خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

الأحد ١٨ جمادى الثانية ١٤٤٠

Sunday, February 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سمنان - زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۰:۲۸ شناسه خبر : ۷۲۱۷۰۱
شبستان گزارش می دهد
آب؛ اولویت اصلی و استراتژیک سمنان/ پیشتازی مصرف آب استان کویری در بحران کم آبی
بحران کم آبی بر کسی پوشیده نیست چرا که مشکلات فراوانی تاکنون در بخش های مربوط بوجود آورده است.

خبرگزاری شبستان-سمنان؛ ایران دارای اقلیمی گرم و خشک است، میزان نزولات جوی در این اقلیم بسیار پایین بوده و این بارش‌های اندک نیز به علت تبخیر زیاد در این مناطق از بین می‌رود و در واقع می‌توان گفت که مقدار بسیار کمی از این آب به‌صورت منابع آب زیرزمینی در سفره‌ها ذخیره می‌شود مصرف و برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی برای مصارف گوناگون به‌ویژه بخش کشاورزی نیز سبب شده سطح آب در سفره‌های زیرزمینی بیش‌ازپیش پایین رفته و این موضوع نیز آینده کشور را با خطر جدی روبرو کند.

 

عوامل متعددی در ایجاد بحران آب در کشور دخیل هستند که در این میان مصرف غیر بهینه آب در بخش کشاورزی بیشترین تأثیر را دارد و اگر این روند ادامه یابد؛ در مدت‌زمان نه‌چندان دور ایران با بحران شدید آب مواجه خواهد شد.

 

کما اینکه در حال حاضر نیز وضعیت منابع آبی بسیار نامناسب بوده و بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور خشک‌شده و یا در معرض خشک شدن قرار دارند.

 

بیش از 80 درصد از منابع آبی زیرزمینی سمنان استفاده و بسیاری از چاه‌های مناطق، خشک و یا در حال خشک شدن است، روند موجود نشان می دهد، خشکسالی و کم آبی در این استان فراتر از بحران است که باید برای تامین منابع آبی پایدار تلاش کرد.

 

سمنان در بخش های مختلف دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است که با داشتن آب کافی بیش از پیش شکوفا شده ولی اکنون به دلیل بی‌آبی 13 دشت از 26 دشت استان ممنوعه است، سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در استان بیش از 70 تا 80 درصد است درشرایطی که اگر این میزان 40 درصد باشد بحران محسوب می شود.

 

شکوفایی استان سمنان در گرو آب

استان سمنان با 9.7 میلیون هکتار وسعت، مجموعه ای از کویر، جنگل و کوهستان است و گنجی از ذخائر قابل توجه معدنی و دارای ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و صنعتی اکنون در تشنگی به سر می برد.

 

سمنان 80 درصد تولید نمک، حدود 45 درصد تولید گچ و بیش از 90 درصد ذخایر زئولیت و سلستین کشور را به خود اختصاص داده است و حدود هزار و 800 واحد صنعتی و تولیدی دارد که ظرفیتی کم نظیر است که شکوفایی آن به آب نیاز دارد.

 

تاکنون عملیات و برنامه های مدونی برای رفع چالش کم آبی در کوتاه مدت و میان مدت اجرایی شده که تاکنون کارساز نبوده است.

 

متوسط سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.

 

براساس آمار موجود، بیش از 40 درصد نواحی و شهرک های صنعتی استان سمنان با چالش کمبود آب مواجه هستند و حفر بی رویه چاه ها، در مناطقی به فرونشست زمین منجر شده است.

 

کمبود آب، توسعه شهرها و رشد صنایع در استان سمنان را با مشکل مواجه کرده و مانع اصلی در اجرای برنامه های اقتصادی و طرح های توسعه ای است.

 

اگر برای رفع چالش کمبود آب در استان سمنان برای میان مدت و دراز مدت برنامه جامع و عملیاتی تنظیم نشود، شاهد مهاجرت جمعیت از این دیار خواهیم بود.

 

این موضوع ما را بر آن داشت تا در گزارشی، وضعیت امروز استان سمنان در تامین آب و خشکسالی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تامین آب مهمترین دغدغه سمنان

استاندار سمنان مهمترین دغدغه این استان را تامین آب عنوان کردوگفت: برای کاهش اثرات منفی خشکسالی نیازمند اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت ازجمله  مدیریت مصرف و منابع  هستیم.

