خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷

الجمعة ١٦ جمادى الثانية ١٤٤٠

Friday, February 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۱:۴۵ شناسه خبر : ۷۱۵۳۶۶
عارف در نشست خبری:
نه تنها استیضاح بلکه سوال از رئیس جمهور هم در دستور کار نیست/ در رسانه ملی سلیقه حاکم است نه راهبرد
رئیس فراکسیون امید با اشاره به اینکه در این شرایط نه تنها استیضاح رییس‌جمهور بلکه حتی سوال از وی که حق مجلس است در دستور کار نیست، گفت: ممکن است روزی از رئیس‌جمهور سئوال کنیم ولی استیضاح و عدم کفایت رئیس‌جمهور در دستور کار ما نبوده است.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید در نشست خبری امروز چهارشنبه 20 تیر که به مناسبت روز قلم برگزار شد، گفت: گفتگو در ذات انقلاب و فرهنگ ماست و ما همواره از گفتگو استقبال کردیم و شاهد یکی از مشکلات و چالش های ما در کشور این است که گفتگو نمی کنیم. ما در مهر 95 بحث گفتگوی ملی را مطرح کردیم، روند در این زمینه کند بوده است اما راضی هستیم، کار سختی است اما باید جریانات سیاسی به این نتیجه برسند که منافع شان در گفتگوست.

 

وی با تاکید بر ارتقای جایگاه رسانه و آسیب شناسی موجود در این زمینه اظهار داشت: رسانه در شکل دادن به افکار عمومی و هدایت افکار عمومی نقش بی بدیلی دارد و به نظر می رسد ما تا رسیدن به جایگاه مطلوب برای رسانه فاصله داریم.

 

وی با تاکید بر اینکه در بحث رسانه مخاطب طلبکار است و اعتماد کامل به رسانه داخلی ندارند، اظهار کرد: خبرنگار و اصحاب رسانه ما احساس استقلال نمی کنند دست خبرنگار تا بخواهد تحلیلی بنویسد می لرزد باید به همه مسایل نگاه کند تا مبادا به گوشه قبای کسی مسئله برنخورد.

 

رییس فراکسیون امید با بیان اینکه حمایت واقعی که باید از رسانه انجام شود در کشور وجود ندارد، گفت: اگر حمایتی هم از رسانه می شود جانبدارانه است و وقتی به رسانه ملی در این زمینه می رسیم این مسئله تشدید می شود. گاهی رسانه ملی در جایگاهی که هست و باید مسایل و نظرات مختلف را در نظر بگیرد را نمی بیند، گاهی یک مسئله جزیی را به یک معضل جدی برای کشور تبدیل می کند و برعکس یک مسئله ملی را فقط در گوشه ای و با نگاهی جانبدارانه می بیند.

 

وی با بیان اینکه به نظر می رسد در رسانه ملی سلیقه حاکم است و نه یک راهبرد، تصریح کرد: آیا طرح یک موضوعی که بیشتر فرهنگی است در رسانه ملی قابل توجیه است؟ آیا اعمال یک بازجویی کمک به حل مسایل فرهنگی می کند؟

 

عارف با تاکید بر ضرورت جلب اعتماد مردم تصریح کرد: باید نگاه مردم از رسانه خارجی به سمت رسانه داخلی بیاید و باید با وسواس اطلاع رسانی کنیم چرا که تحلیل حق است.

 

وی بر لزوم پرهیز از انتقال اخبار غیردقیق و کذب تاکید کرد و گفت: اثر خبر کذب در جامعه حتی با تکذیب آن نیز رفع نمی‌شود. از سوی دیگر شاهد تیترهای غیرواقعی هستیم که بعضی از رسانه‌ها تنها به دنبال افزایش تیراژ و مراجعه‌کننده به رسانه‌هایشان حتی با استفاده از حربه تیترهای غیرواقعی هستند.

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از تخریب برخی شخصیت‌های برجسته از طریق رسانه‌ها تصریح کرد: این امر در شرایطی اتفاق می افتد که رسانه ها باید امانتدار باشند، ما نقد را نفی نمی‌کنیم اما می‌گوییم نقد باید مشفقانه، مبتنی بر تحلیل و راهگشا باشد.

