خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - فرقه های انحرافی زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۰۹:۱۳ شناسه خبر : ۷۱۳۵۸۱

بازخوانی «پایتخت» از جنایات داعش در تقابل اشک ها و لبخندها
اگرچه مجموعه تلویزیونی «پایتخت» در قالب طنز شناخته می شود اما در پنجمین نسخه خود در کنار لبخندهایی که بر لب نشاند، مخاطب را با وحشتی مواجه کرد که اگر نبود مجاهدت های مدافعان حرم می توانست به قاب تلویزیون محدود نشده، خارج از جعبه جادو نیز تجربه شود...

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، بازپخش مجموعه تلویزیونی پربیننده «پایتخت۵» از شبکه تلویزیونی آی فیلم که بخش هایی از آن به درگیر شدن خانواده نقی معمولی با تروریست های تکفیری اختصاص داشت، در عین چاشنی های طنر و خنده دار، موجی از ترس و التهاب را در جان مخاطب به تلاطم درمی آورد، باعث شد یادمان بیاید با رشادت مدافعان حرم چه بلایی از سر ایران و ایرانی گذشته، بلایی که دیدن تصویر غیرواقعی اش در متن یک مجموعه طنز هم وحشت و درد را بر قلب حاکم می کند.

 

از این رو، در گفت و گو با کارشناسان فِرَق و مذاهب اسلامی مروری داشته ایم بر راز جنایات داعش و تلاش برای اسلام هراسی در ورای تعبیر خودخوان داعشی ها از اسلام!!

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان، رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب در مورد وعده الهی در خصوص نصرت و پیروزی مومنان و جریانی که در مورد شکست داعش رخ داد، اظهار کرد: داعش بر اساس برخی از برداشت های غلط و اشتباه از آیات قرآن و سنت نبوی اقدام به جنایاتی کرد که انسان را به یاد خوارج می انداخت. اقدامات داعش دقیقاً انسان را به یاد همان سخن گوهربار حضرت امیرالمومنین(ع) می انداخت که فرمودند: «کلمة الحق یراد به الباطل».

 

 

وی ادامه داد : داعش کلمات قشنگی استفاده می کرد اما تمام نقطه نظرات شان در واقعیت چیزی بود که صد درصد مخالف با اسلام بود. ضد چیزی بود که خدا و پیامبر(ص) بیان کردند و اهل بیت(ع) بر آن تاکید دارند. آنها آمدند و عده ای از جوانان را به خود مشغول کردند ولی مثل کف روی آب بعد از مدتی از بین رفتند و مشخص شد که هیچ تفکر صحیحی ندارند و فقط توانستند عده ای از جوانانی که در این فضا دغدغه های دینی داشتند را به خود جذب کنند و به انحراف بکشانند.

 

ارتباط قوی داعش با استکبار

 

فرمانیان گفت: به هرحال غده سرطانی عظیمی که ایجاد شده بود بعد از شش سال از بین رفت، آنها ادعای خلافت اسلامی داشتند و برخی خیال کردند که این همان چیزی است که به دنبالش اند. اما در طول این مدت متوجه شدند که نه تنها این جریان اسلامی نیست بلکه ارتباط وثیقی با استبکار دارد و هم پیمانان استکبار جهانی آنها را حمایت می کنند و این جریان دقیقا در راستای اهداف آنان حرکت می کند و می خواهد مسلمین را به جان یکدیگر بیندازند.

 

 

این پژوهشگر فِرَق و مذاهب ادامه داد: داعش نسخه جدیدی از خوارج بود که ماموریت داشت چهره شیعه را مخدوش کند اما موفق نشد. امروز حتی جریان هایی مثل القاعده که خود از جمله جریانات تندرو محسوب می شوند به داعش پشت کرده اند و مقابل آنها می ایستند، چون معتقدند که تفکر داعشی تفکر خوارجی است.

 

وی با بیان اینکه همچنان که خداوند در قرآن فرمود نصرت الهی در جریان از بین رفتن داعش نمایان شد، تصریح کرد: در مساله لبنان هم شاهد بودیم وقتی که این اتفاق برای نخست وزیرشان افتاد، بسیاری از جمله وهابیت معتقد بودند که لبنان به هم می ریزد و مردم برای این مساله به خیابان می آیند و جبهه مقاومت تضعیف می شود در حالی که چنین اتفاقی نیفتاد و حتی طرفداران حزب المستقبله نیز به لبنان نیامدند.

 

چهره مقاومت باید ترمیم شود

 

فرمانیان تاکید کرد: امروز جبهه مقاومت در برابر جبهه استکبار به پیروزی رسیده و این همان نصرت الهی است. بسیاری از مسلمانان به خاطر تبلیغاتِ وهابی نگاه شان به شیعه منفی شده بود. به نظرم امروز مهمترین کاری که باید انجام دهیم این است که دوباره چهره مقاومت را میان مسلمانان ترمیم کنیم. این همان چیزی است که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز اشاره داشتند که باید درباره اش بصیرت افزایی کنیم.