 

سیدشهاب الدین چاووشی تأمین آب استان سمنان را از اولویت‌های اصلی و استراتژیک  این استان عنوان کردوگفت: درصورت انجام نشدن مدیریت مصرف آب بصورت درست، در آینده با مشکلات بیشتر روبرو می شویم.

 

وی استان سمنان را به لحاظ کویری بودن از استانهای کم آب برشمردو گفت: همچنین به دلیل کافی نبودن بارش‌ها و نزولات طی سال‌های اخیر، نگرانی هایی بوجود آمده است.

 

استاندار سمنان با تاکید بر اینکه در سال جاری طی برنامه‌ریزی‌های مقطعی و مدیریت مصرف تا حدودی توانسته ایم مشکلات ناشی از کم آبی را کاهش دهیم، ادامه داد: با توجه به تأکیدات ریاست‌جمهور مبنی بر اینکه استان سمنان باید معین و کمک‌کننده به پایتخت در شرایط اضطراری باشد و همچنین با در نظر گرفتن جمعیت استان باید به بحث تأمین آب نگاه ویژه‌ای داشت.

 

چاووشی بابیان اینکه برای تأمین آب در درازمدت نیازمند فرهنگ‌سازی و مدیریت مصرف هستیم، گفت: کسری آب در استان حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب است.

 

وی بابیان اینکه بدون فرهنگ‌سازی نمی‌توان آب موجود را حفظ کرد، ابراز داشت: در استان با کمبود آب مواجه هستیم و باید به سمت برنامه‌های عملی تأمین آب گام برداریم اما پیش از هر قدمی، باید فرهنگ‌ حفظ آب به باور عمومی تبدیل شود که در این مسیر رسانه‌ها می‌توانند بیشترین سهم را داشته باشند.

 

چاووشی با اشاره به اینکه مقدمات تامین آب برای استان سمنان با کمک نمایندگان و مدیران فراهم شده و مذاکراتی با وزارت نیرو  انجام گرفته است اظهارامیدواری کرد: نگاه ویژه ای به موضوع اجرایی شدن کار صورت گیرد.

 

کمبود آب نباید مانعی برای رونق کسب و کار شود

استاندار سمنان به اولویت بندی در بهره برداری از منابع آب، در استان اشاره داشت و افزود: در مدیریت منابع آبی در تمام حوزه های استان، اولویت تامین آب آشامیدنی  است.

 

وی با تاکید بر این موضوع که در تامین و حفاظت از منابع آب، باید منافع عموم بر منافع بخش های مختلف مقدم باشد ادامه داد: هر گونه اقدامی مانند کنترل اضافه برداشت و مدیریت منابع آبی باید به سمت منافع عمومی جامعه هدفگذاری شود.

 

چاووشی با بیان اینکه، مدیریت مصرف در همه بخش های کشاورزی، صنعت و شرب  در حال حاضر تنها چیزی که می تواند نجات بخش این بحران باشد اضافه کرد: مدیریت مصرف آب، استان سمنان را از تنش آبی شدید نجات می دهد.

 

استاندار سمنان با یادآوری این نکته که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی، بوده  اضافه کرد: کشاورزان خود باید مطالبه گر اصلاح مصرف آب باشند و به عنوان مردم در کنار دهیاران و شوراهای اسلامی روستا، به کاهش مصرف آب کمک کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان نباید در مسیر مدیریت مصرف آب فقط مصلحت خود را مدنظر قرار دهند، بیان کرد: رویکرد مدیران شرکت آب و برنامه ریزان استان برای مدیریت منابع آبی باید ابتدا آینده استان و در عین حال حفظ منافع کشاورزان باشد.

 

چاووشی برخی اضافه برداشت ها در بخش کشاورزی را ناشی از بی دقتی و نبود ابزار اندازه گیری دقیق عنوان کرد و افزود: با عملیاتی شدن روش های اصلاح الگوی کشت، استفاده از روش های نوین آبیاری و کنتورهای هوشمند، مصرف آب در بخش کشاورزی به بهترین شکل مدیریت می شود.

