خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

الجمعة ١٥ ربيع الأوّل ١٤٤٣

Friday, October 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۰۸:۳۶ شناسه خبر : ۷۲۲۵۱۴
سرتیپ حاتمی در برنامه نگاه یک:
بی اثر کردن تحریم ها را در بخش دفاعی هنر خود می دانیم/ رونمایی از ۶۰ پروژه جدید تا سال آینده
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه تحریم ها ممکن است هزینه هایی ایجاد کند و بخواهد به ملت ایران ضربه بزند اما می دانیم با این مسئله چگونه برخورد کنیم، گفت: بی اثر کردن تحریم ها را در بخش دفاعی هنر خود می دانیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از صدا و سیما، سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه نگاه یک با اشاره به اینکه تمرکز بر اولویت ها از جمله توان موشکی کشور که نیازمند ارتقاء بیشتر بود از مهمترین اهداف ما در برنامه شش ماهه نیروهای مسلح بوده است، گفت: توسعه ما در زمینه موشکی قابل تامل است اما به لحاظ سرمایه گذارهای مالی دشمنان ما در حوزه ضدموشکی  باید کیفیت را بالاتر می بردیم.

 

 

وی افزود: موشک فاتح مبین از جمله دستاوردهای توسعه یافته ماست زیرا چابکی و رادارگریزی و دقت و پایداری در مقابل جنگ الکترونیک ، پایداری در مقابل شرایط محیطی گوناگون از قابلیتهای این موشک است.

 

سرتیپ حاتمی از تلاشهای مفید و حائز اهمیت در حوزه تقویت قدرت دفاعی یاد کرد و گفت: به زودی رونمایی از دستاوردهای دفاعی جدیدی خواهیم داشت. در حوزه پدافند هم اقدامات خوبی صورت گرفته  در حوزه مقابله باموشکهای بالستیک و کروز کارهای خوبی انجام داداه ایم. ساخت تانک کرّار از اقدامات خوب ما در حوزه زمینی به شمار می رود که در مرحله تست های نهایی به سر می برد روی هم رفته در حوزه تسلیحات اقدامات شایانی انجام شده است.

 

وی از تمرکز قوی تر نیروهای مسلح در حوزه تحقیقات و پژوهش خبر داد و گفت: حدود 600 تحقیق در دست داشتیم اما با تمرکز بر تحقیقات کارآمد امیدواریم تا پایان امسال حدود 60 پروژه به انتها برسد و سال آینده رونمایی خواهیم کرد.

 

سرتیپ حاتمی افزود: پس از پشت سر گذاشتن جنگهای مستقیم و غیر مستقیم در سالیان گذشته و دهه های قبل ​دریافتیم که در مواقع نیاز روی هیچکس نمی توان حساب کرد. برای مثال در زمان دفاع مقدس به ما سیم خاردار نمی دادند و هر کجا توانایی نداشتیم کسی هم به ما رحم نمی کرد و از نقاط ضعف ما استفاده می کردند تا به کشور آسیب برسانند این سبب شد تا در نیروهای مسلح و صنایع دفاعی عزمی راسخ ایجاد شود تا نیازمندیهای بومی خودمان را تامین و تولید کنیم.

 

 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه درگیرموازنه هم نشده ایم و هر چه پیش رفتیم به داشته هایمان افزوده شد، افزود: تا جایی که امروز حدود 200 هزار فناوری در اختیار داریم. می توان گفت صنایع دفاعی امروز ما متناسب با نیازهای بومی ماست و در عین حال بسیار دارا و متعلق به خودمان است.

 

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی مفتخر است که هیچ کشوری را مورد تجاوز قرار نداده و نظر سوء به کسی نداشته است وتوانسته صلح و ثبات را حفظ کند، گفت: لازمه این امر هم داشتن قدرت به اندازه ای است که کسی به خودش اجازه ندهد به کشورمان دست درازی کند و گرنه جوابی کوبنده دریافت می کند.

 

سرتیپ حاتمی گفت: توانسته ایم با کمترین هزینه امنیت را برقرار کنیم در عین حال ما نظامی ارزشی و برای خود محدودیتهایی قائل هستیم ، کلام حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر نداشتن سلاح هسته ای ،​برای ما یک اصل محسوب می شود به این دلیل سمت آنها نرفته ایم.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه توانایی ما برای تامین نیازمندیهای کشور، توانایی واقعی است، گفت: بسیاری از کارها و تولیداتمان حاصل طراحی خودمان است و مانند دیگر کشورها ازبسترها و فناوریهای دیگر کشورها و شرکتها استفاده نمی کنیم. از مراکز طراحی و توسعه فناوریهای بومی برخورداریم و با تکیه به این داشته ها روی پلت فرم معینی حرکت می کنیم.

 

وی در تحلیل واژه و نام فاتح مبین باید گفت: فاتح یک خانواده و مبین یکی از اعضای این خانواده است. ما متناسب با تهدید و اقدامات دشمنان، این خانواده را گسترش می دهیم زیرا بازدارندگی زمانی حفظ می شود که بتوانیم پاسخی کوبنده به حرکت اول دشمن بدهیم. وقتی از واژه بومی استفاده می کنیم به معنای کاملاً داخلی نیست زیرا ممکن است برخی نیازها را از بازارهای آزاد خارجی تهیه کنیم. اما پلت فرم و طراحی و فناوری دست خودمان است.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  ادامه داد: در برنامه چهار ساله نیروهای مسلح به مردم قول داده ایم که فاصله ایده تا بهره برداری از محصولات مورد نیاز نیروهای مسلح و پشتیبانی نظام را به کوتاه ترین مدت ممکن، حدود 2/5 سال برسانیم البته این رقم یک میانگین است.

 

سرتیپ حاتمی از ارائه و رونمایی هواپیمایی جنگی و پشتیبانی خبر داد و تصریح کرد: این هواپیما در روز صنعت دفاعی پرواز خواهد کرد و مردم شاهد پرواز هواپیمای جنگده و در کنارش اقلام مورد مصرف در آن خواهند بود. ما زمانی که کشور سازنده باشیم بدون شک توان صادر کردن هم خواهیم داشت.

 

وی افزود: وقتی از صنایع دفاعی صحبت می کنیم منظورمان همه 5 هزار شرکتی است که با ما در ارتباط هستند. تعداد زیادی از آنها دانش بنیان هستند و تعدادی از آنها دانشگاهی و برخی هم کوچک و بزرگ هستند. البته آنها شرکتهای دفاعی و نظامی نیستند اما بدلیل داشتن علم و دانش به ما هم کمک می کنند. ما بدلیل وجود نیازمندیهای دفاعی، بالاترین بهره را از علوم دانشگاهی و فناوری می بریم تا جایی که در حال حاضر از 8000 پروژه پژوهشی دانشگاهی بهره گیری می کنیم.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: اولویت ما صنایع موشکی و پس از آن پدافند و در کنار آنها نیروهای دریایی، زمینی، هوایی است. با توجه به تجربه جنگ نیابتی در سوریه و عراق موازنه را در درون مؤلفه های نظامی خودمان برقرار کردیم. با تمام توان، قدرت دفاعی خود را افزایش می دهیم و راهی جز این نداریم.

 

امیر حاتمی افزود: کسانی که بحث موشکی ایران را مطرح می کنند می خواهند ما را خلع سلاح کنند همانطور که کشورهایی مانند لیبی را خلع سلاح کردند. مشکل بودجه در همه کشورها وجود دارد و ما نیز این مشکل را داریم و با محدودیت روبرو هستیم اما همه تلاشمان این است که امنیت ملت ایران را با کمترین هزینه تأمین کنیم و این تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت دفاعی کشور است.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه آمریکا، چین و عربستان بیشترین بودجه های نظامی دنیا را به خود اختصاص داده اند، افزود: هزینه های دفاعی ما با کشورهای دیگر قابل قیاس نیست و رقم بودجه ما محدود است. بر این اساس دفاع بومی را طراحی کرده ایم که هدف آن بازدارندگی است و دشمن باید بداند اگر یکی زد 10 تا می خورد.