 

 

نقدها باید مبتنی بر صداقت، خدمت و نه مچ‌گیری باشد

 

عارف افزود: نقدها باید مبتنی بر صداقت، خدمت و نه مچ‌گیری باشد. پرهیز از درگیر کردن کشور به دعواهای حیدری نعمتی امری ضروری است، دعواهای بی‌خاصیت بین جریانات مختلف یا درون یک جریان سیاسی چیزی را عاید کشور نمی‌کند و منفعتی هم ندارد.

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این نشست خبری به بررسی موضوع شبکه های اجتماعی و تاثیرات آن در جامعه پرداخت و در این باره گفت: امروز شبکه‌های جدی پتانسیل و ظرفیت بالایی دارند که باید از آن استفاده کرد نه اینکه به آن نگاه حذفی داشت. متاسفانه معمولا نگاه ما به فناوری‌های جدید حذفی بوده که این را می‌توان در دهه‌های گذشته دید چون ما آمادگی استفاده از فناوری را نداریم که این هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل می‌کند.

 

باید شبکه‌های داخلی توان رقابت با شبکه‌های اجتماعی خارجی را داشته باشند

 

عارف با بیان اینکه باید راهبردمان در حوزه شبکه های مجازی استفاده حداکثری از فناوری‌های روز باشد، اظهار کرد: بر این اساس باید شبکه‌های داخلی توان رقابت با شبکه‌های اجتماعی خارجی را داشته باشند نه اینکه صورت مساله را پاک کنیم، این هنر نیست. باید راهبردی را دنبال کنیم که امکان رقابت از لحاظ سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوا داشته باشیم اما ما غافلیم و برخوردمان با شبکه اینترنت منفی است، حال اینکه شبکه اینترنت یک راه و شاهراه است، محتوا هر چیزی می‌تواند باشد اما آیا می‌توان برای این موضوع اتوبان را بست و اجازه راه را نداد؟

 

وی خطاب به خبرنگاران گفت: ما از شما می‌خواهیم که راهکارهای خود را برای ارتقای جایگاه رسانه به ما بدهید، اگر لازم است طرح و یا قانونی وضع کنید ولو اینکه هنر ما قانون‌نویسی و انشا نویسی شده و ما قوانین عریض و طویلی داریم، ما باید برای ارتقای جایگاه رسانه تلاش کنیم تا رسانه در خدمت مردم، انقلاب و آرمان‌هایش باشد.

 

احزاب از مردم رای می‌گیرند و بعد پاسخگو نیستند

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست خبری بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای تحزب در کشور تاکید کرد و گفت: اگر ۱۰، ۲۰ سال گذشته افرادی مخالف تحزب بودند ما الان راهی جز این کار نداریم. احزابی هستند که با نام‌های مقطعی وارد انتخابات می‌شوند، از مردم رای می‌گیرند و بعد پاسخگو نیستند. حتی در جبهه‌های سیاسی هم معمولا پاسخگویی نیست و شرایط امروز کشور به نحوی است که فضا برای وجود یک یا چند حزب فراگیر فراهم نیست. اینکه هر حزبی دو سه نماینده در مجلس داشته باشد موجبات پاسخگویی را فراهم نمی‌آورد.

 

وی با بیان اینکه ما موضع جبهه‌ای را به رسمیت می‌شناسیم و قبول داریم که جبهه‌ها باید پاسخگو باشند اما مردم هم باید در انتخابات بعد از آن جبهه سوال کنند، گفت: ما باید در حال حاضر بپذیریم که جبهه‌ها به سمت تشکیلات باثبات و پایدار بروند به عنوان مثال در جبهه اصلاحات بحث‌های مفصلی شد و ما به شورای سیاستگذاری رسیدیم که دو دوره فعال بوده و موفق هم بوده است. هر بار سعی کردیم با آسیب‌شناسی اشکالات را مرتفع کنیم.

