خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

الأحد ١٨ جمادى الثانية ١٤٤٠

Sunday, February 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۱:۲۶ شناسه خبر : ۷۲۲۸۴۳
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران:
مساجد برخوردار، از مساجد ضعیف، دستگیری کنند/ مساجد باید در شرایط اقتصادی امروز روحیه امید را در مردم تقویت کنند
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، با بیان اینکه در شرایط اقتصادی امروز جامعه باید سنگر مساجد حفظ شوند، ادامه داد: در این شرایط مساجد برخوردار از مساجد ضعیف از لحاظ اقتصادی، دستگیری کنند.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سراسری مسجد که از ساعات آغازین امروز صبح در حسینیه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه این روز یک روز انقلابی است، گفت: این روز فرصتی برای شناخت مسجد و ظرفیت تاثیرگذار، حماسی و انقلابی آن از زاویه‌ای است که مورد کینه دشمنان اسلام بوده است.

 

وی با بیان اینکه ما به منظور انزجار و نفرت از صهیونیسمی که در خط اول مقابله با مسجد ابراهیمی قرار گرفته این روز را تشکیل داده‌ایم، ادامه داد: امروز هم می‌بینیم که آل سعود و داعش در امتداد صف‌آرایی پدیده صهیونیسم قرار دارند به ویژه آنکه امسال مسئله انتقال پایتخت بیت‌المقدس نیز مطرح شد و بر مظلومیت و مقاومت مردمان این منطقه افزوده شد.

 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، خاطرنشان کرد: اینجانب در اجلاس روز جهانی مسجد که در سال گذشته برگزار شد گفتم باید روز جهانی قدس را روز جهانی مسجد بدانیم و همه دستگاه‌ها نیز در این زمینه به وظایف‌شان عمل کنند.

 

حاج علی اکبری خاطرنشان کرد: روز جهانی مسجد این خصوصیت را دارد که همه دستگاه‌های تبلیغی و ترویجی و رسانه ملی برای آن وارد عمل شوند و حق مسجد را ادا کنند تا به مناسبت روز قدس و به زعم طراحی‌ها و برنامه‌های دشمن، این روز به عنوان مسئله اول ما باقی بماند که برای تحقق این مهم نیاز است که در این زمینه دبیرخانه‌ای دایمی با حضور دستگاه‌های مرتبط با این حوزه تشکیل شود.

 

وی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی اقداماتی چون ترور، تحقیر، جنایت و اشغالگری را از جمله برنامه‌های خود قرار داده است و قبله اول مسلمانان را در محاصره گرفته است و از طرفی دیگر نیز می بینیم که قبله دوم مسلمانان یعنی مسجدالحرام هم در حبس آل سعود است که این شرایط نیازمند وحدت میان همه مسلمانان و آگاه‌سازی آنان برای محو صهیونیسم است که مقام معظم رهبری بشارت آن را داده‌اند.

 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، در ادامه، روز مسجد را روز توجه به مسجد انقلابی و اسلام‌شناس دانست و گفت: این روز باید روز بیعت دایمی ما، تربیت نسل جدید و مسجدی و حرکت توفنده در برابر دشمنان باشد.

 

حاج علی اکبری با اشاره به وضعیت اقتصادی امروز ایران، گفت: در این زمینه مکررا ائمه جماعات نظرات‌ خود را به ما اعلام کرده‌اند، اینجانب روز جهانی مسجد را فرصت خوبی برای اعلام مواضع ائمه جماعات به مسایل کشور می‌دانم.

 

وی با اشاره به اینکه ما در حال حاضر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، گفت: امروز آنچه که مشاهده می‌کنیم این است که برنامه دشمنان این بود که این انقلاب حتی ۴۰ روز هم دوام نیاورد اما به این دلیل که در حال حاضر می‌بینند انقلاب اسلامی ۴۰ سال است که سر پا است و خط مقاومت در جهان به شمار می‌آید و در برابر دشمنان ایستاده است از این استواری و مقاومت جمهوری اسلامی واهمه دارند و به دلیل اینکه این شجره همچنان استوار است، طبیعی است که عصبانی شوند.

 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، با اشاره به اینکه نظام اسلامی در برابر انواع بحران‌هایی که در طول ۴۰ سال گذشته با آن‌ها مواجه بوده است به خوبی ایستادگی کرده است، اظهار کرد: امروز ما قدرت اول خاورمیانه، آسیای جنوب و محور توجه هستیم و طبیعی است که دشمنان ما را به عنوان رقیب خود ببینند زیرا این انقلاب برگرفته از مسجد است و باید هم دشمنان به استیصال رسیده باشند.

 

حاج علی اکبری با اشاره به اینکه ما امروز وارد جنگ اقتصادی شده‌ایم، گفت: باید تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی مورد اهتمام قرار گیرد، متاسفانه شاهد این موضوع بودیم که این محور مهم جدی گرفته نشد و در حال حاضر ما با امتحان دیگری در محور اقتصادی روبرو هستیم و تکانه‌های آن به ویژه بر گروه‌های ضعیف جامعه فشارهایی وارد کرده است.

