خبرگزاری شبستان

شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

السبت ٨ صفر ١٤٤٢

Saturday, September 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : آذربایجان شرقی - زمان :   ۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۵:۳۷ شناسه خبر : ۷۲۸۶۱۰

ما شهريار كشور عشقيم هوش دار
بيست و هفتم شهريورماه سى امين سالروز وفات استاد شهريار است. بيش از قريب دو دهه از تصويب اين روز به عنوان "روز بزرگداشت استاد شهريار" و "روز زبان و ادب فارسى" مى گذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز،‌ ۲۷ شهریور، سالروز بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب بهانه‌ای شد تا یادداشتی از دکتر علی اصغر شعردوست را منتشر کنیم؛

ما شهريار كشور عشقيم هوش دار 

نتوان شكست كوكبهٰ "شهريار" را

روز سه شنبه اين هفته، بيست و هفتم شهريورماه سى امين سالروز وفات استاد شهريار است. بيش از قريب دو دهه از تصويب اين روز به عنوان "روز بزرگداشت استاد شهريار" و "روز زبان و ادب فارسى" مى گذرد. طى اين سال ها كه اين مناسبت در تقويم رسمى كشور درج مى شود، گاه بزرگداشت هايى در تهران و تبريز و برخى شهرهاى ديگر حتى در جزيره كيش بمناسبت اين روز برگزار شده است.

در مناسبت هايى مثل يكصدمين سال تولد استاد شهريار، به اهتمام ايرانيان مقيم خارج از كشور و حمايت اندك برخى دستگاه هاى اجرايى داخلى بزرگداشت هايى در برخى شهرهاى مهم خارج از كشور هم برگزار شده است. 

بانى و طراح اين روز اينجانب بوده ام. طى اين سال براى دفاع از ماندگارى اين مناسبت متحمل سختي هاى فراوان شده ام. در اين راه پر فراز و نشيب و در كنار مخالفت هاى فراوان، فرهيختگانى هم بوده اند كه به حمايت و پشتيبانى قلم زده، مصاحبه كرده و اينجانب را مورد تفقد قرار داده اند، كه مراتب سپاس خود را از آن عزيزان تقديم مى دارم و اميدوارم روح بزرگ استاد شهريار از اين اقدام راضى بوده و دعاگوى كوشندگان بااخلاص اين راه باشد.

يكى از برنامه هاى خوب بدين مناسبت در اوايل دوره اول اين دولت و در پارك ائل گُلى برگزار شد، كه مرحومين  شهردارى تبريز و  سازمان ميراث فرهنگى صنايع دستى وگردشگرى آذربايجان شرقى متولى أن بودند.

البته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى وقت، جناب على جنتى، دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام، جناب حجت الاسلام على يونسى، استاندار وقت جناب دكتر اسماعيل جبارزاده و جمعى از استادان و شاعران معنون كشور و شهرمان در أن حضور داشتند.

بعد از مراسم بزرگداشت هاى نودمين و يكصدمين سال تولد استاد در سال هاى ١٣٧٥و ١٣٨٥ برنامهٰ سنگين و رنگينى بود. البته فقط بزرگداشت چند ساعته براى عام، در حاليكه از مقالات ارائه شده در  برنامه هاى علمى همايش هاى نودمين و يكصدمين سال تولد استاد شهريار چندين مجلد كتاب منتشر شده است.

غير از مراسم دوستانه اى كه مؤسسه فرهنگى طوبى برگزار و از اين اقدام من قدردانى كرده بود، اين تنها مراسمى بود كه از اينجانب به عنوان طراح، بانى و به تصويب رسانندهٰ اين مناسبت ياد و قدردانى شده است.

علی اصغر شعردوست

پایان پیام/533

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مشارکت ستاد هماهنگی کانون های مساجد آذربایجان‌شرقی در نمایشگاه دفاع مقدس

ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی با حضور در نمایشگاه دفاع مقدس پذیرای عموم علاقه‌مندان و شهروندان است.

اخبار برگزیده شبستان