خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

الأحد ١٨ جمادى الثانية ١٤٤٠

Sunday, February 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : زنجان - زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۴۹ شناسه خبر : ۷۲۲۱۷۴

تدوین ۱۲ برنامه راهبردی فرهنگ عمومی استان زنجان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: ۱۲ برنامه راهبردی در بخش های اصلاح سبک زندگی اسلامی، تقویت جنبه های مثبت فرهنگ بومی و رویکردهای علمی و فرهنگی جامعه در راستای تقویت فرهنگ عمومی استان زنجان تدوین شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز(25 مرداد) در جلسه شورای فرهنگ عمومی با حضور وزیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: فرهنگ، بنیان جامعه را پی ریزی می کند.

 

وی با بیان اینکه دوام و بقای هر جامعه ای مبتنی بر اصول فرهنگ است که هویت جامعه را می سازد، گفت: از اینرو مهم ترین رکن هویت بخش در هر جامعه ای، پیشینه و غنای فرهنگی آن است.

 

کرباسی ادامه داد: با توجه به این امر و تأکید بر این نکته که کشور ایران دارای یکی از کهن ترین و اصیل ترین فرهنگ های جهان است، سیاست گذاران و مسؤولان کشور را بر آن می دارد که جایگاه ویژه ای برای فرهنگ در تدوین و تعیین اهداف و سیاست های کلان و بلند مدت کشور قائل باشند.

 

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان این رویکرد تا جایی پیش رفته که روح حاکم بر چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران نیز مبتنی بر فرهنگ و مؤلفه های هویت بخش آن است.

 

وی در ادامه به وضعیت فرهنگی استان زنجان اشاره کرد و افزود: مطالعه وضعیت فرهنگ عمومی استان و نقش آن در تحقق برنامه های توسعه امری لازم و ضروری است، از جمله می توان به شناخت وضعیت فرهنگی استان، بررسی توانمندی های بالقوه و بالفعل استان، نزدیک نمودن فرهنگ و سنن در جهت کاهش تضادها  و ایجاد ارتباط و اتحاد بین آنها و سوق دادن فرهنگ عمومی به سمت ارزش های اسلامی اشاره نمود.

 

 کرباسی خاطرنشان کرد: همگونی فرهنگی و یکدستی نسبی هویت موجب سهل شدن سیاستگذاری های فرهنگی بوده و روحیه بالای تساهل و مدارا در بین مدیران و مسؤولین ارشد و جاری بودن آن در فرهنگ عمومی استان، موجب ایجاد فضای اعتدال و میانه روی و پرهیز از تندروی شده است.

 

این مقام مسوول با اشاره به اینکه استان زنجان را می توان یکی از کانون های تلاقی فرهنگ ها و زبان ها دانست و شاید بتوان موقعیت جغرافیایی آن را در این زمینه منحصربه فرد تلقی نمود، گفت: فرهنگ آذربایجان و زبان آذری، فرهنگ مردم استان گیلان و زبان گیلکی، استان کردستان با زبان کردی و همچنین نزدیکی با مرکزیت سیاسی کشور به نحوی این استان را چهار راه فرهنگ ها، زبان ها و قومیت های متفاوت نموده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه زبان مردم استان زنجان در دوره‏هاى اشكانى، ساسانى و اسلام فارسى بوده است، گفت: در عهد اشكانى در اين منطقه زبان پهلوى شمالى، در عهد ساسانيان زبان پهلوى جنوبى و در زمان ظهور اسلام و غلبه اعراب نيز زبان پهلوى جنوبى رايج بوده است.

 

کرباسی تصریح کرد: پس از استقرار اقوام ترك در زنجان و مهاجرت ترك هاى آذرى به اين سرزمين، مخلوطى از زبانهاى تركى جغتاى، تركى آذرى و زبان فارسى كه كلمات كردى نيز در آن وجود داشت در آن سرزمين شكل گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر زبان اكثر مردم اين استان تركى است و بسيارى از كلمات فارسى نيز در زبان آنها گنجانيده شده است، گفت: بيش از 90 درصد مردم استان به زبان تركى و حدود 10 درصد نيز به زبان فارسى و زبان هاى ديگر تكلم مى‏نمايند.