 

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: باید فضای رسانه ای را به این سمت ببریم که ما طرفدار امت واحده و تقریب مذاهب هستیم، باید با کارهای علمی و راهبردهای فرهنگی این فضا را ترمیم کنیم. در جریان اقدامات داعش در سوریه و عراق بسیاری از خانواده ها به نوعی طرفدار تکفیری ها بودند و در این مسیر جوانان خود را از دست دادند. امروز باید دست مرحمت و رحمت خود را بر سر آنان بگسترانیم و دوباره بگوییم: «الیوم یوم المرحمه». باید مقابل کسانی که حتی در مقابل ما در سوریه و عراق ایستادند و به خودشان و مردم بی گناه صدمه زدند، بفهمانیم که نصرت الهی انتقام نیست بلکه رحمت و رافت اسلامی است و باید بر سر مسلمانان، مسیحیان و ایزدی ها گسترانده شود.

 

وی در مورد نقش مدافعان حرم در این پیروزی عظیم گفت: به نظر می رسد که بیشترین تاثیرگذاری را در حفظ امنیت منطقه مدافعان حرم داشتند و اینکه توانستند این تکفیری ها را از بین ببرند، قطعا و صد درصد می توانیم بگوییم که تمام این مساله به مدافعان حرم وابسته است و به جز بحث تدابیر و مدیریت کلان که بزرگان ایران، سوریه و عراق داشتند، مدافعان حرم کسانی بودند که در برابر این فضای عجیب و رعب آلود که داعشی ها ایجاد کردند، ایستادند و نترسیدند.

 

 

فرمانیان اضافه کرد: آنها از اسلام رحمانی حمایت کردند و توانستند دوباره چهره رحمانی دین را به جهان نشان دهند. آنها توانستند در برابر این ددمنشی ها بایستند و خوارج زمانه را از بین ببرند. امروز انسان یاد این مطلب از حضرت امیر(ع) می افتد که در سخنانی فرمودند: «من چشم فتنه را در آوردم»؛ مدافعان حرم نیز چشم فتنه را در آوردند و توانستند دوباره فضای امنیت و آرامش رحمانی را در منطقه بگسترانند.

 

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از مباحث خود اظهار کرد: درست است که داعش از بین رفت اما افکار داعشی هنوز از بین نرفته است، نباید خیال خودمان را راحت کرده و فکر کنیم که با از بین رفتن داعش، فکر داعش هم از بین رفته است. باید مواظب باشیم و از این پیروزی صیانت کنیم. یکی از راهبردهای اصلی در این راستا مساله فرهنگی و وحدت و تقریب میان مسلمانان است.

 

وی در پایان یادآور شد: این همدلی میان مسلمانان باعث می شود که تفکر تکفیر از جهان اسلام رخت بر بندد.

 

تاثیر سوء اقدامات داعش بر دوری علاقمندان از اسلام

 

همچنین، حجت‌الاسلام حبیب عباسی، کارشناس فِرَق و مذاهب در تشریح اهداف اسلام ستیزی داعش، گفت: داعش، یک اسلام فوق العاده خشمگین و غیر قابل همراه با دنیا را از دید غیرمسلمانان رقم زده است به طوری که غیرمسلمانانی که علاقه مند به گرایش به اسلام بودند از اقدامات آنها نگران شده و از همزیستی مناسب و مسالمت آمیز با مسلمانان هم فاصله گرفته اند.

 

Image result for ‫حجت الاسلام حبیب عباسی‬‎

 

وی تصریح کرد: با اقدامات داعش در دنیا و کشورهای اسلامی، فاصله جدی و دیوار بلند بی اعتمادی میان مسلمانان و غیرمسلمانان ایجاد شد و زمینه گسترش فعالیت های جریان های ضد اسلامی، اسلام هراسی و اسلام ستیزی را فراهم کرد، به گونه ای که جریان های ضداسلامی با استناد به اتفاقاتی که از طریق داعش رقم خورد، توانستند، فعالیت های خود را گسترش دهند و همین موجب شد، عده بسیاری با اسلام و  مسلمانان دشمن شوند.

 

کارشناس نقد وهابیت و ادیان اظهار کرد: چندی پیش جریان ضد اسلامی در انگلیس روز تنبیه یک مسلمان را به راه انداختند و رسما از غیرمسلمانان خواستند که در این روز یک مسلمان را به تلافی اقدامات خشونت طلبانه داعش و جریان های تروریستی با هر وسیله ای و به هر نحوی که ممکن است، تنبیه کنند. در حالی که در گذشته اعلام چنین اقدامی به صورت عمومی وجود نداشت.

 

وی با اشاره به ممنوعیت ساخت مناره در کشورهای اسلامی و عدم مجوز ساخت مسجد و سخت کردن شرایط زندگی مسلمانان در کشورهای غیر مسلمان، ادامه داد: همین بهانه ای شد که آمریکا نیز ورود اتباع برخی کشورها ر را به کشور خود منع کرد.

 

هزاران کشته و آواره؛ نتیجه کج فهمی داعش از دین

 

عباسی به دیگر دلایل اسلام ستیزی داعش اشاره کرد و گفت: برداشت های غلط و افراطی از اصطلاحات و واژه های خاص اسلامی همانند توحید، شرک، سنت، بدعت و خلافت با برداشت های ناصواب آنها از عموم مسلمانان که متهم به کفر، شرک و خروج از اسلام شدند، موجب شد، آثار این مسئله کشتار هزاران نفر از مسلمانان به بهانه کفر و شرک شود.

 

وی مسئله دوم را تکفیر دانست و تصریح کرد: وهابیون، مخالفان خود را تکفیر می کنند، تا با بهانه هایی که ذکر شد، اصرار به حکم قتل کسانی که اتهام تکفیر به آنها می زنند، داشته باشند و حکم آنها را اجرا کنند.

 

عباسی دیگر انحراف وهابیت که منجر به این جنایت ها می شود را تقسیم کفار به کفار بیرونی و درونی دانست و گفت: آنها معتقد هستند که کفار بیرونی یهود و نصارا و کفار درونی مسلمانانی اند که از نظر آنها مشرک و مخالفند، آنها بر این باورند جنگیدن و مبارزه با کفار و مشرکین درون اسلام بر کفار و مشرکین بیرونی یعنی یهود، نصارا، بودا و غیره اولویت دارد. بنابر این، در ابتدا به کشورهای اسلامی و مسلمانان حمله می کنند و اگر از آنها سوال شود چرا به جنگ به اسرائیل نمی روید، می گویند آنها در اولویت ما نیستند و اولویت ما از بین بردن مشرکان داخلی است.

 

وی بیان کرد: لذا داعش با ناآرامی های سوریه، جنگ را آغاز کرد و با غافل کردن دولت و حکومت سوریه و نشان دادن وحشی گری های بیش از حد، توانست مناطق بسیاری را تصاحب کند و با حمله به خاک عراق، بخش هایی از این کشور را گرفت و دولت اسلامی در عراق و شام را اعلام کرد.

 

 

عباسی  ادامه داد:  البته آنها برای انتقام گرفتن از کشورهای اروپایی و نشان دادن قدرت و توانایی خود، حملات کور و بی هدفی هم به آن کشورها داشته اند، همانند حوادثی که در پاریس و لندن شاهد آن بودیم.

 

کارشناس شبکه جهانی ولایت تاکید کرد: داعش با گسترش نفوذش در عراق، درصدد تصرف دیگر کشورها نیز برآمد، به گونه ای که اعلام کرد به زودی ایران را فتح و حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) را تخریب و در تهران پایتخت  شیعه، نماز اقامه خواهند کرد!!، به همین جهت عراق و شام را از نام خودشان برداشتند، پیشروی آنها به گونه ای بود که اگر مدتی هم ادامه می دادند، با توجه به ضعف نظامی و برنامه ریزی در عراق و سوریه کل این دو کشور را تصرف و به ایران حمله می کردند.

 

عباسی با اشاره به مجاهدت های مدافعان حرم و ورود در مسئله جنگ با داعش و حضور نیروهای عقیدتی و مستشار برای دفاع از سوریه، خاطرنشان کرد: با تلاش ها و مجاهدت های مدافعان حرم، نقشه داعش مغلوب و تبدیل به شکست این جریان شد، اگر حضور مدافعان حرم و حمایت ها  و برنامه ریزی های آنها نبود، امکان سقوط سوریه و عراق بالا می رفت و به طور قطع آنها، انگیزه حضور داعش و کشتن شیعه را داشتند و ما امروز شاهد حضور داعش در ایران و جنگ با داعش می بودیم.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می کند

مبانی نظریِ حادثه تروریستی زاهدان/جنایاتی که «تکفیر» به اسلام تحمیل می کند

تلقی غلط پیروان تکفیر از توحید و شرک که با ادعای اسلامّیت درآمیخته، باعث می شود آنها به راحتی و به اسم دین دست به کشتار و قتل مردم بی دفاع بزنند؛ در حالی که اسلام دین سلم و صلح است و کشتن یک نفر را کشتن بشریت تلقی می کند.

اخبار برگزیده شبستان