 

عارف ادامه داد: ما این بحث را مطرح کردیم که نهاد بالادستی این مجموعه چیست و اعضا باید با چه مکانیزمی انتخاب شوند. بحث‌های پیچیده و حقوقی مختلفی بود که با آن روبرو بودیم. ما برای هر دو جبهه در کنار مرجعی که مدیریت اجرایی را بر عهده دارد به مرجع بالادستی نیاز داریم. حتی اگر حزب سوم تشکیل شود این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. به نظر می‌رسد آقای حجاریان هم حفظ این ثبات را مدنظر داشته به این معنا که هسته باثبات قوی تشکیل شود تا قضیه را مدیریت کند البته ما تا رسیدن به وضع مطلوب که همان تحزب است فاصله داریم اما فعلا اگر حرکت جبهه‌ای را قبول داریم باید سازوکار دموکراتیک انتخاب افراد هم مشخص شود.

 

رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه ما رفتار رقبایمان را در مجموع قابل قبول می‌دانیم و معتقدیم ریشه‌های عدم انسجام و وحدت بخشی مسائل مثل رفع حصر است، افزود: در این باره کارگروهی تشکیل دادیم و پیگیری‌هایی کردیم البته بنا نداشتیم عملکرد کارگروه خیلی رسانه‌ای شود زیرا در این موضوع باید به گونه‌ای پیش برویم که همه احساس برد کنند،‌ این مساله با منافع ملی گره خورده و نباید پیروزی و شکست جریانی مطرح شود. البته گشایش‌هایی صورت گرفته و امیدواریم اصل این موضوع حل شود.

 

پیگیری چندین باره ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی و پرونده سپنتا نیکنام

 

عارف با بیان اینکه موضوع ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی بارها پیگیری شده است، گفت: در این رابطه ملاحظاتی وجود دارد که ما سعی کردیم آن را پیگیری کنیم تا حل شود.

 

وی درباره اقدامات انجام شده برای سپنتا نیکنام نیز اینگونه توضیح داد: در این باره نیز طرحی در مجلس تهیه شد و شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و با اصرار مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. ما انتظار داشتیم این موضوع با اولویت در مجمع مطرح شود، در یکی از جلسات این موضوع مطرح شد و درباره آن بحث شد اما ادامه به جلسه بعد موکول شد ولی در جلسه بعد از دستور خارج شد و دستور خارج از نوبتی مطرح شد. یکی از آنها استمهال اعتبارات عمرانی تا پایان شهریور بود که اگر تا پایان تیر تصویب نمی‌شد به مشکل بر می‌خورد و دیگری الحاق ایران به پیمان آس‌آن که اولویت داشت و باعث شد بحث سپنتا مطرح نشود که امیدواریم به عنوان اولین دستور جلسه آینده مطرح شود.

 

رییس فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه موضوع سپنتا نیکنام در دو کمیسیون سیاسی امنیتی و حقوقی مطرح شده بود و قبلا نظر این دو کمیسیون مختلف بود، افزود: جلسه مشترکی تشکیل شد و کمیسیون مشترک نظر مساعد داد که امیدواریم نظر این کمیسیون مشترک در صحن مجمع هم به تصویب برسد البته این موضوع نیازمند دو سوم رای است که قدری مشکل است ولی ان‌شاءالله حل خواهد شد.

 

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با تاکید بر اینکه موضوعاتی مانند اینکه مجلس مرکز دروغ‌پردازی علیه کشور است باید کنار گذاشته شود، تصریح کرد: نماینده به استناد قانون اساسی حق دارد در همه زمینه‌ها اظهارنظر کند و حرمتش هم باید حفظ شود. متاسفانه آستانه تحمل ما پایین آمده، نماینده‌ای حرف می‌زند و به جای اینکه صحبت برادر و همکارش را نقد کند، می‌گوید اینها سرباز ترامپ هستند در حالیکه نمایندگان از هفت خان رستم عبور کردند و نمایندگی پروسه پیچیده و طولانی دارد. ما باید در فضای صمیمی و اخلاق‌مدارانه حرکت کنیم و امیدواریم خدا به ما توفیق بدهد که ذره‌ای از اخلاق عبور نکنیم.

