خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۷/۷/۵ - ۱۱:۱۴ شناسه خبر : ۷۳۰۲۱۵

تربیت نیروهای تراز اسلامی رویکرد فعالیت های کانون فرهنگی هنری است
مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد، سپردن کار به جوانان را رمز موفقیت دانست و گفت: فعالیت های کانون فرهنگی هنری مسجد با رویکرد تربیت نیروی تراز اسلامی اجرایی می شود.

خبرگزاری شبستان_ خرم آباد؛

 

مسجد از صدر اسلام مامن و پناهگاه انسان های مومن و خداجویی است که دغدغه دین دارند.

 

مساجد همواره پایگاه های معنوی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی بوده و به رغم مردمی بودن آن کارکرده های گسترده ای در طول تاریخ داشته است.

 

کانون های فرهنگی هنری مساجد در طول ربع قرن اخیربا هدف شناسایی استعداد ها و توانمند سازی جوانان و مقابله با توطئه های فرهنگی دشمنان راه اندازی شده اند.

 

امروز در واقع کانون های فرهنگی هنری مساجد از مردمی ترین پایگاه های فرهنگی کشور به شمار می روند که در سایه مساجد و با هدف احیای کارکردهای مسجد محور فعالیت می کنند.

 

در طول 25 سالی که از تاسیس ستادعالی کانون های مساجد و راه اندازی کانون های فرهنگی هنری در مساجد شهری و روستاها، برنامه ها و اقدامات بسیار خوبی جهت جذب اقشار مختلف مردم بویژه نسل جوان و نوجوان به مسجد انجام شده است.

 

اوقات فراغت از برنامه های محوری کانون های فرهنگی هنری مساجد است و هر سال در بخش مهمی از کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با رویکرد جذب جوانان و نوجوانان و غنی سازی اوقات فراغت آنان برگزار می شود.

 

 کانون فرهنگی هنری شهید مدنی مسجد جواد الائمه خرم آباد، همواره از مساجد فعال استان لرستان بوده است و امسال به عنوان کانون برتر استانی در حوزه برنامه های اوقات فراغت معرفی شده است.

 

مسجدی که در مرکز شهر خرم آباد و در یکی از محله های قدیمی این شهر (محله مطهری خرم آباد) قرار دارد و این مسجد در اویل دهه ۵۰ به بهره برداری رسیده است و امروز پاساژها و مغازه های مختلف نزدیکترین همسایه های این مسجد به شمار می رود.

 

مرحوم حاج رمضان دادفر بانی ساخت این مسجد بوده و سال ۵۱ با تبعید شهید محراب آیت الله مدنی ایشان تا سال ۵۴ به عنوان امام جماعت این مسجد نماز را اقامه می کردند.

 

تا امروز نام این مسجد در نظر مردم شهر با نام شهید مدنی پیوند خورده است و بسیاری از بزرگان شهر بویژه بزرگان محله همچنان خطبه ها و منبرهای آیت الله مدنی را در انتقال شور انقلابی و جذب جوانان به انقلاب اسلامی به یاد دارند.

 

به رغم خفقان زمان ستم شاهی، با حضور شهید آیت الله مدنی مسجدجوادالائمه به پایگاهی برای مبارزه با رژیم طاغوت تبدیل شده بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مسجداز کانون های فرهنگی و تربیتی شهر خرم آباد به شمار می رود.

 

برای تهیه گزارش راهی مسجد می شوم و با حضور در حیاط کوچک و نقلی مسجد، هیاهوی بازار مطهری  و آمد و رفت جوانان از هر نوع پوششی جای خود را به آرامش و سکوتی دلچسب می دهد.

 

به رغم پوشش امروزی جوانان که متاثر از توطئه های دشمنان  در رواج بد حجابی است و مشاهده این قشر در بازار این محله، با ورود به مسجد جوانان ساده پوش و چهره های خاص که نشان دهنده قشر مذهبی است در مسجد مشغول  رفت و آمد در حیاط کوچک و نقلی مسجد هستند و با حضور این جوانان گویی نشاطی خاص در مسجد موج می زند.

 

تربیت محوری رویکرد فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد است

 

رضا داوری، مسئول کانون فرهنگی - هنری شهید مدنی مسجد جوادالائمه (ع)، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، گفت:  تربیت محوری با هدف کادر سازی نیروی تراز انقلاب از رویکردهای فعالیت کانون فرهنگی هنری مسجد است.

 

وی با اشاره به اینکه  مباحث تربیتی بویژه برای قشر جوان و نوجوان از برنامه های این کانون فرهنگی هنری مسجد است،  افزود: تولید محتوا و شناسایی ظرفیت ها از دیگر برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد است.

 

داوری، با اشاره به تشکیل اتاق فکر در کانون فرهنگی هنری مسجد، اظهار داشت: در این اتاق فکر برنامه های کوتاه مدت، میان مدت وبلند مدت کانون طراحی می شود.

 

وی اظهار داشت: در مسجد طی سال برنامه های تربیتی، فرهنگی، هنری،  علمی و مذهبی بسیاری برگزار می شود، که برنامه های مسجد در تابستان و ایام فراغت جوانان و نوجوانان با جدیت بیشتر و به صورت ویژه تری دنبال می شود.

 

 

این مدیر کانون فرهنگی هنری مسجد، بیان کرد: برای برگزاری برنامه های تاثیر گذار در حوزه اوقات فراغت هم ستاد ویژه اوقات فراغت با حضور امام جماعت و افراد تاثیرگذار مسجد و کانون فرهنگی هنری مسجد تشکیل می شود.

