خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

الأحد ١٨ جمادى الثانية ١٤٤٠

Sunday, February 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۵۸ شناسه خبر : ۷۲۲۲۰۵
در نشست رونمایی آلبوم «ایران من» مطرح شد
از وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان تا تکلیف اجرای کنسرت خیابانی
نشست رونمایی آلبوم موسیقی ایران من به نشست پرسش و پاسخ درباره پیشنهاد همایون شجریان برای اجرای کنسرت خیابانی تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبستان، همایون شجریان و سهراب پورناظری پس از رونمایی آلبوم "ایران من" بامداد امروز ۲۵ مرداد در نشستی با خبرنگاران به سئوالات آنها پاسخ دادند.


همایون شجریان در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت سلامتی استاد محمد رضا َشجریان  و شایعاتی که در فضای مجازی درباره سلامتی اش عنوان می شود، گفت: یک روال خیلی منظمی هست که هر چند وقت شایعاتی که ایشان حالشان وخیم است پخش می شود ، من هم در اینستاگرام ام گفتم اگر خبری باشد از اینستاگرام خودم ک یا رایان جان اعلام می کنیم ، ایشان کماکان به همان حال سابق هستند . ما امیدواریم که ضمن اینکه خطر کاملن رفع شود اتفاقی خارج از تصور ما رخ ندهد که سلامتی ایشان  را به خطر بیاندازد، ایشان در وضعیتی کنترل شده هستند چندی پیش در بیمارستان بودند که چکاب شوند، آرزو می کنم بهبودی کامل را بدست اورند .


همایون شجریان درباره حواشی اجرای کنسرت "سی" که اعلام شد به خاطر وضعیت معیشتی مردم به حالت انتظار در می آید،توضیح داد:متنی که در اینستاگرام درباره پروژه سی منتشر شد مسئله معیشتی چند جمله بود ما هم جزو این جامعه هستیم ، کلمه معیشت ، گفتیم در وضعیت معیشتی بهتر برگزار می شود؛ پروژه سی با ۱۲۰ هزار مخاطب اجرا شد و ۸۰ هزار مخاطب هم داشت که به دلیل نزدیک شدن به ایام ماه محرم نتوانستیم اجرا کنیم ، ما در ابتدا قرار بود ۱۵ شب به اجرا برویم که این به ۳۰ شب رسید، امسال کاخ سعد آباد را نداشتیم و قرار بود در هتل اسپیناس به اجرا برویم، خیلی ها نگران بودند که ما برای درآمد به اجرا نمی رویم، اسپانسر هم یک فرصت است باشد استفاده می کنیم نباشد هم استفاده نمی کنیم‌، وقتی پروژه ای مثل سی را انجام می دهیم  اگر درآمد داشت فبه المراد اگر نداشت خودمان تامین می کنیم‌، وقتی پروژه به حرکت در می اید عوامل زیادی به کار می افتند، نا در شرایطی قرار گرفتیم که اوضاع نابسامان اقتصادی باعث شد مردم احوالات خوبی نداشته باشند و ما هم پیامی بدهیم که حال ما هم خوب نیست این مد نظر ما بود ؛ بحث مالی در این تصمیم دخیل نبود. 


سهراب پورناظری هم در تکمیل صحبت های همایون شجریان گفت:من دوست داشتم پروژه ام به اجرا درآید ، حرف همایون درست است حال همه ما خوب نبود، ما می خواهیم به صحنه برویم اما آن احوال را نداریم ، ما وقتی به صحنه می رویم با جان و دل اجرا میکنیم‌ ، منتقدان اگر به اجرا می رفتیم می گفتند چرا در این شرایط به اجرا رفته اند؛ در شرایط فعلی باید کنار هم باشیم نه مقابل هم، نیاز داریم همدیگر را حمایت کنیم .


همایون شجریان درباره امکان  برگزاری و نحوه اجرای کنسرت خیابانی گفت: اگر قرار است کنسرت خیابانی برای اولین بار اتفاق بیفتد باید همه مردم ازاد باشند و به مکانی مراجعه کنند و منعی نداشته باشند و حصاری  و صندلی هم وجود نداشته باشد و عده زیادی به این کنسرت می آیند، بخش فراهم کردن امنیت تخصص من نیست، باید امنیت افرادی که در این کنسرت هستند را فراهم کنند، در مکانی ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار ادم می آیند باید طوری کنترل نشود خودش می تواند خطر ساز باشد  اگر کنترل نشده باشد نمی توان گفت چه پیش می آید ، ۵۰ درصد کار که دست ماست که ما امادگی کامل داریم. نمی دانم مسیولیت با چه کسی است، می گویید  به شورای تامین برود تصمیم نهایی انجا گرفته می شود.


سهراب پورناظری درباره ایده تمبر البوم ایران من اظهار کرد: تمبر پیشنهاد دوستان مست بود؛ پست آلبوم هم ایده طهمورث پورناظری بود، البوم پس از ثبت نام از طریق پست به دست مخاطبان نی رسد و سپس در کتابفروشی ها و سی دی فروشی ها قرار میگیرد .

 

همایون شجریان در پاسخ به این سئوال که چرا به جای کنسرت خیابانی کنسرت با نصف قیمت نمی گذارید، گفت:  ایده و طرح خوبی است که کنسرت در سالن با نصف قیمت بگذاریم . در چنین شرایطی ما فکر کردیم برگزاری کنسرت خیابانی کمک روحی برای خودمان و مردم باشد وقتی این اتفاق بیفتد افراد بیشتری اجرا را می بینند.


وی درباره اینکه چرا آلبوم مشترک با علی رضا قربانی به آهنگسازی مهیار علیزاده منتشر نمی شود، گفت:  قرار بود این البوم ۶-۷ ماه پیش منتشر شود قرار بود ترکی به آن اضافه شود که میسر نشد ، این اثر اماده است و در ماه های اینده منتشر میشود .


سهراب پورناظری درباره پایان همکاری با همایون شجریان گفت: کارهایی که ما در این سال ها با یکدیگر انجام داده ایم دیده شده است و هر سی دی که با هم  کار کردیم همایون جان با هنرمندان دیگر هم کار کرده است .


همایون شجریان در پاسخ به سئوالی که پیشنهاد اجرای کنسرت خیابانی وی را بهره برداری تبلیغاتی برای اجرای پروژه سی عنوان کرده بود، چنین پاسخ داد:  من در زندگی هنری   ام همیشه با مردم صادق بودم و هیچ وقت با مردم حرکتی نکردم که معنای دیگری پشت اش باشد، من آن کاری را که از مس انجامش برآیم انجام می دهم، من احساس کردم این اعلام امادگی از طرف من باید صورت گیرد و اگر نشد مردم نباید از من دلخور شوند، این کنسرت می تواند کم هزینه انجام شوداگر راهکارها عملی شود قابل اتفاق است .


سهراب پورناظری در تکمیل سخنان همایون شجریان گفت: این کار انجام شدنی است اکر اراده حاکمیت بر انجام آن باسد؛ همانطوری که راهپیمایی ۲۲ بهمن و دیگر تجمعات سالی چندین بار بدون مشکل برگزار می شوند، ما آمادگی داریم در میادین کلیه شهرها همانند راهمیمایی  ۲۲ بهمن  آن را برگزار کنیم.


همایون شجریان درباره مکان برگزاری کنسرت خیابانی کفت:  مکان در تقاضای من  اعلام شده است  آقای ضرغامی هم به آقای حسینی اعلام کرده است .


وی خاطر نشان کرد: هنرمند باید در دل جامعه خودش را احساس کند .


سهراب پورناظری گفت: ما آثاری تولید کردیم که دیده شد و خیلی از این آثار خوششان می آید و خیلی هم نه، ما موسیقی اجرا می کنیم که از آن لذت ببریم، در فضای مجازی میزان خشونت به من بسیار زیاد بود این میزان خشونت را در کشوری که داعیه دار فرهنگ است درک نمی کنم .


همایون شجریان اظهار کرد: ایده برگزاری کنسرت خیابانی به چند سال پیش برمی گردد که من می خواستم در جنوب شهر برای مردمی که کنسرت نمیروند به جای توزیع کفش و لباس  در خیابان اجرا کنم، موقع  بحث های خیریه پیش می اید  و یا در زمان بروز بحران زلزله و سرطان من کجا ایستاده ام‌، میان این همه ادمی که کار اقتصادی انجام می دهند من نفر چندم هستم   و کجا می توانم موثر باشم ، در این موقعیت که مردم حالشان بد بود و در این  شرایط اقتصادی نگران مملکتمان بودیم باعث شد این تصمیم را بگیرم که  می توانم موثر باشم‌، شاید فکر بیهوده ای باشد ، اما فکر کردیم اگر دور هم جمع شویم از هم آرامش میگیریم  یک شب همه چیز را در کنار هم فراموش می کنیم و استرس نداریم‌؛ همه این ایده را دوست دارند که برای مردمشان کاری کنند .


همایون شجریان تصریح کرد:  سازمان زیبا سازی خودش پیشنهاد همکاری داد و قول دادند که مکان را تهیه می کنند.


سهراب پورناظری از صدا و سیما خواست که اثر ایران ما را بدون رعایت حق کپی رایت منتشر نکند و گفت:سالهاست که صدا و سیما آثار ما را بدون رعایت کپی رایت منتشر می کند نه صدا و سیما نه هیچ نهاد دیگری نمی تواند تصنیف ایران من را ادیت کند و به صورت گزینشی از ان استفاده کند چون اینکار غیر قانونی و تخلف است.

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نویسنده کتاب « بانوی بی نشان»:

منظومه فکری حضرت زهرا(س) باید استخراج شود

حجت الاسلام قطبی معتقد است، شعر و داستان کوتاه تاریخی در معرفی شخصیت ها از جمله شخصیت حضرت زهرا(س) بسیار موثرتر از سایر گونه های ادبی بوده است.

اخبار برگزیده شبستان