خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸

الخميس ٢٣ شوّال ١٤٤٠

Thursday, June 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۷/۶/۱ - ۱۷:۰۸ شناسه خبر : ۷۲۳۳۶۶
استاندار هرمزگان؛
افتتاح ۸۲۱ پروژه در هرمزگان/لیست مالکین ایرانی کشتی های چینی اعلام می شود
استاندار هرمزگان از افتتاح ۸۲۱ پروژه به ارزش هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت در این استان خبر داد و گفت: افتتاح فاز نخست آبشیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس از شاخص ترین این پروژه هاست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، فریدون همتی در نشست خبری تشریح پروژه های هفته دولت عنوان کرد: بیشترین پروژه ها در فصل مسکن، عمران شهری و روستایی ۴۵۲ پروژه ، بهداشت و درمان ۸۷ پروژه، کشاورزی و منابع طبیعی ۶۲ پروژه است.

 

وی افزود: 42 پروژه مربوط به حمل و نقل ۶۱ پروژه و انرژی ۴۲ پروژه، در بخش صنعت و معدن ٢٥پروژه، تربیت بدنی ١٥پروژه، احداث و توسعه فضای فرهنگی و مذهبی ١٠ پروژه، رفاه و تامین اجتماعی ٩پروژه و در بخش بازرگانی ٤پروژه است.

 

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان هرمزگان، مجموع هزینه های این پروژه ها را هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ٢١٣میلیارد آن، از محل اعتبار ملی و ١٠٥میلیارد آن از محل اعتبار دولتی و باقی توسط بخش خصوصی تامین شده است.

 

رسانه ها در طراز خوبی قرار دارند

 

همتی در ادامه به نقش و جایگاه رسانه ها اشاره و تصریح کرد: امروز جامعه ای بیدار و فعال در عرصه اخبار و اطلاعات داریم و ملتی که با گذشته متفاوت هستند، افزود: امروز رسانه ها در طراز خوبی قرار گرفته اند.

 

وی با بیان اینکه اراده دولت حرکت در مسیر توسعه و آبادانی کشور است، افزود: دولت برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر و آماده کردن شرایط برای رفاه و آسایش مردم گام های موثری را برداشته است.

 

نماینده عالی دولت در هرمزگان با اذعان به اینکه امروز کشور در شرایط خاصی قرار دارد، اظهار کرد: بنا بر مصلحت نظام، مذاکرات هسته ای در دولت تدبیر و امید شکل گرفت که به برجام ختم شد و آمریکا در سایه یک منطق غلط و نادرست از آن خارج شد.

 

وی با این تحلیل که سخن گفتن از مذاکرات جدید از سوی رییس جمهوری آمریکا به خاطر این است که تصویر مناسبی از خود نشان دهد، افزود: اگر هر دولت جدیدی که بر سر کار بیاید و بخواهد به توافقات گذشته پایبند نباشد و به دنبال مذاکره دوباره باشد این رفتاری بچگانه و بدور از رفتار سیاسی است.

 

همتی ادامه داد: دشمن امیدوار است که با خروج از برجام و تحریم های یک جانبه، عرصه را بر ملت ایران تنگ کند؛ امروز آمریکایی ها با سفر به کشورهای مختلف آنها را تهدید می کنند که با ایران کار نکنند و به دنبال تحت تاثیر قرار دادن شرایط اقتصادی کشور ما هستند.

 

عده ای در داخل کشور به عنوان سرباز پیاده نظام دشمن عمل می کنند

 

وی با بیان اینکه عده ای در داخل هم آگاهانه یا نا آگاهانه اقداماتی انجام می دهند که اگر نگویم با دشمن همراهی می کنند می توان گفت که به عنوان سرباز پیاده نظام دشمن عمل می کنند، افزود: این افراد فرصت طلب بوده و غیرت ملی ندارند و به جای همراهی با نظام، اقدام به احتکار می کنند که کار درستی نیست، البته تغداد این افراد کم است اما در جامعه ای انقلابی همین تعداد کم را هم نباید داشته باشیم.

 

استاندار هرمزگان به همراهی مردم با دولت در ترکیه برای حفظ ارزش پول ملی اشاره و تاکید کرد: مردم ترکیه با دادن طلاها و ارزهای خود به دولت و دریافت پول ملی نقش موثری در کاهش ارزش پول کشورشان ایفا کردند و ما نیز باید همین کار را بکنیم.

