خبرگزاری شبستان

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : تهران - زمان :   ۱۳۹۷/۴/۳ - ۲۲:۰۱ شناسه خبر : ۷۱۲۵۵۶
دبیرستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور:
بهترین فضا برای فعالیت فرهنگی مسجد است
خبرگزاری شبستان:حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی گفت:بهترین فضا برای فعالیت فرهنگی مسجد است، باید به سراغ مساجد برویم. اما زمانی در مساجد موفق هستیم که شناخت داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از استان تهران؛ همایش افتتاحیه طرح غنی سازی اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران عصر امروز 3 خرداد با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، سید هاشم خضری سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تهران و همچنین بیش از 200 نفر از امامان جماعت مساجد و مدیران کانونی استان تهران در سالن همایش های دبیرخانه استان تهران برگزار شد.

 

دکتر ارزانی با سخنرانی در این همایش ضمن خیر مقدم به روحانیون، مدیران مسئول کانون‌های مساجد استان تهران و خانواده معزز شهداء مدافع حرم حاضر در جلسه گفت: نام و نشان بچه‌های مسجد که همه ما با آن آشنا هستیم به معنای کسی است که از آغاز زندگی خود و زمانی که خود را شناخته است انس و ارتباط را با مسجد پیدا کرده است و این اعتقاد ماست که اگر کسی مرتبط با مسجد شد، و ارتباطش با مسجد نهادینه گشت، قطعا خداوند او را کمک می کند که در مسیر بماند و او را از خطایا و لرزش‌ها در طول مسیر حفظ خواهد کرد.

 

دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بیان داشت: در رابطه با بحث مساجد و کانون های فرهنگی هنری نکاتی را عرض می کنم که ان‌شاءالله مفید باشد، به خصوص که اکنون در آستانه هفتم تیر ماه هستیم، زمان فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با قضات که به نوعی برای همه ما بود، همه ما باید در مقابل درگاه حضرت حق پاسخگو باشیم و طبیعتا هرکس بامش بیش برفش نیز بیشتر و هر کس مسئولیتش بیشتر است باید پاسخگوتر باشد. همه ما که اینجا هستیم نیز مسئول می باشیم و به عنوان مدیران کانون فرهنگی هنری مساجد پاسخگویی بسیار دشواری داریم.

 

وی با توجه به فرارسید سالروز شهادت دکتر بهشتی خاطر نشان کرد: نگاه دکتر بهشتی همواره نگاهی تشکلاتی بود وی فرزند اهل بیت(ع) بود، هم آینده نگری بسیار قوی داشت و هم نگاه عملگرایانه داشت. فرمایشی است از ایشان که می فرمانید؛  "هجده ماه از انقلاب گذشته است اما هنوز بسیاری از مشکلات حل نشده است هجده ماه زمان کمی نیست". امسال چهلمین سال پاسداشت انقلاب عزیز است دغدغه های بسیاری در حوزه های مختلف داریم، در حوزه های فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و حوزه های خانواده. این 5 حوزه دغدغه ویژه مقام معظم رهبری می‌باشد.

 

دکتر ارزانی ادامه داد: ما به عنوان کانون‌های فرهنگی هنری قرار است چه کارهای انجام دهیم؟ اگر باشیم و نباشیم که فرقی می کند، اگر 24 هزار کانون از فردا تعطیل شود، آیا ضربه به جایی می خورد و اتفاق خاصی می‌افتد؟ اگر احساس می کنیم اتفاقی که می‌افتد ضربه مهلکی به دین و فرهنگ و ارتباطات دینی است بدانید که خیلی تاثیرگذار هستیم، اما اگر تمام کانون ها حذف و تعطیل شود و اتفاقی رخ ندهد معلوم می شود باید خیلی قوی تر از این که کار می‌کنیم، کار انجام دهیم. چه کار های باید در حوزه کانون‌های فرهنگی هنری انجام دهیم و واقعا چه چیزی دغدغه امروز جامعه ما است؟

 

دبیرستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: در برخی از عرصه ها رشد‌های بسیار خوبی داشتیم اما بعضی وقت ها عده در جامعه بسیار نگاه سیاهی دارد و همه چیز از دست رفته می بینند نگاهشان این است که نه دینی مانده، نه فرهنگی و نه اقتصادی. این نگاه واقعا نگاه درستی نیست و اگر از فرمایشات مقام معظم رهبری وام بگیریم آن وقت نگاه جامعی خواهیم داشت، نگاهی که فقط یک بخش را نمی بینید و کل فضای جامعه اسلامی را می بیند و آن با کشور‌های اطراف و دنیا مقایسه می کند و بعد از آن یک نگرش دقیق می دهد. خیلی از این سیاه نمایی‌ها ضربه بر پیکر انقلاب می زند، انقلابی که مبنای آن دینی و مکتبی است. بعضی وقت‌ها نیز نگاهی داریم که خیلی ایده آلیسم و واقعی نیست، این نگاه نیز ضربه می زند، مشکلات را نادیده می گیرند، همه چیز خوب است، شهر در امن و امان است و مشکلی نیست، این نگاه نیز نگاه خوبی نیست زیرا این نگاه نیز به نظام ضربه می‌زند. نگاهی که توصیه می شود یک نگاه واقعگرایانه است.

 

دکتر ارزانی با بیان اینکه هر محله اقتضاعات مختلفی دارد گفت: راهبر محله مسجد است زیرا بالاترین مکان در هر محل از نظر شرافت و رتبه مسجد است، مساجد برای خداست، ما باید در مسجد چه کاری انجام دهیم؟ مقام معظم رهبر فرمودند "راهبر در مسجد روحانی مسجد است". روحانی هر مسجد با توجه به ارتباطش با مردم محله اقتضاعات محل را می داند، اقتضاعات هر منطقه نیز فرق می کند، برای مثال منطقه 22 تهران با یک تهران باهم متفاوت هستند، پس نمی‌  توانیم یک الگو را برای تمام جهان تعریف کنیم یا برای کل تهران یا حتی برای منطقه 22 تهران، این طور نیست، یک مسجد برای محل است، مسجد شهر است، مسجد جامع و یا مصلی است، مدل مسجد محل باید هم سو با اقتضاعات محل باشد، در مسجد محله کانون‌های فرهنگی هنری "معین" محله هستند و روحانیون و مدیر کانون نیز بازوی فرهنگی می‌باشند و باید با مدل محله فعالیت‌های مسجد را جلو ببرد.

 

وی ادامه داد: کانون‌های فرهنگی یکی از ظرفیت های نظام است که به همت روحانیون و جوانان مسجدی در طول سال‌ها ایجاد شده است، و در کل کشور نیز وجود دارد، 24 هزار کانون ظرفیت بسیار بالای است اما ما این ظرفیت را نادیده گرفته ایم، اگر هر کانون 500 عضو داشته باشد یعنی 12 میلیون عضو در کشور داریم و این 12 میلیون عضو اگر انس و ارتباط با مسجد پیدا کند می شود شهید مدافع حرم، می‌شوند کسی که در انقلاب نقش اساسی و کلیدی دارد و دل سوز انقلاب و مبلغ اسلام است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی تصریح کرد: بهترین فضا برای فعالیت فرهنگی مسجد است، باید به سراغ مساجد برویم. اما زمانی در مساجد موفق هستیم که شناخت داشته باشیم، ستاد عالی برای اینکه شناخت دقیق تر و درست تر از مساجد و کانون‌ها داشته باشد از مدیران مسئول کانون ها درخواست کرد تا کانون را در سامانه سجا ثبت نمایند، به لطف خدا موج بسیار خوبی نیز در کل کشور ایجاد شد و از تعداد 24 هزار کانونی که بطور فیزیکی داشتیم و الکترونیکی نبودند تعداد بیست هزار و 504 کانون رسما در این سامانه ثبت شده اند. مرحله دوم نیز از 10 تیر آغاز خواهد شد و تا 31 مرداد ماه مهلت ثبت اعضای کانون‌ها را خواهیم داشت.

