خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٠ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۰۹:۰۸ شناسه خبر : ۷۱۴۰۰۲
کارشناس مهدوی در گفت وگو با شبستان:
انتظار جهانی جادوی «ایسم»ها را باطل می کند
تمام ادیان، منجی آخرالزمان را انسانی الهی معرفی می کنند، لذا تاکید بر این بعد باعث می شود که بتوان مهدویت را تنها راه نجات بشریت معرفی کرد و خط بطلانی روی تمامی مکاتب مادی و «ایسم» ها کشید.

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت خبرگزاری شبستان،، جهانی کردن آموزه مهدویت و نهادینه کردن انتظار در جان جهانیان از بایدهای مبارکی است که فاصله ما را تا ظهور کم کرده و مسیرمان تا آن آرمانشهر موعود را کوتاه می کند؛ البته این مهم نیز مانند هر امر مهم دیگر مختصات و راهبردهای خود را دارد و بی تردید الگوگیری از همان رفتاری که امام عصر(عج) پس از ظهور با پیروان ادیان و مردم جهان دارند می تواند در عصر غیبت نیز به کار ما آید به شرط آنکه این مختصات و قواعد را دانسته و پیاده کنیم.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی لطفی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در پاسخ به این سوال که امام زمان (عج) از چه طریقی مردم جهان را زیر یک پرچم واحد جمع می کنند، اظهار کرد: منجی باوری یک اعتقاد فرادینی است و در ادیان مختلف اعم از بشری و الهی، اعتقاد به منجی آخرالزمان وجود دارد. یعنی پیروان همه این ادیان بر این باورند که منجی آخرالزمان بعد از ظهور یک دین واحد ارائه خواهد کرد و جهانیان را نجات خواهد داد.

 

وی با اشاره به آیه شریفه «لِيُظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ وَلَو كَرِهَ المُشرِكونَ؛ تا آن را بر همه آیین‌ها غالب گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند»، تصریح کرد: امام زمان (عج) با ارائه دین واقعی و کامل، مردم جهان را به اسلام دعوت می کنند زیرا در زمان پیامبر(ص) و ائمه اطهار (ع) به دلیل عدم زمان و فرصت کافی، بخش هایی از دین ناگفته و مخفی باقی مانده است.

 

با نشان دادن زیبایی ها، مهدویت را جهانی کنیم

 

لطفی با بیان اینکه براساس روایات معصومین(ع) اگر زیبایی های دین به مردم شناسانده شود جذب دین خواهند شد، گفت: در عصر ظهور مردم تشنه معارف الهی هستند که با بیان دین واقعی و کامل، بدون هیچ تعصبی و بدون نیاز به هیچ جنگی این دین عرضه شده از سوی امام مهدی(عج) را خواهند پذیرفت.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت تاکید کرد: امام زمان (عج) بعد از ظهور با رهبران و پیروان ادیان دیگر گفت وگو و تورات و انجیل واقعی را ارائه می کنند و با پیروان آنها، براساس این دو کتاب الهی به صحبت و استدلال می پردازند و حقانیت اسلام را ثابت می کنند و مردم تشنه یافتنِ حقیقت، سخنان حضرت حجت(عج) را خواهند پذیرفت.

 

همراهی حضرت عیسی(ع) با امام مهدی(عج)

 

وی با اشاره به همراهی حضرت عیسی(ع) با امام زمان(عج) در دعوت مسیحیان به اسلام، بیان کرد: اساس دعوت جهانی امام زمان (عج) برای تشکیل امت واحده، گفت وگو برپایه استدلال، منطق، علم و ... است و چون این گفت وگوها در شرایط صحیح صورت می گیرد، موجب پذیرش پیروان دیگر ادیان می شود.

 

لطفی با بیان اینکه ظهور به انتظار جهانی نیاز دارد، تاکید کرد: یکی از راهکارها برای تحقق این هدف، الگوبرداری از روش امام زمان (عج) برای دعوت به سوی دین واحد است، به این معنا که در جهان امروز باید، دنیا را به جای تضاد و تقابل، به سمت همگرایی میان ادیان پیش ببریم و بر گفت وگوی ادیان را متمرکز شویم.

 

راه اثرگذاری گفت وگوهای ادیان

 

پژوهشگر مهدوی اضافه کرد: گفت وگوهای میان ادیان، زمانی اثربخش خواهد بود که به دور از تعصب و بر اساس علم باشد و در آن متخصصان ادیان براساس واقعیات با یکدیگر صحبت کنند و از توهمات و تخیلات پرهیز و روی اشتراکات تاکید کنند.

 

به گفته وی دعوت به سوی دین متبوع، موجب گارد گرفتن و تقابل طرف متقابل می شود اما اگر در گفت وگوها با قبول تفاوت ها، روی اشتراکات اعتقادی و بویژه منجی گرایی تاکید شود، سخن حق پذیرفته می شود.

 

لطفی با تاکید بر لزوم پرهیز از اختلافات جزئی، ابراز کرد: تمام ادیان، منجی آخرالزمان را انسانی الهی معرفی می کنند، لذا تاکید بر این بعد باعث می شود که بتوان مهدویت را تنها راه نجات بشریت معرفی کرد و خط بطلانی روی تمامی مکاتب مادی و «ایسم» ها کشید.

 

وی در پایان با بیان اینکه باید روی نقاط مشترک تاکید و تمرکز شود، خاطرنشان کرد: دوری از گناه، عمل کردن به دستورات الهی و توبه مانند دین اسلام از راه های لازم برای زمینه سازی ظهور مطرح شده است که اگر بر این روش ها تاکید شود، دینداران عالم در مسیر زمینه سازی حرکت خواهند کرد.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس مهدوی تشریح کرد

فلسفه تشبیه امام عصر(عج) به بهار/سنت هایی که زمستان غیبت را تمام می کند

حجت الاسلام پرهیزگار با تبیین وجوه بهار بودن امام زمان(عج) و دولت کریمه ایشان، گفت: بنابر حدیثی نبوی(ص) مردم در زمان مهدی(عج) از نعمت های سرشاری بهره می برند که هیچ کسی قبل از آن از اینگونه نعمت ها برخوردار نبوده است. البته درک این بهار شروطی دارد.

اخبار برگزیده شبستان