خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مسجد طراز اسلامی زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲ - ۰۹:۱۴ شناسه خبر : ۷۲۶۰۰۴

سینا شبیه هیچ مسجدی نیست
مساجد نماد شهر اسلامی است به طوری که هر فردی ولو غیر مسلمان با مشاهده گلدسته‌ها و منابر این خانه‌های خدا متوجه حضور در محلی اسلامی می‌شود، هرچند بسیاری از مساجد ایران از جمله مسجد سینا از این امتیاز بهره‌مند نیستند.

گروه مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان: معماری مساجد به گونه‌ای است و به تعبیر دقیق‌تر باید به گونه‌ای باشد که شهروندان از فاصله دور متوجه وجود آن شوند به همین دلیل مساجد دارای گلدسته‌، مناره‌ و گنبدهای مرتفع هستند، این قاعده که غیرمسلمانان نیز با ورود به یک شهر به وجود آن پی می‌برند در بسیاری از مساجد ایران رعایت نشده است.

 

خبرنگار ما چندی پیش گزارشی از این موضوع درباره «مسجد کوچک ادیب» خیابان ری تهران تهیه کرده بود زیرا آن مسجد ضمن اینکه کاملا کوچک است، هیچگونه علایمی که شهروندان را از فاصله دور متوجه آن کند، ندارد.

 

خبرنگار ما این بار برای تهیه گزارش از مسجد همت‌العظیم به خیابان قزوین تهران رفت و پیش از حضور در این مسجد به دفتر امام جماعت آن رفت البته جالب است بدانید دفتر این امام جماعت در این مسجد قرار ندارد بلکه چند خیابان پایین‌تر و در خیابان شهید رسول قدیمی (کبریت‌سازی سابق) قرار دارد.

 

بنا بر این گزارش، آیت‌الله سیدعلی اصغر مجد که بر سردر دفتر او عنوان «مرجع» درج شده است همه ‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا نیم ساعت به اذان ظهر و بعدازظهرها نیز از ساعت ۴ تا نیم ساعت مانده به اذان مغرب در این دفتر حضور دارد و وقتی خبرنگار ما از او پرسید شما چه ساعتی به مسجد همت‌العظیم می‌روید؟ با این پاسخ روبرو شد که "من کمتر به آن مسجد می‌روم و بیشتر به مسجد سینا که در نزدیکی دفترم قرار دارد، می‌روم."

 

یک لحظه با یکدیگر وضعیت این امام جماعت و روحانی را مرور کنیم، او ظاهرا مرجع است، امام جماعت راتب (اصلی) دو مسجد است و همه روزه ساعت‌های طولانی در دفتر خود که در هیچ ‌یک از این دو دفتر واقع نشده است، حاضر می‌شود. این توصیفات ذهن هر انسانی را به این سو می‌برد که احتمالا این امام جماعت دارای دو مسجد بزرگ و فعال است اما آیا واقعیت این است؟

 

خبرنگار ما برای یافتن پاسخ این پرسش 40 دقیقه مانده به اذان ظهر به مسجد سینا واقع در خیابان قزوین، خیابان محبوب مجاز رفت و با کلی پرس‌و‌جو خود را به مسجد رساند.

 

معماری این مسجد به گونه‌ای است که احتمالا هیچ فردی از فاصله دور متوجه وجود آن نمی‌شود زیرا گلدسته یا مناره مشخصی ندارد ضمن اینکه در اصلی آن که در خیابان محبوب مجاز واقع شده است، بسته است و مردم برای حضور در این مسجد باید از در دیگر که در کوچه جنب مسجد واقع شده است، وارد آن شوند.