خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

الخميس ١٤ رجب ١٤٤٠

Thursday, March 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۵:۱۷ شناسه خبر : ۷۱۰۹۰۹
پاسخ وزارت کشور به یک گزارش مطبوعاتی؛
شورای عالی هماهنگی ترافیک درخصوص ایمن سازی معابر برون شهری و جاده های کشور وظیفه ای ندارد
خبرگزاری شبستان: دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در پی انتشار گزارشی با عنوان مرگ مسافران روی دور تند اعلام کرد: به استناد قانون، این شورا هیچ گونه اختیار و یا وظایفی در خصوص ایمن سازی معابر برون شهری و جاده های کشور ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت کشور، دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در پی انتشار گزارشی با عنوان مرگ مسافران روی دور تند اعلام کرد: به استناد قانون، این شورا هیچ گونه اختیار و یا وظایفی در خصوص ایمن سازی معابر برون شهری و جاده های کشور ندارد و مسئولیت و اختیارات لازم در این زمینه به عهده وزارت راه و شهرسازی است. در جوابیه دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور آمده است؛
 

  1. با توجه به تصويب آيين نامه تشكيل كميسيون ايمني راههاي كشور در سال 1382 توسط هيات محترم وزيران و اصلاح آن در سال 1389، به منظور هماهنگ سازي تصميمات و سياست گذاري هاي لازم در جهت ارتقاي سطح ايمني راههاي كشور و رفع موانع و مشكلات اجرايي و ساختاري و پيشگيري از وقوع سوانح و تصادفات رانندگي و بهره برداري بهينه از تمامي امكانات موجود، كميسيون ايمني راههاي كشور با تركيب اعضاء ذيربط و دبيرخانه مستقر در وزارت راه و شهرسازي تشكيل و به عنوان نهاد راهبر و با برگزاري جلسات منظم و مستمر به پيگيري وظايف تعريف شده مي پردازد.

  2. از طرفي، اعمال سياستهاي جامع و هماهنگ ترافيكي و تهيه خط مشي لازم و بهبود اداره كليه امور مربوط به امر عبور و مرور همانند: طراحي، برنامه ريزي، سازماندهي، هماهنگي، هدايت، نظارت و انتظامات ترافيكي شهرها بر اساس قانون تاسيس شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور مصوب سال 1372 مجلس محترم شوراي اسلامي برعهده شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور مي باشد كه دبيرخانه آن در وزارت كشور مستقر مي باشد و تا كنون اين شوراي عالي، با برگزاري بيش از 140 جلسه تخصصي به پيگيري امور مرتبط، من جمله مباحث مرتبط با ايمني حمل و نقل شهري پرداخته است. ضمناً، مصوبات اين شورا نيز از طريق پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور ( به آدرس www.moi.ir ) در دسترس عموم مي باشد.

  3. به استناد قانون تاسيس شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور اين شورا هيچ گونه اختيار يا وظايفي در خصوص ايمن سازي معابر برون شهري و جاده هاي كشور نداشته و مسئوليت و اختيارات لازم بر عهده وزارت راه و شهرسازي مي باشد از طرفي بر اساس آمار سازمان پزشكي قانوني كشور تعداد تلفات درون شهري ناشي از تصادفات رانندگي از سال 1393 تا 1395 روند نزولي داشته است ولي در سال 1396در مقايسه با سال 1395 شاهد رشد نیم( 0.5) درصدي بوده ايم و سهم تلفات درون شهري سال 1396 از كل تلفات تصادفات رانندگي آن سال نيز حدود 27% مي باشد. بنابراين در خصوص عملكرد كميسيون ايمني راههاي كشور و شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور نمي توان صرفاً بر اساس اعداد يك سال يا ماههاي اخير قضاوت نمود.

وضعيت تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي از سال 1393 تا سال 1395

 

درون شهری

برون شهري

جاده روستايي

نا معلوم

جمع

سال 93

4584

10951

1252

85

16872

سال 94

4453

10860

1188

83

16584

رشد 94 به 93

2.9-

0.8-

5.1-

2.4-

1.7-

سال 95

4355

10427

1102

48

15932

رشد 95 به 94

2.2-

4-

7.2-

42.2-

3.9-

 

 
هرچند كه عليرغم تمامي اقدامات صورت گرفته در كشور، متاسفانه، در سال جاري شاهد روند صعودي تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي می باشیم، ولیکن جلسات كميسيون ايمني راههاي كشور و شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور و كميته هاي مربوطه به صورت مستمر و منظم در حال برگزاري بوده و اميد است روند افزايشي تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي متوقف گردد. (ایران)

     

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده ادوار مجلس شرح داد:

لزوم کاهش بخشنامه های اقتصادی در ۹۸/ضرورت نگاه جدی به بخش خصوصی

فروزش گفت: دولت در سال جدید باید از بخشنامه های اقتصادی بکاهد و بیشتر توجه خود را به بخش خصوصی متمرکز کند.

اخبار برگزیده شبستان