خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

الثلاثاء ١٢ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۰۹:۴۲ شناسه خبر : ۷۱۰۸۵۱
یک روان شناس در گفتگو با شبستان:
ارایه الگوی عینی و عملی موثرترین شیوه در فرآیند تربیتی/روابط عاطفی والدین نقش مهمی در هویت یابی و رشد اعتماد به نفس فرزندان دارد
خبرگزاری شبستان:یک روان شناس با بیان اینکه روابط عاطفی والدین مهمترین عامل در هویت یابی و رشد اعتماد به نفس فرزندان است، بر لزوم آموزش احکام برخورد با جنس مخالف تاکید کرد.

احمد رزاقی، روانشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان گفت: تربیت و آماده سازی دختران و پسران برای رودررو شدن با جنس مخالف می بایست از همان دوران کودکی و آغاز شکل گیری شخصیت و هویت آنان صورت گیرد و بهترین و موثرترین شیوه در فرآیند تربیتی ارایه الگوی عینی و عملی است.

 

وی بیان کرد: در این میان رفتار پدر و مادر با افراد غیر همجنس از اصلی ترین پیش نیازهای مقابله با روابط ناسالم و ترسیم روابط معقول و مشروع با جنس مخالف است.

 

رزاقی تصریح کرد: اگر پدران و مادران در معاشرت های خانوادگی و فامیلی با زنان و مردان نامحرم برخوردی شایسته، منطقی و توأم با ادب و وقار داشته باشند و از افراط و تفریط در این رابطه پرهیز کنند در واقع اقدام به آموزش و تربیت غیرمستقیم دختران و پسران خود کرده اند.

 

این روانشناس خاطرنشان کرد: گزینش خانواده های آگاه و متدین برای ایجاد روابط خانوادگی و پرهیز از معاشرت با خانواده هایی که اعضای آن احترام و اهمیت لازم را به مقام و منزلت زنان و دختران قایل نیستند و یا در گفتار و رفتار با گروه غیرهمجنس، رعایت موازین عقل و شرع را نمی کنند از شرایط و لوازم قطعی آموزش غیرمستقیم دختران و پسران می باشد که نباید از آن غفلت کرد.

 

روابط عاطفی والدین نقش مهمی در هویت یابی و رشد اعتماد به نفس فرزندان دارد

وی افزود: برقراری روابط عاطفی و صمیمی با فرزندان و درک مقتضیات سنی، نیازها و مطالبات آنان از مهمترین عوامل هویت یابی و رشد اعتماد به نفس و نیز از بزرگترین موانع بازدارنده در ایجاد روابط پنهان و جلب توجه و محبت افراد غیرهمجنس به شمار می رود.

 

رزاقی اظهار کرد: پدران و مادران آگاه و با کرامت ضمن فراهم آوردن محیطی آرام، بانشاط و صمیمی و خداپسندانه در کانون خانواده روابطی گرم، دوستانه و پایدار با فرزندان خود برقرار کرده و با مصاحبت، همدلی و همزبانی دختران و پسران خود را از جلب محبت و توجه گروه غیرهمجنس و ایجاد روابط پنهانی و نامناسب با آنان بی نیاز می سازند.

 

این روانشناس در ادامه افزود: در این صورت دختران و پسران به جای الگوگیری از گروه همسن که اغلب از تجربه و آگاهی بسیار کمی برخوردارند، پدران و مادران خود را به عنوان الگوی رفتاری محبوب برگزیده و تحت تاثیر اخلاق و رفتار آنان از جمله برخورد با افراد غیر همجنس قرار می گیرند.

 

هویت یابی جنسی نقش مهمی درتکریم شخصیت دختران و پسران دارد

وی با بیان اینکه هویت یابی جنسی از جمله مسایل مهمی است که در ترسیم و تکریم شخصیت دختران و پسران نقش اصلی دارد، اظهار کرد: لذا جوانان می بایست در مورد جنسیت خود و نقش های مربوط به آن تصور روشن و دقیقی داشته باشند تا بدین ترتیب وظایف و موقعیت خود در برابر جنس مقابل را به خوبی دریابند.

 

وی ادامه داد: اینجاست که دختران و پسران ضمن حضور در جمع و مشارکت سالم و مفید در مجالس و مباحثات جمعی وقار، متانت و عفاف خود را نیز حفظ خواهند کرد.

 

لزوم آموزش احکام برخورد با جنس مخالف

رزاقی با بیان اینکه آموزش احکام برخورد با جنس مخالف نیز از دیگر ملزومات در بستر ضابطه مند کردن فرآیند روابط دختران و پسران در جامعه اسلامی به شمار می آید، اذعان کرد: نباید این مسئله مورد غفلت و بی توجهی پدران و مادران و اولیای مراکز آموزشی و تربیتی قرار گیرد.

 

این روانشناس افزود: با آگاهی و اعمال احکام و موازین شرعی قانونی کمتر دختر و پسری نیاز به ایجاد روابط پنهانی و ناهنجار خواهد داشت.

 

رزاقی تصریح کرد: طرح این واقعیت که همه ما قبل از هر چیز انسان هستیم و همه انسان ها می بایست در چهارچوب شرع و عقل و در راستای دستیابی به کمالات و فضایل انسانی روابط انسانی و الهی با یکدیگر داشته باشیم از مهمترین و موثرترین عوامل بازدارنده تقدیر و تبعیض علیه بانوان و ایجاد روابط سالم و پویا در بین گروه های غیرهمجنس به شمار می آید که می بایست در کلیه شئون جامعه (به ویژه خانه و مدرسه) مورد توجه و تامل جدی قرار گیرد.

 

وی یادآور شد: نقد فرهنگ و آداب حاکم بر روابط دو جنس مخالف در کشورمان و نفی این برداشت غلط که ارتباط هر مرد و زن و دختر و پسری لزوما ارتباط جنسی و نامعقول است و زدودن این توهم که روابط بین افراد غیرهمجنس است یا غیرممکن است و یا تنها در دو صورت مقدور است یا پنهان و یا آزاد.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون خدمات شهری شهرداری تهران بیان کرد:

۹نوروزگاه در ایام عید در تهران برپا می شود

معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: همزمان با ایام سال نو ۹ نوروزگاه در تهران برگزار می شود که محور خیابان ولیعصر و بلوار کشاورز از نوروزگاههای اصلی خواهند بود.

اخبار برگزیده شبستان