خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۱:۱۷ شناسه خبر : ۷۲۲۸۵۰
قاسمی در نشست خبری/مشروح
از سرعت اقدامات ۱+۴ راضی نیستیم/کنوانسیون دریای خزر حاصل ۲۱ سال مذاکره است/اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه شهریور در تهران
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره کنوانسیون دریای خزر گفت: این کنواسیون حاصل ۲۱ سال مذاکره است و متن آن برای تصویب به مجلس می رود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود گفت: هفته دولت را در پیش داریم که آن را تبریک گفته و آرزو می کنم دولت بتواند به خدمات خود ادامه دهد و در سالی که گذشت وزارت خارجه به عنوان ارکان دولت تلاش کرد از حقوق ملی و تمامیت ارضی ملت دفاع کند و گام های خوبی در این زمینه برداشت.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص راجع به اقدامات وزارت خارجه در مورد برخورد سفارت های خارجی با ایرانیان متقاضی روادید اظهار داشت: سفارتخانه های در تهران موظف هستند حقوق ایرانیان را رعایت کنند در مورد مسائل پیش آمده در سفارت های ایتالیا و کشور دیگری خبرها را خواندم و باید پیگیری در این مورد را ادامه دهم و سپس قضاوت کنم اما به کل مراوداتی با سفارت ها در این خصوص داشته ایم امیدواریم محقق شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای جان بولتن مبنی بر دخالت ایران در انتخابات پیش روی کنگره آمریکا گفت: کافر همه را به کیش خود می خواند.

 

سخنگوی وزارت خارجه از اظهارنظر در مورد منظور رهبر معظم انقلاب راجع به خطوط قرمزی که در برجام رعایت نشده است، امتناع کرد و گفت: این بیانات متین و دقیق است و در جریان مذاکرات تیم مذاکره کننده تمام تلاش خود را به کار گرفتند و نهادهای نظارتی نیز بر اقدامات آن ها نطارت داشتند.

 

وی از رایزنی های وزارت خارجه با سفارت عراق در تهران در مورد مشکل هورالعظیم خبر داد.

 

تشکیل کارگروه تحریم در آمریکا را جدی نمی گیریم

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تشکیل کارگروه ویژه اقدام به تحریم در وزارت خارجه آمریکا این رفتار را در ادامه سیاست های دیرینه این کشور و یک اقدام تبلیغاتی دانست و افزود: این رفتار جدیدی نیست و از گذشته استمرار می یابد و جنبه یک جنگ روانی و اقتصادی را دارد و باید دانست رفتاری مغایر با همه موازین شناخته شده بین‌المللی و نسبت به مردم ایران خصمانه است.

 

وی با تاکید بر این نکته که این اقدام آمریکا مانند گذشته نهایتا راه به جایی نخواهد برد، عنوان کرد: با مقاومت مردم ایران و راهکارهای جمهوری اسلامی این اقدام خنثی خواهد شد و یک تصمیم در راستای تصمیمات تیم جنگ طلب حاکم بر آمریکاست بخصوص در زمانی که مصادف با 28 مرداد است و شاهد آن هستیم که سیاست های خصمانه آمریکا بر علیه ایران در دهه های گذشته همواره ادامه داشته است.

 

قاسمی با اظهار اینکه آمریکا و هیئت حاکم این کشور با خروج از برجام تلاش داشتند حمایت جامعه جهانی را در ایجاد یک جنگ روانی گسترده و همچنین اعزام هیئت ها به کشورهای خاص به منظور جلوگیری از همکاری اقتصادی با ایران همراه کنند، گفت: اما وضعیت جهان معاصر نشان داده که آمریکا در این شرایط نیست که بخواهد هر آنچه در نظر دارد را انجام دهد و جهان دیکته پذیر نیست.

 

وی یادآور شد: این یک اقدام جنگ روانی است برای خارج کردن کشورها از همکاری با ایران و ایجاد تنگنای معیشتی برای مردم که با سیاست های جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا به نتیجه نخواهد رسید اگرچه تاثیرات تحریمی خواهد داشت اما نهایتا نمی تواند بر توان جمهوری اسلامی ایران فایق بیاید و مردم ایران از این شرایط خاص عبور خواهند کرد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ما گروه اقدام آمریکا را در خصوص تحریم ها را جدی نمی گیریم و از این گروه ها بسیار دیده ایم، عنوان کرد: متعاقبا در صورت نیاز اقدامات مناسب در خصوص تصمیمات این گروه را تصمیم گیری خواهیم کرد.