 

استاندار سمنان تامین آب بخش صنعت را پس از آب آشامیدنی در اولویت خواند و افزود: اقتصاد استان ارتباط مستقیم با فعال ماندن بخش صنعت دارد.

 

به گفته وی کمبود آب نباید مانعی برای رونق کسب و کار و افزایش اشتغال در بخش های صنعتی، معدنی و کشاورزی این استان باشد.

 

فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب در اولویت مسئولان دستگاه های اجرایی

چاووشی تصریح کرد: باید بخشی از آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شود تا بتوان آب مورد نیاز بخش صنعت را فراهم کرد و میزانی از این صرفه‌جویی را به سمت صنعت و رونق گرفتن صنعت سوق دهیم‌.

 

استاندار سمنان با بیان اینکه استفاده از پساب در بخش صنعت و اجرای طرح‌های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در دستور کار قرار دارد که بر همین اساس حائز رتبه اول کشوری در تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز هستیم اضافه کرد: نگاه ما این است که اعتبارات لازم برای پروژه‌های تأمین آب نسبت به هر پروژه دیگری در اولویت قرار داشته باشد و این امر به فرمانداران نیز ابلاغ شده است.

 

وی با اشاره به اینکه تا زمانی مدیریت مصرف آب در استان سمنان رخ ندهد نمی‌توان به اجرای طرح‌های آب‌رسانی امیدوار بود، تصریح کرد: در مرحله  نخست باید منابع آب موجود به‌درستی مدیریت شود.

 

چاووشی گفت: ازهمه مسئولان دستگاه های اجرایی استان می خواهم فرهنگ سازی مدیریت در مصرف آب را در اولویت قرار دهند و کشاورزان استان با نصب سامانه های نوین در اراضی کشاورزی گامی مثبت در کاهش هدر رفت آب در سمنان بردارند.

 

وی خاطر نشان کرد: مسئولین، صدا و سیما، رسانه ها، مطبوعات، ائمه جمعه و جماعات و همه دستگاه‌های مرتبط باید تلاش کنند و مردم را به اهمیت مدیریت در مصرف، استفاده بهینه از منابع آب، حفاظت از منابع آبی و... توجه دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بحران جدی آب در سمنان وشاهرود

مديرعامل آب و فاضلاب شهري استان سمنان از آب به عنوان نقش اصلي در زندگي مردم ياد کرد و گفت: بيش از دو سوم بدن انسان و کره زمين را آب تشکيل داده و زندگي هر شخص از آب شروع مي‌شود و با آب ادامه پيدا مي‌کند.

 

محمدطاهری با تاکيد بر اينکه هر چه در زمينه آب اطلاع‌رساني شود باز هم کم است، افزود: مردم ما در استاني کويري زندگي مي‌کنند و اين بحث کمبود آب هم بيشتر احياي مي‌شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اشاره به کمبود آب شرب در استان سمنان خاطرنشان کرد: بحران آب در دو شهر سمنان و شاهرود جدی است.

 

محمد طاهری با بیان این که وجود 261 هزار انعشاب آب شهری در 20 شهر استان پوشش صددرصدی خدمات آب شهری را در این شهرها فراهم کرده است اظهار داشت: افزون بر این، 20 روستا از روستاهای مجاور شهرها در استان سمنان نیز از خدمات آب شهری برخوردارند که با این حساب، ما کار خدمات‌رسانی و آب‌رسانی به 10 تا 11 درصد از جمعیت روستایی استان را نیز انجام می‌دهیم و با این همه به جز در دو شهر سمنان و شاهرود که از کلانشهرهای استان محسوب می‌شوند در سایر شهرها با مشکل خاصی در تأمین آب مواجه نیستیم.

 

وی با بیان این مطلب که با توجه به کاهش نزولات آسمانی استان سمنان که یکی از استان‌های کویری کشور است به‌شدت با مشکل کمبود آب مواجه است افزود: همه ساله حدود۷۶ سانتی متر کاهش سطح سفره های زیرزمینی داریم واین امر باعث کاهش دبی چاه های شرب استان می شود. 