 

وی ادامه داد: ستاد عالی وظیفه ای اجرا ندارد و باید بستر سازی کرده و فضا را آماده نماید. نیاز سنجی ها باید توسط روحانی مسجد انجام شود و مدل های عملیاتی را متناسب با نیازهای محله انجام دهند و بعد از آن مدل های موفق را در سامانه به اشتراک بگذارند تا دیگر کانون‌ها از آن استفاده کنند. این به اشتراک گذاشتن برنامه در این فضای سایبری می تواند کمک کند، تلاش هم می شود که این فضا از نظر امنیتی محفوظ بماند و دستخوش حوادث نشود. سامانه سجا یک فضای فراخ است برای ایجاد ارتباط میان بچه های مسجد باهم. اکنون که بچه‌ها زمان زیادی را در موبایل و فضای مجازی تلف می کنند چه باید کنیم؟ معاونت فضای مجازی ستاد عالی نیز برای این موضوع ایجاد شده است و قرار براین است تا تلاش کنیم که حداقل بخشی از وقت بچه های مسجد را به این فضا بیاوریم تا از آیات قرآن، اشعار، مهارت ها و دانش های مختلف استفاده نمایند. ممکنه گفته شود چه انگیزه ای وجود دارد؟ در فضای کشور سایت های بسیاری وجود دارد و چرا باید از این سایت استفاده نمایند؟ می‌گوییم؛ با بازی وار کردن فعالیت ها فضا را جذاب می‌کنیم، به این معنا که فرد با حضور در این فضا و خواند یک جزء قرآن و یا انجام برنامه‌های خاص، امتیازی برای خود ثبت می‌کند که برای او جذاب است، این امتیاز کمک می کند تا فرد زمانی بیشتری را در این فضا بماند و این یک کار حرفه ای است، ما نباید فقط مشکل را مطرح کنیم که فضای مجازی چه کرده است؟ ما چه کرده ایم، وظیفه ای ما چیست؟ آسیب های اجتماعی وجود دارد وظیفه ما چیست؟

 

دکتر ارزانی با گریزی به شروع طرح غنی سازی اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بیان داشت: ما به عنوان کانونهای فرهنگی هنر در حوزه اوقات فراغت از اول تیر ماه حضور پیدا می کنیم. یکم تیر تا 15 تیز زمانی است که حدود 20 هزار کانون در کل کشور در حوزه اوقات فراغت فعال می شوند و تلاش می کنند تا میان بچه‌های محل و مسجد انس و ارتباط برقرار کنند.

 

وی همچنین؛ از ایجاد تفاهم نامه میان مداس و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری خبر داد و گقت: امروز نیز معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کردند که 4 هزار مدرسه را در ایام تابستان در اختیار کانون‌های مساجد برای برنامه های فرهنگی هنری قرار خواهد داد، این یک بشارت بسیار خوبی است و می توانیم با انجام هماهنگی‌های لازم چند کانون باهم از فضای یک مدرسه استفاده کنند. فضای مداس فضای خوبی است و می توان فعالیت های ورزشی را در این فضا انجام داد. ضمن اینکه تعامل مدرسه با مسجد موضوع بسیار ارزشمندی است که می تواند اتفاق بیفتد.

 

دکتر ارزانی در پایان بیان داشت: در طرح 1452 سی هزار نفر از بچه های مسجد تحت پوشش قرار می گیرند و کانون‌های که علاقمند هستند می توانند پس از ثبت کانون، اعضا را ثبت نام کنند تا تحت پوشش طرحی قرار گیرند که بین شبکه قرآن، ستادعالی، شورای انقلاب فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود. دغدغه اساسی که عرض بنده است در قالب هنر و فرهنگ و به طور خاص فرهنگ می باشد، باید قالب فرهنگ و هنر را در خدمت مبانی ارزشی قرار دهیم، کجا می توانیم این کار را انجام دهیم، ما معتقدیم مساجد و کانون‌ها بهتر فضا برای فعالیت‌‌ها و برنامه های فرهنگی و هنری هستند. البته تشخیص نوع فعالیت‌ها با روحانی مسجد است که با مردم محل ارتباط دارد، این موضوع مورد تاکید است و در اساسنامه‌ی هم که توسط شورای انقلاب فرهنگی تصویب شد به عنوان یک سند اساسی آمده است، که امام جماعت در مسجد جلو دار است و رهبری مسجد با امام جماعت است ترجیح این است که امام جماعت مسجد مدیر کانون باشد اما ممکن است امام جماعت بگوید فرصت ندارد یا دغدغه های دیگری دارد و شخص دیگری را معرفی می کند که این امر نیز ایرادی ندارد.

 

پایان پیام/362

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان