خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

الخميس ١٥ جمادى الثانية ١٤٤٠

Thursday, February 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۳:۴۰ شناسه خبر : ۷۱۰۹۹۶
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
رمضام مظهر مهربانی خداوند/ د‌ل‌گرفتگی روز آخر ماه رمضان حس مهربانی و محبت خدا است
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: هرکس از تمام شدن ماه رمضان ناراحت می‌شود حس مهربانی خدا در او جلوه کرده است؛ وقتی غروب روز آخر ماه رمضان قرآن می‌خوانید آن دلگرفتگی یعنی مهربانی خدا را حس می‌کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه به مناسبت ماه مبارک رمضان در حسینیه آیت‌الله حق شناس به سخنرانی پرداخته و گفت: اکثر ما انسان‌ها هنگام دعا و مناجات مقابل خداوند دنبال کسب منفعت و رفتن هستیم اما اگر لذت مهربانی خدا را درک کنیم به هر بهانه‌ای دنبال دعا و مناجات با خدا خواهیم بود.

وی افزود: بر اساس آیات قرآن کریم خداوند از کسانی شکایت و گله دارد که هنگام طوفان یا بلا و مصیبت یاری او را می‌طلبند اما همین که به ساحل نجات می‌رسند مهربانی او را فراموش می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه ما در جریان دعا و مناجات به مهربانی و محبت خداوند توجه نداریم و فقط می‌خواهیم حاجت بگیریم و از محضر او مرخص شویم، عنوان کرد: اگر ما مهربانی خداوند را به خوبی درک کنیم وجودمان گرم شده و نشاط به دست می‌آورد و بر همین اساس دیگر دعا و مناجات با خدا را نه برای گرفتن حاجت که فی نفسه دوست خواهیم داشت.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه کمال انقطاع از دنیا تنها زمانی رخ می‌دهد که انسان بتواند مهربانی خداوند را درک کند؛ اظهار داشت: ائمه معصومین(ع) همواره خود را شرمنده محبت و مهربانی خدا می‌دانستند و دعا و مناجات آنها اصلا برای طلب حاجت نبود.

 وی افزود: دعا کردن حتی پس از استجابت دعا بیانگر این است که خدایا من شرمنده محبت و مهربانی تو هستم، اگر دقت کنیم مهربانی خدا را از پس این حاجات خود خواهیم دید، وقتی متوجه شوید که خداوند چقدر مهربان است گرفتن حاجات هم برای شما اهمیت پیدا نمی‌کند بلکه صرفا مهربانی و محبت خدا برای شما موضوعیت خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه خداوند نسبت به ما بندگان بسیار با محبت است اما ما به مهربانی و محبت‌های او توجه نداریم و آن را نمی‌بینیم؛ گفت: شاید مهربانی خداوند به ظاهر ساده باشد اما باور و درک آن بسیار سخت است چراکه نیاز به دقت و تفکر دارد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه خوف مومن از خداوند برای محبت و مهربانی او است؛ اظهار داشت: وقتی خداوند بر بنده خود محتبی کند و او دنبال تشکر از خدا باشد، خداوند بر محبت و مهربانی خود می‌افزاید اینجاست که بنده دچار حیرت و به نوعی خوف می‌شود که چگونه تشکر را به جا آورد چراکه قادر به تشکر حتی ذره‌ای از مهربانی خدا نخواهد بود.

وی با بیان اینکه رمضان مظهر مهربانی خداوند است، ابراز کرد: وقتی خداوند می‌فرماید که من بوی بد دهان روزه‌دار را دوست دارم یا می‌فرماید روزه برای من است و من خود پاداش آن هستم اوج مهربانی و محبت خداوند را نشان می‌دهد؛ هرکس از تمام شدن ماه رمضان ناراحت می‌شود حس مهربانی در او جلوه کرده است؛ وقتی غروب روز آخر ماه رمضان قرآن می‌خوانید آن دلگرفتگی یعنی مهربانی خدا را حس می‌کنید.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه رحمت خدا نازل می شود بر کسی که بر دیگران رحم کند، عنوان کرد: اگر کسی دیگران را نبخشد بخشندگی خدا را درک نخواهد کرد، رحمت خدوند بر کسانی نازل می شود که رحم کنند، بنابراین بر فقرا و مریض‌ها، ضعفا و زیردستان خود رحم کنید تا خداوند به شما رحم کند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: کسی دست یک دل‌گرفته را بگیرد خداوند دست او را گرفته و با او مهربان برخورد خواهد کرد و غمی را از دل او بردارد مادامی که در این طرز برخورد است رحمت الهی بر سر او کشیده می‌شود.

وی با تاکید مجدد بر اینکه برای نازل شدن رحمت الهی بر خود به دیگران مهربانی کنید، تصریح کرد: باید فرهنگ مهربانی را در جامعه افزایش دهیم تا وقتی مردم بچه مذهبی، هیاتی را می بینند بدانند که آنها مهربان هستند، اگر دیگران از ما این برداشت را داشته باشند که فلانی مهربان است بر افزایش دینداری در جامعه اثر مثبت خواهد داشت.

پایان پیام/487
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:

لزوم به کارگیری پیوست های اخلاقی، حقوقی و معنوی در استفاده از فناوری های جدید

حجت الاسلام و المسلمین سالاری فر گفت: پیوستهای فرهنگی سرچشمه هایش را از حوزه اخلاق و حقوق و معنویت می گیرد به عبارت دیگر ما راهی نداریم جز این که از توانمندی های معنوی، اخلاقی، حقوقی و ... در جهت تصفیه محتوای شبکه های اجتماعی بهره ببریم.

اخبار برگزیده شبستان