 

طاهری با اشاره به اینکه بحران آب در دو شهرستان سمنان و شاهرود در این استان جدی است خاطرنشان کرد: این دو شهر از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان سمنان به شمار می‌رود و باید برای رفع این بحران نسبت به مدیریت مصرف آب اهتمام ویژه‌ای بورزیم.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان بیان کرد: مرکز استان سمنان با۳۵۰ لیتر در ثانیه کمبود آب مواجه بوده که ۱۲۰لیتر در ثانیه تامین شده و۲۳۰لیتر دیگر با مدیریت مصرف توزیع می شود، این در حالی است که شاهرودی‌ها نیز ۱۶۰ لیتر بر ثانیه در تأمین آب شرب کمبود دارند.

 

وی از کاهش دبی آب در چاه‌های سمنان خبر داد و گفت: چشمه روزیه و رودخانه گل رودبار از مهم‌ترین منابع تأمین‌کننده آبی در سمنان به شمار می‌روند که در یک سال گذشته این دو با کاهش ۲۱۰ لیتر بر ثانیه دبی آب مواجه شدند.

 

طاهری اذعان کرد: مصرف هر مشترک خانگی بر طبق اشتراک ۴۱۶ لیتر در روز می باشد که میانگین کشوری ۴۶۱ لیتر در روز است.

 

خانواده‌های سمنان بیش از میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند

این مقام مسئول گفت: سالانه بیش از شش میلیارد مترمکعب آب در کشور تولید می‌شود و این در حالی است که سهم استان سمنان در این بخش تنها یک درصد از کل آب تولیدی کشور است.

 

وی با بیان اینکه میانگین مصرف آب هر فرد در کشور ۱۵۱ لیتر است و این میزان در استان سمنان ۱۵۵ لیتر در طول یک شبانه‌روز است افزود: میانگین مصرف آب از سوی هر مشترک خانگی در استان بالغ‌بر ۶۹۰ لیتر است و این در حالی است که خانواده‌های سمنان ۱۸۶ لیتر در هرروز بیش از میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند.

 

مدیرعامل آبفای شهری استان سمنان از وجود ۴۷ هزار مشترک پرمصرف در این استان خبر داد و گفت: مشترکین پرمصرف بالای ۲۰ مترمکعب آب مصرف می‌کنند.

 

طاهری بر ضرورت صرفه‌جویی در منابع آبی موجود تأکید و اظهار کرد: 200 هزار مشترک در این استان زیر ۲۰ مترمکعب و بالغ بر ۴۷ هزار مشترک دیگر استان زیر بالای ۲۰ هزار مترمکعب آب مصرف می‌کنند که مشترک پرمصرف تلقی می‌شوند.

 

وی از اخطار به مشترکین پرمصرف خبر داد و افزود: برخی مشترکین و از جمله برخی دستگاه‌های اجرایی پیش از این از آب شرب در فضای سبز استفاده می‌کردند که با اخطارهایی که داده شد این مشکل تاحدودی مرتفع و از مصرف آن‌ها کاسته شده است.

 

100 درصد آب تولیدی در استان به مصرف می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان کمبود منابع آبی را یک مشکل کشوری دانست و ادامه داد: این مشکل در استان‌های کویری مثل سمنان بسیار جدی تر است، از این‌رو باید در مصرف منابع مدیریت کنیم که در دوره پیک مصرف با مشکل روبرو نشویم.

 

وی با بیان این‌که هم‌اکنون 100 درصد آب تولیدی در استان به مصرف می‌رسد، خاطرنشان کرد: در برخی کشورهای توسعه‌یافته 20 تا 40 درصد منابع آبی مصرف می‌شود اما این مشکل در کشور ما به گونه‌ای است که در برخی استان‌ها همه آب تولیدی بلافاصله پس از استحصال، کلرزنی و سپس وارد مدار مصرف و شبکه آبرسانی شهری می‌شود.

 

طاهری با بیان این‌که عمق دسترسی به آب هر سال پایین‌تر می‌رود، گفت: از سال 71 تاکنون سطح آب‌های زیرزمینی در سمنان 100متر کاهش داشته است.

