روز روستا گفت: این همایش روز سه شنبه 17 مهر با حضور معاون اول رییس جمهور و جمعی از مسئولان و دست اندرکاران در مجموعه تلاش برگزار می شود.

 

وی افزود: امسال با توجه به اینکه مصادیق عملیاتی شده و برای اینکه اشتغال پایدار روستایی و عشایری را بهتر به جامعه معرفی کنیم از هر ۳۱ استان کشور تعداد ۲ تا ۳ نفر از تولیدکنندگان برتر را برای حضور در این همایش دعوت کرده‌ایم تا اقدامات و محصولاتشان را در نمایشگاهی که در حاشیه این همایش برگزار می‌شود معرفی کنند. البته یک نفر برتر از هر استان هم در قسمت استارت‌آپی‌ها به این همایش دعوت شده است.

 

معاون امور روستایی و مناطق محروم رییس جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال روستایی گفت: تا 15 مهر 97، 3 هزار و 293 میلیارد تومان در حوزه اشتغال روستایی پرداخت شده است.

 

رضوی با اشاره به انعقاد 4 هزار و 700 میلیارد تومان قرارداد با وام گیرندگان توسط بانک ها در حوزه اشتغال روستایی افزود: 93 هزار و 22 نفر از محل اشتغال روستایی شغل پایدار ایجاد شده است.

 

معاون امور روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات بانک سینا طی سال های 95 و 96 و تا امروز 920 میلیارد تومان پرداخت شده است که زمینه اشتغال حدود 9 هزار نفر را فراهم کرده است و 4 هزار میلیارد تومان عقد قرارداد با بانک سینا داریم. 

 

رضوی با اشاره به پروژه های جدید معاونت امور روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: پروژه ارتقای تولید ملی و اشتغال پایدار روستاها و مناطق دشت یکی از پروژه هایی است که در دستور کار داریم.

 

وی با بیان اینکه طبق ماده 27 موظف هستیم که سالانه به اشتغال 384 هزار نفر در روستاها و عشایر برسیم، خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک 750 میلیون دلار با دلار 8 هزار تومانی در حوزه ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی به چرخه بانک ها می آید.

 

رضوی با بیان اینکه در مجموع 18 هزار میلیارد تومان در حوزه اشتغال پایدار روستایی هزینه شده است، خاطرنشان کرد: تمام استان ها به نسبت درصدشان خوب رفتار کرده اند اما از نظر عدد قرارداد منعقد شده تهران از نظر اشتغال، استان فارس کیفیت پروژه ها، استان قم و پراکندگی اشتغال، استان‌ های مرکزی، آذربایجان شرقی و اردبیل در اولویت هستند.

 

رضوی با بیان اینکه 45 درصد اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی است، گفت: 15 درصد اعتبارات تخصیص یافته مربوط به بخش دانش بنیان، خدمات و فناوری اطلاعات، 10 درصد صنعت و معدن، 10 درصد صنایع دستی و 10 درصد گردشگری است.

 

معاون امور روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری تاکید کرد: جامعه پایدار باید در کشور ایجاد شود که خود به خود پویا خواهد بود و رشد و ثروت ملی افزایش خواهد یافت بنابراین در روستاها ابتدا به دنبال جامعه پایدار، تثبیت جمعیت و سپس مهاجرت معکوس هستیم.

 

رضوی خاطرنشان کرد: جامعه پایدار به معنای کاهش نرخ حاشیه نشینی است که در آن صورت تولید افزایش می یابد بنابراین به دنبال ایجاد انگیزه هستیم که افراد در مناطق روستایی بمانند.

 

وی در ادامه در خصوص نرخ کارمزد وام های تعلق گرفته به اشتغال پایدار گفت: نرخ کارمزد وام از محل قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری برای روستاهای مرزی و عشایر مرزنشین 4 درصد، برای سایر مناطق 6 درصد پیش بینی شده است.

 

رضوی افزود: کارمزد وام در شهرهای زیر 10 هزار نفر به عنوان سرمایه در گردش پرداخت می شود که 10 درصد می باشد و سقف سرمایه در گردش یک میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 

وی با بیان اینکه سقف وام ها در روستاهای مرزی و غیر مرزی 15 میلیارد تومان است، افزود: دوره مشارکت و دوره تنفس این وام ها تا سه سال است و دوره بازپرداخت وام ها شش ساله است.

 

رضوی درباره وثایق تعلق گرفته به وام های اشتغال روستایی و عشایری گفت: سند ملکی یا مسکونی روستایی در همان روستا و سند واحد صنعتی یا دامداری روستایی، سفته تا مبلغ 300 میلیون تومان که به ضمانت یک نفر رسیده باشد، محل اجرای پروژه با ماشین آلات آتی و نصب وثایقی هستند که بانک ها می توانند طلب کنند.

 

معاون امور روستایی و توسعه مناطق محروم ریاس جمهوری خاطرنشان کرد: در صورتی که وثایق درخواست کنندگان وام ارزش ریالی کمتر از ارزش وام و کارمزدی که به آنها تعلق می گیرد داشته باشند مابه التفاوت آن وثایق باید از محل دیگری تامین شود.

 

رضوی یادآور شد: بانک های عامل کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و موسسه صندوق کارآفرین امید بانک هایی هستند که نسبت به پرداخت وام اشتغال پایدار روستایی و عشایری اقدام کرده اند و بانک سینا نیز مجری تفاهم با بنیاد مستضعفان است.

 

 

 

 

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شهردار تهران خبر داد:

کاشت ۱۱۰۰ درخت ۱۶ ساله در بلند ترین خیابان خاورمیانه

حناچی گفت: درختانی که امروز در خیابان ولیعصر کاشته شدند نهال نیستند و ۱۶ ساله هستند که خفظ و نگهداری این درختان برای ما از اهمیت بالایی برخوردارند.

اخبار برگزیده شبستان