خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸

الأربعاء ١٦ صفر ١٤٤١

Wednesday, October 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۴/۳۰ - ۱۵:۰۹ شناسه خبر : ۷۱۷۱۴۲
سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی:
بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه ها طبق تعهدات کشور است
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد و هر آنچه که انجام شده، طبق تعهدات کشور است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد مبنای همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، تعهدات پذیرفته شده کشور بوده و آژانس هیچگونه دسترسی فراتر از این تعهدات، ندارد.

 

غریب آبادی اظهار داشت هر کشور عضو معاهده عدم اشاعه (NPT)، تعهداتی را تحت موافقتنامه جامع پادمان برای اظهار مواد و فعالیت های هسته ای خویش به آژانس پذیرفته است (این موافقتنامه مصوب سال ١٣٥٤ مجلس شورای ملی است). از این رو، چنانچه در هر یک از اماکن یک کشور عضو معاهده، ماده هسته ای نگهداری شود، باید به آژانس اظهار شود و آژانس نیز برای صحت اظهاریه ها، فعالیت های راستی آزمایی خویش را انجام خواهد داد.

 

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: از سوی دیگر، تمامی کشورهایی که به نوعی پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجراء می کنند، باید تمامی فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط با چرخه سوخت هسته ای، از جمله فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی را به آژانس اظهار کنند.

 

وی ادامه داد: طبیعتا و در این راستا، در برخی موارد از آنجا که اساتید دانشگاهی نتایج تحقیقات خود را در قالب مقالات در ژورنال‌های معتبر علمی جهانی، کنفرانسها و یا سمینارها منتشر می‌کنند، آژانس از این طریق نیز از کشور مربوطه، درصورتی که آن فعالیت باید اظهار می شد، سوالاتی را مطرح یا درخواست دسترسی می کند.

 

سفیر کشورمان تاکید کرد که دو دسته تعهدات کشورها تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی برای تمامی کشورها یکسان بوده و اینگونه نیست که برخی دسترسی ها صرفا از جمهوری اسلامی ایران انجام شوند.
غریب آبادی در همین چارچوب، تصریح کرد از آنجا که ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجراء می کند، از این رو به الزامات آن نیز پایبند است و برخی دسترسی ها در این چارچوب و براساس تصمیمات سطوح عالیه نظام انجام می شوند.

 

وی افزود: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد و هر آنچه که انجام شده، طبق تعهدات کشور است.

 

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین اذعان کرد که جمهوری اسلامی ایران در تاسی به خط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری، در بازدیدهای آژانس به هیچ وجه مجوز مصاحبه با دانشمندان و اساتید کشور (چه در سازمان انرژی اتمی و چه خارج از آن) را صادر نکرده و آژانس نیز تاکنون درخواستی در این زمینه نداشته است، چرا که از پاسخ ایران به خوبی آگاه است.

 

غریب آبادی تاکید کرد که با وجود تعهدات کشور، سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه آژانس با دانشگاه ها، کاملا سیاست سخت گیرانه و محدود است. طبیعتا در این چارچوب، حفاظت از مرزهای علمی و دستاوردهای پژوهشی کشور، از اولویت های مسئولان ذیربط بوده، ضمن این که سوالات یا بازدید آژانس از یک دانشگاه به منزله ضرورت توقف یا تعطیلی فعالیت مورد نظر نیست، بلکه به این معناست که فعالیت های کشورها، تحت تعهداتشان باید به آژانس اظهار شوند.

 

نماینده دائم کشورمان در آژانس در پایان تصریح کرد که اجرای تعهدات کشور در هر حوزه ای، مادامی که به آن تعهدات پایبند هستیم و از آن ها خارج نشده ایم، جزو سیاست های اصولی نظام است.

 

جزئیات بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از دانشگاه های ایران را در اینجا بخوانید.

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

v,phkd در دیدار وزیرخارجه آفریقای جنوبی؛

دوستان ایران در جهان مواضع قاطع تری نسبت به اقدامات غیرانسانی آمریکا اتخاذ کنند

رییس جمهوری گفت: امیدواریم همه دوستان ما در سراسر دنیا از جمله آفریقای جنوبی در برابر اقدامات غیر قانونی و غیر انسانی آمریکا نسبت به ملت ایران که حتی تحریم غذا و دارو را هم شامل می‌شود، مواضع قاطع تری اتخاذ کنند.

اخبار برگزیده شبستان