 

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که فرمودند ما نه وارد جنگ با دشمن می‌شویم و نه مذاکره می‌کنیم، ادامه داد: ما در این جنگ اقتصادی شاهد جنگ روانی همچون اغتشاش و برخی از مسایل هستیم و آن به این دلیل است که اقتصاد ما بیمار است و ما در این زمینه ضعف‌هایی داریم که لازم است برای آن چند نکته را مورد توجه قرار دهیم.

 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، با اشاره به وظایف ائمه جماعات و روحانیون در شرایط امروز، گفت: ما به عنوان ائمه‌جماعات و روحانیون باید همانند سال‌های گذشته، مساجد را در برابر این توطئه‌ها به هسته و سنگر مقاومت تبدیل کنیم و وظایف خود را در این شرایط در زمینه بصیرت‌آفرینی و امیدبخشی، ایفا کنیم.

 

حاج علی اکبری با اشاره به اینکه در این شرایط لازم است سازماندهی جوانان، تقویت بسیج مساجد، فوریت‌های منطقه‌ای، کمک به نیازمندان و دستگیری مساجد توانا از مساجد ضعیف را مورد اهتمام قرار دهیم، افزود: تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با شعار سال و دیدگاه‌های ایشان باید مورد توجه قرار گیرند و به خوبی نقش دشمن در منطقه را رصد کنیم و از وظایف خودمان غفلت نکنیم و مسجد را مانند خاکریز مقابله با دشمن، استوار نگه داریم.

 

وی با بیان اینکه ائمه جماعات به اقتضای طبع و مسئولیتی که در مسجد و اتصالی که با بدنه اجتماعی جامعه دارند دغدغه‌های مردم را دریافت می‌کنند، ادامه داد: خواسته ما از روحانیون این است که همراه با رهبری باشند و مضاف بر این از مسئولان هم توقعاتی داریم و مسئولان را از خودمان می‌دانیم زیرا مردم همواره در تمام صحنه‌ها همراه با نظام و مسئولان بوده‌اند و سنگ تمام گذاشته‌اند و در برهه‌های مختلف از مسئولان حمایت‌های لازم را انجام داده‌اند و در مواقعی که لازم است به میدان می‌آیند بنابراین مسئولان هم باید پاسخگوی مطالبات و خواسته‌های مردم باشند.

 

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، اظهار کرد: در این میان از مجلس و نمایندگان آن نیز توقع داریم چشم بیدار جامعه باشند و نظارت‌شان را تقویت کنند و اولویت‌ها را شناسایی کنند و در انتخاب مدیران کارآمد و جهادی به دولت کمک کنند و نسخه‌های علاج را با قوانین و مصوبات به میدان بیاورند و از مسایل حاشیه‌ای پرهیز کنند.

 

حاج علی اکبری با اشاره به اینکه نقش قوه قضاییه نیز در این برهه بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: این قوه باید از ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند و به عنوان مدعی‌العموم به میدان آمده و اجازه ندهد که مفسدین و کسانی که به بیت‌المال و منافع عمومی ضربه می‌زنند، اقدامات خود را ادامه دهند بلکه باید قاطعانه اقدامات لازم در این زمینه را عملی کنند.

 

وی گفت: لازم است دولت کابینه را در محور اقتصادی، جوان‌سازی و نشاط تقویت و همراه‌تر کند به گونه‌ای که از دولت صدای واحد شنیده شود.

 

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، با اشاره به اینکه توقع این است که ظرفیت‌های بیرونی و دیپلماسی در این شرایط بیشتر شوند، بیان کرد: در این شرایط باید از ظرفیت اقتصاد کشورهای مستقل و متعهد در دنیا استفاده شود و برای بهره‌گیری از ظرفیت آن‌ها تلاش کرد.

 

حاج علی اکبری تاکید کرد: در این شرایط باید همه قوا و نهادها گوش به فرامین مقام معظم رهبری باشند و پرداختن به مسایل جناحی و گروهی کمتر شود، مساجد هم صدای به حق مطالبات مردم را به طور شایسته و به خوبی بشنوند و با قول سدید و به طور مناسب به مسئولان ابلاغ کنند.

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می‌دهد

وقتی مساجد، اولویت استادان خارج فقه و اصول می‌شود

درس خارج فقه و اصول به عنوان بالاترین سطح علمی در حوزه‌های علمیه، جایگاهی مهم نزد مراجع تقلید و علما دارد از اینرو افزایش تعداد جلسات حوزوی در مساجد، نقشی مهم در تقویت این خانه‌های خدا و جذب بیشتر مردم به این مرکز اصیل دینی دارد.

اخبار برگزیده شبستان