خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸

الأربعاء ١٦ صفر ١٤٤١

Wednesday, October 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۵:۴۴ شناسه خبر : ۷۲۰۹۷۸

قارون؛ سمبل ثروت نامشروع/ برخورد با مفسدان اقتصادی باید فرا جناحی باشد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که قرآن کریم به ثروت دو نگاه دارد یکی موجب برکات می شود و دیگری باعث گناه و معصیت، افزود: مصادیق هر دو نگاه در قرآن آمده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، امروز ( 19 مرداد ) در خطبه های نمازجمعه با اشاره به بحث زمینه ها و بسترهای گناه؛ گفت: یکی از زمینه هایی که انسان را به معصیت می کشاند، زمینه های اقتصادی است.

 

 

وی ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم که هم ثروت می تواند بسترساز گناه شود و هم نداری و فقر؛ از نظر اسلام خود ثروت، علت معصیت نیست برخلاف نگاه کمونیستی که ثروت را موجب گناه می داند لذا قرآن کریم می فرماید: آدمی وقتی در اثر ثروت و مال احساس بی نیازی کرد، دست به طغیان می زند اما اگر کسی از ثروت خود استفاده درست کرد، طبیعی است که با کنترل سرمایه، جلوی گناه را می گیرد.

 

امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که قرآن کریم به ثروت دو نگاه دارد یکی موجب برکات می شود و دیگری باعث گناه و معصیت، افزود: مصادیق هر دو نگاه در قرآن آمده است همانند داستان حضرت داوود و سلیمان و پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله که ثروت داشتند اما درست استفاده کردند.

 

وی با اشاره به اینکه دین اسلام برای افراد چارچوبی قرار داده که از مسیر خارج نشود و یک شرط آن این است که سرمایه را به عنوان وسیله در نظر بگیرد نه اینکه هدف قرار دهد، اظهار داشت: شرط دیگر این است که سرمایه، افراد را اسیر نکند و باید مال و سرمایه از راه مشروع به دست بیاید لذا کسب ثروت از طریق نفوذ و رانت، نامشروع است.

 

نماینده ولی فقیه در استان با بیان این مطلب که سرمایه ای که از راه مشروع به دست بیاید، آن سرمایه می تواند از بهترین راه ها برای نزدیک شدن به خدا باشد که قرآن نیز تأکید می کند: از آن چیزی که خدا در اختیار شما قرار داده باید در راستای  نگاه به آخرت و قیامت باشد، بیان داشت: نیکی به دیگران باید در دستور کار همه باشد، با این اموالی که سرمایه داران در اختیار دارند باید به همه نیکی کنند، در برخی روایات است که در اموال خود شریکانی دارید و این نگاه همان است که امام باقر علیه السلام فرمود: چقدر همکار خوبی است دنیا اگر بشود آخرت را کسب کرد؛ این همان دستوری است که برای پولداران جامعه است که حضرت علی فرمود: هر کسی خدا به وی سرمایه ای داد وظایفی در قبال جامعه و اطرافیان خود دارد و باید به خویشان خود برسد.

 

وی با اشاره به اینکه گاهی دیده می شود فرد سرمایه داری که در اطراف خود فقرایی زیادی دارد که نباید اینچنین باشد، اظهار داشت: در ادامه روایت حضرت علی علیه السلام می فرماید: بخشی از قرضِ قرض داران را بپرداز به فقرا کمک کن لذا افراد پولدار باید به نیازمندان و مستمندان کمک کنند همچنین حضرت می فرماید: کسی که سرمایه خود را در راه رسیدگی به گرفتاران و مستمندان اختصاص دهد، این امر موجب شرافت دنیا و آخرتش خواهد شد.

 

حجت الاسلام علیدای سلیمانی با بیان این مطلب که طبق آمارهای رسمی، اگر فقط پول داران دنیا بخواهند به افراد نیازمند کمک کنند دیگر فقیری در دنیا وجود نخواهد داشت اما متأسفانه شاهد اسراف های زیادی هستیم، تصریح کرد: در نگاه دوم به ثروت که رویکردی اشتباه است، این است که سرمایه را به عنوان هدف قرار دهند و آن را از راه نامشروع تأمین کنند که این همان سرمایه قارونی است، قارون خود از حافظان کتاب آسمانی در زمان حضرت موسی علیه السلام بود و از جمله کسانی بود که به سرعت به حضرت موسی ایمان آورد اما وقتی موسی از وی طلب زکات کرد قرآن می فرماید: قارون گفت این ثروت را خودم به دست آوردم چرا باید زکات بدهم!

 

وی با ببان این مطلب افرادی که سرمایه خود را از طریق نفوذ به دستگاه ها به دست می آورند مصداق رویکرد دوم هستند، افزود: از قارون در قرآن کریم به عنوان سمبل ثروت نامشروع یاد می شود، حضرت موسی علیه السلام در زمان خود با 3 فتنه درگیر است که یکی سیاسی است و تلاش کردند که آن حضرت را از صحنه خارج کنند، دیگری فتنه حاکمیتی است که فرعون با قدرت تمام  تلاش داشت حضرت موسی علیه السلام را از صحنه خارج کند و فتنه سوم، فتنه اقتصادی است که سمبل آن در قارون جلوه کرده است.

