خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

السبت ١١ المحرّم ١٤٤٠

Saturday, September 22, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۶:۰۸ شناسه خبر : ۷۲۲۷۲۲

۲۸ مرداد؛ گردنه ای در تاریخ معاصر/تیرگی راه جهان توسعه نیافته در قاب یک کودتا
دکتر رضا داوری اردکانی در کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» از کودتای ۲۸ مرداد به مثابه گردنه ای در تاریخ معاصر یاد می کند که تیرگی راه جهان توسعه نیافته را نشان داد.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان: کانال تلگرامی دکتر رضا داوری اردکانی، به مناسبت 28 مرداد بخش کوتاهی از کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» حاصل گفت وگوی حامد زارع با دکتر داوری اردکانی را منتشر کرده است.

 

در این نوشتار نظرات رئیس فرهنگستان علوم در مورد کودتای 28 مرداد ذکر شده است، دکتر داوری اردکانی در این مورد می گوید: «کودتای 28 مرداد برای من حادثه مهمی بود. این کودتا برای من صرفا رفتن یک نخست وزیر مردمی و آمدن یک نخست وزیر نظامی نبود. 28 مرداد هموراه برای من مساله بوده است و آن را در فرار شاه به بغداد و بازگشت او از رم به تهران خلاصه نمی کنم. زیرا این حادثه گشتی در کل تاریخ توسعه نیافتگی است. 28 مرداد به مثابه گردنه ای در تاریخ معاصر بود که تیرگی راه جهان توسعه نیافته را نشان داد... ».

 

بعد از جنگ جهانی دوم نوعی خوش بینی و امید در جهان پدید آمده بود. 28 مرداد این امید را پایان داد و به یاس مبدل کرد ... .

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس پژوهشکده علوم اسلامی المصطفی(ص) بیان کرد

سرّ تولد «ما رأیتُ الّا جمیلاً» از دل مصائب کربلا

حجت الاسلام رضانژاد با اشاره به جمله «ما رأیتُ الّا جمیلاً» حضرت زینب(س)، گفت: کسی که تسلیم امر خدا باشد حتی در رنج و مصیبت هم جز زیبایی نمی بیند، ««ما رأیتُ الّا جمیلاً» نگاهی توحیدی است که اعتقاد به امر و قضای الهی را نشان می دهد.

اخبار برگزیده شبستان