خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۰۹:۲۹ شناسه خبر : ۷۱۶۱۱۹
صالحی در بازدید از دو نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و دلدادگان مشعر:
فعالیت وزارت ارشاد با حوزه هنری موازی نیست/ عدم حضورم در جایزه پروین اختلال برنامه کاری بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما حوزه های فرهنگی و هنری مختلفی در فضای کشور داریم که می توانند به کمک هم بیایند. بنابراین هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم مجموعه هایی از قبیل حوزه هنری می توانند با کمک یکدیگر به ارتقای فرهنگی کشور یاری رسانند.

به گزارش خبرنگار شبستان، سیدعباس صالحی در حاشیه بازدید از نمایشگاه پوستر حمایت از کالای ایرانی و دلدادگان مشعر با تاکید بر این مطلب افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری فعالیت می کند که با کمک مجموعه های مختلف عرصه فرهنگ از جمله حوزه هنری می توان اقدامات بسیاری در جهت ارتقای این بخش داشت.

 

وی با اشاره به فعالیت های حوزه هنری و هدف از تاسیس آن ادامه داد: حوزه هنری با این هدف تاسیس شد که به تعریف مجدد نسبت انقلاب با فرهنگ و هنر بپردازد و در دهه های متوالی که این مسیر را طی می کند رابطه متقابلی با انقلاب پیدا کرده است و از دل این حوزه شاهد خدمات متعدد و متنوعی بوده ایم که در بخش های مختلف از جمله ادبیات، اسناد شفاهی و آثار مکتوب انقلاب، هنرهای تجسمی و سایر هنرهایی که به حوزه فرهنگ مربوط است، می توان اشاره کرد.

 

وزیر فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی افزود: حوزه هنری را می توان به عنوان بخش جدی و پیوست محکم با انقلاب اسلامی دانست و این امر باعث می شود که دهه پنجم انقلاب اسلامی فضایی را برای حوزه هنری ایجاد کند که با نگاه قوی تر و محکم تر در نسبت های متعامل با انقلاب قرار گیرد.

 

صالحی در پاسخ به این سوال که اقدامات حوزه هنری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جنبه موازی کاری دارد یا خیر گفت: طبعا این طور برداشت نمی شود، ما حوزه های فرهنگی و هنری مختلفی در فضای کشور داریم که می توانند به کمک هم بیایند. بنابراین هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم مجموعه هایی از قبیل حوزه هنری می توانند با کمک یکدیگر به ارتقای فرهنگی کشور یاری رسانند.

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اینکه ما بتوانیم از طریق فرهنگ سازی هنر، فضای کالای ایرانی را در جان و روان ایرانی آن هم با ذائقه هنر و فرهنگ بنشانیم، امری مناسب است و این نمایشگاه چنین کارکردی دارد.

 

صالحی درباره گسترش همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزه هنری گفت: ما به طور طبیعی در یک حوزه مشترک فعال هستیم، این حوزه مشترک به هر میزان با هم افزایی های بیشتری همراه شود خروجی های بهتری خواهد داشت، در این دوره این نگاه به طور جدی  وجود دارد که حوزه هنر چه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چه در فضای حوزه هنری بتوانند در همه بخش ها به یکدیگر نزدیک تر شوند. این ترکیب سازی می تواند در خدمت فرهنگ و هنر انقلاب مورد بهره برداری قرار بگیرد.

 

صالحی درباره نمایشگاه پوستر حمایت از کالای ایرانی و اینکه این نمایشگاه تا چه اندازه می تواند به ترویج خرید کالای ایرانی کمک کند، افزود: نامی که مقام معظم رهبری برای امسال انتخاب کردند حمایت از کالای ایرانی بود. تعبیر از حمایت از کالای ایرانی یک چرخه و زنجیره است که این زنجیره را باید همه با هم پیش‌ ببریم. این زنجیره مربوط به تولید، توزیع و مصرف می شود، همچنین بخشی از این زنجیره حوزه تبلیغات، فرهنگ سازی و خلاقیت هایی است که می تواند ما را به حمایت از کالای ایرانی ترغیب کند. آنچه امروز در این نمایشگاه رخ داده است یکی از جلوه های خوب حمایت از کالای ایرانی است.

 

وی درباره حمایت از هنرهای تجسمی نیز در قالب حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد: ما در حوزه های مختلفی بحث حمایت از کالای ایراني را داشته ایم که یکی از آن ها «جایزه فیروزه» است. اما به تناسب همین نمایشگاهی که امروز بازدید کردیم به نظر می رسد از طریق هنرهای تجسمی هم در فضای تبلیغات شهری و رسانه ای و حتی تبلیغات مجازی می توانیم از فرهنگ کالای ایرانی حمایت کنیم، در واقع این نمایشگاه می تواند به کمک حوزه کالای ایرانی بیاید، جامعه ایرانی از طریق یک تبلیغات نافذ و موثر می تواند یک مسیر درست نسبت به مصرف کالای ایرانی را ارتقا دهد.

 

صالحی ادامه داد: اگر بتوانیم این‌ فضا را که گام اول آن تولید شده است در فضای بهره برداری های بیشتر پیش ببریم اتفاقات خوبی رخ می دهد، با استفاده از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها کار موجود می تواند بیشتر در فضاهای شهری به همراه تبلیغات رسانه های محلی و فضای مجازی هم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرکز و هم در استان ها انجام شود و از این رو هنرهای تجسمی بیشتر نشان داده شود.

 

 

صالحی درباره نمایشگاه حج و نقش این نمایشگاه در تثبیت جایگاه حج در میان مسلمانان گفت: حج به عنوان یک مناسک عبادی، اجتماعی و سیاسی مقوله ای کم نظیر است. حج به دلیل فضای عبادی، اعتکاف وجودی انسان در کنار اولین معبد بشریت را محقق می کند و هم به اعتبار یک مناسک سیاسی_اجتماعی مسلمانان را در کنار هم قرار می دهد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: آنچه در نمایشگاه حج مشاهده می شود این است که این نمایشگاه می تواند کمک بسیاری کند تا کسانی که می خواهند به حج مشرف شوند اما تا به حال موفق نشده اند، طعمی از حج را چه در حوزه عبادی و چه در حوزه سیاسی و اجتماعی آن دریافت کنند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در جایزه پروین حضور پیدا نکرد، گفت: برنامه های مختلف با هم همزمان شده بود و همه می دانند که تعلق خاطر من به حوزه ادبیات کم نیست، اما از قبل برنامه ای تنظیم شده بود که امکان حضور بنده را میسر نکرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان درباره وضعیت تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در آئین نامه های تبلیغاتی این وزارتخانه تاکید بر حمایت از حوزه کالاهای ایرانی مورد تاکید است.

پایان پیام/523

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اکبر صحرایی مطرح کرد

انتشار غیر قانونی کتاب های شاخص دفاع مقدس در لبنان

یک نویسنده از ترجمه عربی و انتشار کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در بیروت بدون مجوز قانونی خبر داد و گفت: این ناشر لبنانی تاکنون ۱۹ کتاب ایرانی را غیر قانونی منتشر کرده است.

اخبار برگزیده شبستان