خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۴/۴ - ۱۱:۳۴ شناسه خبر : ۷۱۲۶۳۹
در نشست خبری عنوان شد:
پیام سخنگوی وزارت خارجه به تیم ملی فوتبال/نباید ایران را به پیروی چشم بسته از چین و روسیه متهم کرد/انتخاب اردوغان برای ایران خوشایند است
خبرگزاری شبستان: سخنگوی وزارت خارجه گفت: از طرف وزارت خارجه و خودم و ظریف سلام و درود به تیم ملی فوتبال کشورمان که برای شادی ملت و سربلندی ایران عزیز تلاش می کنند و امیدوارم با دعای ملت ایران امشب در بازی شرافتمندانه برای حفظ وجهه ایران تلاش کنند.به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با گرامی داشت یاد شهدای هفتم تیر گفت: از طرف وزارت خارجه و خودم و ظریف سلام و درود به تیم ملی فوتبال کشورمان که برای شادی ملت و سربلندی ایران عزیز تلاش می کنند و امیدوارم با دعای ملت ایران امشب در بازی شرافتمندانه در جهت حفظ وجهه ایران عزیز و خشنودی مردم تلاش کنند.
 

قاسمی در مورد آخرین اقدامات در حمایت از مردم یمن عنوان کرد: ما تجاوز ائتلاف به مردم یمن را محکوم کردیم و یمن وارد بحران جدید شده و مجامع بین المللی در جهت توقف تجاوز به مردم این کشور تلاش کنند و ایران هم تلاش کرده صدای مظلومیت قربانیان فاجعه تجاوز عربستان را منتقل کند و به دنبال راهکاری برای توقف تجاوز و ارسال کمک به مردم یمن است.

 

وی در مورد جلسه دادگاه لاهه برای اموال بلوکه شده ایران در آمریکا گفت: هشتم تا دوازدهم این جلسه برای استماع برگزار می شود و باید ببینیم بعد از استماع روند چگونه ادامه می یابد و ایران برای آزادسازی این ۲ میلیارد دلار بلوکه شده توسط آنریکا تلاش خود را ادامه می دهد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه راجع به اینکه آیا مشکلات بین اروپا و آمریکا اروپا را به ایران نزدیک می کند؟ تصریح کرد: امروز شاهد مشکلات آمریکا با جهانیان و جنگ تجاری آن با اروپا هستیم و این وضعیت جدید بین اروپا و آمریکا وجود دارد و من نمی توانم در مورد تاثیر آن صحبت کنم.

 

قاسمی در خصوص بسته پیشنهادی اروپا به ایران در مورد برجام توضیح داد: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام مباحث جدیدی برای حفظ برجام بدون آمریکا آغاز شد و من فکر می کنم نباید دچار این اشتباه شویم که فقط از سه کشور اروپایی نام ببریم و هر ۵ کشور مسئولیت در مورد برجام دارند لذا هر بسته و پیشنهادی که بخواهد ارائه شود و ایران بعد از آن تصمیمات لازم را اتخاد کند مورد توافق ۵ کشور است و جدا از رفتار روسیه و چین نخواهد بود.

 

وی از ارائه دستورالعمل های وزارت خارجه به سفارت های ایران برای مذاکره با مقامات کشورهای مختلف در مورد برجام خبر داد و افزود: از سفارتخانه هایمان در کشورهای مختلف خواسته ایم که در ارتباط با مقامات این کشورها به گفتگو در مورد برجام و تلاش برای حفظ آن بپردازند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی راجع به مخالفت های چین و روسیه با ایران در چند مورد مانند اوپک و یا بلوکه شدن حساب های ایران در چین گفت: بحث بستن حساب های ایرانیان در چین جدید نیست و چند ماه گذشته به دلیل تغییر مکانیسم در این کشور خللی در حساب های ایرانیان ایجاد شد و جمهوری اسلامی ایران سیاست خود برای تعامل با کشورهای جهان قرار داده و از سیاست متعادل بر اساس منافع خود پیروی می کند و نباید فکر کرد که اگر از چین و روسیه سخن گفته می شود ما از یکسانی نظر در تمام زمینه ها داریم و ما با هم پیمانان خود هم نظر یکسانی در تمام زمینه ها نخواهیم داشت و باید از روابط خوبی با چین و روسیه برخوردار باشیم و این منافاتی با رابطه ما با دیگر کشورهای جهان ندارد.

 

وی تاکید کرد: ما کشور مستقلی هستیم و نباید ایران را به پیروی چشم بسته از دیگر کشورها متهم کرد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خروج دو دیپلمات ایرانی در هلند اظهار داشت: در این مورد اطلاع دقیقی ندارم و نه تایید می کنم و نه تکذیب. در روابط کشورها موضوعات بسیاری می تواند وجود داشته باشد.

 

وی در مورد اظهارات موگرینی راجع به گفتگو با مقامات ایرانی مربوط به مباحث موشکی تصریح کرد: این گفت و گوها طبیعی است و اختلاف نگاه می توانیم در مورد برخی مسائل داشته باشیم و سیاست ایران می تواند سوال برای آن ها باشد. در قالب یک موضوع مطرح شود که کاملا طبیعی است.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی از انتخاب دوباره اردوعان در ترکیه ابراز خوشایندی کرد و گفت: به مردم ترکیه که حضور چشمگیر در انتخابات داشتند که این حضور پیش بینی نمی شد تبریک می گویم و این حضور پایه ثبات و امنیت بیشتر و توسعه اقتصادی خواهد بود و این وضعیت برای ایران مقبول است و برای این دولت آرزوی موفقیت داریم و در آینده می تواند وضعیت جدید نوید بهتری باشد تا با ترکیه در ادامه همکاری های پیشین همکاری های بهتر و جدی تری را سامان دهیم.

