خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۱۵ - ۱۲:۴۲ شناسه خبر : ۷۲۰۲۴۴
ظریف:
ما نبودیم که پای میز مذاکره رفتیم آنها مجبور شدند که بیایند/ترامپ نشان داده ارزش مذاکره ندارد
وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه در دهه ۸۰ اتحادیه اروپا تحریم های وسیع تری علیه ما صادر کرد اما ۶ قدرت جهانی پای میز مذاکره آمدند، گفت: ما نبودیم که پای میز مذاکره رفتیم آن ها بودند که مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند.

به گزارش سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم روز خبرنگار با گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار و سفارت ایران در افغانستان گفت: این امر یادآور همکاری سیاست خارجی و رسانه است.

 

وی با بیان اینکه سال گذشته در این مراسم در مورد نقش مهم رسانه در فصای بین المللی صحبت هایی داشتم، افزود: مهم این است این نقش را بخوبی بشناسیم و اهمیت آن را در شرایط حساس کنونی بدانیم.

 

ظریف تاکید کرد: ما تصمیم گرفتیم به گونه ای دیگر باشیم و روش جدید زمانداری داریم پس همه شرایط ما خاص و ویژه است. ما مقاطع حساس بسیاری را پشت سر گذاشتیم. در دهه ۸۰ تحریم های اتحادیه اروپا تحریم های وسیع تری علیه ما صادر کردند و ما آن دوره را با سربلندی پشت سر گذاشتیم و ۶ قدرت جهانی پای میز مذاکره آمدند. ما نبودیم که پای میز مذاکره رفتیم آن ها بودند که مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند.

 

وی افزود: بله فشارها بر مردم وارد می شود و دولت وظیفه دارد این فشارها را بردارد. هنوز ما در مقطع حساسی هستیم و هنوز آمریکا علیه ما اقدام می کند اما هیچ کشوری با آن همراهی نمی کند و آمریکا و ترامپ در انزوا هستند.

 

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز کسی از انزوای ایران صحبت نمی کند هنه از انزوای نتانیاهو و بن سلمان صحبت می کنتد، گفت: کسی که نخست وزیر کشور دیگری را زندانی می کند، کسی که همه توافق های بین المللی را زیر پا می گذرد و کسی که حقوق فلسطینی ها را زیر پا می گذارد در انزوا است. یقین دارم از این مقطع حساس کنونی هم با سر بلندی عبور می کنیم.

 

ظریف افزود: در سراسر طول انقلاب همه کشورهای جهان در مقابل ما بودند اما امروز ۳ کشور در مقابل ما هستند و درست است که آن ها دارای قدرت هستند اما امروز منزوی هستند. میلیون ها دلار هزینه کرده اند که وضعیت خودشان را جور دیگری نشان دهند و آقای پمپئو جلسه ای می گذارد که ۸۰ درصد آن آمریکایی بودتد اما به اسم ایرانی ها آمدند.

 

وی خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: شما به فکر مردم ایران هستید چرا تحریم هواپیما را ادامه می دهند و آمریکایی ها و نتانیاهو که معتقدند به فکر مردم ایران هستند اولین اقدامشان لغو فروش هواپیما به مردم بود. این هواپیماها برای مردم ایران است و کاربرد دیگری ندارد. ما در مورد گروهی صحبت می کنیم که تمامی حرکاتشان روانی است.

 

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آقای ترامپ و پمپئو جواب بدهند چرا مجوز فروش هواپیما را لغو کردند. باید در این شرایط با چشم باز به سمت واقعیات نگاه کنیم. در برخی موارد به دلیل مشکلات داخلی آن ها توانسته اند یک فضاسازی کنند که بر وضعیت اقتصادی ما تاثیر بگذارد. واقعیات اقتصادی در گذشته هم بود اما تورم ما زیر ۱۰ درصد بود و ماه گذشته بیشترین فروش نفت تاریخ را داشتیم و فضای روانی ایجاد شده برای اقتصاد مشکل ایجاد کرده است.