 

امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که اگر کسی ادعا داشته باشد که خود ثروتش را کسب کرده است، قطعاً حقوق شرعی اموال خود را عرضه نمی کند، خاطرنشان کرد: امروزه همانند داستان قارون، بسیاری از ثروت ها در دل زمین فرو رفته است چه تعداد ثروتمندانی که تلاش کردند اما خود از بین رفتند و چه کسانی که زمین های وسیعی را به خود اختصاص دادند که آن را تقسیم کنند و  بفروشند ولی موفق نشدند و کسانی که توفیقی پیدا نکردند از اموال خود در راه مشروع استفاده کنند.

 

وی با اشاره به اینکه از حضرت علی علیه السلام سؤال کردند در قیامت چه کسی بیشتر از دیگران حسرت می خورد، آن حضرت فرمود: کسانی که مال خود را در میزان دیگری می بینند و بواسطه مال خود به جهنم می روند ولی ورثه وی به بهشت می رود.

 

نماینده ولی فقیه در استان ضمن تبریک فرا رسیدن اول ذیحجه سالروز ازدواج حضرت فاطمه و حضرت علی سلام الله علیهما، گفت: این خانواده چه فرزندانی تربیت کردند که کانون دفاع از ارزش ها هستند؟! لذا امیدوارم همه ما تلاش کنیم  تا زندگی خود را مبتنی بر سبک زندگی این خانواده تنظیم کنیم مخصوصاً عزیزانی که در آغاز تشکیل خانواده هستند توجه کنند تا در ابتدای زندگی این خانواده را الگو قرار بدهند.

 

وی ضمن گرامیداشت سالروز مقاومت اسلامی که موجب پیروزی حزب الله مقابل اسرائیل شد، بیان داشت: در سال های اخیر شاهد این هستیم اسرائیل در هر جنگی که ورود کرده، شکست خورده و منفعل شده و ان شاءالله در آینده نیز شاهد اضمحلال آن خواهیم بود.

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی ابراز داشت: مشارکت اجتماعی یکی از دستاوردهای انقلاب است چراکه قبل از انقلاب این فضا وجود نداشت اما پس از پیروزی انقلاب، مشارکت های مردمی و حزبی بسیار زیاد شده که نمونه آن جهاد دانشگاهی است که در دانشگاه موجب تحول شده است.

 

وی با تبریک روز خبرنگار، یادآور شد: خبرنگاران جامعه ای پر تلاش، مخلص، فداکار و از خود گذشته هستند که در صحنه های مختلف برای اطلاع رسانی، جهاد می کنند که سند آن شهدایی هستند که در این راه جان دادند.

 

نماینده ولی فقیه در استان با بیان این مطلب که خبرنگاران دارای جایگاه و مسئولیت بالایی هستند، بیان داشت: کسانی که مسئولیت در قبال این جامعه دارند باید بستر را فراهم کنند تا خبرنگاران بتوانند به بهترین شکل مأموریت خود را انجام دهند و  اگر گاهی اوقات یک خبری ناصواب در جامعه پخش شود، عواقب فراوانی خواهد داشت لذا باید مراقبت شود که این اتفاق نیفتد هرچند متأسفانه در چند روز اخیر شاهد این اخبار ناصواب هستیم که موجب التهاب در میان مردم می شود.

 

وی با اشاره به اینکه افرادی، ذهن مردم را نسبت به کسی که سال ها به استان خدمت می کرد، با یک خبر ناصواب مشوّش می کنند و بعد هم می فهمیم که این خبر اشتباه بوده است، تصریح کرد: جامعه خبری باید در پیگیری و انتشار اخبار وسواس بیشتری داشته باشد به خصوص که دشمن دنبال ناامید کردن مردم است.

 

امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که در شرایط فعلی کشودر در بخش اقتصادی باید مردم و مسئولین چند مسئله را توجه داشته باشند، افزود: دولت باید مسئولینی دلسوز و جهادی در بحث اقتصاد به کار بگیرد چراکه الان در یک جنگ اقتصادی هستیم لذا می طلبد افسران جهادی که بتوانند عملیات دشمن را خنثی کنند و اجازه ندهند دشمن سوء استفاده کند همچنین جنس مدیران باید از جنس فرماندهان دفاع مقدس باشد، آدم های که خود می ترسند نمی توانند خوب فرماندهی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه همه دستگاه ها باید با اخلال گران و مفسدان اقتصادی برخورد فراجناحی داشته باشند، ابراز داشت: کسانی که به مردم رحم نمی کنند و در سالی که باید از کالای داخلی حمایت کنند، کلّی کالای داخلی را در انبارها احتکار می کنند، این اخلال در اقتصاد است.

 

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان این مطلب که باید با افراد صاحب نفوذ برخورد جدّی شود، بیان داشت: مردم وظیفه دارند اولاً وقتی با مفسدی برخورد می شود نباید بحث جناحی کنند چرا که این امر موجب فرار مفسدان می شود لذا باید این مطالبه عمومی باشد همچنین هر فردی در هر حزبی اگر اخلال گر هست باید با او برخورد شود بنابراین باید فوق العاده مراقب اطراف مان باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه این رئیس جمهور آمریکا حرف از مذاکرده می زند اما به دنبال ایجاد کردن فاصله میان مردم و مسئولین است، اظهار داشت: صبر انقلابی، هوشمندی انقلابی و نگاه دینی می تواند کمک کند بخشی از مشکلات مرتفع شود.

 

 امام جمعه کرمان با اشاره به شهادت امام جواد علیه السلام، گفت: امیدوارم از زندگی آن حضرت درس بگیریم و به ایشان اقتدا کنیم که چگونه امام جواد علیه السلام توانست در شرایط سیاسی آن روز، مسیر صحیح را در پیش بگیرد.

 

 

 

 

 

پایان پیام/480

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان