خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمانشاه - زمان :   ۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۰۲:۳۲ شناسه خبر : ۷۱۶۷۸۷

کار فرهنگی باید ریشه در قرآن داشته باشد
امام جمعه کرمانشاه، گفت:  هیچ کدام از کارها توانمندی قرآن را ندارد لذا باید به قرآن مستمسک شویم و از آن درس بگیریم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، چهارشنبه(27 تیر) در آیین افتتاحیه مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن کریم، گفت: آن چیزی که به پیامبر خدا آرامش داد و با خیال راحت دعوت حق را لبیک گفت دو چیز بود که خاطر مبارک ایشان را آرامش داد کتاب الله و اهل بیت(علیه السلام) بود.

 

وی افزود: رسول خدا می دانست بعد از 23 سال تبلیغ و رسالت بین ما چه چیزی را به یادگار می گذارد چرا که این با وجود این دو امانت گرانبها، شریعت اسلام می تواند نورانی باشد، فریاد داشته باشد و دنیا را دعوت به تحدی کند.

 

آیت الله علما، اظهارکرد: امروز تنها چیزی که می تواند دست مسلمین و بشریت را بگیرد، کتاب الله و مفسرین آن و تبیین و تفسیر قرآن است لذا قرآن سرمایه بشریت است.

 

وی ابراز کرد: قرآن کریم نه تنها سرمایه مسلمین بلکه سرمایه بشریت است چنانکه در خطاباتقرآن کریم هم می بینیم که تنها به اسلام و مسلمین معتقدین به قرآن ندارد بلکه ناس را مورد خطاب قرار داده است و این دلیل برقات و قدرت و توانایی قرآن است.

 

امام جمعه کرمانشاه، بیان کرد: قرآن کریم در هر زمان موجودی آن زمان را مورد خطاب، تحدی و دعوت قرار می دهد و اکنون 8 میلیارد انسان روی زمین را مورد خطاب قرار می دهد.

 

وی ادامه داد: کلام وحی از چنین توان، نیرو محتوایی برخوردار است لذا رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) از آن به سفره تعبیر می‌کنند. قرآن آن چیزی که انسان را سیر می کند و جوابگوی فطرت و درون انسان است.

 

آیت الله علما، با بیان اینکه فطرت مربوط به مسلمانان نیست، گفت: برخی فطرت را از بین برده اند ولی تا زمانی که به وسیله مخالفت و گناه فطرت از بین نبرد، قرآن خطاب به این فطرت و واقعیات دارد.

 

وی گفت: خطاب قرآن به گوشت و پوست و استخوان نیست که بعد از مرگ انسان از بین می رود بلکه آن چه ابدیت دارد جان و جوهره و حقیقت انسان است که مورد خطاب است.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، اضافه کرد: قرآن کریم، رسول خدا را آسوده خاطر کرد و به ایشان آرامش داد لذا با آن حال نزار و ضعف شدیدی که داشت ابن عباس و امیرالمومنین علی(ع) را خطاب قرار داد که او را به مسجد ببرند و در آنجا گفت: « انی تارک فیلم الثقلین ما آن تمسکتم بهما لن تضلوا، کتاب الله و عترتی؛ اهل بستی و انهما لن یتفرقا حتی یلدا علی الحوض» 

 

وی بیان کرد: ایشان فرمودند: مردم من دو امانت و ثقل سنگین بین شما گذاشته ام که خاطر مرا آرام می کند. توصیه می کنم کنار این دو بوده و از آن جدا نشوید آن وقت بر همه چیز، نفس خود و خارج از خود فائق می آیید.

 

آیت الله علما، با بیان اینکه تیتر وصیت نامه حضرت امام خمینی(ره) هم همین حدیث ثقلین است، اظهار کرد: همه اسلام از این حدیث استخراج می شود لذا آن رئیس مجلس انگلستان 100 سال پیش گفت: « تا قرآن بین مسلمین هست ما نمی توانیم پیروز شویم» و در آنجا قرآن را لای قالیچه پیچید ‌و گفت: « تا این کتاب را نپیچیم و کنار نگذاریم کاری از ما ساخته نیست».

