خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۷:۱۶ شناسه خبر : ۷۱۲۵۱۹
بسته اخبار سیاسی سوم تیر:
داستان حضور روحانی در توچال/سفر مجلسی ها به ایرانشهر/مخالفت مجلس با تفکیک سه وزارتخانه صنعت، ورزش و راه و ...
خبرگزاری شبستان: داستان حضور روحانی در توچال، سفر مجلسی ها به ایرانشهر، بررسی لایحه حمایت از فرزندان اتباع خارجی، حضور ظریف در جلسه امروز اتاق ایران، آغاز جیره بندی آب در اصفهان از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در یکشنبه سوم تیر ۹۷ است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، داستان حضور روحانی در توچال، سفر مجلسی ها  به ایرانشهر، بررسی لایحه حمایت از فرزندان اتباع خارجی، حضور ظریف در جلسه امروز اتاق ایران، آغاز جیره بندی آب در اصفهان از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در یکشنبه سوم  تیر ۹۷ استکه می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

ارزیابی عملکرد دستگاه قضا در سال ۹۶/رسیدگی به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار پرونده

آیت الله آملی لاریجانی، رییس دستگاه قضا در برنامه زنده تلویزیونی شبکه اول سیما از رسیدگی به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار پرونده قضائی در سال ۹۶ خبر داد و افزود: این تعداد پرونده سوای سه میلیون پرونده مورد رسیدگی در دادسرا‌ها و شورا‌های حل اختلاف است روی هم رفته حدود ۱۶ میلیون و سیصد هزار پرونده در سال ۹۶ مورد رسیدگی قرار گرفته که این رقم نسبت به سال ۹۵، ۹۰۰ هزار پرونده افزایش یافته است. برای اینکه سو برداشتی از تعداد پرونده‌ها نشود لازم به ذکر است تعداد پرونده‌ها با احتساب تکرار رفت و آمد و تکرار رسیدگی به هر پرونده است، زیرا ممکن است هر پرونده حدود ۶ بار برای رفع نقص و تکمیل نواقص در دفتر دادسرا‌ها و دادگستری‌ها ثبت گردد.

 

رئیس دستگاه قضا گفت: تعداد ورودی و خروجی پرونده‌ها از دادسرا‌ها و دادگستری‌ها در سال ۹۵ و ۹۶ تقریبا سر به سر بوده و دستگاه قضا رسیدگی‌های مستمر و دقیقی که ترتیب داده اجازه نداده که پرونده‌ای روی زمین بماند. عملکرد دستگاه قضا در مجموع قابل قبول بوده و توانسته وظایفی را که از سوی قانون اساسی برد و شش نهاده شده انجام دهد خصوصاً اصل رسیدگی به دعاوی و تعقیب مجرمین به درستی صورت گرفته است.

 

وی بیان ناکارآمدی دستگاه قضا از سوی برخی را تکذیب و عنوان کرد: وضعیت ورود پرونده بر عهده دستگاه قضایی نیست مثلا موری مثل سرقت از سال ۹۲ الی ۹۶ دو برابر شده جرمی مانند توهین در همان برهه زمانی دو برابر شده است عمده دلایل سرقت به عواملی همچون فقر اقتصادی و فرهنگی بر میگردد و افزایش این جرائم ارتباطی به عملکرد و رسیدگی‌های قوه قضاییه ندارد.

 

 

برگزاری کنگره از سوی ۶۰ حزب و گروه سیاسی از ۲۴۰ حزب موجود کشور/انطباق احزاب با قانون جدید نقطه مثبت وزارت کشور بود

محمدجواد محمدی نوری، بازرس خانه احزاب در مورد تعداد احزاب و گروه های سیاسی که نتوانستند خود را با قانون جدید تطبیق دهند به خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان گفت: قانونی که به احزاب در طول یک سال و نیم فرصت داد مقرر داشت تا 14 خرداد احزاب و گروه های سیاسی بتوانند کنگره های خود را برگزار کنند و اساسنامه خود را با اساسنامه جدید قانون احزاب تطبیق دهند و بر مبنای قانون جدید فعالیت کنند.

