خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

الأحد ١١ جمادى الثانية ١٤٤٠

Sunday, February 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۰۹:۴۴ شناسه خبر : ۷۱۳۱۷۴
حجت الاسلام حیدری ابهری در گفتگو با شبستان مطرح کرد:
طرح آزار جنسی کودکان؛ یافتن راهی میان ناآگاهی و تابوشکنی
یک نویسنده و شاعر کودکان با بیان اینکه مهارت گفتن در مورد بسیاری از مسایل را نداریم، گفت: برخی مسایل به دلیل نداشتن الگوی بیان تبدیل به تابو شدند.

حجت الاسلام غلامرضا حیدری ابهری از نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان در پاسخ به این سوال که از طریق داستان تا چه اندازه می تواند مراقبت از خود را به بچه ها آموزش داد، به خبرنگار شبستان گفت: ادبیات همیشه بار آموزشی خود را به دوش داشته است و هیچ وقت تبدیل به سرگرمی صرف نشده است. ادبیات در طول تاریخ نسبت به مسایل و پیرامون خود واکنش نشان داده است. ادبیات قطعا در حوزه اطلاع رسانی می تواند فضای خوبی برای بچه ها ایجاد کند.

 

حجت الاسلام حیدری ابهری با بیان اینکه اصل آموزش مراقبت از بدن خود به کودکان امری ضروری است، عنوان کرد: مسئله حفظ حدود و ثغور است و مسئله دوم بر سر کیفیت بیان است. بیان ما در مورد مسایل جنسی نباید به بی حیایی بچه ها منتهی شود. باید به گونه ای مسئله را برایشان بیان کنیم که آنها در این مسئله جری نشوند. بیان ما به گونه ای باشد که حیا از بین نرود.

 

وی تصریح کرد: باید مهارت طرح برخی از مسایل را کسب کرد. برخی گمان کنند طرح مسئله مراقبت از خود برای کودکان تبعاتی خواهد داشت اما اگر ما مهارت بیان را داشته باشیم، مشکلی پیش نمی آید. مشکل این است که ما مهارت گفتن را نداریم. یک عده هم به صورت بی پرده می گویند. مسایل مربوط به مراقبت از بدن باید به بچه ها گفته شود اما آنچه که مهم است، کیفیت بیان است.

 

این نویسنده کودک و نوجوان با اشاره به اینکه همه در قبال مراقبت از بچه ها مسئول هستند، بیان کرد: نمی توانیم بگوییم فقط خانواده یا آموزش و پرورش در این زمینه مسئول هستند. همه نسبت به بچه ها مسئولیت داریم. باید اطلاع رسانی درستی صورت گیرد. خیلی اوقات والدین فکر می کنند طرح این گونه مسایل کار عجیب و غریبی است. می توان در قالب کلیپ هایی درسی مراقبت از بدن را به کودکان یاد داد تا آنها آگاه شوند که هر کسی اجازه ندارد حتی به بدن آنها نگاه کند.

 

این محقق خاطرنشان کرد: مسئله مراقبت از خود در جامعه قدیمی به شکل عملی وجود داشته است. به عنوان مثال به کودک یاد می دادند در اتاقی که کسی نباشد، لباس هایش را عوض کنند. این گونه بچه یاد می گرفت که حریم شخصی دارد و کسی حق ندارد به حریم او وارد شود. طرح این گونه مسایل ضروری است تا بچه ها آگاهی بیشتری پیدا کنند. اگر مهارت گفتن وجود داشته باشد و به سادگی بیان شود بچه ها آگاه می شوند و از بسیاری از معضلات در امان می مانند.  در فیلم مستندی دیدم یک مربی هندی به بچه ها آموزش مراقبت از خود را می دهد. او خیلی ساده با قصه به بچه ها یاد می داد که از بدن خود مراقبت کنند.

 

حجت الاسلام حیدری ابهری با بیان اینکه الگوهای بیان را باید در اختیار جامعه قرار دهیم، گفت: چرا برخی از مسایل تابو شده است؟ زیرا ما الگویی برای بیان ارایه نکردیم. برخی نیز فکر می کنند یک آموزش ساده مراقبت ازبدن خود، آموزش روابط جنسی است. در صورتی که این فکر غلطی است. ما می خواهیم خیلی ساده به بچه ها یاد بدهیم که از خودشان مراقبت کنند. این الگوهای بیان را آموزش و پرورش، روحانیون و رسانه ها باید به جامعه ارایه دهند، در این صورت ما مدل بیان داریم و کسی هم نمی تواند ایرادی بگیرد.

 

این نویسنده کودک و نوجوان یادآور شد: به یاد دارم در جلسه ای در مورد تفسیر قرآن برای کودکان بحث می شد. چند کارشناس مخالفت کردند. بنده گفتم با این مراقبت ها می توان قرآن را برای کودکان تفسیر کرد. آن کارشناسان گفتند اگر اینگونه باشد که شما می گویید، اشکالی ندارد. بسیاری از مخالفت ها، مخالفت با چیزی است که نمی دانیم چیست.آموزش مراقب از بدن خود با حفظ حیا را کسی مخالفت نمی کند. اگر شیوه درست باشد، کسی مخالفت نمی کند. ذهنیات مختلف است برای همین قضاوت پیش می آید.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر نشان دهیم که منظورمان چیست و دقیق و روشن بیان کنیم، طرف مقابل مخالفت نمی کند. یکی از مخالفان سرسخت فلسفه به علامه جعفری گفته بود "اگر فلسفه این است که شما می گویید من مخالف نیستم". وقتی در مورد مسئله ای من اطلاعی ندارم و طرف مقابل نیز آن را به وضوح توضیح نمی دهد مخالفت افزایش می یابد زیرا ذهنیت از موضوع وجود ندارد. اگر برای خانواده ها تشریح شود که قرار است چه چیزی به بچه ها آموزش داده شود، آنها مخالفت نمی کنند. مهم این است که مقصود را به درستی بیان کنیم این گونه پذیرش افراد افزایش می یابد.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«جشنواره مد و لباس فجر» در گفتگو با معصومه ابتکار

پوشاک ایرانی افق تازه بازارهای جهانی است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پوشاک ایرانی را افق تازه بازارهای جهانی دانست و گفت: رسانه ها می توانند توجه و سلیقه ایرانی ها را به تولیدات پوشاک داخلی جلب کنند.

اخبار برگزیده شبستان