 

از سرعت اقدامات 4+1 راضی نیستیم

 

قاسمی در خصوص اقدامات اروپا، روسیه و چین در مورد حفظ برجام عنوان کرد: ما به توان ملی ایران اتکا داریم و این بهترین راه حل است و بعد از توان ملی به همکاری های بیرونی توجه می کنیم که در همکاری ما و اروپا مواضع سیاسی اتحادیه، چین و روسیه کاملا روشن است و در خصوص بسته اقتصادی 4+1 راجع به دوران پس از خروج آمریکا از برجام شاهد پیشرفت هایی هستیم و گام های رو به جلویی در این خصوص برداشته شده است.

 

وی علت ایجاد تاخیر و کندی در ارایه بسته پیشنهادی اقتصادی اروپا به ایران را تعطیلات آگوست و دلایل دیگر دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سرعت حاکم بر این کار رضایت کامل ندارد و مصرانه در پی آن هستیم که اروپا با جدیت سرعت عمل خود در مورد این بسته پیشنهادی را افزایش دهد و در این مسیر از نظر سیاسی و کلیات مشکلی نداریم و پیشنهادات ارایه شده مثبت تلقی می شود.

 

قاسمی با تصریح این مطلب که مکانیسم های فنی در بخش هایی از این بسته اقتصادی 4+1 کاملا روشن نیست و قطعا مورد رضایت طرف ایرانی نیست، تاکید کرد: کندی این روند مطلوب ما و مردم نخواهد بود و سعی می کنیم به سهم خودمان تلاش کنیم تا این اراده سیاسی بتوان در عرصه عمل بهتر اجرا شود اما وظیفه اساسی بر عهده آن طرف هاست و امیدواریم بعد از تعطیلات یک جهش و گام بلندتری از جانب آنها شاهد باشیم.

 

سخنگوی ظریف اظهارات وزیر خارجه مبنی بر اینکه اروپایی ها حاضر به دادن هزینه در مقابل برجام نیستند را اینگونه تعبیر کرد که انتظار ما در خصوص افزایش سرعت در ارایه پیشنهادات عملی از سوی 4+1 است تا بتوانیم اخذ تصمیم در سطوح عالی را داشته باشیم تا مشخص شود چه سیاست هایی باید در این خصوص اتخاذ کنیم.

 

وی یادآور شد: پیچیدگی فرآیندهای مورد اتخاذ اروپا با توجه به فشارهای آمریکا به شرکت های اروپایی بسیار زیاد است و امیدواریم که بتوانیم به فرجام نیکی در این زمینه برسیم و ما نسبت به سرعت ارایه این بسته از سوی 4+1 نارضایتی داریم اما خوشبینی ما ادامه دارد و امیدواریم این کشورها شرایط بهتر و مناسب تری را در این خصوص ایجاد کنند.

 

سفر هیئت افغان به ایران

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری راجع به سفر هیئت افغان به ایران برای امضای سند همکاری بین دو طرف اعلام کرد: کمیته پنج گانه به نتایج لازم در مورد همکاری ایران و افغانستان رسیده اند و ابهامات باقی مانده در حال رفع شدن است و قرار است در پایان کار کمیته ها وارد مذاکرات جدی تر برای تنظیم سند جامع همکاری ایران و افغانستان شویم که این سند از قبل طراحی و پیش بینی شده است و منتظر پایان کار گروه های پنجگانه هستیم و در این زمینه هیئتی از افغانستان به ایران سفر خواهد کرد تا سندهای همکاری به امضا برسد اما زمان دقیق این سفر مشخص نیست.

 

کنوانسیون خزر حاصل 21 مذاکره است

 

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری راجع به اینکه گلایه بسیاری از نمایندگان مجلس از دولت در خصوص کنوانسیون دریای خزر در جریان قرار ندادن مجلس از سوی دولت است و آیا این گلایه ها درست است، عنوان کرد: ‌کنوانسیون دریای خزر یک موضوع پیش پا افتاده و یک شبه نبوده که در یک سفر تفاهمی صورت بگیرد.

 

وی با تاکید بر این نکته که کنوانسیون دریای خزر حاصل 21 سال مذاکره است و در دولت های مختلف با نمایندگان ویژه متعدد بر سر آن مذاکره صورت گرفته، یادآور شد: در سال گذشته یک توافق حاصل شد و امسال این توافق نهایی شده که یک کار موفق و اساسی بوده اما از آنجایی که کارهای موفق همواره با یک جنگ روانی و یا نوعی دلسوزی مواجه می شوند، این کنوانسیون نیز با چنین برخوردی مواجه شده است.