 

وی یادآوری کرد: در سال 71 در دشت سمنان در عمق 150 تا 170 متر به آب می‌رسیدیم اما امسال در 250 متر به آب می‌رسیم به عبارتی سطح آب در این منطقه طی حدوداً 25 سال اخیر بیش از یک‌صد متر افت داشته است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با بیان این‌که سرانه مصرف آب در استان‌های کویری بالا است، در ادامه خاطرنشان کرد: به‌دلیل دمای بالا و پایین بودن رطوبت هم‌چنین استفاده طولانی‌تر از وسائل سرمایشی آبی، سرانه مصرف در استان‌هایی چون سمنان بالا است.

 

وی همراهی مردم برای عبور از تابستان و دوره پیک مصرف امسال را خواستار شد و گفت: تنها با مدیریت مصرف و فرهنگسازی در این خصوص است که می‌توانیم بر کم‌آبی موجود فائق شویم، از این‌رو مردم و رسانه‌ها نقش مهمی در این مهم دارند.  

 

حدود هشت درصد آب در بخش شرب و مابقی در کشاورزی مصرف می‌شود

طاهری با بیان اینکه وضعیت شاهرود ازنظر منابع آب امسال در وضعیت بهتری قرار دارد، ابراز داشت: در دو شهر بحرانی استان شاهرود با ۱۸۰ لیتر بر ثانیه و سمنان با ۲۰۰لیتر بر ثانیه با کمبود منابع آبی مواجه است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اشاره به اینکه در برخی مناطق استان سمنان شاهد افت فشار آب هستیم، افزود: برای تأمین آب تا زمانی که بر مدیریت مصرف، صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب تأکید نشود هر چه قدر در این مقوله تلاش کنیم بی‌فایده خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه موضوع تأمین آب شاهرود شاید سال‌ها به‌عنوان دغدغه همه مردم شهرستان مطرح بوده است، ابراز داشت: در دهه گذشته میزان و نوع بارش‌های شاهرود بسیار کاهش یافت که این مسئله در جذب، نفوذ و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی میزان دبی آب چشمه‌ها و قنوات را تحت تأثیر قرار داده است.

 

طاهری بابیان این مطلب که چشمه‌سار قطری در زمان تخصیص برای شاهرود دارای پنج میلیون مترمکعب از ۱۶ چشمه‌ای که اندازه‌گیری شده بود آب داشت، تصریح کرد: اگرچه این انتقال صورت نگرفته است اما از  نزدیک ۲۵۰لیتر بر ثانیه آب داشته در یک دوره کمتر این مقدار با کاهش آب مواجه هستیم.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان  همچنین با اشاره به اینکه حدود هشت درصد آب در بخش شرب ، چهار درصد صنعت و۸۸ درصددر کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: باصرفه جویی یک درصد در مصرف آب قادر خواهیم بود از این بحران گذر کنیم که این امر نیازمند همراهی و مشارکت همه مردم است.

 

وی ضمن بیان اینکه برای تأمین آب شاهرود تقاضای هشت حلقه چاه شده‌ایم، ابراز داشت: تاکنون سه مورد از آن احصاء شده که در فاصله درازمدت نیازمند انتقال آب قطری و انتقال آب از سد کالپوش خواهیم بود اما برای برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت باید چاره دیگر اندیشه کرد.

 

طاهری در ادامه تصریح کرد: شناسایی چاه‌های آب شرب در دستور کار قرار دارد که بر این اساس چاه‌هایی در حریم آب شرب در اختیار سازمان‌ها و نهادهای مختلف قرار دارد که از کیفیت مناسب و قابل‌استفاده هستند بنابراین از آن‌ها درخواست شد تا شیر را بسته نگه‌دارند تا در صورت بروز بحران بتوان آب شرب موردنیاز مردم را فراهم کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاهش سطح آبخوان و سفره‌های آب زیرزمینی در استان سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از کاهش سطح آبخوان و سفره‌های آب زیرزمینی دراین  استان خبردادوگفت: به طور متوسط سالانه حدود 63 سانتی متر سطح آبخوان و سفره‌های آب زیرزمینی  با کاهش مواجه شده و دچار افت می‌شود.

