خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۶:۱۱ شناسه خبر : ۷۲۸۱۲۶
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی:
مجالس حسینی آرمان خواهی و ظلم ستیزی را در جامعه تقویت کند
فانی با بیان اینکه هر حاشیه ای لزوما اخبار کذب نیست و ممکن است اتفاق افتاده باشد، اما پرداختن به حاشیه مخاطبان را نسبت به اصل دچار غفلت می کند، گفت: آرمان خواهی و آرمان گرایی، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر باید در مجالس حسینی تقویت شود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، ویژه برنامه «از سکوت تا بایکوت» رادیو گفت وگو با موضوع برجسته ساختن حاشیه ها برای دیده نشدن متن، انتشار شایعه و اخبار کذب از حواشی مراسم های عزاداری و با حضور مهدی فانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی روی آنتن رفت.

 

فانی اظهار کرد: امروز در دنیا گروه هایی به دنبال این هستند که افکار عمومی را از مسائل اصلی دچار غفلت کنند و به اهداف خود برسند که این مسئله در مراسم عزاداری امام حسین (ع) هم اتفاق افتاده است.

 

وی افزود: کسانی که پیرو مکتب اهل بیت (ع) هستند سرمایه معنوی بسیار ارزشمندی دارند که بر مدار وجود مقدس امام حسین (ع) ایجاد شده و آن هم برگزاری مراسم دینی است و در عزاداری ها و موالید ائمه اطهار (ع) شکل می گیرد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: این مراسم های مذهبی، اطلاعات و معرفت ها را به متن جامعه منتقل می کند. مجلس اهل بیت(ع)، مکتب تربیتی و سازنده است و مردم در مراسم عزاداری با معارف دینی آشنا شده و کسب معنویت و معرفت می کنند و این باعث پیوند عاطفی آنها با اولیاء خدا می شود.

 

فانی تاکید کرد: تقویت آرمان خواهی و آرمان گرایی در مجالس اهل بیت(ع)، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر از جمله اهداف برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) است.

 

وی در ادامه برنامه «از سکوت تا بایکوت» رادیو گفت و گو تاکید کرد: وظیفه دست اندرکاران و برپاکنندگان مراسم های عزاداری و مداحان و سخنرانان این است که با توجه به حساسیت زمان فعلی در رفتارها و سخنان خود دقت کنند و کاری از آنها سر نزند که برجسته شود و با عنوان مراسم عزاداری که منتسب به اهل بیت (ع) است در فضای مجازی منتشر شود و تاثیرات منفی بر جامعه بگذارد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: هر حاشیه ای لزوما اخبار کذب نیست و ممکن است اتفاق افتاده باشد. اما پرداختن به حاشیه مخاطبان را از موضوع اصلی دچار غفلت می کند. بین حاشیه هایی که در مراسم عزاداری اتفاق می افتد و حاشیه هایی که در مراسم های دیگر رخ می دهد تفاوت هایی وجود دارد اما مراسم امام حسین(ع) به دلیل اینکه با باورها و اعتقادات افراد سروکار دارد و برجسته ساختن حاشیه در مراسم عزاداری می تواند باورهای مردم را تضعیف کند، لذا اهمیت پیدا کرده و حساسیت بیشتری بر آن ایجاد شده است.

 

فانی در پایان خاطرنشان کرد: با شناخت از ترفندهای دشمن باید سعی کنیم، حواشی را به حداقل برسانیم و بهانه به دست دشمن ندهیم.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام رفیعی تشریح کرد

عملی که در حکم جنگ با خدا است

یک استاد اخلاق با بیان اینکه حفظ آبروی مومن از مهمترین حقوق الناس است، گفت: پیامبر(ص) به کعبه نگاه می کرد و می فرمود: «تو عظیمی اما مومن حرمت اش از تو بالاتر است». بسیاری از ما امروز در فضای مجازی با آبروی افراد بازی می کنیم و این حرب با خدا است.

اخبار برگزیده شبستان