خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١

Monday, April 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۲ - ۱۱:۲۶ شناسه خبر : ۷۱۷۸۳۵
برای دومین بار
ورود «بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» به بازار نشر
«بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» شامل برخی اشارات حضرت آیت ‏الله العظمی خامنه ای به مهمترین مصادیق کاستی ها و بایسته های فرهنگ عمومی، به چاپ دوم رسید.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از حوزه نت: دفتر نشر معارف چاپ دوم کتاب «بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» را با تدوین دکتر احسان بابایی منتشر کرد.

 

آنچه در این مجموعه گردآمده، بعضی اشاره های رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت ‏الله خامنه ای به برخی از مهمترین مصادیق کاستی ها و بایسته های فرهنگ عمومی است که با این عناوین مطرح شده است: انس با کتاب و مطالعه، قانون مداری، خودباوری، استقبال از کار و داشتن وجدان کاری، اهتمام به استفاده از تولید داخلی، اصلاح الگوی مصرف، دوری گزینی از اشرافیت و تجمّل گرایی، اهتمام به نقد و نقدپذیری، رعایت حقوق و حُرمت زن، ورزش همگانی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و در نهایت انس با قرآن.

 

بخشی از مقدمه گردآورنده

با توجه به تجربه های تاریخی، اصلاح اجتماعی، آن‏گاه عمق و ثبات بیشتری خواهد داشت که با اصلاح افکار و رفتارهای اجتماعی گستره وسیعی از مردم همراه باشد؛ به بیان دیگر، می توان گفت، اصلاح طرز فکر و رفتار عمومی، مهمترین مصداق از اصلاح اجتماعی است. همچنان‏که ریشه بسیاری از نابسامانی ها را باید در کاستی های فرهنگ عمومی جستجو کرد، در برون رفت از مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی نیز نمی‏توان از اصلاح فرهنگ عمومی غفلت ورزید. تجربه انقلاب اسلامی در جایگاه یک نهضت اصلاحی نیز از همین واقعیت حکایت می کند که آنچه رخ داد، قبل از هر چیز در نوع نگرشها روی داد که در مراتب بعد در رفتارهای اجتماعی انعکاس یافت و زمانی می توان به تداوم مسیر انقلاب در اصلاح نهادهای اجتماعی امید داشت که پیوند و سنخیّت آن را با فرهنگ عمومی شاهد باشیم. با این دیدگاه تلاش برای اصلاح فرهنگ عمومی در مصادیق مختلف آن را باید امری انقلابی دانست و ان ‏چنان گستره وسیعی را در برمی گیرد که هر کس در هر سطحی از اثرگذاری می تواند در این تلاش مقدس و بنیادین مشارکت کند. اما خواص جامعه به تناسب دایره نفوذ خود مسئولیت بیشتری دارند و آگاهی و توجه آنان به این مسئله سرمایه ارزشمندی  است که می توان از آن برای نهادینه کردن بایسته های فرهنگ عمومی بهره جست.

 

کتاب «بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» در دوازده فصل تدوین شده است: «فرهنگ عمومی، تبیین مفهوم و ضرورت اصلاح»، «ارتقای کتابخوانی»، «رعایت قانون»، «کار و وجدان کاری»، «استفاده از تولید داخلی»، «اصلاح الگوی مصرف»، «پرهیز از اشرافیت و تجمل گرایی»، «نقد، نقد پذیری و پاسخگویی»، «رعایت حرمت و حقوق زن»، «ورزش، وظیفه همگانی» و «انس با قرآن».

 

فصل اول: فرهنگ يعني...، ستون فقرات حیات ملت، پرورش فرهنگی، سرآغاز تمدن سازی نوین اسلامی، آسیب شناسی فرهنگ عمومی، بُن مایه های فرهنگ زندگی،   هویت زدایی فرهنگ و تمدن غرب، بایدها و نبایدهای فرهنگ عمومی، نقطه مطلوب، رشد خصال ملی، رسالت تقویت فضیلتها، معارف اسلامی، ریشه فرهنگ عمومی مطلوب، بایسته های تربیت کودک، ا صلاح فرهنگ عمومي؛ لازمه توسعه اقتصادي، رسالت اخلاقی هنر و شرط اصلاح و... .

 

فصل دوم: پدیده ذی قیمت، تعلیم و تعلم همگانی، شأن کتابدار، مواجهه فعال با کتاب، سیر مطالعاتی، سلامت کتاب، تیراژ نامتناسب، استفاده بهینه از وقت، بهترین استفاده از کمترین فرصت، جزء مخارج اصلی خانواده، عادتی برای کودکان، نیاز همگانی به کتاب و... .

 

فصل سوم: نقطه شروع انضباط، ضرورت توجه به اثر تربیتی قانون، ریشه پیدایش دیکتاتوری، نتیجه بی قانونی، تأثیر رفتار فرد، فصل الخطاب، معیاری برای سنجش، شاخصهای انضباط اجتماعی، تلخ تر از تحمّل قانون، وظیفه همگانی  و... .

 

فصل چهارم: خودباوری ملی، بیماری فرهنگی خطرناک، غفلت از هویت مستقل ملی، تقلید بی مبنا، سبک زندگی ملی، تقویت اعتماد به نفس، توان ایرانی، نگاه متعادل به فرهنگ غرب و... .

 

 

فصل پنجم: مذموم یا ممدوح، رد پايي از تفكرات بيگانه، میراث شوم، مسئولیت محکم کاری، راه حل مشکلات، سنگ تمام بگذاریم، وصف ملت تنبل، جدّی باشیم، نتایج دنیایی وجدان کار، نشانه های وجدان کاری، راز عقب ماندگی و...

 

فصل ششم: ترجیح تولید داخلی، تفاخر غلط، اولویت با تولید داخلی، چشم امید کارگر داخلی و... .

 

فصل هفتم: از گناهان کبیره، منع همیشگی، گرفتار اسراف، چشم امید دشمن، خسارت اسراف، مهار معضل، مصادیقی از اسراف، شرط رفع نیاز، تأثیر ده درصد صرفه جویی، قناعت نه ریاضت، سعی همگانی، آموزش راههای صرفه جویی، لزوم فرهنگسازی، وظیفه مسئولان، منع زیاده روی، بایسته های مصرف و...؛

 

فصل هشتم: لازمه مسئولیت، دشمن فضیلت ها، تناقض در پیام فرهنگی، زندگی درخور تخریب، بلای بزرگ، آفت مضاعف، شرط مبارزه با اشرافیگری، دو عیب اشرافیگری، مبارزه با تجملگرایی، ازدواج، داد و ستد نيست و...؛

 

فصل نهم: انتقاد یعنی...، خوب و بد انتقاد، فایده نقد، انتقاد دلسوزانه، شرط رعایت انصاف، هم نقادی و هم نقد پذیری، نحوه صحیح مواجهه، قبیله گرایی سیاسی و... .

 

فصل دهم: حرمت زن، عادات ناپسند، مصادیقی از ظلم به زن، مخالف تعالیم اسلام، مصداقی از ظلم به زن، تساوی در تحصیل علم، عادات جاهلی، آفت انفعال و... .

 

فصل یازدهم: مؤثر در حل مشکل، کار لازم، هم زن و هم مرد، خلوت تأسف آور و... .

 

فصل دوازدهم: سبک زندگی قرآنی، الگوها، تلاوت مطلوب، تربیت قرآنی و... .

 

چاپ دوم کتاب «بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری» در 232 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 11500 تومان در تابستان 1397 عرضه شده است.

 

دفتر نشر معارف درباره دیدگاههای رهبر معظم انقلاب تاکنون کتابهای «نکته های ناب»(6 جلد)، «جرعه ها: برگزیده موضوعی سخنان رهبر معظم انقلاب»(2 جلد)، «پژواک ولایت: امام خمینی(ره) در بیان مقام معظم رهبری» و مجموعه 6 جلدی «در سایه سار ولایت» و «بایسته های تبلیغ از منظر مقام معظم رهبری»، «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری»، «بایسته های خدمت رسانی از منظر مقام معظم رهبری» و «بایسته های فرهنگ عمومی از مقام معظم رهبری» را منتشر کرده است. براي تهيه این کتابها و دیگر محصولات دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق دفتر مرکزي نشر معارف قم (02537740004) یا از طریق فروشگاههاي پاتوق کتاب و ديگر مراکز توزيع محصولات فرهنگي اقدام کرد.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک استاد حوزه علمیه:

حواس‌مان به آسیب‌دیدگان بیکاری ناشی از کرونا باشد/ شادی نیمه شعبان را با نیازمندان تقسیم کنیم

حجت‌الاسلام صبوری تاکید کرد: در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان باید به یاد دوره ظهور و برای ترویج فرهنگ صحیح انتظار بیش از گذشته به فکر فقرا و خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرستی باشیم که محتاج نان شب‌شان هستند.

اخبار برگزیده شبستان