خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۰۸:۵۲ شناسه خبر : ۷۲۲۸۶۰
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی:
بومی سازی فناوری های مورد نیاز کشور/ فناوری های نرم و هویت دار در اولویت است
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با بیان اینکه واقعیت این نیست که در مقابل تحریم ها منفعل باشیم و تسلیم شویم، افزود: در حوزه جهاد دانشگاهی و پژوهش هایی که انجام می دهیم رویکرد و هدف اصلی ما بومی سازی فناوری های مورد نیاز کشور است.

محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شبستان درباره تاثیر شرایط تحریم روی عملکرد پژوهشگاه های جهاد دانشگاهی گفت: اصولا از تحریم استقبال نمی کنیم چراکه در حوزه پژوهش و فناوری تحریم می تواند در ارتباطات ما با مجامع بین المللی و به دست آوردن برخی تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز در حوزه پژوهش مشکلاتی ایجاد می کند.

 

وی با بیان اینکه واقعیت این نیست که در مقابل تحریم ها منفعل باشیم و تسلیم شویم، افزود: در حوزه جهاد دانشگاهی و پژوهش هایی که انجام می دهیم رویکرد و هدف اصلی ما بومی سازی فناوری های مورد نیاز کشور است.

 

پورعابدی با بیان اینکه تحریم از یک جهت برای ما فرصت است، گفت:  متاسفانه بلافاصله پس از اینکه ارتباط با دنیا برقرار می شود بسیاری از مسئولان نگاهشان به خارج از کشور است و توانمندی های داخلی نادیده گرفته می شود بنابراین تحریم یک فرصتی است که مسئولان نگاهی به داخل دارند و هم ما می توانیم با ظرفیت بالا از توانمندی هایمان استفاده کنیم.

 

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: در دروان تحریم توجه به جهاد دانشگاهی بیشتر خواهد شد و فعالیت هایمان افزایش می یابد البته مشکلاتی نیز به وجود خواهد آمد اما با همت و تلاشی که به وجود خواهد آمد، این موضوعات را می توانیم پشت سر بگذاریم.

 

وی توضیح داد: در ارتباطاتی که با خارج از کشور داریم و در تامین تجهیزاتی که برای برخی پروژه ها نیاز داریم با مشکل مواجه خواهیم شد و ممکن است سیکل کاری ما را طولانی تر کند و حتی با هزینه بیشتری تجهیزات به دست ما برسد.

 

پورعابدی اظهارداشت: توجهی که به توانمندی داخلی می شود و استفاده ای که از ظرفیت های دخلی می شود  و بومی سازی بسیاری از فناوری هایی که انجام می دهیم در مقابل محدودیت های تحریم قابل توجه خواهد بود.

 

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: از این فرصت ها استفاده کنیم تا پس از برطرف شدن تحریم و بازار را به راحتی در اختیار دیگران قرار ندهیم و بتوانیم از این بازار خودمان استفاده کنیم و از ارزش افزوده آن استفاده کنیم و در حوزه اشتغال اقداماتی انجام دهیم.

 

وی با اشاره به رونمایی از فناوری های جهاد دانشگاهی با حضور رییس جمهور تا پایان شهریور در حوزه فنی و مهندسی، پزشکی و کشاورزی، گفت: حدود 12 فناوری که مراحل پایانی را طی می کنند و برخی هم پایان یافته اند.

 

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: سیاست های کلی در حوزه پژوهش فناوری آن است که بتوانیم توانمندی هایمان را تجمیع کنیم و به سمت آن برویم که ماموریت های بزرگتر و مهم تری را در حل برخی چالش ها از آن ها استفاده کنیم.

 

پورعابدی تصریح کرد: همزمان با حرکت به سمت فناوری های سخت در حوزه های فناوری های نرم و هویت دار که بیشتر در حوزه های علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگی ورود پیدا کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد کشور نیاز مبرمی دارد که به فناوری های نرم توجه کند چراکه فناوری های نرم حوزه گسترده ای از مسائل را دربر می گیرد و هم شمول زیادی از مسائل اجتماعی و فرهنگی ما در این حوزه است.

 

پورعابدی تاکید کرد: سعی کرده ایم در سال های آتی به حوزه علوم اجتماعی و فناوری های نرم توجه مناسب تری داشته باشیم و در این راستا اولین پارک فناوری های نرم را در حوزه مسائل فرهنگی و صنایع فرهنگی در سال جاری افتتاح کردیم که به صورت ملی فعالیت می کند و سعی کرده ایم تجاری سازی را در حوزه های فرهنگی و نرم لحاظ کنیم.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان از برگزاری «کت‌واک» کودکان گزارش می دهد:

چرخش دنیای کودکان با فشن شو/ شرع، قانون و حقوق رعایت نشد

مدل های کوچک لباس های نیمه باز مجلسی و میهمانی به تن کرده اند و با موهای درست شده، مجبورند تا همانند بزرگترها رفتار کنند و خود را به نمایش در میان مردان و زنان بگذارند.

اخبار برگزیده شبستان