 

این مقام مسوول به برگزاری جشنواره داستان نویسی رضوی به زبان ترکی و تقدیر از برگزیدگان اشاره کرد و گفت: این اداره اقدام به بررسی نقاط قوت و ضعف فرهنگ عمومی استان زنجان و فرصت ها و تهدیدها نموده است که 12 برنامه راهبردی در بخش های اصلاح سبک زندگی اسلامی، تقویت جنبه های مثبت فرهنگ بومی و رویکردهای علمی و فرهنگی جامعه شناسایی و تدوین شد.

 

این مقام مسوول تعداد موسسات قرآنی استان را 39 موسسه خواند و گفت: متوسط اعتبارات اختصاص یافته در موضوعات قرآنی یک میلیارد ریال است که 2 میلیارد ریال هم در سال جاری اختصاص پیدا کرده است.         

 

کرباسی با اشاره به پنج جشنواره استانی و 20 برنامه و مراسم قرآنی در سال جاری افزود:  هشت مورد آزمون های سراسری قرآن و عترت و هشت مورد مسابقات قرآن و عترت در استان اجرا شده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تعداد مؤسسات فرهنگی وهنری  استان را 64 باب اشاره کرد و گفت: از این تعداد 47 باب موسسه فعال و 17 باب غیرفعال است.

 

وی تعداد ناشران استان را 40 نشریه خواند و گفت: از این تعداد 25 نشریه فعال و 15نشریه غیرفعال هستند، در استان زنجان 114 چاپخانه وجود دارد که از این تعداد 108 چاپخانه فعال و 6 چاپخانه غیرفعال است.                            

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به 96 فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری در استان زنجان گفت: تعداد گیم نت و بازی های رایانه ای 45 مورد، تعداد آموزشگاه های آزاد فرهنگی وهنری 36 مورد، تعداد نشریات محلی 65 مورد، تعداد نشریات الکترونیکی 11 مورد، تعداد کانون های آگهی وتبلیغاتی 90  باب (85 مورد فعال و 5 مورد غیرفعال)، تعداد دکه ها فروش مجله، روزنامه 39 دکه، تعداد خبرنگاران (روزنامه نگاران) بیمه شده 73 نفر و سرانه کاغذ مصرفی مطبوعات (میانگین سه سال 1394-1396) حدود 17 هزاربند است.

 

کرباسی به وجود یک سینما با 231 صندلی در استان زنجان اشاره کرد و گفت: تعداد سالن سینماها (مراکز نمایش که دارای استانداردهای ساختمانی و تجهیزاتی مانند پرده نمایش، صندلی، نمایش، آکوستیک و غیره 8 مورد  با ظرفیت 2184 نفر است.

 

این مقام مسوول تعداد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان را 339  باب خواند و گفت: از این تعداد 147 باب کانون در مرکز استان، 132 باب کانون در شهرستان ها و 205 مورد در روستاها فعال است.

 

کرباسی با اشاره به ثبت و ساماندهی کانون ها و اعضاء کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان زنجان در سامانه بچه های مسجد، گفت: اعزام بیش از یک هزار نفر از اعضاء کانونهای استان به مشهد مقدس در قالب اردوهای زیازتی که از برنامه های شاخص اوقات فراغت استان می باشد.

 

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، برگزاری افتتاحیه ستاد اوقات فراغت کانون های فرهنگی و هنری مساجد (آسمانی ها) استان زنجان و عقد تفاهم نامه همکاری اوقات فراغت بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلاکی استان و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، اداره کل ورزش و جوانان و جمعیت هلال احمر از دیگر برنامه های کانون های مساجد است.

 

پایان پیام/73

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان

وجود ۴۳ روستای هدف گردشگری در استان زنجان

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان؛ در استان ۴۳ روستای هدف گردشگری وجود دارد که اسامی ۱۵ روستا در فهرست روستاهای منتخب کشور قرار دارد.

اخبار برگزیده شبستان