خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - کانونهای مساجد زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۱:۲۰ شناسه خبر : ۷۱۴۴۰۹

وقتی فضای مسجد مجهز به «سلاح علم» می‌شود
کانون مسجد المهدی در سال‌های گذشته برای تکمیل فعالیت‌های علمی و بالا بردن سطح آگاهی شرکت‌کنندگان در جلسات سیاسی، نقد و تحلیل مسایل سیاسی روز، دوره‌های مکاسب اسلامی و پرداختن به مسایلی از قبیل کسب روزی حلال، برنامه‌های گسترده برگزار کرده است.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، کانون فرهنگی هنری مسجد جامع المهدی در سال ۱۳۷۲ در شهرری تاسیس شد؛ زمانی که فعالان و  مسئولان این کانون فرهنگی هنری هنوز دانش آموز بودند و نیاز جوانان آن زمان را به یک مکان آرام و مناسب برای درس خواندن به خوبی درک می کردند، به همین جهت به دنبال یک محیط علمی برای درس‌خوان‌های محله خود شدند.

 

نتیجه راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه کانون فرهنگی هنری مسجد جامع المهدی در ۱۰ سال، ورود  بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای آن به دانشگاه بود، تا جایی که اگر پای صحبت برخی از افراد موفق شهر ری بنیشنیم، موفقیت تحصیلی خود را بی‌شک مدیون حضور در این کانون می‌    دانند.

 

 همجواری این کانون با مسجد جامع المهدی، عامل مهمی در جهت تاثیر فضای معنوی مسجد بر برنامه های فرهنگی و فضاهای آموزشی و در نتیجه حضور بیشتر نوجوانان و جوانان در این کانون شده است.

 

مهمترین فعالیت این کانون، برگزاری کلاسهای تخصصی شعر و ادبیات در سالهای گذشته بوده است که با حضور استادانی چون استاد حسین قرایی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه برگزار میشد و موجب شد که در شکوفایی استعدادهای نهفته بسیاری از مخاطبان نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

 

برگزاری کلاسهای حافظ شناسی که با حضور شاعران مواجه شد، رونمایی از کتاب «گره نگاه» جلسات هفتگی بسیج با موضوعات بسیار گوناگون و جذاب در زمینههای دینی، عقیدتی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی، تربیتی و ورزشی همچنین  روخوانی، روانخوانی و تجوید قرآن کریم با تعلیم قاریان بینالمللی قرآن بخشی از برنامههای این کانون فرهنگی هنری مسجدی بوده است.

 

سالن مطالعه کتابخانه این کانون فرهنگی هنری که ۱۰۰ متر مربع وسعت دارد، در طول سال و ایام امتحانات پذیرای دانشآموزان مقاطع مختلف تحصیلی و دانشجویان است، همین فعالیت موجب پیوند آنان با مسجد شده است، این کتابخانه دارای یک سالن مطالعه و دو دستگاه رایانه متصل  به اینترنت برای انجام امور تحصیلی و تحقیقاتی اعضاء است.

 

برگزاری دورههای آموزش و تمرین خط تحریری با حضور استادشاهآبادی، برپایی کلاسهای فرهنگ و آداب هیئتداری و نحوه برپایی آن‌‌ها بر اساس آیین مقدس اسلام توسط یکی از مداحان اهل بیت (ع) و آموزش زبان عربی بخش دیگری از برنامههای این کانون فرهنگی هنری در طول سالهای گذشته بوده است که بر اساس نیازسنجی و توسعه فعالیتهای آموزشی و فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است.

 

بنابراین گزارش، کانون المهدی در سالهای گذشته در راستای تکمیل فعالیتهای علمی و بالا بردن سطح آگاهی شرکتکنندگان، جلسات سیاسی و نقد و تحلیل مسایل سیاسی روز و دورههای مکاسب اسلامی هم برگزار میکنند که در مورد دوره اخیر پرداختن به مسایلی از قبیل کسب روزی حلال، چگونگی معامله و خرید و فروش و غش در معامله از جمله محتواهای آن بوده است که در این کانون فرهنگی هنری مورد توجه قرار گرفته است.

 

تمامی کلاسهایی که در کانون فرهنگی هنری مسجد جامع المهدی در طول سالهای گذشته برگزار شده است، بر اساس نیازسنجی و توسعه فعالیتهای آموزشی و فرهنگی و راهاندازی کانون دانشجویان در آن است.

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فعالیت ۲۷ ساله ستاد جهیزیه «مسجد قبا»

ستاد جهیزیه مسجد قبا با ۲۷ سال فعالیت به گفته مدیر فرهنگی آن در طول ماه بیش از ۲۰۰ عروس را راهی خانه بخت می کند و ۱۸ قلم کالای ضروری زندگی را برای این نیازمندان تامین می کند.

اخبار برگزیده شبستان