خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

الجمعة ١٠ المحرّم ١٤٤٠

Friday, September 21, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : زنجان - زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۲۴ شناسه خبر : ۷۲۲۲۰۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
تقویت فرهنگ منافع ملی در کشور/ شورای فرهنگ عمومی قرارگاه دیدبانی جریان فرهنگ عمومی کشور است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه پایش فرهنگ عمومی ملی استانی و منطقه ای از طریق شورای فرهنگ عمومی انجام می شود، گفت: شورای فرهنگ عمومی دیده بان جریان فرهنگ عمومی کشور است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز 25 مرداد در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان با اشاره به سبقه فرهنگی و مذهبی استان زنجان و سابقه چند هزار ساله این منطقه در مذهب تشیع گفت: تشیع مولود اسلام است و این منطقه جایگاه والایی در تاریخ انقلاب از دوره فدائیان اسلام تا انقلاب و دوران دفاع مقدس دارد.

 

صالحی با اشاره به اینکه این استان از استان هایی است که در حوزه فرهنگ عمومی نمره بالاتر از میانگین دارد، افزود: در حوزه آسیب های اجتماعی رهبری تاکیداتی دارند که در اولویت شورای فرهنگ عمومی قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: برخی از موضوعات جلسات شورای فرهنگی در ارتباط با فرهنگ شادی و شادکامی مردم است و اینکه تفاوت های هنجاری و ارزشی در این حوزه با دیکر فرهنگ ها داریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در دین اسلام به شادی دل مومن تاکید شده است، ادامه داد: زنجان در حوزه شادی و احساس خوشبختی مردم نمره خوبی دارد.

 

صالحی به جایگاه علمی استان زنجان هم اشاره کرد و گفت: در حوزه تحصیلات دانشگاهی استان در جایگاه بالایی قرار دارد که سرمایه ای برای استان محسوب می شود.

 

وی با اشاره به اینکه فداکاری و تعصب به خاک وطن در بین زنجانی ها بالاست، گفت: در پیمایشی که در سطح کشور انجام شد 90 درصد از زنجانی آمادگی خود برای مقابله با دشمن اعلام کردند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حضور پرشور مردم در دسته عزاداری محرم اشاره کرد و گفت: در این استان ولایت شاخص قابل توجهی داشت و در این پیمایش 95.3  درصد ارادت خود به اهل بیت را خیلی زیاد انتخاب کردند.

 

صالحی اتصال به اهل بیت را عامل نورانیت جامعه خواند و افزود: در شاخص تقلید مراجع بیش از 75 درصد تقلید از مراجع را تاکید کردند.

 

وی به شاخص نماز و پاسخ مردم زنجان که 58 درصد اعلام به اقامه منظم نماز داشتند را مطرح کرد و افزود: در استان زنجان 57 درصد به فریضه روزه توجه ویژه دارند.

 

صالحی افزود: در استان زنجان در مقایسه با دیگر استان به جهت سرمایه انسانی و اجتماعی که نشات گرفته از الگوگیری مردم از بزرگان دینی است رقم آسیب های اجتماعی پایین تر است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد بار سنگینی بر دوش مدیران این استان به جهت سرمایه های اجتماعی و فرهنگی است.

 

صالحی با بیان اینکه هیچ شبکه مشابهی همانند شورای فرهنگ عمومی در کشور وجود ندارد گفت: این شبکه گسترده و وسیع مباحث فرهنگ عمومی را در مرکز و استان ها با حضور اعضا بررسی می کند.

 

وی با یادآوری اینکه پایش فرهنگ عمومی ملی استانی و منطقه ای از طریق شورای فرهنگ عمومی انجام می شود، ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی دیده بان فرهنگ عمومی و نقطه قرارگاهی دیدبانی جریان فرهنگ عمومی کشور است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: از طریق این شورا نگرش ایرانیان به صورت موج های اول تا چهارم در حال اجراست و انتظار می رود وقتی این پایش به استان ها می رسد پیمایش ها تحلیل ثانوی شوند.

 

این مقام کشوری افزود: انتظار می رود تحلیل ثانوی پایش های ملی  در استان ها پیگیری شود و اعضای شورا به پیمایش های منطقه ای و خاص تعلق خاطر نشان دهند.

 

صالحی ادامه داد: امکان اختلاف نظرهایی در میدان پیمایش ها وجود دارد و همانطور که در حوزه بهداشت مرکز پایش داریم سعی داریم در حوزه فرهنگ عمومی هم مرکز پایش داشته باشیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از جهت گیری ها وزارتخانه تقویت سیستم پایش در مرکز و استان هاست گفت: تلاش می شود که مجموعه کشور احساس کنند مجموعه پایش ها شورای فرهنگ عمومی است.

 

به گفته وی حل مشکلات و آسیب های اجتماعی از طریق هم افزایی دستگاه های اجرایی و به جهت اینکه آسیب های اجتماعی در سطح ملی و استانی مشاهده می شود سعی شود این اسیب ها در استان بررسی و راهکارهای معقول ارائه شود.

 

صالحی به طلاق و نزاع به عنوان بخشی از آسیب های اجتماعی در کشور اشاره کرد و افزود : افزایش سواد رسانه ای در شورای فرهنگ عمومی مورد تاکید قرار گرفته است.

 

صالحی با اشاره به اینکه زیرساخت توسعه اجتماعی، توسعه فرهنگ عمومی است، گفت: باید فرهنگ منافع ملی در بین عموم تقویت شود.

 

به گفته وی اکنون در شرایطی هستیم که استکبار جهانی بر ایران تحمیل کرده است و اینکه منافع ملی را بیشتر مورد توجه قرار دهیم یک حوزه فرهنگ عمومی است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مولفه های مورد تاکید رهبری در نامگذاری های سال اشاره کرد و گفت: فرهنگ ایثار، کار دسته جمعی، انظباط اجتماعی در این شورا مورد تاکید است.

 

به گفته وی، حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی از طریق توسعه فرهنگی از وظایف شورای فرهنگ عمومی است و استان زنجان به جهت شرایط خوبی که در شاخص های سلامت اجتماعی و دینی دارد می تواند پایلوت حوزه عمل شورای فرهنگ عمومی باشد.

پایان پیام/73

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

به امامت آیت الله خاتمی؛

نماز ظهر عاشورا در زنجان اقامه شد

نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز امام حسین(علیه السلام) در عاشورا با حضور جمع کثیری از عزاداران زنجانی در میدان انقلاب اقامه شد.

اخبار برگزیده شبستان