خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٤ جمادى الأولى ١٤٤٠

Monday, January 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۰۸:۵۳ شناسه خبر : ۷۱۰۷۴۳

«کتاب سوم دینکرد»را بخوانید
خبرگزاری شبستان:«کتاب سوم دینکرد» پژوهش و آوانویسی بر پایۀ دینکرد مدرن اثر«فریدون فضیلت» را انتشارات «برسم» چاپ کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، تدوین کنندگان دینکرد سوم می کوشند در این کارنامه، دبستان ویژۀ خود را از حکمت اشراق بر نشان دهند، از آن رو است که نگاه اشراقی به عالم و آدم در دینکرد سوم موج می زند. در سنجش با دیگر مانده نوشته های ادب پهلوی (= فارسی میانه) ، این کارنامه بی هیچ گمان ، برجسته ترین سخنورزی های و بحث ها در باب حکمت اشراق (= فرزانش فروغ/ حکمت خسروانی) را در خود دارد.

در دید و باور تدوین کنندگان دبستان اشراقی دینکرد، همۀ هستومندان جهان، از فرودین تا فرازین ، در دو دستۀ خیر و شر جای دارند و مرتبۀ آفرینشی شان در نسبت با دوری و نزدیکی با دو بُن خیر و شر شناسایی می شود. هستومندان اهورایی، پله پله تا بن بنان خیر یا همان خیر اعلاء و در سوی مقابل، هستومندان اهریمنی، پله پله تا بن بنان شر یا شر اعلا پیوند دارند.

از هنرهای نهادی (= فضایل) و آهوان نهادی (= رذایل) گرفته تا شاهان و دولت ها و مردمی زادگان، همه و همه ، مرتبه و گامه ای از هستی دارند.

هر هستومندی در سرتاسر جهان ، مادی و مینوی ، در نظام آفرینش دارای وظیفه و خویشکاری ای الهی است که به محض هست شدن می باید گام به گام آن خویشکاری اهورایی – آفرینشی را به انجام رساند.

انرژی حرکتی این انجام وظیفه (= خویشکاری شناسی هستومندان جهان) را اهورامزدا در نهاد عالم و آدم نهاده است. همۀ هستومندان اهورایی ، از عالی تا دانی ، نیرو و انرژی خود را برابر اندازه نوشت خداوند، از همین فره اهورایی برمی گیرند و در نبرد گیهانی ، از این انرژی حرکتی نورزاد بهره می برند. زیرا همۀ هستومندان اهورایی در نبردی دیالکتیکی تا رسیدن به سر منزل مقصود درگیرند.

«کتاب سوم دینکرد» پژوهش و آوانویسی بر پایۀ دینکرد مدرن اثر«فریدون فضیلت» را انتشارات «برسم»1170چاپ کرده است.

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«قمار نوشتن – گفتگوهایی با نویسندگان برجسته در پاریس»

«قمار نوشتن – گفتگوهایی با نویسندگان برجسته در پاریس» اثر« جیسن وایس»با ترجمه «آرش محمد اولی» را موسسه نشر نگاه چاپ کرده است.

اخبار برگزیده شبستان