 

امیر حاتمی افزود: از 14 خرداد و بر اساس دستورات رهبر معظم انقلاب در بخش هایی ظرفیتمان را 10 برابر کردیم و فرمان ایشان را با الگو و روش های بومی اجرا کرده ایم. بودجه را به بخش هایی می بریم که بیشترین ظرفیت دفاعی را برای ما ایجاد می کند.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران 6 هزار کیلومتر مرز خشکی و 2 هزار و 700 کیلومتر مرز آبی و موقعیتی راهبردی دارد که این جغرافیا همواره مورد طمع دیگران بوده است، گفت: این مسئله مربوط به زمان حال نیست و نمونه آن از بین رفتن نیمی از ملت ایران در جنگ جهانی اول و اشغال کشورمان در جنگ جهانی دوم است.

 

امیر حاتمی افزود: بارها تهدید آمریکایی ها مبنی بر اینکه همه گزینه ها روی میز است و تهدیدات نظامی رژیم صهیونیستی را شنیده ایم و در جنگ تحمیلی نیز افزون بر اینکه حتی سیم خاردار به ما نمی دادند بارها کشورمان را بمباران کردند. با این سابقه هر ملتی جای ما باشد به کسی اعتماد نمی کند.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمنی در مقابل ما قرار دارد که می گوید می خواهد ملت ایران را منابع خدادادی محروم کند و قراردادش را نقض و در آن عهدشکنی کرد، گفت: اینها همان کسانی هستند که با لیبی مذاکره و همه تأسیسات هسته ای اش را بار کشتی کردند اما اکنون لیبی نه امنیتی، نه ذخیره ارزی ای و نه دارایی ای دارد. طرح ناتوی عربی که آمریکایی ها آن را مطرح کرده اند در حد حرف است و ارزشی برای پرداختن به آن وجود ندارد.

 

وزیر دفاع با بیان اینکه این طرح بیشتر نگاه بازاری و تجاری به منطقه دارد، گفت: بعید است آمریکا و رژیم صهیونیستی توانانیی داشته باشند بین کشورهای اسلامی چنین اتحادی ایجاد کنند زیرا آنان می دانند در بین ملت های مسلمان هدف مشخص، رژیم صهیونیستی است و ممکن است با تغییر حکومت های مسلمان از این ظرفیت برای مقابله با صهیونیست ها استفاده شود.

 

امیر حاتمی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخش دفاعی کشور در تحریم بوده است و با این واژه، بسیار آشنا هستیم. تحریم ها ممکن است هزینه هایی ایجاد کند و بخواهد به ملت ایران ضربه بزند اما می دانیم با این مسئله چگونه برخورد کنیم و بی اثر کردن تحریم ها را در بخش دفاعی هنر خود می دانیم. بخشی از آنچه که انجام داده ایم به دلیل نگاهمان به تحریم هاست.

 

وزیر دفاع با بیان اینکه اینکه می خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند جنگ است و ما جنگ را تجربه کرده ایم، گفت: مردان جنگ اقتصادی با تمام توان تلاش می کنند و در این زمینه برنامه ریزی کرده اند. نیروهای مسلح مسئول تأمین امنیت کشور هستند و از منافع حیاتی، ملی دفاع می کنند.

 

وی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح روزی استقلال و مرزهای کشور و روز دیگری منفعت و رفاه مردم را حفظ می کنند، افزود: با تمام توان از رفاه مردم دفاع می کنیم و امیدواریم دشمنان این کشور آزمایش نکنند که چگونه از منافع حیاتی ملت ایران دفاع خواهیم کرد و این منافع را به خطر نیندازند.

 

وزیر دفاع  گفت:اینکه آمریکایی ها شبح جنگ را در منطقه نگه داشته اند برای تأمین منافع و چپاول ثروت های منطقه با فروش تسلیحاتشان است زیرا اگر موضوع جنگ را مطرح نکنند بهانه ای برای فروش سلاح ندارند. دشمنان می دانند اگر جنگی اتفاق بیفتد چگونه پاسخ می دهیم و توان بازدارندگی ما را می دانند.

