خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۶:۰۸ شناسه خبر : ۷۲۲۷۲۲

۲۸ مرداد؛ گردنه ای در تاریخ معاصر/تیرگی راه جهان توسعه نیافته در قاب یک کودتا
دکتر رضا داوری اردکانی در کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» از کودتای ۲۸ مرداد به مثابه گردنه ای در تاریخ معاصر یاد می کند که تیرگی راه جهان توسعه نیافته را نشان داد.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان: کانال تلگرامی دکتر رضا داوری اردکانی، به مناسبت 28 مرداد بخش کوتاهی از کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» حاصل گفت وگوی حامد زارع با دکتر داوری اردکانی را منتشر کرده است.

 

در این نوشتار نظرات رئیس فرهنگستان علوم در مورد کودتای 28 مرداد ذکر شده است، دکتر داوری اردکانی در این مورد می گوید: «کودتای 28 مرداد برای من حادثه مهمی بود. این کودتا برای من صرفا رفتن یک نخست وزیر مردمی و آمدن یک نخست وزیر نظامی نبود. 28 مرداد هموراه برای من مساله بوده است و آن را در فرار شاه به بغداد و بازگشت او از رم به تهران خلاصه نمی کنم. زیرا این حادثه گشتی در کل تاریخ توسعه نیافتگی است. 28 مرداد به مثابه گردنه ای در تاریخ معاصر بود که تیرگی راه جهان توسعه نیافته را نشان داد... ».

 

بعد از جنگ جهانی دوم نوعی خوش بینی و امید در جهان پدید آمده بود. 28 مرداد این امید را پایان داد و به یاس مبدل کرد ... .

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید کرد

«تفکر کارآمد جهادی»؛ راه تحقق «گام دوم انقلاب»/وارد عصر جهاد اکبر انقلاب شده ایم

صدرا با بیان اینکه انقلاب اسلامی تاکنون در مرحله جهاد اصغر بوده و اکنون وارد جهاد اکبر و خودسازی ملی و فراملی خویش می شود، گفت: در این جهاد بیشتر بحث های علمی، کارآمدسازی، دولت سازی، جامعه سازی و امت سازی تا تمدن سازی مورد تاکید قرار گرفته است.

اخبار برگزیده شبستان