 

 

برخی نشان می دهند ظرفیت فضای آرام مجلس را ندارند

 

عارف با مقایسه فضای کلی مجلس دهم با مجالس گذشته گفت: این فضا با گذشته قابل مقایسه نیست، برخی نشان می‌دهند که ظرفیت این آرامش را ندارند. فراکسیون امید به موقع در فضای عمومی و گاهی در فضای خصوصی تذکر می‌دهند و در نطق‌ها هم فعال هستیم. اگر مسائلی مطرح شود که با منافع ملی ناسازگار است در همان جلسه توضیح می‌دهیم و بحث‌ها را جواب می‌دهیم؛ بنابراین فراکسیون امید فعال است.

 

وی با اشاره به اینکه رویکرد ما هم آرامش و تاثیرگذاری و به نتیجه رسیدن است، افزود: بر این باوریم که مجلس باید در راس امور قرار گیرد. ما باید ببینیم نمایندگان چه کارنامه و رفتار و منشی داشته‌اند. انتظار نداریم مساله یک شبه حل شود اما باید بنشینیم و گفت‌وگو کنیم. موضوع گفت‌وگوی ملی هم با تاخیری که از آن گله داریم در مجلس به راه افتاد و در خارج از مجلس هم کارگروهی در همین رابطه تشکیل داده‌ایم.

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درخصوص مطالبات خبرنگاران پارلمانی با اشاره به اینکه این فراکسیون آمادگی دارد کارگروهی تشکیل دهد تا مطالبات خبرنگاران پارلمانی را احصاء و آنها را پیگیری کند تا خبرنگاران حضور جدی و موثرتری در مجلس داشته باشند در این زمینه افزود: امنیت شغلی و مصونیت دادن به خبرنگاران مسائل مهمی است، گاهی مشاهده می‌شود که به خاطر یک مقاله یک روزنامه بسته می‌شود، اگر فردی خطایی کرده باید با آن فرد برخورد شود،‌ ما توجه نمی‌کنیم که این موضوع چه آثاری در پی دارد. البته خود خبرنگاران هم باید در جایگاه اصلی خودشان قرار گیرند ولی موضوعاتی مثل ممنوع‌الورود شدن خبرنگار به مجلس،‌ پاک کردن صورت مساله است.

 

وی در بخش دیگری از نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به تذکر جمعی از نمایندگان درباره محدودیت‌های سفر مولوی عبدالحمید گفت: روال ما این است که نمایندگان یک موضوع را در فراکسیون مطرح و آن را پیگیری می‌کنند. این موضوع هم از سوی آقای صادقی در فراکسیون پیگیری می‌شود.

 

پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی هستیم

 

عارف در خصوص وضعیت دانشجویان بازداشتی و پیگیری های انجام شده در این زمینه گفت: ما از دی ماه این موضوع را از طریق دانشگاه تهران و معاون فرهنگی پیگیری می‌کردیم،‌ جلساتی هم تشکیل دادیم که این مساله به عنوان یک مساله درون دانشگاهی تلقی شود و با برخورد قضایی مواجه نشویم. خود دانشگاه هم کمک کرد تا بچه‌هایی که دستگیر شده بودند آزاد شوند.

 

رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: در فاز بعد با محکومیت چند نفر کارگروهی با مسئولیت خانم سعیدی در فراکسیون تشکیل شد البته ابتدا گفته شد این افراد هشت نفر هستند اما مشخص شد کمترند، یکی از آنها هم فارغ‌التحصیل شد. آقای کاظمی نماینده ملایر به عنوان رابط ما با قوه قضاییه عضو این کارگروه شد و چند نفر از جوانان بیرون را در این کارگروه قرار دادیم،‌ جلساتی هم با وزیر علوم داشتیم و تذکری به دانشگاه تهران دادیم که وظیفه دارد موضوع را جدی‌تر پیگیری کند. همچنین در کمیسیون وزیر را خواستیم چرا که معتقدیم سال تحصیلی باید با آرامش شروع شود، وزیر علوم هم به صورت جدی درگیر این مساله است. ما این موضوع را برای ۵، ۶ دانشجو به این شکل پیگیری کردیم. حالا می‌توانید قضاوت کنید که آیا من در بزنگاه‌ها وارد می‌شوم یا نه.

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان فراکسیون امید حقوق مساوی دارند و ما سلسله مراتب دولتی نداریم، گفت: ما در مجلس هم برای همه حقوق برابر قائل هستیم و رسالت‌مان این است که جایگاه فراکسیون را بالا ببریم، خیلی از نمایندگان برای اولین بار تجربه نمایندگی داشتند و میدانی به اعضا داده می‌شود و افراد با تجربه به نفع افراد کم تجربه کنار می‌روند حتی در مواردی کسانی که سابقه نمایندگی دارند وقت خود را به نمایندگان جدید می‌دهند بنابراین جایی که لازم باشد ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم.

 

در این شرایط نه تنها استیضاح رییس‌جمهور، بلکه حتی سوال از وی نیز در دستور کار ما نیست

 

وی در خصوص عدم موضع‌گیری فراکسیون امید در قبال انتشار اخباری مبنی بر پیگیری طرح استیضاح رییس‌جمهور در این فراکسیون گفت: اینقدر این موضوع روشن بود که نه تنها به بیانیه بلکه به موضع‌گیری هم نیازی نبود، موضع ما نسبت به دولت حمایت در عین نقد مشفقانه است. ما باید دولت را در این شرایط خاص حمایت کنیم و از فراکسیون‌های دیگر هم می‌خواهیم با نگاه به منافع ملی از دولت حمایت کنند.

 

وی ادامه داد: در این شرایط نه تنها استیضاح رییس‌جمهور، بلکه حتی سوال از وی که حق مجلس است در دستور کار ما قرار نگرفته است البته ممکن است روزی از رییس‌جمهور سوال کنیم ولی استیضاح و عدم کفایت رییس‌جمهور در دستور کار ما نبوده است. ما می‌دانیم آقای روحانی چه زحماتی می‌کشد و با چه مسائلی روبروست. این موضوع از سوی یک نماینده مطرح شده که با فراکسیون امید ارتباط دارد و حتی اگر عضو فعال فراکسیون باشد باید موضوع فردی او را جدا از فراکسیون بدانیم.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر استیضاح پنج وزیر در مجلس مطرح است در خصوص این موضوع گفت: البته هیچ کدام از این استیضاح‌ها فراکسیونی نیست،‌ ما آیین‌نامه‌ای در رابطه با استیضاح‌ها در فراکسیون امید نوشتیم که یک نوع از استیضاح‌ها، استیضاح فراکسیونی است و نیاز به این است که ۱۰ نماینده عضو فراکسیون آن را تقاضا کنند و اگر تایید شد موضع ما استیضاح خواهد بود اما غیر از این اگر باشد نماینده حق دارد استیضاح را امضا کند و اگر موضوع جدی شد در فراکسیون مطرح می‌شود که به آن رای بدهیم، حمایت کنیم، آتش به اختیار باشیم و یا با آن مخالفت کنیم.

 

هر کس در این مقطع به وحدت آسیب بزند به رفتار و حرکت ما کمک نمی‌کند

 

عارف در بخش دیگری از این نشست خبری به نامه ۱۰۰ جوان اصلاح‌طلب درباره ضرورت اعمال اصلاحاتی در جریان اصلاح‌طلب اشاره کرد و در این زمینه گفت: ما از این نامه استقبال می‌کنیم. ۶۰ نفر از افراد صاحب نظر و نخبه عملکرد شورای سیاستگذاری را نفی کردند که پرسشنامه‌ای با امضای من برای همه آنها فرستاده شد،‌ ما این موضوع را در پروسه اصلاحی جلو می‌بریم و این ۱۰۰ نفر هم کار خوبی کردند البته دیگرانی هستند که نظرشان متفاوت است. برای ما وحدت اصل است و هر کس در این مقطع به وحدت آسیب بزند به رفتار و حرکت ما کمک نمی‌کند. در جلسات ما دو طرف بحث می‌کنند و به جمع‌بندی می‌رسیم.