 

متن کنوانسیون دریای خزر برای تصویب به مجلس ارایه می شود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری این مطلب که در حین مذاکره که بیش از دو دهه طول کشیده است و اینکه در چه دوره هایی نمایندگان مجلس در این مسئله حضور داشته اند یا نه، من اطلاعی ندارم اما هیچ کشور و هیچ گروهی در مسایل سیاسی حین مذاکره اخبار را نمی تواند منتشر کند و این یک امر طبیعی و بدیهی است که در مذاکره با طرف خارجی به دلیل مسایل و منافع ملی نمی توان همه اطلاعات را منتشر کرد که مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

 

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در ادامه بر حق مجلس بر لزوم آگاهی داشتن پیرو این کنوانسیون تاکید کرد و افزود: ما سعی کرده ایم نمایندگان را در جریان مذاکرات و امضای کنوانسیون دریای خزر قرار دهیم و کوتاهی ای در این خصوص از سوی وزارت امور خارجه صورت نگرفته و باز هم توضیحات لازم را ارایه خواهیم داد اما هر پنج کشور باید کنوانسیون را برای تصویب به پارلمان ها ارایه کنند و در ایران هم این متن به مجلس شورای اسلامی ارایه خواهد شد تا نمایندگان فرصت داشته باشند در این خصوص بحث و بررسی لازم را انجام دهند و نظرات آنها برای ما حایز اهمیت خواهد بود.

 

مرکل به برجام اعتقاد دارد/مسایل موشکی ما قابل مذاکره نیست

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات شب گذشته آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در خصوص برجام عنوان کرد: وی به برجام اعتقاد دارد و تاکید دارد که برجام حفظ می شود.

 

وی تاکید کرد: البته در خصوص مسایل موشکی ما این یک موضوع جدا است و ما در مورد مسایل موشکی موضع مان را بیان کرده ایم و موضع ما کاملا روشن است مبنی بر اینکه این موضوع غیرقابل مذاکره بوده و مصالح و منافع ملی در آن درگیر است.

 

سخنگوی ظریف راجع به استفاده وزارت امور خارجه از فرصت ایجاد شده افزایش همکاری با پاکستان و ترکیه به دلیل اختلاف نظر حکومت های این کشورها با آمریکا توضیح داد: سیاست اصولی ایران کماکان روشن است و ما همواره خواهان روابط مسالمت آمیز با کشورهای همسایه هستیم و در سایه این نگاه می توانیم یک منطقه امن و باثبات و آماده برای جهش و توسعه اقتصادی ایجاد کنیم و اینکه در کشورهای همسایه ما انتخابات صورت می گیرد یک نقطه جهش مثبت است و ما از آن استقبال می کنیم.

 

وی به انتصاب عمران خان در پاکستان اشاره کرد و این موفقیت را به او تبریک گفت و ادامه داد: با توجه به روابط دو کشور ایران و پاکستان و آثار مثبت آن برای منطقه امیدواریم این همکاری ها بیش از گذشته توسعه یابد و پاکستان بتواند به عنوان کشور مستقل بر معضلات فایق بیاید و شاهد یک پاکستان مقتدرتر و توسعه یافته تر باشیم.

 

قاسمی همچنین راجع به ارتباط ایران با ترکیه در دوره تحریم دو کشور از سوی آمریکا اظهار داشت: سیاست ما در مورد ترکیه کاملا روشن است و این سیاست ادامه می یابد و به دنبال راه های بیشتری برای همکاری هستیم و سیاست تحریمی آمریکا برای ترکیه مثمرثمر واقع نخواهد شد و مردم این کشور بر این مسایل فایق خواهند آمد و ما همکاری خوبی خودمان با ترکیه را در عرصه های خودمان ادامه خواهیم داد.

 

صدور روادید الکترونیکی در فرودگاه های ایران تا پایان سال 97

 

قاسمی در واکنش به اظهارات رییس سازمان گردشگری مبنی بر لزوم همکاری وزارت خارجه با این سازمان در خصوص حذف مهر ویزای ایران از پاسپورت گردشگران توضیح داد: منظور آقای مونسان صدور روادید الکترونیک است که در 22 بهمن 96 از فرودگاه امام خمینی (ره) آغاز شد و تا به امروز در دو فرودگاه مشهد و شیراز نیز این موضوع را افتتاح کردیم و تا پایان سال روند تکمیل این پروژه در فرودگاه های کشور انجام خواهد شد.

 

کشتی های صیادی چین خارج از مرزهای آبی ایران حضور دارند

 

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری راجع به مشکلات ایجاد شده در مورد حضور کشتی های صیادی چین در خلیج فارس توضیح داد: شرکت های صیادی ایرانی با برخی از موسسات چینی قرارداد دارند و عمدتا بخش خصوصی این قراردادها را امضا کرده و برای صید انواع آبزیانی که ما آنها را مصرف نمی کنیم و دارای مصارف خاص صنعتی هستند که برای صید آنها در عمق 200 متری آب نیازمند تکنولوژی طرف چینی هستیم این گروه ها در خلیج فارس حضور یافته اند و کارکنان این کشتی ها ایرانی هستند و البته برخی ها هم چینی هستند و این کشتی ها در خارج از آب های سرزمینی ایران برای تهیه پودر ماهی صید انجام می دهند.

 

وی تاکید کرد: حضور آنها ربطی به منابع دریایی ما ندارد و در گذشته نیز همکاری های تجاری مشترک در فصول مشخصی که آبزیان در حال حرکت در خلیج فارس هستند، داشته ایم و این مسئله در حوزه اختیارات شیلات ایران است.

 

سخنگوی وزارت خارجه با یادآوری این مطلب که چنین مسایلی یک کار منطقی اقتصادی به شمار می روند، گفت: در فضای فعلی تلاش می شود هر نوع همکاری خارجی سودمند ایران از سوی کانون های جنگ روانی دور از واقعیت مطرح شود.

 

رفت و آمدها با دولت جدید عراق افزایش خواهد یافت

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد سفر یک هیئت عالی رتبه به عراق نیز توضیح داد: روابط ما با این کشور همسایه روابط بسیار خوبی است و این روزها شاهد تلاش احزاب و جناح ها برای تشکیل دولت جدید هستیم و بعد از تشکیل دولت جدید در این کشور رفت و آمدها و همکاری ها با شدت بیشتری بین دو کشور دنبال خواهد شد.

 

پرونده ایران در لاهه تعیین وقت شده است

 

قاسمی از تعیین وقت برای رسیدگی به پرونده شکایت ایران از بلوکه شدن دو میلیارد دلار اموال کشورمان توسط آمریکا در لاهه خبر داد و گفت: در مورد وقت دقیق آن حضور ذهن ندارم.

 

استقبال ایران از آتش بس میان افغانستان و طالبان

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به آتش بس میان افغانستان و طالبان توضیح داد: امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و ما از هرگونه تلاشی که بتواند به استقرار آرامش کمک کند، استقبال کرده ایم و از این امر هم استقبال می کنیم و امیدواریم گروه ها و دولت افغانستان بتوانند پیشنهاد آتش بس را اجرایی کرده و در شرایط آرام برای ایجاد فضای مناسب به منظور گفتگو و تبادل نظر برای رسیدن به تفاهم موفق عمل کنند.

 

برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران

 

قاسمی همچنین از برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران در شهریورماه خبر داد و گفت: مقدمات این اجلاس در حال انجام است و فکر می کنم بخش های ذیربط کارشان را انجام داده اند و زمان مشخص این اجلاس اطلاع رسانی خواهد شد.

 

دیپلمات ایرانی کماکان در بازداشت آلمان است

 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد سرنوشت دیپلمات ایرانی که در آلمان بازداشت شد، ‌اعلام کرد: این دیپلمات کماکان در آلمان در بازداشت است و سیر قضایی این مسئله در حال پیگیری است و رایزنی ها با جدیت دنبال می شود، امیدواریم که این مسئله که قطعا یک سوءتفاهم است زودتر حل شده و این دیپلمات ایرانی آزاد شود.

 

تأیید خبر پروژه خط آهن ایران،‌ عراق و سوریه

 

قاسمی در مورد خبر یک رسانه سوری مبنی بر راه اندازی خط راه آهن ایران، عراق و سوریه نیز اعلام کرد: در منطقه بین ما و همسایگان در مورد بحث حمل و نقل و بخصوص پروژه های ریلی که از صرفه های اقتصادی بیشتری برخوردار است پروژه های متعددی در حال اجراست و هر کدام از این پروژه ها مراحل متفاوتی دارد.

 

قاسمی در بخشی از این نشست خبری نسبت به اخبار منتشرشده در خصوص برگزاری مذاکرات بین ایران و عربستان واکنش نشان داد و گفت: من از این مذاکرات بی اطلاع هستم.

 

سخنگوی وزارت خارجه در پایان راجع به اخبار منتشر شده در مورد توافق صورت گرفته با روسیه در خصوص خروج نیروهای نظامی ایران از روسیه گفت: این اخبار همگی از سوی محافل سیاسی ضد ایرانی بخصوص رژیم صهیونیستی منتشر می شود تا میان روابط ایران و روسیه مشکل ایجاد کند، ما اجازه نمی دهیم روابطمان با کشورهای همسایه با فضاسازی این محافل دچار مشکل شود.

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی:

عرصه فعالیت در چهل سال دوم انقلاب را به جوانان بسپاریم

مصری با بیان اینکه در چهل ساله دوم انقلاب اسلامی وظیفه همه به مراتب سخت تر و سنگین ارز از چهل ساله اول است، گفت: ما باید عرصه فعالیت را در چهل ساله دوم به جوانان بسپاریم.

اخبار برگزیده شبستان