خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

الخميس ١٥ جمادى الثانية ١٤٤٠

Thursday, February 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۰:۰۴ شناسه خبر : ۷۲۸۵۴۷
پژوهشگرمباحث مهدویت عنون کرد:
قیام امام حسین(ع)، تحقق اخلاق و حفاظت از دین/ پیوند امام حسین(ع) وامام زمان(عج) درحرکت کربلا
پژوهشگرمباحث مهدویت گفت:پیوند امام حسین(ع)وامام زمان(عج)درحرکت کربلا قابل مشاهده است چرا که امام حسین(ع)ترسیمی ازحقیقت دین باجلوه ای خاص از ندبه و اندوه است که امام زمان(عج)این ترسیم را در گستره جهانی استفاده می کند تا مردم برای حرکت نهایی آماده شوند

حجت الاسلام مهدی یوسفیان پژوهشگر مباحث مهدویت در گفتگو با خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به قیام عاشورا، انجام وظیفه و اهداف این حرکت گفت: موضوعی که در باب محرم و عاشورا در گذشته مورد غفلت بود بحث انجام وظیفه و دریافت نتیجه است که باید مورد توجه قرا گیرد.

 

حجت الاسلام مهدی یوسفیان تصریح کرد: در گذشته هر گاه مراسمی در ایام محرم برگزار می شده است طوری بود که تنها انجام وظیفه می کردند و به نتیجه ان توجهی نداشتند  که متاسفانه در جامعه امروز نیز اینگونه است  و ما نیز اینچنین هستیم.

 

وی افزود: باید دید این مطلب چقدر قابل تحقق و پذیرش است و واقعه کربلا چنین حرفی را ثابت می کند ، چرا که اگر نتیجه در نظر گرفته نشود و مهم نباشد انجام کارچندان مهم نیست.

 

پژوهشگر مباحث مهدویت ادامه داد: وقتی کاری را شروع می کنیم و هدف داریم، آن حرکت دارای ارزش است چرا که انسان ممکن است هدف را نداند و نتیجه را درک نکند شاید مسیر را طی کند اما به هدف نرسد و ما باید حواسمان باشد که در هر مسئله و حرکتی باید هدف داشته باشیم.

 

حجت الاسلام یوسفیان ادامه داد: وقتی کاری دینی و الهی می شود وظیفه انسان با کسب آگاهی، درک و تعیین هدف در آینده محقق شده و بستری برای تحقق اهداف دیگر می شود بخصوص وقتی کاری الهی باشد و هدفی الهی داشته باشد.

 

وی اظهار داشت: واقعه کربلا همیشه باید مورد توجه قرار گیرد چرا که حرکت ائمه یک حرکت دنباله دار است که برای سعادت بشریت صورت گرفته است و برای دنیا نتیجه و آثار مهمی داشته است.

 

حجت الاسلام یوسفیان ادامه داد: همگان شهادت امام حسین(ع) را به عنوان مصیبت می دانند که وقتی امام حسین(ع) به شهادت رسیدند خیمه ها را سوزاندند و به اهل بیت تعدی و آنها را مورد غارت قرار دادند و بعد ازآن در شام عاشورا حضرت زینب (س) و بانوان حرم خیمه های نیم سوخته را برپا کردند و زنها را در آن  جمع نموده و  حالت روضه گرفتند.

 

وی عنوان کرد:  ایجاد خیمه نیم سوخته شاید در ظاهر سرپناهی برای زنان، آوارگان ومصیبت دیدگان بود اما درباطن خیمه امام حسین(ع) حتی اگر نیم سوخته باشد و آتش بگیرد بازهم سرا پاست که اصل واقعیت همین است که این خیمه همچنان بقا دارد.

 

 پژوهشگر مباحث مهدویت یاد آور شد:چون خواست خداوند با مدیریت ائمه معصومین (ع) صورت می گیرد این خیمه ها باید دائما سراپا باشند هرچند گاهی به خاطر حوادث روزگار دچار مشکل می شده است اما مهم پابرجا بودن خیمه بوده که امام حسین(ع) نیز همین را می خواهد که خیمه های کربلا و عاشورا همیشه پابرجا باشند.

 

حجت الاسلام یوسفیان افزود:خیمه امام حسین (ع) باید همیشه و در هر حالت و جایگاهی به عنوان یک حرکت فرهنگی، عمومی، جنگ و صلح و... پابرجا بوده و درآن حضور داشته باشیم چرا  که روایت شده آنچه در زمام غیبت امام زمان (عج) مهم است این است که انسان همواره در جاده انتظار گام بردارد.

