خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۷:۰۵ شناسه خبر : ۷۲۱۴۰۰
رییس دانشگاه تهران:
نامه ۱۳ دانشگاه برتر به رئیس جمهور؛ ارز فرصت های مطالعاتی دولتی شود
رییس دانشگاه تهران گفت: نامه ای به ریاست جمهوری از سوی دانشگاه های برتر مبنی بر اینکه ارز فرصت های مطالعاتی دانشگاهی باید همانند یک کالای اساسی شود، اگر این کار نشود به شدت دچار مشکل می شویم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری شبستان، محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز 21 مردادماه برگزار شد، گفت:دانشگاه تهران به دنبال بکارگیری خبرنگار دانشجو است تا اطلاعات را به صورت دقیق به جامعه ارایه دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه وب سایت دانشگاه تهران را در دستور کار داریم، گفت: وب سایت اصلی دانشگاه هم اصلاحات زیادی داشته است.

رییس دانشگاه تهران درباره ی مشکلات امروز کشور  بیان کرد: اگر پیش از این بحران ها نظریه ها و صحبت های دانشگاهی ها را عمل می کردند امروز با این بحران روبرو نبودیم.

نیلی احمدآبادی ادامه داد: تصمیمات در بدنه کارشناسی دولت صورت می گیرد که متاسفانه این بدنه به دانشگاه ها اتصال ندارد، باید صورت مسئله را به دانشگاه ها ارایه دهند تا با همراهی بدنه کارشناسی دولت بتوانیم راهکارهای خوبی ارایه دهیم.

رییس دانشگاه تهران به جلسه ای که 13 دانشگاه بزرگ کشور درباره اقتصاد برگزار کردند، اشاره کرد و گفت: یک جلسه مفصل تر را با 13 دانشگاه برتر در رابطه با تحریم ها، مسایل اقتصادی تشکیل دادیم. همچنین جلساتی نیز با پیشنهاد دانشگاه علامه درباره اقتصاد مقاومتی داشتیم که بسته ای نیز تهیه شد.

نیلی احمدآبادی تصریح کرد: دانشگاه ها به دنبال راه حل مسئله ها هستند در عین حال که خودشان نیز مسئله بیان می شوند اما می خواهیم ضمن حل مشکلات خود مسایل جامعه را نیز رفع کنیم.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه از دستگاه های اجرایی برای مشارکت با دانشگاه ها تقاضاهای زیادی شده است، گفت: دیپلماسی علمی می تواند به کشور کمک کند و اگر آقای ترامپ به اجماع بین المللی علیه ایران نرسید به دلیل وجود محققان و دانشمندان ایرانی در جهان است چرا که ایران یک کشور متمدن است و اتهامات واهی را نمی توان به آن چسباند.

وی با اشاره به مشکلات ارزی گفت: نامه ای به ریاست جمهوری از سوی دانشگاه های برتر مبنی بر اینکه ارز فرصت های مطالعاتی دانشگاهی باید همانند یک کالای اساسی شود، دانشگاهیان باید از ارز دولتی استفاده کنند اگر این کار نشود به شدت دچار مشکل می شویم.

وی ادامه داد: بخش زیادی از هزینه تحصیل دانشجویان دکتری در خارج از کشور را دانشگاه تامین می کند چرا که ما بسیاری از تجهیزات را در ایران نداریم، اگر هم داشته باشیم هزینه بهره وری از آن را نداریم. همچنین فرصت مطالعاتی موجب ایجاد شبکه اطلاعاتی و شبکه علمی جدید و ورود ایده های جدید به کشور می شود.

نیلی احمدآبادی با بیان اینکه اولین دانشگاهی هستیم که صندوق جسورانه را تشکیل داده ایم، بیان کرد: این صندوق در حوزه پژوهش راه اندازی شده است،150 میلیارد تومان اعتبار نیز دارد که 30 درصد متعلق به دانشگاه و مابقی آن برای بخش خصوصی است. حاضر هستیم این 30 درصد را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین پارک علم و فناوری را دانشگاه تهران دارد، گفت: اولین بلوک شهر دانشگاه هم راه اندازی خواهیم کرد.

وی با اشاره به بودجه دانشگاه خاطر نشان کرد: امسال و پنج ماهه اول قرار بود 40 درصد از بودجه را دریافت کنیم اما حدود 32 درصد از آن دریافت شده است. دانشجویان مطمئن باشند از لحاظ شفاهی چیزی را کم نخواهیم داشت.

رییس دانشگاه تهران درباره دانشجویان بازداشتی نیز بیان کرد: بیش از 50 دانشجوی دانشگاه تهران دچار مشکل شده اند که خوشبختانه نهادهای امنیتی و قضایی همراهی خوبی دارند، امیدواریم با حداقل مشکل مواجه شوند چون معتقدیم به دلیل هیجانات ناگهانی این اعتراضات صورت گرفته است و آنان عاشق ایران هستند، باید با رفعت اسلامی مواجه شوند.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استراحت کافی رانندگان باعث می شود تا مشمول قانون نانوشته ۶۰ به ۳۰ نشوند

یکی از دلایلی که باعث می شود تا آمار تصادفات رانندگی بالا برود قانون نانوشته ۶۰ به ۳۰ است یعنی ۶۰ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری پایانی مقصد اتفاق می افتد.

اخبار برگزیده شبستان