 

وی گفت: تاریخ نشان می دهد توطئه ناامن سازی ایران پایان یافته نیست زیرا آنان با هزینه های بسیار، سال هاست این توطئه را ادامه داده اند. اگر داعش موفق می شد و دولتی تشکیل می داد عده ای از شرورترین، وحشی ترین و جانی ترین افراد که مدعی سرزمین های ملت های سوریه، عراق و ایران بودند در این منطقه مستقر می شدند و نمی دانستیم برای نابودی آنان چقدر باید هزینه می دادیم.

 

امیر حاتمی با اشاره به اینکه هزینه های ما برای نابودی داعش و تروریست ها بسیار بسیار اندک است و با هزینه ای که کشورهای حامی داعش کردند قابل مقایسه نیست، افزود: 100 سال پیش مرزهای کشورهای منطقه را بد ترسیم کردند و این مشکلات بسیاری را برای منطقه ایجاد کرد اما اکنون این مرزها تثبیت شده است و آنان دوباره می خواهند این مرزها را به هم بزنند. اگر داعش در منطقه تثبیت می شد ممکن بود 100 سال مشکل ساز شود.

 

وی افزود: یکی از فعال ترین دیپلماسی های نظامی کشورمان در یک سال گذشته روی داده است و ما اهدافی از جمله توضیح و تبیین وضع دفاعی ِراهبردی و سیاست هایمان را در این دیپلماسی دنبال کرده ایم. دشمن تلاش می کند برای چپاول کشورهای منطقه، "ایران هراسی" را دامن بزند و با جلوگیری از ایجاد روابط صمیمانه ایران با دیگر کشورها اختلافات را پررنگ کند.

 

وزیر دفاع با اشاره به اینکه در این سفرها بسیاری از مسائل ذهنی ای که دشمنان برای کشورهای دیگر ایجاد می کنند حل کردیم، تصریح کرد: امروز با همسایگانمان از جمله؛ ترکیه، افغانستان، پاکستان و آذربایجان روابط خوبی داریم و زمانی که یکدیگر را می بینیم احساس خوبی به هم داریم.

 

وزیر دفاع با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دلسوز ملت های منطقه است و برای آنان هزینه می کند گفت: اگر ثبات و امنیت خود را می خواهیم باید همه دوستانمان ثبات و امنیت داشته باشند. سیاست خارجی کشور پشتیبانی خوبی از دیپلماسی دفاعی می کند.

 

امیر حاتمی گفت: اقتصاد مقاومتی راهکار راهبردی جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات از جمله تحریم و جنگ اقتصادی دشمن است. دشمن احساس می کند ما در موضوع اقتصادی ضعف داریم و آسیب پذیریم البته از سال های گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی راهکار اقتصاد مقاومتی را برای مصونیت ملت ایران در پیش روی گذاشته اند. این طور نیست که اقتصاد ما ضعیف باشد و برخی از این احساس دشمن، ذهنی است.

 

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی، صنایع، معادن و سرمایه ها، ظرفیت های اقتصادی ماست، گفت: اگر نقدینگی به سمت تولید حرکت کند اقتصاد کشور به سرعت رشد می کند.

 

وزیر دفاع با بیان اینکه باید از منفعت طلبی و منافع زودگذر شخصی بگذریم گفت: اگر به خودمان بازگردیم به سرعت از این شرایط خارج می شویم.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در دیدار آیت‌الله بوشهری با قالیباف مطرح شد

آیت‌الله بوشهری: اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل گذاری در مجلس دارد / قالیباف: کنترل رشد نقدینگی از مسائل اصلی برای حل مشکلات کشور است

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه اصلاح رویکرد مدیریتی کشور نیاز به ریل گذاری در مجلس دارد، بیان داشت: در سال های بعد از انقلاب نیاز داریم مسیر مدیریتی را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آن را مشخص کنیم.

اخبار برگزیده شبستان