 

وی ادامه داد: ملت ما 40 سال است که امتحان پس داده اند، هیچ گاه نبوده که آمریکا علیه ما اقداماتی به کار نگرفته باشد، جنگ تحمیلی، تحریم های گذشته و جدید، کودتاها، حمایت از گروه های نفاق و ... در این مقطع باید با تلاش و همگرایی و انسجام نظام و دولت و ملت فرهنگ مناسب با این فضا را ترویج کنیم و در برابر دشمن بایستیم و اثر اقدامات دشمن را به حداقل برسانیم.

 

 

همتی بر فرهنگ سازی مناسب شرایط موجود توسط رسانه ها تاکید کرد و گفت: رسانه ها فرهنگ سازی مناسب، عالمانه و فاضلانه ای پیرامون شرایط امروز جامعه داشته باشند.

 

وی به نقش ماندگار رسانه در دوران دفاع مقدس اشاره و تاکید کرد: امروز نیز رسانه ها باید در کنار دولت و ملت در راستای خنثی سازی توطئه های دشمن در تحریم های نقشی ماندگار داشته باشد.

 

عالی ترین مقام اجرایی دولت افزود: دشمن مصصم است که اقتصاد کشور را از ثبات و تعادل خارج سازد و جلو سرمایه گذاری و رونق تولید را بگیرد، از این رو رسانه ها عزم و اراده جدی ملت ایران برای ساختن کشورشان را هنرمندانه به تصویر بکشند تا مایه امیدواری برای بقیه باشد.

 

وی در اداه به ظرفیت های استان هرمزگان اشاره و تصریح کرد: هرمزگان به دلیل ظرفیت هایی که در صنایع بزرگ، بنادر، دریا، گردشگری و ... دارد می تواند در کنار سرمایه گذاری های محلی سرمایه گذاری های ملی را نیز داشته باشد.

 

دولت مصصم به عملیاتی کردن اصل ۴۴ است

 

همتی با بیان اینکه دولت مصصم است تا اصل 44 را به معنای واقعی عملیاتی کند، گفت: اقتصاد، تولید و سرمایه گذاری باید به مردم و بخش خصوصی واگذار شود و دولت باید بستر را فراهم سازد و با سیاست گذاری، حامی خوبی برای بخش خصوصی باشد.

 

وی به معرفی برخی از اقدامات برای جذب سرمایه گذاری در هرمزگان پرداخت و عنوان کرد: پیگیری برای احداث شش واحد بزرگ، چهار واحد پتروشیمی، یک نیروگاه بزرگ پنج هزار و 600 مگا وات و یک آب شیرین کن 750 مترمکعبی، ساخت بندر بزرگ با ظرفیت بین 40 تا 50 میلیون تن در شهرستان پارسیان از شاخص ترین اقدامات است.

 

استاندار هرمزگان، ساخت نیروگاه 400 هزار مگاواتی در سیریک، ایجاد پایانه صادرات نفت کشور در جاسک، دو پالایشگاه نفت سنگین را از دیگر اقدامات توسعه ای در شرق هرمزگان برشمرد و افزود: در حوزه مرکز استان به دنبال این هستیم دو هزار و 500 هکتار فضا به منطقه ویژه صنایع معدنی خلیج فارس اضافه کنیم، جاده رینگ و محوطه سازی انجام شده و به زودی افتتاح می شود، بخش خصوصی را در آنجا فعال می کنیم، اخیرا جلساتی با فولاد میارکه و صندوق بازنشستگی کشور و مجموعه گلگهر داشتیم تا برای رساندن ظرفیت فولاد به 10 میلیون تن فولاد در هرمزگان تلاش کنند.

 

وی با بیان اینکه با ستاد اجرایی فرمان امام مجوزهای یک شهرک پتروشیمی را دنبال می کنیم، اظهار کرد: فاز سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس تا پایان سال تکمیل می شود و ظرفیت آن به 40 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و حدود 12 میلیون لیتر گازوئیل خواهد رسید، فاز 4 آن نیز بعد از افتتاح فاز 3 شروع می شود و تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری می رسد و در همین وضع موجود هرمزگان از استان های در سطح جهانی در زمینه تولید بنزین است.

 

همتی به وجود زیرساخت های بسیار خوب در کشتی سازی هرمزگان اشاره کرد و گفت: نشست هایی با کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت نفتکش ها در تهران انجام شده و تفاهم خوبی در این باره صورت گرفته و اختلافاتی که از گذشته با کشتی سازی هرمزگان وجود داشت مرتفع شد.

 

ساخت و تعمیر کشتی ها به جای خارجی ها به ایزویکو داده می شود

 

وی افزود: از این پس این دو بنگاه حمل و نقل کشور تعمیرات کشتی ها را به جای دادن به کشورهای دیگر به کشتی سازی هرمزگان خواهند داد و حجم عظیمی از ظرفیت برای تصبیت اشتغال موجود و ظرفیت اشتغال جدید ایجاد می شود و ساخت کشتی ها در ظرفیت های ممکن نیز واگذار شود به شرط اینکه کشتی سازی هرمزگان بتواند در قیمت، سرعت و کیفیت ساخت و تعمیرات خود، قدرت رقابت با شرکت های خارجی داشته باشد.