 

وی با اشاره به تشکیل جلسات راهبردی توسط این ستاد، ابراز کرد: پس از تعیین کلاس ها و انتخاب مربیان، دوره های آموزشی برای کادر اجرایی اوقات فراغت کانون فرهنگی هنری مسجد برگزار شد.

 

داوری، افزود: برای جذب جوانان به مسجد و برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد چون اوقات فراغت، کار تبلیغات محیطی در قالب طرح چهره به چهره با اعزام مبلغ به مدارس و محله دنبال می شود.

 

وی ابراز کرد: همچنین از ظرفیت فضای مجازی و تبلیغات محیطی برای جذب جوانان و نوجوانان و اقشار مختلف مردم به کانون فرهنگی هنری مسجد بهره گرفته می شود.

 

 

داوری، با بیان اینکه  به حمد الله  خانواده ها و نسل جوان و نوجوان از برنامه های کانون فرهنگی هنری استقبال می کنند، تاکید کرد: اعتماد والدین مهمترین سرمایه فعالیت کانون فرهنگی مسجد است.

 

وی افزود: برای خانواده های که فرزندان آنان در بر نامه های کانون فرهنگی مشارکت دارند، دوره های آموزشی و توجیهی برگزار می شود.

 

داوری، با اشاره به حمایت محدود دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد،  بیان کرد: تلاش می شود کمک های مردمی و حمایت های خیرین برای تقویت برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد جذب شود.

 

سپردن کار به جوانان رمز موفقیت است

 

 

این مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد، جلب مشارکت جوانان را راز موفقیت کانون فرهنگی هنری مسجد دانست و گفت: سپردن کار به جوانان رمز موفقیت در کارهاست.

 

وی با اشاره به برنامه های انگیزشی برای جذب اقشار مختلف بویژه کودکان و نوجوانان به کانون فرهنگی هنری مسجد، بیان کرد: برگزاری دوره های آموزشی، اردوهای درون و برون استانی، دوره های آموزشی تقویت درسی و رشته های مختلف ورزشی از دیگر برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد است.

 

داوری، با بیان اینکه رویکرد فعالیت کانون فرهنگی هنری شهید مدنی متربی محور است،  ابراز کرد: تلاش می شود جوانان و نوجوانان خود مسئولیت کارها را به عهده گرفته و به نظر و آرای آنان احترام گذاشته می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی بسیاری در این مسجد برگزار شده که باعث تربیت نیروهای مومن، متعهد و انقلابی شده است.

 

مهارت آموزی بستر ایجاد اشتغال در جامعه است

 

 

مدیرکانون فرهنگی هنری شهید مدنی خرم آباد، با اشاره به اینکه رویکرد برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد توانمند سازی و کشف استعداد های جوانان است، خاطرنشان کرد: توانمند سازی نسل جوان و نوجوان مهم ترین زیرساخت ایجاد اشتغال است.

 

داوری، افزود: در کانون فرهنگی هنری مسجد به دنبال مهارت آموزی به نسل جوان و نوجوان در رشته های مختلف مهارتی هستیم.

 

تشکیل گروه جهادی در مسجد

 

داوری، در ادامه از تشکیل گروه جهادی با حضور جوانان مسجد خبرداد و افزود: توسط این گروه برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و... برای مناطق محروم و آسیب پذیر استان بویژه شهرستان خرم آباد برگزار می شود.

 

مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد، گفت: این گروه برای گره گشایی از مشکلات محرومان برنامه های مختلفی در طول سال دنبال می کند.

 

وی افزود: به همت این گروه جهادی کارگاه های کوچک اقتصادی برای خانواده های نیازمند محلات آسیب پذیر در شهر خرم آباد راه اندازی شده است.

 

 

حمایت ائمه جماعت بستر موفقیت کانون فرهنگی هنری مسجد است

 

وی تاکید کرد: تقویت روحیه جهادی در بین فعالان کانون فرهنگی هنری مسجد و حمایت و مشارکت ائمه جماعت مسجد از مهم ترین بستر های موفقیت برنامه های کانون فرهنگی هنری مسجد است.

 

داوری، با تاکید بر ضرورت تلاش برای هویت دهی به کانون فرهنگی هنری در محلات، افزود: معرفی کانون در محله و محوریت در برنامه های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وابستگی دولتی آسیبی جدی برای فعالیت های مسجد محور است

 

وی با تاکید بر ضرورت حفظ مردمی بودن مسجد و کانون فرهنگی هنری مسجد، افزود: نگاه دولتی و توقع دولتی بزرگترین آسیب برای فعالیت های مسجد محور است.

 

داوری، بیان کرد: وابسته بودن فعالیت های کانون فرهنگی هنری به حمایت های دولتی بزرگترین ضعف برای مجموعه است و مانع پیشبرد برنامه ها و اهداف کانون فرهنگی هنری مسجد است.

 

گفتنی است، این کانون فرهنگی هنری مسجد در اوقات فراغت مجری  برنامه های مختلف قرآنی، فرهنگی، هنری، ورزشی، مهدویت، بصیرت افزایی و انقلاب اسلامی بوده است.

 

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر جهاد کشاورزی:

رشد ۴۰ درصدی شیلات و آبزی پروری در کشور

وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به توطئه های دشمنان است، گفت: صید و تولید انواع آبزیان در کشور نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب ۴۰ برابر شده است.

اخبار برگزیده شبستان