خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠

Tuesday, July 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۲:۳۰ شناسه خبر : ۷۱۱۴۲۹

فرصت یک ماه احزاب پس از اعلام کمیسیون ماده ۱۰ برای اعتراض
خبرگزاری شبستان: رییس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور گفت: احزاب و گروه‌های سیاسی که ابلاغیه وزارت کشور مبنی بر عدم تطبیق را دریافت کردند یک ماه فرصت اعتراض دارند و پس از آن کمیسیون سه ماه فرصت رسیدگی به شکایات را دارد.

به گزارش خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان، بهرام سرمست، رییس کمیسیون ماده 10 احزاب در نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد پنجمین جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب گفت: یکی از دستور جلساتی که در این جلسه داشتیم در مورد دستورالعمل نحوه تخصیص اعتبارات کمک و یارانه به احزاب موضوع ماده 17 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی بود.

 

سرمست اظهار کرد: دبیرخانه کمیسیون دستورالعملی را تهیه کرد. این دستورالعمل در 10 ماده و 12 تبصره به کمیسیون ارایه شد و مشتمل بر شاخص‌هایی است که در تخصیص یارانه به احزاب می‌تواند ملاک عمل برای امتیازدهی به احزاب باشد.

 

وی ادامه داد: این شاخص‌ها چون شاخص‌های پیشنهادی است فعلا مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به نتیجه نرسیده است و به دلیل طولانی بودن بحث ادامه موضوع به جلسات آتی موکول شده که انشاءالله با همفکری و بحث‌های کارشناسی دستورالعمل را تهیه می‌کنیم تا در خصوص تخصیص یارانه‌ها هدفمندی لازم را داشته باشد و در بحث حمایت از احزاب که خود را با قانون جدید تطبیق دادند، موثر و مفید باشد.

 

وی در مورد مصوبات دیگر کمیسیون ماده 10 احزاب اظهار کرد: پیرو مصوب 24/2/97 کمیسیون که مقرر کرده بود احزاب گزارش تطبیق خود با قانون جدید در مهلت قانونی به دبیرخانه ارایه کنند در این جلسه مصوب شد که پیرو مصوبه 24/2/97 دبیرخانه و کمیسیون تا تاریخ 14/4/97 مراتب عدم تطبیق احزاب و گروه‌های سیاسی با قانون جدید را به آن دسته از گروه‌هایی که در این مورد اقدام نکردند به صورت رسمی (کتبی) به آنها ابلاغ شود.

 

سرمست اظهار کرد: پیرو همین مصوبه تا زمان رسیدگی به گزارش احزاب و گروه‌های سیاسی و موضوع تطبیق آنها با قانون جلسات و فرآیندهای مورد نیاز جهت تطبیق اعتراض آنها قابل بررسی در کمیسیون است.

 

بنا بر این مصوبه، یک ماه پس از ابلاغ وزارت کشور مبنی بر عدم تطبیق احزاب و گروه‌های سیاسی، احزاب و گروه‌های سیاسی یک ماه فرصت دارند تا اعتراضات خود را به کمیسیون ماده 10 احزاب، وزارت کشور اعلام کنند و پس از آن کمیسیون سه ماه فرصت رسیدگی به شکایات را دارد.

 

وی در مورد مصوبه هیئت دولت در مورد محل تجمع اظهارات اظهار کرد: مصوبه هیئت دولت در مورد تجمع هنوز به دست ما نرسیده است و باید از دبیرخانه هیئت دولت سوال کنیم.

 

رییس کمیسیون ماده 10 احزاب در مورد کنگره انجمن اسلامی مهندسان و دو بار برگزاری آن اظهار کرد: اکثر احزاب در مرحله کنگره و برگزاری انتخابات به مانند سایر احزاب دنیا اقلیت و اکثریتی دارند که ماهیت حزب است. برخی احزاب از نظر شدت و حدت رقبا رقابت بیشتری دارند که به انشعاب و اختلاف می‌کشد.

 

سرمست اظهار کرد: انجمن اسلامی مهندسان با توجه به اختلاف‌نظرهایی که در میان ارکان آنها وجود داشت کمیسیون مصوب کرد که آقای کمالی به عنوان نماینده خانه احزاب و نماینده کمیسیون در برگزاری انتخابات از طرف کمیسیون ورود کنند و نتیجه را به کمیسیون گزارش دهند.

 

سرمست اظهار کرد: در خصوص کنگره انجمن اسلامی مهندسان بر اساس مصوبه کمیسیون ماده 10 کمالی به نمایندگی کنگره، کنگره را برگزار کرده و گزارشی را به کمیسیون ارایه داده است که در وقت مقرر در کمیسیون بررسی می‌شود و در مورد اعتراض و اقدامات غیر از آن اگر گزارشی باشد باز مرجع رسیدگی کمیسیون خواهد بود.

 

رییس کمیسیون ماده 10 احزاب در مورد کنگره حزب اعتماد ملی تصریح کرد: کنگره حزب اعتماد ملی برگزار شد و گزارش آن به دبیرخانه رسید و در کمیسیون رسیدگی خواهد شد. فعلا بیشترین اولویت ما آن دسته از احزابی هستند که می‌خواهند کنگره برگزار کنند و فعلا برای تایید کنگره‌ها فرصت داریم. اظهارنظر رسمی در مورد کنگره‌ها اظهارنظر کمیسیون است.

 

سرمست در مورد قانون محل تجمعات و اعتراضات مردمی اظهار کرد: در خصوص این موضوع در کمیسیون داخلی امور شوراها و همچنین تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های مربوط به آن بحث‌هایی وجود دارد اما به دلیل اینکه هنوز به نتیجه نهایی و تصویب مجلس نرسیده است اجازه دهید اظهارنظری نکنیم. 

 

وی در مورد اصلاحیه قانون جدید احزاب خاطرنشان کرد: از هرگونه اصلاحی که بتواند برای واقعی کردن نقش و جایگاه احزاب و تسهیل و توسعه تحزب به معنای واقعی کمک کند، استقبال می‌کنیم.

 

سرمست اظهار کرد: طبیعی است اجرای قانون بد بهتر از بی قانونی است، تعیین مکان‌های خاص برای تجمعات نیز در همین راستا بوده است. باید سعی کنیم نقاط ضعف و خلا را شناسایی و در روند بهبود این قانون موثر باشیم، خوشحال می‌شویم مجلس و اساتید و نخبگان در این خصوص طرح‌های خود را ارایه دهند.

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هیئتی عالیرتبه از جنبش مقاومت اسلامی (حماس):

ایران در قضیه فلسطین با هیچ کشوری در دنیا رودربایستی ندارد

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در قضیه فلسطین با هیچ کشوری در دنیا رودربایستی ندارد، افزودند: موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد.

اخبار برگزیده شبستان