 


وی با تاکید به اینکه برخی از ما به این فضا دامن زده ایم تا رقیبمان را زیر فشار بگذاریم، گفت: آقای ترامپ می خواهی مذاکره کنی؟ رهبری در برجام گفتند اگر آمریکایی ها بتوانند در اجرای برجام حسن نیت خود را نشان دهند زمینه برای مذاکره های بعدی فراهم می شود پس چرا برجام را اجرا نکردید. در برحام وزیر خارجه آمریکا ۱۸ روز در هتل ماند تا با مذاکره کند و این طولانی ترین مذاکره تاریخ است که ۹ ساعت بدون توقف گفت و گو کردیم و این قدرت ایران را نشان می دهد.

 

ظریف با اشاره به اینکه برای کلمه به کلمه برجام ساعت ها مذاکره شده و آن وقت آقای ترامپ می آید آن را لغو می کند و می گوید می خواهم مذاکره کنم، افزود: آیا با این آدم می توان مذاکره کرد. اشکال ندارد جمهوری اسلامی همواره برای مذاکره با آماده است و مشکلی ندارد اما این آدم نشان داده ارزش مذاکره ندارد. بیش از ۶۰ درصد مردم آمریکا و ۸۰ کشور دنیا موافق برجام هستند، بعد شما آن را به هم میزنید و می گویید می خواهید مذاکره کنید این نشان می دهد تمام اقدامات شما فضاسازی است.

 


وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه قدرت رسانه در شکستن این فضاسازی بی نظیر است و قدرت هم مسئولیت می آورد، اظهار کرد: در این شرایط همه ما یک شکل هستیم و امروز جناح راست، چپ، اعتدال و بی خط نداریم و در کشور جناحبندی نداریم و اقوام و قومیت های مختلف و گویش های مختلف یا مخالف و موافق نظام نداریم. آنچه که اسرائیل برایش کمربسته موجودیت کشوری به نام ایران است و این خیال خام است. ما همیشه در مقابل دنیا بودیم و اینبار دنیا پشت ما ایستاده و البته ما به دنیا تکیه نمی کنیم و به مردم اتکا داریم.

 

وی با بیان اینکه نگران مردم بودن ادعا نیست و ضرورت منافع ملی است، گفت: درست است که اجماع جهانی با ماست اما این اجماع جهانی نیست که ما را پیروز کرده و آنچه ما را از شرایط حساس عبور داد مردم بودند. ارزش مردم را فراموش نکنیم و سیاه نمایی و ناامید کردن آن ها را کنار بگذاریم. واقعا شرایط امروز کشور خوب است. اختلالات بازار ارزی در فصای محازی و رسانه صورت گرفته نه در مغازه.

 

ظریف تصریح کرد: من اقتصاد نمی فهمم اما میزان صادرات ما و درآمدش بسیار بیشتر از واردات و نیازهای وارداتی ماست و عدم اطمینان به آینده فضای فعلی را شکل داده است. آمریکا هم از این فضا استفاده می کند و یک روز می گوید می خواهیم مذاکره کنیم یک روز می گوید بلایی سرت می آوریم که عالم و آدم ندیده است.

 

وی با اشاره به اینکه شکل دادن و جهت دادن تصویر واقعی ایران برعهده رسانه است، افزود: قدرت رسانه برایش مسئولیت ایجاد می کند و در قدرت شما همین بس که ۱۷ مرداد که ۱۰ شهید در مزار شریف دادیم یک شهید خبرنگار بود و این روز؛ روز خبرنگار شد و در تقویم روز دیپلمات وجود ندارد. حالا این روز را گرفتید نوش جانتان اما حواستان باشد از این به بعد از این قدرت بهینه استفاده کنید.

 

وزیر اخارجه در پایان گفت: شب گذشته در مورد واقعیت این روزها رییس کل بانک مرکزی صادقانه با مردم صحبت کردند امشب هم رییس جمهور با مردم صحبت خواهد کرد و من معتقدم بیش از این ها باید با مردم صحبت شود تا فضا را بشناسند.

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

حضور نیروهای فرامنطقه ای باعث بهم خوردن شرایط در منطقه شده است

برومندی با بیان اینکه حضور نیروهای فرامنطقه ای باعث بهم خوردن شرایط در منطقه شده است، گفت: اتفاقات دریای عمان را در راستای فشار آمریکایی ها علیه ایران می دانیم.

اخبار برگزیده شبستان