 

ایرج حیدریان با تاکید بر اینکه هدر رفت آب در شبکه توزیع آب شهری و روستایی، انشعابات غیرمجاز، حفر چاه های غیرمجاز، برداشت بی‌رویه از چاه‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌ها از  عوامل مطلوب نبودن شرایط مدیریت مصرف در کشور و خصوصاً استان است گفت:هر یک متر کاهش و افت عمودی سفره‌های آب زیرزمینی، برابر با 40 متر شوری خاک و از بین رفتن خاک بوده که در نهایت پیشروی کویر به صورت افقی در سطح زمین را به دنبال دارد.

 

وی سرانه مصرف آب در کشور ما خصوصاً در بخش کشاورزی را بالا دانست وادامه داد: به وجود آمدن فرونشست زمین، فروچاله‌ها، کسری مخزن آب، افت سطح سفره‌های آب و منابع آب زیرزمینی و... همه و همه نتیجه مدیریت غلط مصرف در بخش‌های مختلف اعم از شرب، کشاورزی و صنعت در سال های گذشته بوده است.

 

حیدریان با بیان اینکه  سالانه 681.7 میلیون متر مکعب از منابع آبی زیرزمینی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، که این رقم، معادل 86 درصد از کل منابع آبی زیرزمینی موجود در استان سمنان است اضافه کرد: تنها با 22 درصد صرفه جویی و عدم برداشت آب در بخش کشاورزی از محل چاه ها، این کسری جبران می‌شود.  

 

به گفته وی سرانه مصرف آب در بخش کشاورزی در استان سمنان 86 درصد است که باید تلاش کنیم این عدد را به 78 درصد نزدیک کنیم.

 

تنها 9 درصد آب  دربخش صنعت بازچرخانی می شود

حیدریان تصریح کرد: افت سالانه 63 سانتی‌متری سفره‌های آب زیرزمینی باعث عدم حاصلخیزی زمین، شوری خاک و نهایتاً پیشروی کویر می شود و همین سبب می‌شود که ما خاک مناسب و حاصلخیز برای کشاورزی را نیز از دست دهیم.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان همچنین از تهیه سند توسعه آب استان خبر داد و گفت: در این سند، توسعه برای تمام بخش های کشاورزی، صنعت و شرب تکالیف مشخصی تعیین شده است، به عنوان مثال برای بخش صنعت تکلیف شده است که مشخص کنند چه میزان از آب خامی که برای صنعت و تولید تحویل می گیرند را بازچرخانی و چه میزان از پساب صنعتی را به چرخه تولید و صنعت باز می‌گرداند.

 

حیدریان تصریح کرد: از 375 لیتر آب خامی که در اختیار صنعت استان قرار داده می شود، تنها 33 لیتر، حدود 9 درصد بازچرخانی می شود و در سند توسعه استان تکلیف شده است که بخش صنعت، برنامه خود را در این زمینه ارائه دهد، همچنین برای بخش کشاورزی و شرب نیز تکالیفی مشخص شده است.

 

وی با اشاره به اینکه هم در سرانه مصرف و هم در مدیریت مصرف، بایستی فرهنگ سازی صورت پذیرد بر ترویج الگوی مناسب در بحث مدیریت مصرف آب تاکید داشت وافزود: امروز باید برای کوچکترین استفاده از منابع آبی، مانند مسواک زدن نیز یک دستورالعمل و الگوی مصرف داشته باشیم، در این مورد صدا و سیما، رسانه‌ها، مطبوعات نقش بسیار مهم و أثیرگذاری خواهند داشت.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی را یک‌راه حل برای برون راندن غول خشکسالی از استان سمنان می‌داند و معتقد است: این طرح در برنامه‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرارگرفته و سیاست‌های آن برحسب جبران کسری مخازن آب و احیای منابع آبی با مشارکت مردم ابلاغ‌شده است.

 

حیدریان در خصوص با سیاست های آب منطقه ای سمنان در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، اظهارداشت: اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو برای اجرای سیاست ها و اهداف راهبردی نظام و احقاق حقوق عموم مردم نیازمند تعامل همکاری و هماهنگی مسئولان قضایی با ماموران و کارکنان مربوط در صنعت آب کشور و استان است.

 

محدودیت آب را یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه کشاورزی در استان سمنان

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  گفت: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری از طریق مکانیزم تجمیع آب با هدف افزایش بهره وری آب در اراضی کشاورزی خرد و پراکنده ، در دستور کار قرار دارد.