 

قاسمی تصریح کرد: امیدواریم به همکاری بیشتر در مورد سوریه و مقابله با تروریسم در این کشور بپردازیم.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه مقامات رژیم صهیونیستی از نوافق روسیه با اسرائیل برای خروج ایران از سوریه خبر می دهند و روسیه هم این خبر را رد نکرده است، تصریح کرد: این اظهارات نادرست است و قابل اتکا نیست و جنگ روانی علیه ایران است و روابط ما با روسیه و سوریه بسیار مناسب است و هفته آینده نشست آستانه را با روسیه و سوریه خواهیم داشت و گفت و گوهایی هم در ژنو برای قانون اساسی خواهیم داشت.

 
وی تاکید کرد: ما در سوریه نیرو نداریم و کمک های مستشاری به درخواست دولت سوریه بوده و تا زمانی که دولت سوریه این کمک ها را بخواهد ادامه خواهیم داد و کمک مستشاری خواهیم داشت. 
 
 
قاسمی خبر ارسال نامه روحانی به مقامات اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام را تایید کرد و گفت: یکسری اقدامات دیپلماسی بعد از خروج آمریکا از برحام انجام دادیم و خواهیم داد و در همین چارچوب پیام ها و نامه هایی از سوی رییس جمهور برای مقامات کشورهای مختلف ارسال شده و برخی را مقامات کشور برده اند و خواهند برد.
 

وی راجع به گفت و گوها با اروپا برای مسائل اقتصادی در دوران تحریم ها تاکید کرد: گفت و گوها ادامه دارد و روزانه با طرف های اروپایی در تماس هستیم و امیدواریم اتحادیه اروپا سریعتر بسته پیشنهادی خود را به ایران ارایه دهد تا همکاری های اقتصادی دو کشور سر و سامان ویژه ای بگیرد.
 

قاسمی در مورد نقش ایران برای گفت و گوهای صلح در افغانستان عنوان کرد: مردم این کشور مدت زیادی است از ناملایمتی ها رنج می برند ک ما علاقه مند بودیم آتش بس اتفاق افتد که اتفاق نیفتاد و به عنوان همسایه دلسوز این کشور از هر کمکی برای ایجاد ثبات در افغانستان کوتاهی نخواهیم کرد و تلاش می کنیم سهم خودمان را برای حل مشکلات افغانستان ایفا کنیم.
 

سخنگوی ظریف در مورد هجمه ها علیه سیاست خارجی کشور یادآور شد: معاندین و کسانی که رفتار خصمانه با ایران داشته اند مانند آمریکا و اسرائیل و کشورهایی در منطقه مدتی است سعی کرده اند با جنگ روانی در افکار عمومی تردید ایجاد کنند مانند دروغ تیرماه یا مسائلی که در مورد فرزندان مسئولین که دروغ است یا توئیت های پمپئو یا سخنانی که از مقر رژیم صهیونیستی شنیده می شود و طبق اظهارات ظریف شاهد خبرسازی های اخیر بوده و هستیم و از خروج شرکت هایی از ایران یاد می کنند که اصلا در ایران نبوده اند و این جنگ روانی کاملا مشهود است و مقابله با آن اصلا دشوار نیست و چیزی که بر آن تکیه داریم افکار عمومی لست که این اتهامات را نخواهند پذیرفت.
 

وی تاکید کرد: در وزارت خارجه به این موضوع توجه کافی داریم و طرفی است که می خواهد برای گرفتن امتیاز ایران را تحت فشار قرار دهد و همه دستگاههای دولتی و مردم باید بتوانند علیه این ها پاسخگویی کنند و اجازه ندهند نابخردانی که کیان ایران را هدف قرار داده اند به موفقیت دست نیابند.

 

قاسمی در مورد خبر دیدار مقامات ایرانی با اسرائیلی ها که عربستانی ها اعلام کرده اند را رد کرد و گفت: اما شواهد و قرائن زیادی در مورد دیدار و همکاری های مقامات عربستان و اسرائیل وجود دارد که اقدامی نادرست است و زحمت دیگران را زیاد می کنند و آبروی خودشان را در میان کشورهای جهان اسلام می برند.

 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی توافق آمریکا و روسیه برای خروج نیروهای ایرانی از جنوب سوریه را رد کرد و اظهار داشت: در هفته های اخیر دیدارهای متعددی با مقامات روسی داشتیم و قرائنی در مورد این مطلب دریافت نکردیم و این مسائل هم خبرسازی است.
 
 
قاسمی ایجاد مشکل برای توریسم های ایرانی در گرجستان را تایید کرد و اظهار داشت: سفارت ایران این موضوع را دنبال کرد و این افراد مدارک ورود به این کشور را نداشتند و نقدینگی لازم را نداشتند و با پیگیری سفارت موضوع حل و فصل شد و ضرب وشتم را به خاطر ندارم.
 
 

 

ادامه دارد...

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

پاکستان؛ دست از حرکات تروریستی خود بردارد/ نمایندگان در بودجه به دنبال کاهش وابستگی به نفت باشند

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اتفاقات تروریستی برای پاسداران سپاه گفت: برای مسئولین نظام و ملت قابل قبول نیست که مرکز نظامی کشور همسایه به تولید تروریست مشغول باشد زیرا این رفتار تاوان سنگینی برای آنها خواهد داشت.

اخبار برگزیده شبستان