خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٤ جمادى الثانية ١٤٤٠

Wednesday, February 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۳۱ - ۰۹:۲۶ شناسه خبر : ۷۲۳۲۹۰
خاتمی در خطبه‌های نماز عید قربان:
آمریکا به دنبال دیکتاتوری مذاکره است/تعبیر فساد سیستمی در ایران درست نیست
خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: آمریکا در پی مذاکره نیست بلکه به دنبال دیکتاتوری مذاکره است، آنها توقع دارند به دور یک میز بنشینیم و هرچه آنها می‌گویند ما بپذیریم و این دیگر معنی مذاکره را نمی‌دهد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های اول نماز عید قربان با بیان اینکه در مشکلات و سختی ها باید از پیامبر اکرم(ص) الگو بگیریم، اظهار داشت: کسی نیست که مشکلات و سختی‌ها را نببیند و درک نکند، اما بزرگترین سختی‌ها را رسول اکرم(ص) داشت که در یک سال 80 جنگ را پشت سر گذاشت.

 

وی ادامه داد: از طرفی دیگر رسول اکرم(ص) از سوی منافقین تحت فشار اقتصادی نیز قرار گرفت، همچنین سعی کردن پیامبر را در مدینه ترور کنند اما ناموفق ماند، بنابراین باید از رفتار رسول خدا در برابر مشکلات درس گرفت.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: پیامبر اکرم(ص) هیچگاه از مشکلات خود با واژه طوفان، بحران، بن بست و ... یاد نکرد و مدام از امید سخن می‌گفت، خداوند به رسول خود می‌فرمایند«سست نشوید و محزون هم نباشید اگر مومن هستید، صلح و مذاکره تحمیلی را نپذیرید چون خداوند با شماست».

 

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه مومنان سرمایه خدا را دارند، یادآور شد: پیامبر هرگز خسته نشد و هشدار داد خستگی همان و شکست هم همان؛ در جنگ احد برخی خسته شدند شکست ظاهری رخ داد، خداوند به پیامبر(ص) دستور داد شما و همراهانت باید پایدار باشید، ملت ایران هم به فضل خدا چهل سال است که نشان داده است خسته نشده است و در مقابل دشمنانش را خسته خواهد کرد.

 

وی در پایان خطبه اول افزود: پیامبر اکرم(ص) مطلقا از مشکلات نترسید، امام علی(ع) می‌فرمایند«همیشه قهرمان جنگ‌های ما رسول الله بودند»، پیامبر اکرم(ص) هنگام هجوم دشمن مدام تاکید بر وحدت داشت زیرا می‌دانستند که خوش‌ترین خبر برای دشمنان تفرقه داخلی است.

 

 

 

مسئولین آرزو مذاکره را بر دل آمریکا خواهند گذاشت

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های دوم نماز عید قربان با اشاره به مراسم باشکوه عرفه تصریح کرد: دیروز روز عرفه کشور را دنیایی از معرفت کرد، معنویتب که ما مدیون آن بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود، همچنین امروز روز عید قربان عید بین‌المللی جهان اسلام است، قربانی در این روز فضیلت بسیاری دارد و کسانی که نمی‌توانند به تنهایی قربانی بدهند به صورت دسته جمعی این کار را انجام  دهند و نذر خود را به مستمندان برسانند.

 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به نزدیکی به عید غدیر بیان کرد: هفته ولایت را در پیش داریم و این ایام مغتنمی است تا ولایت را تبیین کرد، در تمام روزهای سال تنها روزی که سفارش بر شادی مقدس است روز عید غدیر است، در این روز دعوت به خوش پوشی، رسیدگی به خانواده و دید و بازدید مورد تاکید قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به نزدیکی هفته دولت نیز خاطرنشان کرد: از روز دوم شهریور هفته دولت آغاز می‌شود، باید از شهیدان باهنر و رجایی یاد کرد، هر دولتی یکسری حقوق و تکالیف دارد، حقوق آنها حمایت امام و رهبری از دولت است تا بار مشکلات را آنها از دوش مردم بردارند.

 

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: رهبری از همه دولت‌های بعد از انقلاب حمایت کرده و خواهند کرد، تکلیف مسئولین نظام به خصوص دولت نیز خدمت به مردم است، درواقع مردم مخدوم و دولتمردان خادم مردم هستند.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران ابراز داشت: مردم همیشه تاثیرگذار هستند، عمود دین که می‌تواند در مقابل دشمن بایستد مردم خواهند بود، همیشه خشنودی رعیت باید تکلیف مسئولین باشد، به گفته امام راحل «مردم ولی نعمت هستند».

 

آیت‌الله خاتمی در خصوص پیام رهبر معظم انقلاب برای روز عرفه نیز توضیح داد: این پیام آکنده از معنویت و سیر و سلوک بود، همچنین استراتژی و راهبرد دشمن را هم بیان کردند و فرمودند «دشمن سعی دارد مسلمانان را به جان هم بیاندازد تا آنها یکدیگر را به بدترین شکل بکشند».

 

 

وی با ذکر دو نکته در مورد آمریکا نیز خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند «قطعا جنگی رخ نخواهد داد»، این تعبیر شعاری نبود بلکه بیان یک واقعیت بود، درواقع دوران بزن درو تمام شده است، آمریکا می‌داند که اگر ضربه‌ای به ایران بزند در تمام دنیا او را دنبال می‌کنیم تا او را به ذلت بکشانیم.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: هزینه این جنگ برای آمریکا یک هیولاست، اسرائیل هم پیمان آمریکا هم در این جنگ مورد آسیب قرار می‌گیرد.

 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به تعبیر دوم رهبری در هفته گذشته گفت: رهبری در ادامه سخنان خود در هفته پیش بعد از سخن در خصوص جنگ فرمودند « مذاکره هم نخواهیم کرد »، زیرا بلایی که آنها بر سر برجام آوردند نشان داد که آمریکا قدری بر سر برجام انصاف به خرج نداد.

 

وی بیان کرد: از ابتدا انقلاب تمام مسئولین آمریکایی به دنبال مذاکره با مسئولین ما بودند اما حسرت به دل آنها مانده است، ترامپ نیز تا به امروز هشت بار درخواست مذاکره داشته اما با وقاهت اعلام می‌کند که ما با ایران مشکلی نداریم اگر می خواهد برای مذاکره بیایند.

 

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: این بار مسئولین نظام ما آرزوی مذاکره را بر دل آمریکا خواهند گذاشت، آمریکا در پی مذاکره نیست بلکه به دنبال دیکتاوری مذاکره است، آنها توقع دارند به دور یک میز بنشینیم و هرچه آنها می‌گویند ما بپذیریم و این دیگر معنی مذاکره را نمی‌دهد.

 

آیت‌الله خاتمی در خصوص فساد نیز گفت: با فساد باید برخورد قاطعانه و عادلانه صورت بگیرد، برخود با فساد باید برخورد با فساد در گلوگاه‌ها و علت‌ها باشد، در نهج البلاغه چندین نامه در خصوص برخورد امام علی(ع) با استاندارانش موجود است، در اصل امام در امتداد علت‌ها با فساد مقابله کرد، امام علی(ع) در هر شرایطی برای بقای نظام با فساد مبارزه می‌کردند.

 

وی در پایان تصریح کرد: حق پاکدستان در این عرصه نباید ضایع شود، بدنه نظام در قواهای سه گانه کشور دنیایی از آدم‌ها پاک و لقمه حلال‌خور است، تعبیر فساد سیستمی را نباید اعلام کرد، انگار تمام تاروپود کشور را فساد گرفته است و این غلط است و بیان این موضوع خودش یک جنگ روانی است، باید با فساد مقابله کرد اما بزرگ نمایی در این زمینه برای کشوری که خون هزاران شهید در پشت آن است درست نیست.

 

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

بیست و سومین همایش تکریم خادمان قرآن کریم با تجلیل از ۱۳ فعال قرآنی برگزار شد

وظیفه خادمان قرآن در جامعه اسلامی عرضه بایسته و شایسته معارف قرآن به جهانیان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مقام خادمی قران شایسته است که نخست آموزه‌های الهی قرآن کریم و معارف متعالی مکتب اهل بیت را آن‌چنان که هست، به دور از خرافات و گزافه‌گویی‌ها ببینیم و تلاش کنیم به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم، این آموزه‌ها را عرضه کنیم.

اخبار برگزیده شبستان