 

بازرس خانه احزاب اظهار کرد: به تبع از زمان اعلام وزارت کشور بسیاری از گروه ها در حال برنامه ریزی بودند و تا جایی که از شواهد امر پیداست یک چهارم احزاب ایران توانستند کنگره های خود را برگزار کنند که هنوز آمار دقیق آن را وزارت کشور اعلام نکرده است.

 

محمدی نوری تصریح کرد: از آماری که احزاب و گروه های سیاسی اعلام می کنند نشان می دهد که از 240 حزب کشور 60 حزب توانستند کنگره های خود را برگزار کنند و بعید می دانم که در کمیسیون ماده 10 وزارت کشور فراتر از قانون عمل کنند. قانون فصل الخطاب برای همه است و علیرغم نقد جدی ای که بر قانون جدید احزاب داشتیم بسیاری از گروه های سیاسی از آن تمکین کردند و کنگره های خود را برگزار کردند و با اساسنامه ای که محل اشکال بود به همان شیوه آن را رعایت کردند.

 

 

کمیسیون‌های تخصصی مجلس رهنمودهای رهبری را نصب‌العین خود قرار دهند

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز یکشنبه 3 تیر با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار روز چهارشنبه نمایندگان با ایشان گفت: لازم می دانم از رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته که روز چهارشنبه در دیدار با نمایندگان و مدیران مجلس و کارکنان مجلس مطالب مهمی را فرمودند، تشکر کنم؛ هم از ابراز محبت ایشان و هم رهنمودهای راهگشای ایشان برای نمایندگان، کمیسیون ها و مرکز و پژوهش ها و همچنین دیوان محاسبات بسیار کارآمد و موثر بود.

 

وی اظهار داشت: از کمیسیون های تخصصی مجلس می خواهم این فرمایشات را نصب العین خودشان قرار دهند و در بررسی قوانین و همچنین نظارت این رهنمودها را لحاظ کنند.

 

مخالفت مجلس با اصلاح قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه 3 تیر با طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی مخالفت کردند.

 

 

مخالفت مجلس با تفکیک سه وزارتخانه صنعت، ورزش و راه

در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه 3 تیر کلیات لایحه اصلاح ساختار دولت مطرح شد که نمایندگان با 113 رای موافق، 107 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 237 رای با کلیات آن مخالفت کردند.

 

بنابراین گزارش، این لایحه شامل تفکیک سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان و راه و شهرسازی بود. این لایحه در کمیسیون ویژه بررسی اصلاح ساختار دولت رد شده بود.

 

 

هنوز گفتگوی شفاف در رابطه با شرایط جدید اقتصادی پیش رو با مردم نداشته ایم/ آمریکا گمان می کند در جنگ اقتصادی علیه ایران موفق می شود

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در جلسه علنی امروز یکشنبه 3 تیر و در دفاع از کلیات لایحه اصلاح ساختار دولت گفت: تاکنون در رابطه با شرایط جدیدی که پیش روی کشور است با مجلس، دولت و مردم گفتگوی شفاف و روشنی نداشتیم و شرایط موجود برای بسیاری از مسئولان در کشور به عنوان شرایط ویژه ترسیم نشده است و در جریان قرار نگرفته اند، انشاءالله در جلسه ای در آینده این شرایط را برای نمایندگان و مسئولان توضیح خواهیم داد.

 

وی اظهار داشت: آمریکایی ها به گمان خودشان یک جنگ اقتصادی جدی علیه کشور ما را شروع کردند و تصورشان از این جنگ این است که موفق می شوند اقتصاد ایران را زمین گیر کنند و طبق گفته رییس جمهور آمریکا ایران را به پای میز مذاکره می برند.

 

جهانگیری بیان کرد: در مقطع فعلی وظیفه همه مسئولان چه در دولت چه مجلس و چه قوه قضاییه و سایر نهادها و همچنین جریانات سیاسی این است که در مقابل این توطئه متحد باشند و برنامه ریزی کنند که با افتخار و سربلندی از این دوره عبور کنیم.

