خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

الجمعة ١٥ ربيع الأوّل ١٤٤٣

Friday, October 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۱:۴۲ شناسه خبر : ۷۲۸۰۱۳
آیت‌الله فاطمی نیا
درنهضت امام حسین(ع) فراگیری علوم عقلی و شرعی توامان نیاز زندگی هر انسانی است
آیت الله فاطمی نیا گفت: نهضت امام حسین(ع) نهضت دینی است در این نهضت فراگیری علوم عقلی و شرعی توامان نیاز زندگی هر انسانی است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله فاطمی‌نیا استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری حضرت سیدالشهداء(ع) میدان احتشامیه تهران گفت: جوان به صورت فطری تشنه معارف الهی است.

وی با استناد به روایتی از پیامبر اکرم(ص) عنوان کرد: هر کس به آنچه می‌داند عمل کند خداوند بر علم او می‌افزاید؛ بنابراین جوانان در کنار فراگیری علوم دینی از علما به آنچه می‌دانند عمل کنند زیرا اینگونه خداوند آن علوم را افزایش خواهد داد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه گاهی برخی سخنانی می‌گویند که پشتوانه علمی ندارد، گفت: این سخن «من با تقلید و بدون تحقیق به دستورات دین عمل نمی‌کنم» سخنی بدون پشتوانه علمی است. علما نیز همچون پزشک در رشته تحصیلی خود آگاه و متخصص هستند؛ آیا وقتی شما نزد پزشک می‌روید درباره دارویی که برای شما می‌نویسد تحقیقات می‌کنید یا با اعتماد به او دستور مصرف دارو را اجرا کرده و به نوعی از او تقلید می‌کنید.

آیت‌الله فاطمی‌نیا درباره مفهوم تقلید، گفت: برخی درباره تقلید مفهوم اشتباهی را متوجه شده اند در حالی که تقلید به معنای واگذار کردن کار به دیگری است، علمای دینی سال‌های سال برای متخصص شدن درعلوم دینی وقت می‌گذارند که احکام و سایر دستورات دینی را برای شما به درستی تبین کنند.

وی با بیان اینکه نهضت امام حسین(ع) نهضت علمی است، ابراز کرد: هر کس نمی‌تواند با خواندن چند کتاب یا حدیث معتبر «قال رسول الله» بگوید بلکه باید علم علل الحدیث و سایر علوم دینی را به خوبی فراگرفته باشد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بر هر مسلمانی واجب است که علوم دینی را فراگیرد اگر نتوانست آن را به دیگری واگذارد یعنی از دیگری که علوم دینی را فراگرفته تقلید کند، اظهار داشت: علوم عقلی برای اداره زندگی لازم اما کافی نیست بنابراین انسان در کنار علوم عقلیه برای سعادت دنیوی و اخروی به علوم شرعیه نیز نیاز دارد، همانگونه که بدن انسان به غذا و دارو توامان نیاز دارد به علوم عقلی و علوم شرعی نیز توامان نیاز دارد و یکی بدون دیگری برای انسان فایده ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر کسی صرفا تقلید را قبول داشته باشد و عقل را نفی کند یا صرف مجرد عقل را بپذیرد و تقلید را رد کند هر دو اشتباه است.

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس شورای سیاسی حزب الله:

وجود پیامبر اسلام(ص) همچون قرآن می‌تواند حجت وحدت بین مسلمانان باشد

رئیس شورای سیاسی حزب الله گفت: همانگونه که قرآن در راستای تحقق وحدت مسلمانان حجت است وجود پیامبر اسلام(ص) هم می‌تواند حجت وحدت باشد.

اخبار برگزیده شبستان