 

حسین شاهینی گفت: در یک سال گذشته و چهار ماهه نخست سالجاری پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان به سیستم آبیاری تحت‌فشار مجهز شده اند.

 

وی با اشاره به ضرورت توسعه سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان سمنان افزود : شرایط نامناسب اقلیمی و محدودیت منابع آب از یک سو و ضرورت حیاتی تأمین آب و غذای سالم برای جمعیت حال و آینده با رویکرد توسعه پایدار از سوی دیگر سبب شد تا مسئولان در راستای افزایش بهره وری آب کشاورزی ، توسعه سامانه های نوین آبیاری را به عنوان مؤثرترین اقدام در این زمینه مورد توجه قرار دهند.

 

شاهینی تصریح کرد: صرفه‌جویی بیشتر در هزینه تولید در بخش کشاورزی، مدیریت مصرف منابع آبی، افزایش راندمان آب، حفظ اراضی کشاورزی موجود و جلوگیری از کاهش سطح زیرکشت و افزایش همزمان عملکرد در واحد سطح از جمله مهمترین اهداف و چشم‌اندازهای جهادکشاورزی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار است.

 

وی  به جدی بودن مشکل کم‌آبی در استان سمنان و اقدامات جهادکشاورزی استان اشاره داشت وادامه داد: در این راستا سیستم‌های آبیاری تحت فشار در پنج هکتار از اراضی زراعی و باغات این استان اجرا شده است.

 

شاهینی با بیان اینکه در یک برنامه 10 ساله 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری و از جمله سیستم آبیاری تحت‌فشار خواهند شد اضافه کرد: بخش عمده هزینه طرح‌های آبیاری تحت‌فشار به صورت بلاعوض از سوی دولت تامین و تنها 15 درصد هزینه توسط بهره‌برداران بخش کشاورزی تامین می‌شود که آن نیز به صورت تقسطی از کشاورزان اخذ می‌شود.

 

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در کشور و از جمله در استان سمنان خاطرنشان کرد: همین ایجاب می‌کند بهره‌برداران بخش کشاورزی ضمن مدیریت مصرف، راندمان و بهره‌وری آب در اراضی خود را افزایش دهند.

 

شاهینی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها تا پایان سال 97 نیز ادامه می‌یابد از بهره‌برداران و کشاورزان استان خواست که از فرصت ایجاد شده برای تجهیز مزارع و باغات خود به سیستم‌های نوین آبیاری استفاده کنند.

 

وی محدودیت آب را یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه کشاورزی در استان سمنان دانست و تأکید کرد: ازاین‌رو مصرف بهینه منابع آبی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی است و طرح‌های زیادی مانند احداث استخرهای ذخیره آب، لایروبی قنوات، انتقال آب کشاورزی به اراضی از طریق لوله‌های انتقال آب و مکانیزاسیون آبیاری با همکاری کشاورزان این استان اجرایی شده است.

 

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان یادآور شد: هیچ محدودیتی در اعطای تسهیلات در این بخش وجود ندارد و به هر میزان که متقاضی در استان باشد؛ برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی خواهند شد.

 

شاهینی با بیان اینکه اجرای سامانه های نوین آبیاری متوسط عملکرد محصول را بیش از 30 درصد افزایش می دهد، تصریح کرد: اجرای این سیستم‌ها متوسط مصرف سم و کود شیمیایی را نیز تا 25 درصد کاهش می‌دهد.

 

وی افزایش سهم سامانه های آبیاری موضعی نسبت به آبیاری بارانی، تقویت بخش نظارت عالی بر فرآیند مطالعه، اجرا و بهره‌برداری، استفاده از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سازمان جهاد کشاورزی در راستای توسعه طرح را برخی از برنامه‌های آینده در راستای اجرای این طرح عنوان کرد.

پایان پیام/276

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه دامغان:

توسل به مفاهیم قرآنی سبب سعادت انسان در هر جامعه ای می شود

حسینیان، با اشاره این که توسل به مفاهیم قرآنی سبب سعادت انسان در هر جامعه ای می شود گفت: برپایی محافل و مسابقات قرآنی از فعالیت های ارزنده در کشور است.

اخبار برگزیده شبستان