 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی نیاز به سازوکارهای اقتصادی داریم، گفت: امروز بحث تفکیک سه وزارتخانه مطرح است که همانطور که می دانیم در آزادترین کشورهای دنیا نیز تفکیک وزارتخانه ها در اختیار رییس جمهور است. بحث ما در این لایحه کوچک سازی دولت است. ما در حال حاضر بیش از چند میلیون کارمند داریم، صندوق های بازنشستگی داریم و فشارهایی نیز وجود دارد و آنجاست که کوچک سازی معنا می دهد.

 

 

اعلام ۴ مورد شکایت رسمی درباره حادثه ایرانشهر به وزارت کشور/ ۴۰ نفر واقعیت ندارد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در حاشیه صد و دومین جلسه شورای اجتماعی وزارت کشور در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان در مورد آخرین اقدامات در خصوص حادثه ایرانشهر گفت: در مورد حادثه ایرانشهر باید بگوییم آن رقمی که اعلام کردند واقعا نبود آنچه گزارش رسمی به ما تا این لحظه شده است و شکایت رسمی کردند 4 مورد بوده است و البته در بازجویی از افراد ادعا کردند که موارد دیگری نیز وجود دارد اما هنوز آن موارد اثبات نشده است.

 

رحمانی فضلی تاکید کرد: اکنون قوه قضاییه مسئول کار است و باید موضوع را به صورت دقیق و صریح پیگیری کند تا با اقدام سریع بازدارندگی ایجاد کنیم.

 

وی اظهار کرد: برخی از حوادثی که در جامعه رخ می دهد اگر قوه قضاییه با سرعت وارد عمل شود و بتواند عادلانه و منصفانه برخورد جدی داشته باشد قطعا بازدارندگی خواهد داشت اما اگر به طور مثال در مورد این موضوع شش ماه یا یک سال به طول انجامد تا حکم صادر شود قدرت بازدارندگی خود را از دست می دهد و ممکن است برخی افراد نیز مدعی و طلبکار هم باشند.

 

آغاز جیره بندی آب در اصفهان

ز شب گذشته جیره بندی آب در استان اصفهان آغاز شده و از ساعت ۱۱ شب تا ۴ صبح آب شرب شهری در شهرهای این استان قطع می شود.

 

این در حالی است که اول خرداد سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کاهش 40 درصدی آب انتقالی به تصفیه خانه باباشیخ‌علی، گفت: هنوز سناریویی برای جیره بندی در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیست و در صورتی که روند کم آبی ادامه یابد، تصمیمات جدیدی در خصوص مدیریت آب اصفهان اتخاذ خواهد شد. علاوه براین، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نشستی با استاندار اصفهان اعلام کرده بود که جیره بندی آب در اصفهان خط قرمز است.

 

 

حضور ظریف در جلسه امروز اتاق ایران

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز به اتاق بازرگانی ایران رفت و در جلسه آن ها حضور یافت تا در خصوص همکاری های اقتصادی وزارت خارجه با بازرگانان ایرانی در کشورهای خارجی به بحث و تبادل نظر بپردازد.

 

گفتنی است، محمد جواد ظریف در بسیاری از سفرهای خارجی خود بازرگانان ایرانی را به همراه دارد تا به گسترش همکاری های اقتصادی خارجی کشور کمک ویژه ای داشته باشد.

 

 

جزئیات سفر نماینده حقوقی ایران به لاهه

لعیا جنیدی معاون رئیس جمهور در امور حقوقی که به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان به هلند سفر نموده است، با استف بلوک وزیر امور خارجه هلند دیدار و گفتگو کرد.

 

جنیدی در این ملاقات با اشاره به مذاکرات هسته ای که به برجام منتهی شد، تاکید کرد ،جمهوری اسلامی ایران در جریان این مذاکرات نشان داد اهداف برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و بعد از برجام نیز تاکنون یازده بار آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است .وی با اشاره به خروج غیر قانونی امریکا از برجام تاکید کرد :این خروج اعتماد به آمریکا در سطح بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است .جمهوری اسلامی ایران علیرغم خروج امریکا اعلام نمود که به تعهدات خود در برجام پایبند می باشد ،تداوم این امر مستلزم آن است که ایران بتواند از منافع برجام در جهت رفع تحریمها بهره مند شود و همزمانی ادامه تحریمها و اجرای تعهدات در چارچوب برجام از سوی ایران غیر ممکن می باشد.

 

فرستاده ویژه رئیس جمهور کشورمان حمایت سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا از برجام و ادامه این حمایت پس از خروج امریکا از آن را خوب، اما ناکافی دانست  و تصریح نمود: جمهوری اسلامی ایران منتظر گامهای عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام ودر جهت تامین منافع اقتصادی ایران می باشد.

 

 

تصویب کلیات برنامه ملی سلامت و نشاط در ستاد ملی زن و خانواده/لایحه حمایت از فرزندان اتباع خارجی در حال بررسی

شهین‌دخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی در حاشیه صد و دومین جلسه شورای اجتماعی در جمع خبرنگاران در مورد برنامه های نشاط اجتماعی درباره زنان گفت: برنامه های دولت برای بانوان جامعه در این خصوص در معاونت زنان و خانواده پیگیری می شود و تا جایی که من در جریان هستم بحث برنامه ملی تاب آوری اجتماعی را داریم که یک ضرورت اساسی است و شامل تاب آوری زنان و تک تک اعضای خانواده می شود.

 

وی گفت: برنامه ملی سلامت و نشاط زنان را در ستاد ملی زن و خانواده کلیاتش به تصویب رسیده است که مقدماتش از دولت یازدهم فراهم شده بود و مجموعه برنامه‌هایی که با حمایت معاونت از سازمان های مردم نهاد صورت می گیرد، لازم است ولی هنوز کافی نیست و باید حمایت های بیشتری داشته باشیم.

 

 

داستان حضور روحانی در توچال/فرصت طلبی منتقدان دولت

صبح امروز یکی از رسانه های کشور با انتشار دو عکس از روحانی با لباس ورزشی به همراه محمود واعظی رئیس دفتر خود و حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در مجموعه تفریحی تله کابین توچال نوشت:در روزهایی که بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی و مسئولان بر توجه بیشتر دولت‌مردان بر موضوعات اقتصاد و برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تأکید دارند،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته به‌همراه برخی از اعضای کابینه در منطقه تفریحی توچال حضور یافت.

 

این رسانه در ادامه آورده است: افکار عمومی این روزها از رئیس‌‌جمهور و کابینه دوازدهم انتظار دارند به‌صورت جدی به مشکلات اقتصادی مردم توجه کنند، مشکلاتی که با گرانی برخی محصولات نیز شدت بیشتری گرفته است.

 

احتمال سفر اعضای کمیسیون اجتماعی و فراکسیون زنان مجلس به ایرانشهر

محمدنعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در مورد آخرین وضعیت پرونده دختران ایرانشهر به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: در حال حاضر پرونده در مراحل قضایی قرار دارد و تاکنون 4 نفر در این زمینه شکایت کرده اند که سه نفر به پزشکی قانونی خود را معرفی کردند.

 

وی اظهار داشت: در این زمینه یک متهم دستگیر و متهم دیگر خود را معرفی کرده است و دو نفر نیز تحت تعقیب قضایی قرار دارند.

 

نماینده مردم ایرانشهر با اشاره به پیگیری های خود با معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: آقای امیری قول دادند این موضوع را به صورت ویژه و از طریق وزیر دادگستری مورد بررسی قرار دهند.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مشاور پیشین وزیر امور خارجه:

رهبری برای چهل سال آینده ایران نقشه ترسیم کرده اند

شیخ الاسلام گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی برای چهل سال آینده سیاست خارجی ایران نقشه ترسیم کرده اند.

اخبار برگزیده شبستان