خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - احزاب و تشکل ها زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۰۷:۴۹ شناسه خبر : ۷۱۰۵۰۰
ترقی در گفتگو با شبستان:
قانون جدید احزاب فعالیت تشکل های صنفی را از احزاب سیاسی مجزا می کند
خبرگزاری شبستان: عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه تشکل های صنفی نمی توانند پیگیر مطالبات سیاسی باشند، گفت: قانون جدید احزاب فعالیت تشکل های صنفی را از احزاب سیاسی متفاوت می کند و موجب شفافیت فعالیت های سیاسی در کشور می شود.

حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه در مورد تطبیق احزاب و گروه‌های سیاسی با قانون جدید احزاب به خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان گفت: به طور طبیعی احزابی که نمی توانند خود را با این قانون تطبیق دهند، بر اساس همان قانون لغو پروانه می شوند و امکان ادامه فعالیت آنها نخواهد بود. همچنین احزاب کوچک یا چند نفره ای که نمی توانند خود را با قانون جدید تطبیق دهند باید با احزاب همسو ائتلاف کنند و جذب آنها شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی میان احزاب سراسری، شهرستانی، استانی و تشکل های صنفی هیچ تفاوتی وجود ندارد به طور مثال یک انجمن اسلامی در کنار یک حزب سراسری فعالیت می کنند و صاحب یک رأی است در حالی که این امر بی عدالتی در نحوه برخورد با احزاب است و حوزه فعالیت این گروه ها و تشکل ها نیز مشخص نیست.

 

وی اظهار کرد: به طور مثال حزبی که در تهران تشکیل شده است نباید اعلامیه ای که مربوط به سراسر کشور را امضا کند یا حزبی که در یک شهرستان تشکیل شده است نمی تواند از مزایای یک حزب سراسری که در تمام استان ها دارای دفاتر است، استفاده کند به همین جهت این قانون موجب می شود تا احزاب سراسری با مشخصات قانونی مشخص شوند که کدام احزاب دارای این ویژگی هستند و مواضع و کارکرد آنها سراسری و کدام احزاب شهرستانی یا در یک استان تنها می تواند فعالیت کند.

 

ترقی اظهار کرد: قانون جدید احزاب تفاوتی میان تشکل های صنفی که باید پیگیر مطالبات صنفی باشند با سایر گروه ها و تشکل های سیاسی قایل می شود، در حقیقت این تشکل ها نمی توانند پیگیر مطالبات سیاسی باشند بلکه باید مطالبات صنفی را تعقیب کنند. این قانون فعالیت احزاب و تشکل های صنفی را شفاف می کند.

 

ترقی افزود: در حقیقت تشکل صنفی فعالیت و کارکردش در داخل همان صنف است و نمی تواند وارد فعالیت سایر صنوف شود و برای آنها تعیین تکلیف کند. این قانون موجب می شود تا جایگاه واقعی احزاب در کشور مشخص شود و در صورتی که اعتباری هم قرار است به تشکل های سیاسی اختصاص پیدا کند در چهارچوب ضوابط و قوانین و به نسبت فعالیت آنها تعلق خواهد گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: احزابی که می توانند لیست سراسری دهند، احزاب سراسری هستند که باید حداقل در 50 درصد استان های کشور دارای دفاتر باشند. این قانون حوزه کار احزاب را شفاف می کند.  

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت مطرح کرد:

ضرورت تدوین سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸

محمدی نوری گفت: صاحبان تجربه و ظرفیت های خوب اقتصادی به کمک دولت بیایند تا دولتمردان از مشاوره های اقتصادی برخوردار شوند و یک سند راهبردی ساماندهی اقتصادی در سال ۹۸ در زمینه اقتصاد تدوین شود تا سال جدید شاهد تحولات بهتر در این حوزه باشیم.

اخبار برگزیده شبستان