 

استاندار هرمزگان به ظرفیت های حوزه بندری نیز اشاره و بیان کرد: تصمیمات خوبی در خصوص بنادر استان گرفته شده و برنامه های خوبی در حال پیگیری است که تمرکز بیشتر بر جزایر هرمز، ابوموسی، هنگام و لارک و همینطور نوار ساحلی است.

 

وی افزود: با توجه به مصوبه مجلس که برای ملوانان شکل گرفت حدود 800 لنج در استان ساماندهی و فعالیت حدود هشت هزار نفر روی این لنج ها پایدار و قانونمند شد.

 

برجسته سازی کشتی های چینی غرض ورزی سیاسی است

 

همتی با بیان اینکه طبق آمار شیلات حدود سه هزار و 500 صیاد مجاز و 5 هزار صیاد غیر مجاز چ و حدود 600 لنج بدون مجوز داریم، به تشریح موضوع مهم این روزهای صید غیرقانونی کشتی های چینی پرداخت و توضیح داد: بنده معتقدم این افراد غرض ورزی سیاسی با نظام دارند نه با دولت؛ به غلط می گویند خزر را به روس ها و خلیج فارس نیز به چینی ها واگذار کردند.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون کارشناسان و متخصصین دانشگاهی در این زمینه در حال بررسی هستند، افزود: این کشتی ها در عمق 200 متر خارج از 12 مایلی آب ساحلی برای صید فانوس ماهی مجوز دارند که همه آنها ایرانی هستند.

 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با بیان اینکه اگر لازم باشد اسامی این افراد را رسانه ای می کنم، گفت: لنج های ایرانی قادر نیستند در عمق دریا بروند و صید کنند، کشتی های خارجی در تملک و یا اجاره ایرانی ها هستند و مطابق آیین نامه باید هر سال 20 درصد پرسنل خارجی خود را با پرسنل ایرانی جایگزین کنند.

 

وی با اشاره به اینکه طبق گزارش شیلات همه مجوزها به ایرانی ها داده شده و صید کشتی ها نیز در ساحل کشورمان ازجمله قشم تخلیه می شود، افزود: تصور خارج شدن ماهی ها از کشور غلط است.

 

همتی در عین حال اذعان کرد: ممکن است برخی از این کشتی ها در کنار فعالیت قانونی خود در عمق های کمتر هم فعالیت کنند که تخلف است و باید با آن ها مقابله شود.

 

وی ادامه داد: موضوع دیگری که این روزها مطرح می باشد این است که کشتی های صید فانوس ماهی ها غذای ماهیان دیگر را صید می کنند و برای ذخایر ما مضر است که این موضوع در حال بررسی علمی است و در صورت اثبات آن با این مورد مقابله خواهیم کرد.

 

آب بندرعباس تا پایان سال ۹۸ از سدهای میناب، شمیل و نیان قطع می شود

 

همتی با بیان اینکه تا پایان سال 98 آب بندرعباس و بندرخمیر از سدهای استقلال میناب و شمیل و نیان قطع می شود، به مذاکرات با وزیر نیرو و مدیرعامل آبفای کشور اشاره و عنوان کرد: در کنار آب شیرین کن 100 هزار مترمکعبی بندرعباس، وزارت نیرو را مجاب کرده ایم که مابقی نیاز آبی بندرعباس و بندرخمیر را آب شیرین کن مشترک هرمزگان، کرمان و یزد تضمین خرید کنند.

 

وی تصریح کرد: با تحقق این مهم، دغدغه مردم شهرستان میناب و منطقه پایین دست سدهای شمیل و نیان برای کشاورزی مرتفع خواهد شد.

 

استاندار در خاتمه با بیان اینکه همه رسانه ها همکار ما هستند و رسانه ای به نام «نورچشمی» نداریم، گفت: همه رسانه ها امین، یار، چشم و زبان ما هستند و انتظار داریم که رسانه ها نیز سیاستی متناسب با سیاست ما اتخاذ کنند.

 

 

 

 

پایان پیام/88

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر جهادکشاورزی:

۹ استان کشور درگیر ملخ شده اند

مهندس حجتی با بیان اینکه تا کنون ۹ استان کشور درگیر آفت ملخ شده‌اند، گفت: کار مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور دنبال شده است.

اخبار برگزیده شبستان