 

خط قرمزهای جریان اصلاح طلب از دیدگاه عارف

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راهبرد ما اصلاح طلبی و گفتمانمان شفاف است درباره خط قرمزهای جریان اصلاح‌طلب گفت: اختلاف با جریانات دیگر روشن است، ما افراد را منع نمی‌کنیم از اینکه بخواهند تغییر موضع بدهند مثلا اصولگرایانی بودند که در جرگه اصلاح‌طلبان وارد شدند، ما نمی‌خواهیم بگویم این افراد فرصت‌طلب هستند بلکه اصلاح شده و وارد این جریان شدند.

 

 

واکنش عارف به ادعای نماینده تهران مبنی بر گرفتن رشوه در جریان بررسی استیضاح وزرا

وی در ادامه این نشست خبری درباره ادعاهای مطرح شده از سوی صادقی نماینده تهران مبنی بر گرفتن رشوه و پول از سوی نمایندگان در جریان بررسی استیضاح وزرا و موارد دیگر واکنش نشان داد و گفت: من از آنچه که آقای صادقی گفتم مطلع نیستم اما به طور کلی در فراکسیون امید همواره این موضوع را مطرح کردم که اعضای فراکسیون مراقب باشند که در دام نیافتند چون اگر در دام بیافتند ناچارند که همان وضعیت را ادامه دهند.

 

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی افزود: اعضای فراکسیون امید اگر احساس کنند بده و بستانی وجود دارد مثل اینکه نماینده‌ای در دستگاهی برای حل مشکل رفته و وعده‌هایی را گرفته به او حضورا موضوع را گوشزد می‌کنند. به طور کلی بحث فساد موضوع جدی است که احساس می‌شود در طول یک دهه گذشته وضعیت بدتر شده است، بعد از فرمان رهبری در سال ۸۱ برای مقابله با فقر، فساد و تبعیض در دولت اصلاحات جلسه‌ای در سطح سران برگزار شد و کارهای اولیه خوبی صورت گرفت که با تغییر دولت در جریان کارهای بعدی نیستم.

 

مقابله با فساد نیازمند عزم ملی است

عارف مقابله با فساد را نیازمند عزم ملی دانست و با ابراز تاسف نسبت به اینکه قبح فساد ریخته شده و دیگر حرام و حلال مطرح نیست، گفت: این موضوع تبدیل به ساختار سیستماتیک شده از این رو اولین کار برای مقابله با فساد و در کنار آن فقر و تبعیض، داشتن عزم ملی است و هر سه قوه باید پای کار آیند چون کار مجلس قانونگذاری و نظارت است و این دولت و قوه قضاییه هستند که باید کارهای اجرایی را انجام دهند. از طرف دیگر فراکسیون شفافیت در مجلس تشکیل شده که از ابتدا بر این موضوع تاکید داشتند، نباید این فراکسیون اصلاح‌طلبانه باشد، خواهش کردیم که از فراکسیون‌های دیگر نیز عضو شوند تا کار اجماعی صورت گیرد. در فراکسیون امید نیز همواره بر لزوم مقابله با فساد تاکید کردیم و گزارشات مربوطه را هم بررسی می‌کنیم.

 

چند و چون تشکیل حزب از سوی رییس فراکسیون امید مجلس

این نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر این نشست خبری در زمینه تشکیل حزب از سوی وی با اشاره به اینکه تشکیل حزب توسط بنده بحث مفصلی است که ریشه آن به اواسط دهه ۸۰ بر می‌گردد اینگونه توضیح داد: در آن زمان شرایط به گونه‌ای پیش رفت که به سمت تشکیل بنیاد امید رفتیم که در اساسنامه آن تاکید شد که این بنیاد برای کار غیرحزبی است. بعد از انتخابات ۹۲ مطالبه جدی از ناحیه دوستان برای تشکیل حزب جدید از سوی بنده مطرح شد، کارگروهی تشکیل شد که تاکنون به نتیجه قطعی برای تشکیل حزب نرسیدند. ‌ در سال‌های گذشته بحث‌های جدی صورت گرفت، حتی تا مرحله تشکیل هیات موسس رفتیم اما مجددا بحث‌هایی توام با مخالفت جدی صورت گرفت مبنی بر اینکه اگر این حزب تشکیل شود باعث تضعیف سایر احزاب می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون به نتیجه قطعی برای تشکیل حزب نرسیده‌ایم، گفت: بحث را مراعا گذاشتیم البته دوستان دیگر حزب تشکیل داده که از آن استقبال می‌کنیم بنابراین هنوز به نتیجه قطعی برای تشکیل حزبی توسط بنده و وابسته به بنیاد امید ایرانیان نرسیدم.