 

وی با بیان اینکه تا به حال نیز نتوانسته اند این چراغ را خاموش کنند، گفت: سرمایه در انقلاب شکوهمند اسلامی،‌قرآن بود که این پیرمرد 80 ساله توانست با محتوا و قدرت نظام و حکومت اسلامی تشکیل داده ‌ یک حکومت 2500 ساله را تعطیل کند.

 

امام جمعه کرمانشاه، خاطرنشان کرد: سپاه، بسیج و ارتش و نیروی انتظامی بعدها رونق و سرو سامان پیدا کردند در ابتدا امام(ره) تنها 5 یا 6 نفر را با خود همراه داشت اما آنچنان شریعت، اسلام و قرآن و اهل بیت(ع) توانمند و قدرتمند بودند که توانست چنین کار ارزشمندی را انجام دهد.

 

وی گفت: ما امروز سر همچنین سفره ای نشسته ایم لذا مقام معظم رهبری می فرمایند: « کار فرهنگی آن کاری است که ریشه قرآن داشته باشد».

 

آیت الله علما، تأکید کرد: هیچ کدام از کارها توانمندی قرآن را ندارد لذا باید به قرآن مستمسک شویم و از آن درس بگیریم.

 

وی اذعان کرد: امام خمینی(ره) سیاست خود را، 8 سال دفاع مقدسات با قرآن تنظیم کرد و معیار و ملاک خود را از دل قرآن استخراج کرد لذا توانند است از مرده و زنده امام(ره) می ترسند چون محتوا دارد.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، گفت: قرآن همه ما را با محتوا تربیت می کند و رشد می دهد. باید سعی کنیم تا آخر سر سفره قرآن باشیم چرا که قرآن مانند شمس و قمر است آیا تا به حال کسی از خورشید و ماه خسته شده است؟

 

وی اظهار کرد: قرآن خستگی ندارد لحظه به لحظه بر رشد انسان افزایش می دهد. توان و محتوا و قدرت می دهد.

 

آیت الله علما، تصریح کرد: آن سرمایه ای که امروز عالم اسلام و مسلمین دارند در هیچ جای دنیا وجود ندارد ما مثل ماهی در آب هستیم توجه نداریم که چه سرمایه ای داریم.

 

وی ابراز کرد: اگر کار فرهنگی و تربیتی می خواهیم انجام دهیم و یک انسان موثر در جامعه باشیم باید سر سفره قرآن نشسته ‌ از خوان عظیم آن بهره ببریم.

 

امام جمعه کرمانشاه، با بیان اینکه امام راحل از قرآن قدرت و توان می گرفت، گفت: این نیروی قرآن بود که به گورپاچف نامه می نوشت و با تمام وجود و اطمینان خاطر به آمریکا می گفت هیچ غلطی نمی تواند بکند.

 

وی با تأکید بر اینکه باید فرزندان خود را با قرآن و محتوای آن آشنا کنیم، افزود: اگر قرآن در تمام فضا و شئون نظام، حکومت، وزارت خانه ها، ادارات، صنوف و بازار، مدرسه، دانشگاه؛ قرآن و محتوای آن حاکم شود آن وقت است که تبدیل به مدینه فاضله می شویم.

 

آیت الله علما، عنوان کرد: قرآن از آنجا که کلام الله است مانند خود خدا پایان و حد و حدود ندارد به این معنا که اندازه، مکان و زمان ندارد لذا تمام خصوصیات خدا برای کلامش هم هست.

 

وی با بیان اینکه باید در خدمت قرآن باشیم، ابراز امیدواری کرد: بتوانیم از این کتاب که تأکید مقام معظم رهبری نیز بر آن است، تمام شئونات قرآن را بتوانیم استفاده کرده و بر جامعه حاکم کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/81

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرمانده ناجا:

نیروی انتظامی به سمت اجتماعی شدن پیش می رود/ ابراز رضایت رهبر معظم انقلاب از اقدامات پلیس

سردار اشتری، گفت: تلاش می کنیم تا برنامه های پلیس به سمت اجتماعی محور شدن پیش برود و در این راستا نیز از ظرفیت های مردمی برای ارتقاء امنیت استفاده خواهیم کرد.

اخبار برگزیده شبستان