خبرگزاری شبستان

شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

السبت ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١

Saturday, January 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۷/۵/۱ - ۱۱:۰۸ شناسه خبر : ۷۱۷۵۸۹
یک روانشناس در گفتگو با شبستان:
چرا همسران به یکدیگر خیانت می کنند؟
یک روانشناس ضمن تشریح عوامل موثر در خیانت همسران به یکدیگر از لزوم پرهیز قهرهای طولانی همسران تاکید کرد.

علی محمدی، روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان با بیان اینکه برخی از زنان خود زمینه خیانت همسران را فراهم می کنند، گفت: به عنوان مثال شکاکیت زنان نسبت به مردان از جمله مسایل مهمی است که این زمینه را فراهم می کند لذا بانوان تا زمانی که سندی مبنی بر ادعای خود نیافتند، نباید در مورد همسرانشان قضاوت کنند یا  آنها را زیر نظر بگیرند، چون ما برای اثبات ادعای دیگران سه موضوع شاهد، مدرک و قسم را باید داشته باشیم. اگر من توانستم به مقدسات عالم قسم بخورم که همسرم با زن دیگری در ارتباط است، می توانیم تا حدودی ادعای وی را تایید کنیم.

 

وی با بیان اینکه دین مبین اسلام توهم، تخیل، ظن،گمان و شکاکیت به معنای استمراری را ضد عقلانیت می داند، اظهار کرد: عقل اقتضا می کند تا سندی نداشته باشیم حق نداریم  نسبت به یکدیگر شکاک باشیم و این مسئله بین زن و مرد مشترک است. بعضی از خانم ها به شدت نسبت به همسران خود سوءظن دارند و تا جایی پیگیری می کنند که می گویند: چرا گوشی خاموش است؟ چرا جواب نمی دهی؟ با کسی صحبت می کردی؟ چرا دیر آمدی؟ این شکاکیت ها و سوءظن ها موجب اذیت خود زنان می شود و یا تا جایی که مرد به قدری تحت فشار قرار می گیرد که در نهایت می گوید آش نخورده و دهن سوخته، ما که متهم هستیم به ما که شک دارند ،پس چرا عمل نکنیم، بهتر است عمل کنیم تا حداقل اتهام وارده بر ما واقعیت داشته باشد، بنابراین زنان باید توجه داشته باشند که به اینگونه مسایل زیاد اهمیت ندهند، چون این مسایل زمینه ارتباط مردان با  زنان دیگر را فراهم می کند.

 

محمدی در ادامه تصریح کرد: یکی از نگرانی های مهم زنان این است که همسرانشان در جایی کار می کنند که بیشتر کارکنان زن هستند و یا منشی دارند، این هم تا حدودی درست است ،چون بیشتر اختلافات خانوادگی در این دو بخش رخ می دهد ،گزارش هایی در مراکز مشاوره داشتیم که بعضی از منشی ها با مدیر خود ازدواج موقت کردند.

 

وی با بیان اینکه آقایان باید مسایل دینی و شرعی را در رابطه با کارکنان زن خود رعایت کنند، تصریح کرد: آقایان بدانند با این کار هیچ نتیجه ای نمی گیرند، در نهایت اظهار پشیمانی کرده و هزینه های زیادی بابت زندگی زناشویی خود می پردازند و نتیجه ای جز کاشت بذر بی اعتمادی و بی اعتباری برای خود به همراه نخواهد داشت.

 

این مشاور خانواده با بیان اینکه بزرگ کردن خطاهای کوچک یکی دیگر از دلایل خیانت همسران به زنان است، بیان کرد: ما نمی گوییم کنترل نکنیم یا مراقب نباشیم، مشکل زمانی آغاز می شود که زن به محض دیدن یک پیامک به شدت به هم می ریزد در حالی که چاره مشکل این نیست بلکه تا پنج بار چک نکردید و مطمئن نشدید، عکس العمل نشان ندهید، فرض بر اینکه واقعیت هم داشته باشد، در این شرایط نباید سریعا طلاق را پیشنهاد دهید.

 

این روانشناس با بیان اینکه جامعه ما جامعه ای است که از در و دیوارش شک ،گمان و تردید می بارد، تصریح کرد: خواهشمندیم با یک پیامک بهم نریزید، خانواده را متلاشی و فرزندان را درگیر نکنید ،چون از طریق مشاوره و وساطت خانواده ها این مسایل قابل حل هستند.

 

وی با اشاره به دلایل خیانت زنان به مردان گفت: سردی روابط مرد در زناشویی و محبت نکردن یکی از مسایل مهمی است که در انحراف و خیانت زنان بر مردان تاثیرگذار  می باشد لذا این مساله از طریق مشاوره و تحت درمان قرار گرفتن قابل حل است.

 

محمدی با بیان اینکه روابط مرد با غیر همسر خود یکی از زمینه های طلاق در جامعه محسوب می شود، تصریح کرد: مردان به صورت تلفنی، پیامکی ،قرار حضوری و صیغه با زنان دیگر ارتباط برقرار می کنند که این مسئله نقش مهمی در افزایش طلاق داشته است.

 

این مشاور خانواده کمرنگ شدن رابطه عاطفی و محبت را یکی دیگر از دلایل خیانت زنان به مردان عنوان کرد و افزود: زنان از حس ششم بالایی برخوردار هستند در صورت فروکش کردن عاطفه و محبت مرد، بلافاصله متوجه شده و عکس العمل نشان می دهند که می طلبد که مردان در این زمینه وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

 

وی با بیان اینکه عدم گفتگو با همسر یکی از مشکلات مهم خانواده ها در شرایط فعلی جامعه ماست، افزود: وقتی از آقایان سوال می شود چرا با همسران خود حرف نمی زنید، می گویند حوصله نداریم، همسرم حرف هایش را کش می دهد ولی آقایان باید بدانند همین حرف زدن ها، کلمات و واژه هایی که به نظر شما بی اهمیت جلوه می کند موجب تخلیه همسرتان است. خانم شما 12 ساعت در خانه منتظر شما بوده ولی شما از صبح در کنار همکاران خود در اداره و محل کار گفتید و خندیدید و شاد هستید ولی ایشان از صبح منتظر شما هستند بنابراین لازم است که شما با همسران خود گفتگو داشته باشید چون با حرف زدن بسیاری از مشکلات خانواده ها حل می شود.

 

وی ادامه داد: درست است خانم ها جزیی نگر هستند، اشکال ندارد پرسیدن از همکار و محل کارتان بهانه ای برای تخلیه آنهاست، بنابراین سعی کنید سخنان همسرتان را رد نکنید.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان