خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

السبت ٢٠ رمضان ١٤٤٠

Saturday, May 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سینما و تلویزیون زمان :   ۱۳۹۷/۶/۶ - ۰۹:۳۴ شناسه خبر : ۷۲۲۰۱۴
مشاور حقوقی کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات در گفتگو با شبستان:
رسانه ملی بگوید چرا به کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات نمی پیوندد
باقر انصاری گفت: مقام معظم رهبری اعلام کرده اند صداوسیما مستقیما زیر نظر ایشان محسوب نمی شود و این نهاد به لحاظ قانونی مشمول قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است. حالا باید دید چه زمانی به این سامانه ملحق می شود.

باقر انصاری مدرس حقوق دانشگاه شهید بهشتی و مشاور حقوقی کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار تلویزیون خبرگزاری شبستان درباره نپیوستن صداوسیما به جمع سازمان های پاسخگو به اذهان عمومی و رسانه ها گفت:از لحاظ قانونی، ماده یک قانون تعریف کرده که همه موسسات عمومی در معنای عام کلمه مشمول این قانون هستند، آئین نامه اجرائی نیز نهادهای مختلف را نام برده است، این قانون هیچ استثنائی ندارد جز موسساتی که مستقیما زیر نظر مقام معظم رهبری هستند.

 

وی در ادامه افزود: طبق ماده 10 این قانون، از لحاظ شمول به قانون 10، در این بند گفته اگر رهبری مخالفت کند مشمول نیستند، تا به امروز هیچ مخالفتی صورت نگرفته و مقام معظم رهبری اعلام کرده اند صداوسیما مستقیما زیر نظر ایشان محسوب نمی شود و به لحاظ قانونی صداوسیما مشمول این قانون است. حالا باید دید کی به این سامانه ملحق می شود.

 

مشاور حقوقی کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داد: قانون کشورهای دیگر را هم بررسی هم کردم و به این نتیجه رسیدم که صدا وسیماهای دولتی در کشورهائی مثل کره جنوبی هم مشمول این قانون هستند.

 

این مدرس حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره اینکه در اغلب موارد اسناد و قراردادهای مربوط به هزینه های (با اسپانسرها) برنامه های پر مخاطب و خاص تلویزیونی در اختیار خبرنگاران این حوزه قرار نمی گیرد، گفت:باید در مورد نحوه قراردادها در قانون تبیین و شفاف سازی کنیم، برای مثال اینکه در قرارداد اسامی شخص باید منتشر بشود یا خیر، مبلغ منتشر بشود یا خیر، اسامی قراردادهای اداری منتشر بشود یا نشود، کد ملی و کد اقتصادی اشخاص منتشر بشود یا خیر، یا اینکه مثلا اسناد مناقصه ها یا مزایده ها منتشر بشود یا خیر، انواع مختلفی از قراردادها را داریم و اینکه بخواهیم بگوئیم همه قراردادها باید منتشر بشود قطعا قابل اجرا نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه سازمان صداوسیما مستقیما زیر نظر مقام معظم رهبری نیستند، گفت:این سازمان باید به این قانون ملحق شوند و باید از خودشان پرسید که چرا ملحق نمی شوند.این قانون در حال حاضر در مورد همه موسسات کشور به صورت غیرمتمرکز قابل اعمال است.شما به عنوان خبرنگار می توانید به سراغشان بروید و اطلاعات بخواهید، سامانه تنها برای سهولت کار است، اگر جواب ندادند می توانید بروید به کمیسیون دسترسی به اطلاعات شکایت کنید و کمیسیون از صداوسیما می خواهد که چرا اطلاعات نمی دهید. در واقع پیگیری های کمیسیون ضمانت اجرائی این قانون است.  

پایان پیام/298

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس:

فتح خرمشهر یکی از نقاط عطف دفاع مقدس بود

رودکی استفاده کارگردانان فیلم های دفاع مقدسی ازدانسته های فرماندهان ارتش و سپاه را ضروری دانست و گفت: باید با دو سازمان ارتش و سپاه برای جنگ های احتمالی آینده وحدت فرماندهی ایجاد کنیم.

اخبار برگزیده شبستان