 

وی ادامه داد: کسب معرفت امام از مهمترین گزینه های انتظار است چرا که هر کس امام زمان را بشناسد با تاخیر در فرج امام زمان ضرری به او نخواهد رسید.

 

پژوهشگر مباحث مهدویت تصریح کرد: هرکس که درخیمه امام و جاده انتظاراست مانند کسی است که در رکاب رسول و خمیه امام زمان(عج) جهاد می کند و به شهادت می رسد.

 

وی تصریح کرد: عطوفت و رحمت امام حسین(ع)تجلی عطوفت و رحمت خداوند است و امام حسین(ع) با پذیرفتن حر و فرصت بازگشت او به سپاه، رحمت خدا را نشان  داد  و این یک رمز از آیالت الهی است که هشدار می دهد و هدایت می کند.

 

پژوهشگر مباحث مهدویت ادامه داد: واقعه کربلا و جریان حرکت امام حسین(ع) از ابتدا تا انتها بیانگر این بود که در کربلا چیزی وجود داشته که امام زمان(عج) جامعه را به سمت  آن حرکت می دهند.

 

حجت الاسلام یوسفیان با اشاره به اهمیت و اثرات ماندگار قیام امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) قیام کرد تا تحقق اخلاق اسلامی در جامعه رخ دهد، درس پایمردی و حفاظت از دین تا آخرین نفس ، حضور همگانی در عرصه مجاهدت در راه خدا، توجه به نیازهای مادی دنیا در کنار یاد اخرت بودن،عطوفت و رحمت، شهادت طلبی و .. همه از جمله اهداف مهم قیام امام حسین(ع) است .

 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم به قیام عاشورا نگاه کنیم نباید آن را در فضای مصیبت  ببینیم بلکه دیدن این مصیبت باید ما را بیشتر به درک این حادثه کمک کند چرا که شهادت امام حسین(ع) دو بعد درونی و بیرونی دارد شاید امام به ظاهر شهید شدند وحکومت الهی در کوفه شکل نگرفت اما در باطن حرکت امام حسین(ع) تحقق آیات الهی بود که صورت گرفت.

 

پژوهشگر مباحث مهدویت افزود: یکی از اعجاز های کربلا این است که هر کس به کربلا نگاه می کند و در هرجا که به تصویر کشیده می شود مردم راجذب می کند.

 

حجت الاسلام یوسفیان ادامه داد: در واقع کربلا نشان داد که انسان باید جایگاه امام را درک و اظهار نظر خود را در جای خود داشته باشد چرا که اگر ما نسبت به امور بی دقت باشیم قطعا امام را دچار آسیب خواهیم کرد.

 

وی افزود: انسان باید امام خود را به عنوان حجت خدا بشناسد و اگر جایی گفتند نظر دهید نظر خود را اعلام کند وگرنه باید مدیریت آن را برعهده بگیرد چرا که حرکت اهل بیت علاوه براعجاز به حضور مؤثرمردم نیاز دارد، بی وفایی اهل کوفه، خانه نشینی، صلح با معاویه، حکمیت و....همه نشانگر این بود که یاران در یاری امام زمانشان کوتاهی کردند.

 

حجت الاسلام یوسفیان یاد آور شد: شهادت امام حسین(ع) نیزبه جهت کوتاهی مردم اتفاق افتاد وامام زمان(عج) نیزاگر بخواهد قیام کند تا زمانی که این آمادگی وجود نداشته باشد حرکتی آغاز نخواهد شد.

 

پژوهشگرمباحث مهدویت افزود: یکی ازموضوعات مهم که در کربلا رخ داد تعدی دشمن به خانواده و اسرا بود و توجه به بحث حجاب که جزو آیات الهی در قرآن است در کربلا نمونه عینی آن در زمان حضور دختر امام حسین(ع) در کنار پیکر امام که می گفت: پدر جان برخیز که چادرها را از سرمان کشیدند وجود داشته است.

 

حجت الاسلام یوسفیان با اشاره به پیوند امام حسین(ع) و مهدویت گفت: به طور کلی پیوند امام حسین(ع) وامام زمان(عج) درحرکت کربلا قابل مشاهده است چرا که امام حسین(ع) یک ترسیم ازحقیقت دین با یک جلوه خاص از ندبه و اندوه است که امام زمان(عج) این ترسیم را در گستره جهانی استفاده می کند تا مردم آمادگی پیدا کنند برای حرکت نهایی که امام زمان (عج) می خواهد آن را انجام دهد.

 

پایان پیام/78

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی:

وزارت آموزش و پرورش و حوزه باید درس‎های بیهوده را کنار بگذارند

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: وزارت آموزش و پرورش و حوزه باید درس‎های بیهوده را کنار بگذارند.

اخبار برگزیده شبستان