 

برای رفع حصر اگر لازم باشد با مقام معظم رهبری هم ملاقات خواهیم داشت

عارف در خصوص اقدامات انجام شده برای رفع هر چه سریعتر حصر با توجه به لزوم همگرایی و وحدت در جامعه به دلیل تحریم‌های پیش‌رو گفت: ما برای رفع حصر تقسیم کاری را در کارگروه فراکسیون انجام دادیم که طی آن باید ملاقات با افراد تاثیرگذار صورت می‌گرفت تا در نهایت به شورای عالی امنیت ملی برسیم. جلساتی تشکیل شد که کمک‌هایی نیز صورت گرفت.

 

وی ادامه داد: قرار بود با روسای قوا جلساتی داشته باشیم، ‌با رییس قوه قضاییه جلسه خیلی خوبی داشتیم که آثار آن را بعدا دیدیم، با رییس مجلس هم جلسه‌ای داشتیم که خیلی خوب بود ولی کمیته ما در صف ملاقات با رییس شورای عالی امنیت ملی ماند، انتظار می‌رفت آقای روحانی به عنوان رییس‌جمهور و فردی که با حمایت اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات شده سریعا ملاقاتی را می‌گذاشتند البته ما نظرات خود را منعکس کردیم اما انتظار می‌رفت که هر چه سریعتر جلسه با آقای روحانی برگزار شود چون در نهایت باید موضوع حصر در شورای عالی امنیت ملی حل شود. بعد از این روند اگر لازم باشد با مقام معظم رهبری هم ملاقات خواهیم داشت و پیگیری می‌کنیم. البته احساس می‌کنیم می‌توان مساله را از طریق شورای عالی امنیت ملی پیگیری کرد، احساس می‌کنم عزم عمومی بین مسئولان و حتی بین اصولگرایان برای حل و فصل موضوع وجود دارد، امیدوارم در آینده حل شود.

 

عارف تاکید کرد: ما برنامه زمان‌بندی داریم، ‌با احتیاط آن را دنبال می‌کنیم ولی مانعی برای دیدار با مقام معظم رهبری وجود ندارد، حتی اگر به نتیجه هم رسیدیم تقاضای ملاقات را خواهیم داشت تا اگر ایشان امر فرمودند به ملاقات‌شان برویم.

 

‌نظر اکثریت فراکسیون هم تغییر تیم اقتصادی دولت است

این نماینده مجلس شورای اسلامی در زمینه تغییر تیم اقتصادی دولت با توجه به شرایط کنونی کشور گفت: تحرک جدی‌تر و هماهنگی و انسجام بیشتر در بخش اقتصادی دولت موضوع مهمی است که آن را در قالب نامه‌ای با امضای ۲۰۰ نماینده مجلس خواستار شدیم، ‌نظر اکثریت فراکسیون هم تغییر تیم اقتصادی دولت است. ان‌شاءالله آقای روحانی اصلاحات لازم را در تیم اقتصادی برای کارآمدتر شدن انجام دهند که به نفع کشور خواهد بود تا کار در فضای آرام دنبال شود ولی اگر ایشان به هر دلیلی صلاح نداستند مجلس کارش را انجام می‌دهد همان‌طور که چند استیضاح در دستور کار است.

 

وی با اشاره به اینکه این استیضاح‌ها مربوط به فراکسیون خاصی نیست، افزود: بلکه نمایندگان به جمع‌بندی رسیده که وزیری را استیضاح کنند به همین دلیل اینطور نیست که فراکسیونی بگوید اولویت استیضاح به کدام وزیر است.

 

تاثیری در انتخاب شهردار تهران نداشتم

عارف در خصوص اخباری که گفته می شودی وی و علیجانی و حضرتی در انتخاب شهردار تهران تاثیرگذار بودند، گفت: بنده در مورد آقای حضرتی اطلاعی ندارم اما در مورد آقای علیجانی و خودم با قاطعیت می‌گویم که چنین چیزی درست نیست و آن را تایید نمی‌کنم.

 

موضوعات اقتصادی؛ اولویت فراکسیون امید است نه رفع حصر

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ادامه نشست خبری خود به این موضوع که چرا فراکسیون امید مجلس اولویتی درباره مباحث اقتصادی ندارد و تنها اولویت خود را به موضوع رفع حصر قرار داده است، پاسخ و اینگونه توضیح داد: کمیته رفع حصر در ماه‌های ابتدای تشکیل مجلس دهم تشکیل شد چون از مطالبات اول مجلس بود که باید آن را پیگیری می‌کرد ولی اولویت اول ما موضوعات اقتصادی است.

 

وی ادامه داد: در همین رابطه هر هفته جلساتی با تعدادی از کارشناسان برجسته کشور داریم و دنبال راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت برای حل مشکلات اقتصادی هستیم. کمیته ویژه اقتصادی هم تشکیل شده، ‌همانطور که کمیته ویژه سیاسی را هم تشکیل دادیم تا بدانیم در شرایط سیاسی چه کمکی می‌توان به دست‌اندرکاران امر کرد.

 

نمی‌توان به اصلاح‌طلبان گزینه‌ای را تحمیل کرد

وی در خصوص تعیین گزینه‌ای برای جایگزینی او در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: سازوکار شورای عالی به گونه‌ای است که آن را می‌توان دموکراتیک‌ترین شورا نامید، این شورا دارای ۲۸ عضو حقوقی و ۱۵ عضو حقیقی است که در نهایت آنها برای تعیین رییس رای‌گیری می‌کنند. نمی‌توان به اصلاح‌طلبان گزینه‌ای را تحمیل کرد و از بیرون به آنها گفت که چه فردی رییس شورا شود، خود آنها تعیین‌کننده هستند. سازوکار ورود افراد حقیقی به شورای عالی به گونه‌ای است که افراد آنها را معرفی کرده و در نهایت با رای اعضا آنها به ترکیب نهایی اضافه می‌شوند پس ممکن است یکسری از افراد اضافه شده و یکسری کم شوند، اینطور نیست که کسی بگوید باید فلان فرد از شورا رفته و فلان فرد اضافه شود، باید اجماع در مورد افراد بین اعضای شورا حاصل شود.

 

حامی روحانی ایم اما معتقدیم دولت باید پاسخگو باشد

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی که چرا فراکسیون امید انتقادی از دولت ندارد و تنها از آن حمایت می کند، گفت: ما از آقای روحانی حمایت کردیم اما در عین حال معتقدیم که دولت باید پاسخگو باشد. حمایت ما از دولت برای پاسخگویی است و نه رودررویی با مردم است، ما در انتخابات برنامه داشتیم، دولت هم برنامه داشت، ما از دولتی حمایت کردیم که اصلاح‌طلب نیست ولی معتقدیم که باید برای انجام کار حمایت صورت گیرد تا ان‌شاءالله کارآمدی افزایش پیدا کند.

 

با تشکیل پارلمان اصلاحات می خواهیم اصلاح‌طلبان به دور هم جمع شوند

رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره موضوع تشکیل پارلمان اصلاحات گفت: ما با تشکیل پارلمان اصلاحات به دنبال جمع شدن اصلاح‌طلبان به دور هم هستیم تا افراد مختلف در این قالب جمع شوند.

 

 

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اگر پاکستان تروریست ها را به ایران تحویل ندهد ضرر خواهد کرد

منصوری آرانی گفت: پاکستان باید با ایران در زمینه دستگیری تروریست های حادثه خاش همکاری داشته باشد در غیر اینصورت این کشور ضررهای فراوانی را تجربه خواهد کرد.

اخبار برگزیده شبستان